Αυτοκτονία μαθητή σε ιδιωτικό σχολείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1

    Αυτοκτονία μαθητή σε ιδιωτικό σχολείο

    Τραγωδία σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο στο Νέο Ηράκλειο. Μαθητής της Β’ Λυκείου αντί να μπει στην αίθουσα, ανέβηκε στο μπαλκόνι του τρίτου ορόφου και «βούτηξε» στο κενό.

    Το περιστατικό συνέβη στις 8.10 το πρωί, λίγα λεπτά αφότου είχε χτυπήσει το κουδούνι και είχαν μπει οι μαθητές στις τάξεις για να ξεκινήσουν τα μαθήματα. Ο 18χρονος είχε επιλέξει να μείνει εκτός της σχολικής αίθουσας.

    Αμέσως μετά το συμβάν διακομίσθηκε στο νοσοκομείο, αλλά παρά τις προσπάθειες των γιατρών, κατέληξε. Τα αίτια της αυτοκτονίας δεν έχουν γίνει γνωστά, εικάζεται όμως ότι έχουν να κάνουν με τις πιέσεις που δεχόταν για την απόδοσή του στα μαθήματα.

    Πηγή: http://www.fatsimare.net/greece/p2_articleid/28832
    27-1-2010

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Λυπαμαι πολυ.

    Μακαρι οι γονεις να εχουν τα ματια αλλα και τις καρδιες τους πιο ανοιχτες για να αποφευγοντε τετοια κρουσματα.Να αποφευγοντε και να μειωνοντε οι δυστυχιμενοι εφηβοι..που υστερα μπορουν να γινουν δυστιχισμενοι ενηλικες.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    εσύ είσαι συμμαθήτριά του, τον ήξερες γιατί πιστεύεις οτι το έκανε;

    λυπαμαι πολύ για το παιδί κρίμα νέο παιδί είχε όλη την ζωη μπρόστα του γιατί δεν έκανε υπομονή σίγουρα όλα θα άλλαζαν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Η ελευθεροτυπία αναφέρει

    \"Ενα παιδί κλειστό, με δυσλεξία, χωρίς πολλούς φίλους, μέτριος και πιεσμένος μαθητής Γ\' Λυκείου (σύμφωνα πάντα με το σχολικό του περιβάλλον, στο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο όπου φοιτούσε). Πόσο πιο οδυνηρό;\"

    .

    Ποιος φταίει?

    Αυτός που αποφάσισε να δώσει τέλος στην μια και μοναδική ζωή του για να \"λύσει\" τα προσωρινά του προβλήματα με έναν μόνιμο και μη αναστρέψιμο τρόπο?
    .
    Οι γονείς που ίσως να μην του συμπεριφέρονταν όπως θα έπρεπε?
    .
    Μια κοινωνία που έχει την τάση να χωρίζει τον κόσμο σε \"losers\" και \"winners\"?
    .
    Άτομα που τον ωθούσαν να κάνει τον εαυτό του να νοιώθει άσχημα? (προσοχή, δεν είπα \"ατομα που τον κάνανε να νοιωθει ασχημα\")
    .


    Πολλές πιθανές αιτίες, που μπορεί να μην φέρουν πίσω στην ζωή το παιδί, αλλά μπορεί να βοηθήσουν κόσμο να το αποτρέψει αυτό στο μέλλον..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φταινε οι γονεις, φταιει η κοινωνια κλπ.
    Μπορει ομως καλλιστα και να μην φταιει κανενας ετσι? Ασθενεια του μυαλου και τερμα.
    Εαν παθαινε καρδιακη προσβολη θα λεγαμε κριμα τοσο νεος. Οταν αυτοκτονει πρεπει να ειναι καποιος φταιχτης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by Boltseed
    Οι γονείς που ίσως να μην του συμπεριφέρονταν όπως θα έπρεπε?
    Ειλικρινά πιστεύεις ότι οι γονείς και ο τρόπος που συμπεριφέρονται στο παιδι τους θα μπορούσε να κάνει τοσο μεγάλο κάκο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by salin
    Originally posted by Boltseed
    Οι γονείς που ίσως να μην του συμπεριφέρονταν όπως θα έπρεπε?
    Ειλικρινά πιστεύεις ότι οι γονείς και ο τρόπος που συμπεριφέρονται στο παιδι τους θα μπορούσε να κάνει τοσο μεγάλο κάκο;
    ennoeiiiteeee
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by keep_walking
    Φταινε οι γονεις, φταιει η κοινωνια κλπ.
    Μπορει ομως καλλιστα και να μην φταιει κανενας ετσι? Ασθενεια του μυαλου και τερμα.
    Εαν παθαινε καρδιακη προσβολη θα λεγαμε κριμα τοσο νεος. Οταν αυτοκτονει πρεπει να ειναι καποιος φταιχτης.
    Έχεις ένα δίκαιο σε αυτό που λες και όντως αυτό συμβαίνει.

    Όμως υπάρχει μια διαφορά στις 2 περιπτώσεις, μιας και στην καρδιακή προσβολή δεν μπορείς να κάνεις πολλά για να σώσεις τον άλλο,τουλάχιστον με την παρούσα επιστήμη/τεχνολογία.Αν είναι να το πάθει το έπαθε, είναι οργανικό και θέλει μια αλφα θεραπεία για να μην πάθει την ζημιά.
    Σε μια ασθένεια του μυαλού όμως μπορείς αν όχι να την θεραπεύσεις , να μάθεις στον άλλο πως να συνηπάρχει με αυτή και γιατί όχι, πως να επωφεληθεί από αυτή.Να πω σε αυτό το σημείο ότι αρκετοί κορυφαίοι συγγραφείς στον κόσμο έχουν θεματάκια με τον εαυτό τους.Σίγουρα το γνωρίζουν αυτό και ξεσπάνε...στην συγγραφή βιβλίων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Πριν καποια χρονια ειχαμε παει οικογενειακως διακοπές σε πόλη της νοτιας Πελοπονησου. Σε μια φαση ο πατερας μου πηγε να βαλει βενζινη σε ενα βενζιναδικο και επιασε κουβεντα με τον ιδιοκτητη. Ειχε εναν αδερφο και εναν γιο. Να μην τα πολυλογώ ο γιος του ηθελε να γινει πιλοτος και ο πατερας δεν ηθελε. Διαφωνησαν εντονα. Ηθελε να αναλαβει τις οικογενειακες επιχειρησεις μιας και ο αδερφος του δεν ειχε παιδια και αυτος ηταν μοναχοπαίδι. Τον πιεζε αφορητα και στο τελος το παιδι αυτοκτονησε με μια σφαιρα στο κεφαλι. Ειχε μια φωτογραφια του γιου του στρατιωτη και μοιραζε κουφετα στους πελατες του βενζιναδικου στη μνημη του γιου του. Εγραφε και ποιηματακια γιαυτον.

    Εγω ένα εχω να πω: Λυπαμαι ειλικρινως για το παιδι που χαθηκε καπου στα 30 του. Αλλα οσον αφορα τον πατερα του ευχομαι απο ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΚΡΟΗΜΕΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Μου δινει χαρα ο πονος του και του ευχομαι ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. (Εκτος θανατου φυσικα) Να πληρωσει ΑΚΡΙΒΑ για το υπολοιπο της αθλιας ζωης του. Τωρα μπορει να παρει τις οικογενειακες επιχειρησεις του και να τις βαλει ΣΤΟ ΚΩΛΟ ΤΟΥ. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΑΛΑΚΑ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by Winston_man
    Πριν καποια χρονια ειχαμε παει οικογενειακως διακοπές σε πόλη της νοτιας Πελοπονησου. Σε μια φαση ο πατερας μου πηγε να βαλει βενζινη σε ενα βενζιναδικο και επιασε κουβεντα με τον ιδιοκτητη. Ειχε εναν αδερφο και εναν γιο. Να μην τα πολυλογώ ο γιος του ηθελε να γινει πιλοτος και ο πατερας δεν ηθελε. Διαφωνησαν εντονα. Ηθελε να αναλαβει τις οικογενειακες επιχειρησεις μιας και ο αδερφος του δεν ειχε παιδια και αυτος ηταν μοναχοπαίδι. Τον πιεζε αφορητα και στο τελος το παιδι αυτοκτονησε με μια σφαιρα στο κεφαλι. Ειχε μια φωτογραφια του γιου του στρατιωτη και μοιραζε κουφετα στους πελατες του βενζιναδικου στη μνημη του γιου του. Εγραφε και ποιηματακια γιαυτον.

    Εγω ένα εχω να πω: Λυπαμαι ειλικρινως για το παιδι που χαθηκε καπου στα 30 του. Αλλα οσον αφορα τον πατερα του ευχομαι απο ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΚΡΟΗΜΕΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Μου δινει χαρα ο πονος του και του ευχομαι ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. (Εκτος θανατου φυσικα) Να πληρωσει ΑΚΡΙΒΑ για το υπολοιπο της αθλιας ζωης του. Τωρα μπορει να παρει τις οικογενειακες επιχειρησεις του και να τις βαλει ΣΤΟ ΚΩΛΟ ΤΟΥ. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΑΛΑΚΑ.
    ΄Οχι και φταίει ο πατέρας Winston_man επειδή είχε παλιά μυαλά και ήθελε ο γιος του να συνεχήσει τις επιχειρήσεις του που ίσως να ήταν και κερδοφόρες το παιδί ήταν πολύ ευαίσθητο. Κρίμα να δώσει έτσι τέρμα στην ζωή του.

    Και εγώ πολλές φορές βγαίνω εκτός ελέγχου(όταν μαλώνω με τους γονείς μου) αλλά πάντα λέω ότι το φταίξιμο είναι δικό μου. Σίγουρα ο πατέρας θα ήθελε το καλό του γιού του.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Winston λες να αυτοκτονησε δηλαδη επειδη ο πατερας του δεν τον αφησε να γινει πιλοτος?
    Δηλαδη εσυ το βλεπεις λογικο...δεν μιλαω για την αυτοκτονια αλλα για την κατηγορια προς τον πατερα.

    Ξερω εναν που αυτοκτονησε προσφατα...και δεν μπορεις να φανταστεις τι σερναν στους γονεις του...θεωριες θεωριων...που μπορει να μην ηταν αγιοι οι ανθρωποι αλλα ελεος με το gossip.

    Πιεστικος πατερας ειναι κατι ασχημο...αλλα ως ενα σημειο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    ¨Εγω είμαι της άποψης ότι αν κάποιος αυτοκτονεί και κάνει κακό στον εαυτό του φταίει ο ίδιος δεν φταίει κανείς άλλος. Σαφώς και είναι πολύ ευαίσθητος γιαυτό και διαλέγει μια τέτοια διέξοδο και δεν κατηγορώ κανένα για τις επιλογές του, αλλά να μην λέμε ότι επειδή αυτοκτονεί κάποιος πέφτει στα ναρκωτικά κλπ φταίει το περιβάλλον, οι γονείς και οι άλλοι. Αν ήταν όλοι θα αυτοκτονούσαμε και όλοι θα πέφταμε στα ναρκωτικά γιατί όλοι πιεζόμαστε και όλοι αδικούμαστε ή σχεδόν όλοι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Δεν αποκλειω να χε και αλλα προβληματα και αυτο να ηταν απλα η σταγονα που ξεχειλησε το ποτηρι. Η αφορμη - η σπίθα για να αναψει φωτια. Σαφως και μπορει να αυτοκτονουσε για αλλο λογο αργοτερα αν ο πατερας του ηταν ο τελειος πατερας. Αλλα δεν εγινε ετσι. Όπως και να χει μικροτερη ή μεγαλυτερη η κυριοτητα της ευθυνης βαραινει αποκλειστικα τον πατερα. Και πρεπει να τιμωρηθει με σισυφια μαρτυρια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Κάνένας μας δεν έχει τους τέλειους γονείς , όλοι να αυτοκτονήσουμε, δηλαδή; Δεν μου αρέσει καθόλο ο τρόπος που μιλάς για τον καημένο τον πατέρα του που πενθεί για τον μονάκριβο γιο του δεν του αξίζει κάτι τέτοιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Αν αυτο καταλαβες απο τα λεγομενα μου...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •