Υπάρχει περίπτωση κάποιος να είνα έξυπνος μικρός και μεγαλώνοντας να χαζεύει;Kαι αν χαζέψει μετά μπορεί να επανέλθει; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 79
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,645
    πισω απο ποιον?
    πισω σε τι εννοω δηλαδη...
    το πισω ειναι επισης σχετικο...αν το μπρος ειναι για σενα το να κανει κανεις οικογενεια στα 20, για μενα ειναι πισω, ας πουμε..
    πισω σε μορφωση, στην δουλεια, σε σχεσεις???
    αυτα ειναι και θεματα επιλογων, δεν καταλαβαινω την συνδεση με την εξυπναδα,γινε λιγο πιο επεξηγηματικη...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Δηλαδή που έμεινε πίσω? Σε ποιους τομείς?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    μάλλον δεν μπορώ να εκφράσω σωστά αυτό που θέλω να πω

    πχ αν σαν παιδί ήταν αγαπητό κοινωνικό με παρέες και μεγαλώνοντας έγινε ακριβώς το αντίθετο;
    αν σαν παιδί είχε πολλές ενασχολήσεις και μεγαλώνοντας δεν έχει καμία σχεδον κλπ

  4. #19
    ναι αυτο που περιγραφεις δεν εχει σχεση με το χαζεμα σαλιν.δηλαδη ενας ανθρωπος αντικοινωνικος ειναι και χαζος?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by salin
    μάλλον δεν μπορώ να εκφράσω σωστά αυτό που θέλω να πω

    πχ αν σαν παιδί ήταν αγαπητό κοινωνικό με παρέες και μεγαλώνοντας έγινε ακριβώς το αντίθετο;
    αν σαν παιδί είχε πολλές ενασχολήσεις και μεγαλώνοντας δεν έχει καμία σχεδον κλπ


    Ναι αλλά αυτό δεν έχει γίνει απαραίτητα λόγω χαμηλής νοημοσύνης. Ένα άτομο μπορεί να απομονωθεί για τον χ,ψ, ζ λόγο. Π.χ. να πάθει κατάθλιψη και να απομονωθεί. Η νοημοσύνη έχει να κάνει με την αποτελεσματική χρήση των νοητικών (γνωστικών) λειτουργιών. Πόσο καλός είναι κάποιος δηλαδή στο χρησιμοποιεί την γλώσσα, την αρίθμηση,, το να έχει καλή βραχυπρόθεσμη μνήμη, οπτικο-χωρική επιδεξιότητα,λογική ακολουθία, να συνάγει κανόνες από παραδείγματα, κλπ. αυτό που μετράνε τα IQ τεστ δηλαδή. Κάποιος μπορεί να απομονωθεί και να μην μπορεί να επικοινωνήσει άλλους, αλλά να έχει ακέραιη νοημοσύνη. Δηλαδή το πρόβλημα μπορεί να είναι συναισθηματικό και όχι νοητικό (νοημοσύνη/εξυπνάδα πες το όπως θες).

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    αν όμως και για κάποιο λόγο και οι νοητικές του λειτουργίες έχουν μειωθεί πχ ξεχνάει λέει άλλα αντι άλλων
    κουράζεται πιο εύκολα; Και δεν είναι και τόσο λογικός πχ νομίζει ότι οι άλλοι θέλουν το κακό του;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by salin
    αν όμως και για κάποιο λόγο και οι νοητικές του λειτουργίες έχουν μειωθεί πχ ξεχνάει λέει άλλα αντι άλλων
    κουράζεται πιο εύκολα; Και δεν είναι και τόσο λογικός πχ νομίζει ότι οι άλλοι θέλουν το κακό του;


    Αυτό ίσως να είναι και ψύχωση. Μπορεί να επανέλθει με τα κατάλληλα φάρμακα (αντι-ψυχωσικά).

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κοίτα, αν εννοείς αν ήταν πρώτο ξουράφι μέχρι τα 70 του και μετά έπαθε ένα alzheimer και γεροντική άνοια και αν γίνεται να ξαναεπανελθει η απάντηση είναι:

    μάλλον όχι.

    μου έρχεται στο μυαλό ένα παράδειγμα σε ένα βιβλίο που διάβασα μερικώς, του ίρβιν yalom, \"αντιμετωπίζοντας τον τρόμο του θανάτου\", που αναφέρει έναν καθηγητή του που ήταν top ξουράφι, καθηγητής σε κορυφαίο αμερικανικό πανεπιστήμιο, και τα τελευταία χρονια της ζωής του είχε πάθει άνοια και είχε απώλεια μνήμης και δεν θυμόταν σχεδόν τίποτα και τελειωσε τη ζωή του σε ένα γηροκομείο. E, λοιπόν, αυτός δεν επανήλθε.

    Σου γράφω αυτό το παράδειγμα για να καταλάβεις ότι αν δεν δίνεις πληροφορίες και ρωτάς τόσο γενικόλογα, εξίσου γενικόλογες απαντήσεις θα πάρεις. ή εξίσου off topic απαντήσεις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν ρωτας για καποιον αλλο τοτε ειναι καποιος μεσα σε 6000000000 κοσμο...δεν ξερουμε για ποιον ρωτας και ουτε μας νοιαζει να μαθουμε.

    Εαν ρωτας για τον εαυτο σου τοτε ξερουμε οτι εισαι η Salin μια κοπελλα (μαλλον) που εκανε την εγγραφη της πριν 5 ημερες στο φορουμ...δεν ξερουμε ουτε προκειται να μαθουμε τιποτα περισσοτερο για σενα αν δεν μας το πεις εσυ.

    Οποτε ως προς τι ο τοσος μυστικισμος?

    Οσο πιο ξεκαθαρη η ερωτηση τοσο πιο ξεκαθαρη η απαντηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Αγαπημένε μου Κeep_walking,

    που νομίζω ότι είσαι αγόρι και μάλιστα αρκετά έξυπνο από τον τρόπο που απαντάς στις ερωτήσεις.
    Δεν υπάρχει τίποτα το συγκεκριμένο απλά είναι μία αίσθηση που έχω τον τελευταίο καιρό εγώ για τον εαυτό μου και έχει να κάνει πιο πολύ με τον τρόπο που με αντιμετωπίζουν οι άλλοι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εννοεις real life παντα ε?

    Κοιτα μπορει να εχεις δικιο, δηλαδη να ειναι σωστη η αισθηση γιατι ισως να εχεις αντισυμβατικο τροπο σκεψης, αλλα μπορει και να ειναι λανθασμενη η αισθηση και να οφειλεται σε ανασφαλεια δικη σου.
    Ή μπορει η αληθεια να ειναι καπου στη μεση δηλαδη να ισχυουν και τα δυο.
    Μπορει παλι να μην κανεις τις σωστες παρεες.
    Το σημαντικο ειναι οτι αισθανεσαι εσυ μειονεκτικα και ξερεις το να προσπαθεις να αποδειξεις στους αλλους οτι εισαι εξυπνος ειναι μεγαλη παγιδα...οδηγει σε λαθος αποτελεσματα.
    Βλεπεις και εσυ μερικους που προσπαθουν να το παιζουν συνηθως εξυπνοι real life τι αντιπαθητικοι ειναι.

    Προσπαθησε να καταπολεμησεις αυτο που σου δημιουργει αυτες τις σκεψεις, ωστε να βρεις το χαμογελο σου, το χιουμορ σου τα οποια ειναι δυο προσοντα που μετρανε πολυ περισσοτερο απο το ποσο εξυπνη εισαι πχ στα μαθηματικα ή οπουδηποτε.

    Δεν μπορω να δωσω λυσεις εισαι μονη σου σε αυτο αλλα ενας ειδικος ισως να μπορουσε να σε βοηθησει να κανεις καποια βηματα.
    Ενας που γραφει στο φορουμ δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα.
    Εχω και εγω καποια θεματακια με την \"νοημοσυνη μου\" και τον τροπο αντιμετωπισης απο τους αλλους και τα παλευω ακομα δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα το ξερω...μονο στα λογια ειναι ευκολα ολα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    Το πως εκλαμβανεις την αντιμετωπιση απο τους αλλους,πιστευω οτι εχει να κανει το ποσο δυνατη/τος αισθανεσαι εσυ μεσα σου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    @ MELINA10:

    μάλλον έχεις δίκαιο. Αν δεν έχεις δύναμη πώς την αποκτάς;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν παλευεις να αποκτησεις δυναμη μεσα σου παλευεις να αποκτησεις ισορροπιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by keep_walking
    Δεν παλευεις να αποκτησεις δυναμη μεσα σου παλευεις να αποκτησεις ισορροπιες.

    δηλαδή; αν και νομίζω ότι είναι το ίδιο. να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου;

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •