Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    θα τα καταφερεις εξαλου το σημαντικοτερο και μεγαλυτερο βημα το χεις κανει και αυτο ειναι η παραδοχη σου οτι το αλκοολ σε κανει να χανεις τον εαυτο σου..
    ειμαι σιγουρη πως θα τον ξαναβρεις συντομα
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Είσαι ακόμη εδώ κι εγώ γύρισα. Διάβασα και τα τελευταία που έγραψες. Είσαι στη φάση του \'θέλω\' να το κόψω αλλά δε \'μπορώ\' γιατί η διαδικασία μου φαίνεται γολγοθάς. Είσαι έτσι επειδή ακριβώς έχεις διαπιστώσει ότι σε \'χαλαρώνει\' μέσα σ\' όλες αυτές τις δυσκολίες που περνάς. Φοβάσαι γιατί ξέρεις ότι δε θα έχεις που να στραφείς για να καταλαγιάσεις τον όποιο πόνο περνάς αυτή τη στιγμή στη ζωή σου. Θα σου πω από πρώτο χέρι, ότι αν δε το πάρεις αληθινά απόφαση ο,τιδήποτε θα σου φαίνεται βουνό. Αν θέλεις, πες μου για τί ποσότητα αλκοόλ μιλάμε, γιατί μου δίνεις την εντύπωση ανθρώπου που μάλλον έχει εθιστεί και δε το πήρες χαμπάρι. Έτσι γίνεται πάντα καλή μου, δεν έχει να κάνει με τη νόησή μας. Όταν το \'δε μπορώ\' γίνεται εμφανές και δυνατότερο απ\' το \'θέλω\' μάλλον έχουμε να κάνουμε με εξάρτηση. Θα σου κάνω μια πρόταση και σκέψου τη. Αν θεωρείς ότι όντως δυσκολεύεσαι να μπεις στη διαδικασία, υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που μπορεί να σε βοηθήσει. Δε σε χαρακτηρίζω \'αλκοολική\' αν τυχόν σε ενοχλεί αυτό, αλλά στη συγκεκριμένη ομάδα μπορούν να πάνε και άνθρωποι που έχουν θέμα με το αλκοόλ ακόμη κι αν δεν έχουν φτάσει στο τελευταίο στάδιο. Θα σε βοηθούσε να σου πω ότι εγώ που ήμουν εξαρτημένη - και μιλάω για μεγάλες ποσότητες για 15 χρόνια - το έκοψα μαχαίρι πηγαίνοντας στην ομάδα αυτή;... ... μη ρωτάς πώς γίνεται, απλά γίνεται. Γίνεται γιατί θα βρεις ανθρώπους με κοινό πρόβλημα. Δε θα νιώσεις μόνη και μπορούν να σε στηρίξουν. Δε θα σου κάνουν όλοι, αλλά όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα συμπαθήσεις. Αν θελήσεις πληροφορίες, πες μου να σε ενημερώσω. Οι άνθρωποι - αν και τό \'χουμε ξεχάσει - υπάρχουν για να βοηθούν ο ένας τον άλλο.


  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    geia alobar!!afto akrivos einai.pio palia mporousa na ksespaso k allu,upirxan pragmata pou me gemizan polu.omos edo pou metakomisa d uparxun pleon.loipon..pino sinithos 5-6mpoukalia mpires kai kana 2 pota.alla me tn retsina ksefevgo.dld mporei na pio tis mpires kai taftoxrona 2-3 litra retsina k kana ouzo.k oso paei..de tha me peiraze na m pis alkooliki an afto isxuei.apla oute ego d ksero.eimai alkooliki i s proalkooliko stadio?px smr d exo piei tpt k ena dioro frikara,ithela tin gefsi tis mpiras.alla epeidi imun rakos ksaplosa kai apla kapniza para polu.tha me endiefere na mpo s mia tetia omada omos ap oti gnorizo st poli p meno d uparxei

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Η αλήθεια είναι πως με στεναχωρείς τώρα. Σε ποιά πόλη είσαι; Πίνεις πάρα πολύ και το περιγράφεις ανάλογα. Ναι, νομίζω πως είσαι εξαρτημένη. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσε να συμβεί και να το κόψεις μόνη σου, αλλά είναι απ\' τα πλέον δύσκολα αν κρίνω απ\' την ποσότητα. Στην ουσία, ακόμη και όταν είναι στην ομάδα κανείς, μόνος του το κόβει. Απλά θα νιώθεις πως έχεις συνοδοιπόρους στην προσπάθειά σου γιατί όλοι αυτή την ανάγκη έχουν στην αρχή. Όλοι ανθρώπους χρειαζόμαστε για τα δύσκολα. Αν θέλεις πες μου την πόλη μήπως μπορέσω και βρω ανθρώπους που να έχουν σχέση με αυτήν.


  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    vasika de thelo na st po apo edo ksereis an ginete na sou stilo prosopiko minima?eimai nea edo kai de gnorizo polla gia tin selida!!pantos se efxaristo para polu,to ektimo afantasta olo afto

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    υπαρχει και κατι ευχαριστο στην ολη ιστορια.
    αν καταλαβα καλα, το διαστημα που καταφευγεις στο αλκοολ, ειναι συντομο, περιπου ενας χρονος, απο οταν εχεις αυτα τα οξυμενα προβληματα που μας ειπες.
    αυτο σημαινει οτι ειναι πολυ προσφατος ο καιρος που ζουσες και ξεπερνουσες τα θεματα σου χωρις το αλκοολ και απο αυτες τις συνηθειες ζωης και λειτουργιας μπορεις να στηριχθεις για να επανακαμψεις σε μια πορεια χωρις ουσιες..
    συμφωνω κι εγω στην ιδεα να παρεις βοηθεια απο ομαδα.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    18
    nai einai peripou enas xronos opos proanefera.alla oso gi afto pou eipes ipirxan katastaseis sti zoi mou pou me ekanan eftixismeni kai tora pia logo metakomisis se alli poli den uparxun.k afto me apelpizei.eixa sinithies pou latreva me oli mou tin psixi kai tora pou den uparxun nomizo pos exo pesei se katastoli an mporo na to po etc!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Σου έχω στείλει μήνυμα. Κοίτα πάνω δεξιά και πάτα το. Καλησπέρα!


  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Οκ Alobar.

    Πως κρίνεις αυτό: τουλάχιστον 4 μπύρες την ημέρα. Τα σ/κ αν δεν συμβαίνει κάτι φοβερό 2 ρετσίνες και αρκετές μπύρες. Αν συμβαίνει κάτι φοβερό 1 μπουκάλι ursus.

    Addicted or not?

    Μπορεί να περάσουν όμως και δύο ή τρεις μέρες χωρίς τίποτα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    70 ευρώ κάθε βράδυ σε εξόδους με \"ομοιδεάτησα\" σε ποτά σε διάφορα μπαρ, έκαστος.
    Διπλή όραση σε αρκετές εξόδους.

    Ίσως κι ένα lexotanil (όταν μπορώ να το βρω) μαζί με αυτά (όπου και το σύστημα τρελαίνεται - spaced out. Όχι και ιδιαίτερα ωραίος συνδυασμός. Πρέπει να υπάρχουν καλύτερα!!!).

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Απώλεια μνήμης (και μαλακίες - πράξεις - ποτέ βία) σε εξαιρετικές περιπτώσεις όταν χτυπάω κανένα μικρό μπουκάλι vodka (πολύ σπάνιο).

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Όταν είμαι σε φάση \"φλερταρίσματος\" το ποτό πάει κι έρχεται. (κανένα παράπονο από τα κορίτσια).
    Μία ειδοποιός διαφορά μία κοπελιά που όταν της είπα με ποτό έχω πιο ενδιαφέρον, μου είπε αυτό δεν είναι αλήθεια, και δεν ξανάπια όταν ήμουν μαζί της. (ή δεν είπια πολλές φορές)
    Αλλά μπύρες και ρετσίνες να πάνε και να έρχονται όταν αισθάνομαι μόνος μου...
    Η δουλειά δεν έχει επηρεαστεί (μερικές φορές βγαίνει και πιο εύκολα).
    Εϊναι πολύ εύκολη λύση ρε γαμώτο. Σου ανοίγει πόρτες. Αλλά όταν είσαι down, τότε είσαι down 20 φορές. Αλλά όταν θέλεις να περάσεις γαμάτα, σε απογειώνει. Το άλλο πρωί ίσως μετανοιώσεις αλλά κερδίζεις τις 10 από τις 15 φορές.
    Νομίζω ότι δεν είναι εντάξει να πίνεις μόνος σου, αλλά όταν με παρέα είναι εντάξει. Και κυρίως γίνεται τα σαββατοκύριακα. Υπάρχει διαθέσιμη παρέα. Εγώ οδηγάω όμως μετά. Αυτό το σταμάτησα. Ταξί.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Επειδή κι εγώ λόγω πεσμένης διάθεσης βρίσκω σχεδόν καθημερινά καταφύγιο στο ποτό,θέλω να πω το εξής:όταν στη ζωή σου δεν έχεις πράγματα που να σε γεμίζουν(όπως μια σχέση ή μια ασχολία)είναι πολύ εύκολο να πάρεις ένα μπουκάλι και να αρχίσεις να πίνεις.Εγώ προσωπικά,και λυπάμαι που το λέω,μόνο όταν είμαι σε κατάσταση μέθης ξεχνάω τα προβλήματά μου και νιώθω κάπως καλύτερα.Το ξέρω πως ίσως μακροπρόθεσμα το ποτό μου προκαλέσει προβλήματα υγείας,αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι άλλο στη ζωή μου για να ξεχνιέμαι.Πολλές φορές κάνω εμετό και το στομάχι μου κάθε πρωί είναι μπουρδέλο.Αλλά ζώντας μια καταθλιπτική καθημερινότητα,με ρουτίνα και μοναξιά,το ποτό είναι η μόνη διέξοδος μου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Πάολο καλησπέρα. Και \'αρπάζομαι\' από αυτό ακριβώς που λες: \'... Το ξέρω πως ίσως μακροπρόθεσμα το ποτό μου προκαλέσει προβλήματα υγείας,αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι άλλο στη ζωή μου για να ξεχνιέμαι...\'. Εμ εδώ σε θέλω. Το θέμα είναι πως όταν και αν σου δημιουργήσει προβλήματα, ίσως και να μη μπορείς να το κόψεις όμως... σίγουρα υπάρχουν άλλα πράματα να κάνεις. Ζωγράφισε, διάβασε, γράψε. Μιλάς για κατάθλιψη, καταλαβαίνω. Το πιοτί είναι ο καλύτερος συνοδός της. Στο λέω και σαν καταθλιπτική και σαν τέως αλκοολική. Ένα πράμα που πρέπει όλοι να συνειδητοποιήσουμε - και μη νομίζεις πως και για μένα είναι εύκολο με την οδυνηρά δύσκολη κατάσταση στην οποία είμαι - είναι το πώς μπορούμε να νιώθουμε όσο γίνεται καλύτερα με όσα έχουμε. Να σκεφτούμε ότι θα ήμασταν χειρότερα αν δεν είχαμε κι αυτά. Το ρημάδι το αλκοόλ είναι... εύγευστα ύπουλο. Οκ, δε μου κάνει η πραγματικότητά μου και τραβιέμαι μ\' ένα ποτήρι στο χέρι. Μη μένεις μόνο στο θέμα της υγείας. Αν γίνει εξάρτηση, θα σε απομακρύνει από πρόσωπα, ίσως από δουλειά, ίσως φέρει βία. Σήμερα Πάολο έγραφα πάρα πολλές ώρες. Δεν έχω δουλειά, σχεδόν δε βγαίνω, χάθηκα απ\' τους φίλους μου και είμαι ταπί και ψύχραιμη. Έγραφα όμως και δεν έπινα. Πρόσεξες ότι μέσα σε μια μόνο πρόταση σου έγραψα πώς είμαι αλλά χωρίς να πίνω; Μα αυτά όλα απ\' το αλκοόλ γίνανε. Σκέψου το λίγο. Όχι μόνο δε παραπονιέμαι, αλλά προσπαθώ να είμαι καλά μέσα σε όλο αυτό. Και μάλιστα με θεωρώ και τυχερή μιας και δε μου έβγαλε άλλου είδους προβλήματα στην επιφάνεια. Θα σε προέτρεπα να κάνεις ο,τιδήποτε άλλο προκειμένου να μη πιείς. Αρκεί βέβαια να μην ενοχλήσει αυτό κάποιον άλλο... ...
    Αλέξανδρε;... δεν είμαι εδώ για να κρίνω κανέναν, αλλά μιας και με ρωτάς, θα σου πω εν συντομία ότι αλκοολικός είναι αυτός που δε ΜΠΟΡΕΙ να ελέγξει την ποσότητα που πίνει. Σίγουρα έχεις περάσει τα όρια του \'κοινωνικού\' πότη. Είναι μια διαταραχή της συμπεριφοράς κυρίως, κι όπως είπα και πριν ταιριάζει πολύ στους καταθλιπτικούς, παίζει πολύ, λολ! Δοκίμασε να πιείς μια συγκεκριμένη ποσότητα σταθερά. Κάτι βλέπω να λες για \'Λεξοτανίλ\' και μου δίνεις την εντύπωση πως πειραματίζεσαι γενικότερα με ουσίες. Σ\' αυτό δεν έχω να σου πω κάτι, δεν έχω εμπειρία. Το μόνο σίγουρο είναι πως υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο εθισμού. Δυστυχώς υπάρχει το τρυπακι της κοινωνικά αποδεκτής υφής του και θεωρείται συνυφασμένο με τη διασκέδαση. Πίστεψέ με, δε μπορώ να διασκεδάσω πια με όσους πίνουν πέραν του μέτρου. Γιατί απλούστατα δεν υπάρχει διασκέδαση. Θα τονίσω για άλλη μια φορά πως ευνοεί την εμφάνιση σοβαροτέρων διαταραχών, ιδίως αν υπάρχει προδιάθεση. Είστε νέα παιδιά. Καλό είναι να μην εφησυχάζετε. Γιατί όχι να δοκιμάζατε να κάνετε - με τη βοήθεια ειδικού - κάποιο τεστ για να δείτε σε ποιά κατηγορία πότη είστε...


  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για πειραματισμούς. Αλλά κάπου η φύση αυτοπεριορίζει για καλό.
    Πριν λίγη ώρα με πήρε ένα φιλαράκι για να πάμε κάπου όπου ξέρω ότι γίνεται χρήση διαφόρων πραγμάτων. Γι\' αυτό και ήμουνα σκεφτηκός. Τελικά επειδή δεν είχα κανονίσει και τίποτα άλλο είπα οκ. Αλλά επειδή τα άλλα παιδιά με ξέρουνε φαίνεται ότι είπαν (χμ... ξενέρωτος ο αλέξανδορς, ας μην τον καλέσουμε) οπότε και έμεινα στην απ\' έξω χααααχαααα!
    Βέβαια είχα φροντίσει να αφήσω το στίγμα μου και παλαιότερα ότι εντάξει το ποτό το τιμάμε αλλά μέχρι εκεί. Έχω μια εγγενή δυσπιστία ρε γαμώτο στα ναρκωτικά. Τι να κάνουμε αυτός είμαι
    Οι καλύτερες στιγμές μου έχουν συμβεί με απόλυτη νηφαλιότητα και ζεν ψυχολογία. Τι να κάνουμε αν τα έχεις ζήσει αυτά δύσκολα περνάς απέναντι (νομίζω)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •