Απαιτήσεις που χαρακτηρίζουν νευρωτικά άτομα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Απαιτήσεις που χαρακτηρίζουν νευρωτικά άτομα

    Κάποιες απαιτήσεις απο τον εαυτο μας μπορεί να ειναι τελειως παράλογες και με αυτές να βαζουμε τον εαυτό μας σε μια δυσκολη θέση. Η πρώτη απαίτηση είναι η «εντολη του εγω». Με το να νομίζουμε ότι ειναι λάθος μας αν μας πιάσει κίνηση κάποια ώρα της ημέρας, ή ότι είναι αδυνατο να περιμενουμε στην ουρά για να εξυπηρετηθουμε για κάτι, να αντιμετωπίσουμε τη γραφεικρατία, και γενικά να πιστευουμε οτι τέτοιες καταστάσεις είναι ταπείνωση της ζωης, αυτό δεν μας βοηθά καθολου να αντιμετωπισουμε αλά και ανα αντιμετωπιστούμε απο την κοινωνια οπως πρέπει. Με το να προσδοκουμε πολλά απο τον εαυτό μας, δεν βοηθουμε καν τον εαυτό μας να συνυπάρξει λειτουργικά στη κοινωνία. Οι ανθρωποι που επιμένουν να ζουν παντα σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα πολύ συχνά απογοητεύονται διοτι οπως είναι αναμενομενο οι υπόλοιπο άνθρωποι δεν θα έχουν τα ιδια μετρα.
    Επίσης, η άλλη απαιτηση που σίγουρα ταλαιπωρεί πολλούς ανθρώπους είναι οτι «οι αλλοι πρέπει να μου φέρονται καλα». Σίγουρα ολοι απαιτουμε τον απαραιτητο σεβασμο από άλλους αλλά ο παράλογισμος αυτος δεν βοηθά κανενα. Φυσικα οι άλλοι κάποτε δεν θα ειναι καλοί μαζί μας, δε θα είναι ευγενικοι, δεν θα είναι περιποητικοί και γεμάτοι σεβασμό για το προσωπο μας. Αυτη η απαιτηση ειναι καθαρά παραλογισμός και πολύ φυσικά θα οδηγήσει το άτομο σε μη υγιή στάδιο.
    Τέλος η απαιτηση ότι «ολα θα μου ερχονται καλα» ειναι επίσης παράλογη. Η ζωη εχει και τα καλα και τα κακά της. Θα υπάρξουν και ωραίες στιγμές αλλά θα υπάρξουν και άσχημες. Τα βάσανα, οι μπελάδες, οι απογοητεύεις, ο πονος, κτλ, είναι ολα καταστάσεις της ζωης και οποιαδηποτε απαίτηση να μην τις ζησουμε είναι παραλογισμος
    Η ευτυχια στη ζωη είναι κάτι τελειώς υποκειμενικό. Ο καθέ ένας απο εμάς θα είναι ευτυχισμένος με κάτι διαφορετικό. Αυτο που “πρέπει” να αντιληφθούμε αλλά και να κατανοησουμε ειναι οτι η ευτυχία δεν προκειται ποτε να πηγάσει απο εξωτερικους πράγοντες. Η ευτυχία πηγάζει μόνο απο μέσα μας.
    Ευχαριστώ πολυ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστώ παρα πολύ για την δικιά σου προσωπική άποψη στο άθρο μου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •