Υπάρχει περίπτωση κάποιος να είνα έξυπνος μικρός και μεγαλώνοντας να χαζεύει;Kαι αν χαζέψει μετά μπορεί να επανέλθει; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Αν είμαι σε έναν χώρο που κακώς βέβαια αλλά αισθάνομαι μειονεκτικά παρατηρώ ότι όλοι οι άλλοι αντι να αδιαφορήσουν προσπαθούνε να με μειώσουν περισσότερο λένε ότι αυτή είναι ευάλωτη και το εκμεταλλέύονται εις βάρος μου σαν να θέλουν να παίξουμε η γάτα με το ποντίκι ενώ ξέρω άτομα που είναι στην ίδια κατάσταση με εμένα και αντιμετωπίζουν διαφορετικά αυτές τις καταστάσεις ή αδιαφορούν ή προσπαθούν να προωθήσουν τον εαυτό τους και να αναδείξουν τα χαρίσματά τους για να τους αποδείξουν ότι είναι ανώτεροι από αυτούς και το πετυχαίνουν. Εκεί που προσπαθούσανε να τους μειώσουνε μετά τους θαύμαζαν. Για μένα η μόνη λύση είναι η φυγή και αναρωτιέμαι αν είναι λύση σωστή αυτή. Μπορώ να μάθω την γνώμη σας;

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    ςΠιστευω, χωρις να τα εχω καταφερει απολυτα και γω ,σιγα, σιγα,κανοντας πραγματα που υα σε δυναμωνουν μεσα σου καθε μερα ,πχ ,αρχισα να κατεβαζω ρολλα,σε οτι με ενοχλει και προσπαθω να ασχολουμε με πραγματα πιο επικοδομητικα και θετικα για μενα ,προσπαθω να κοιταω εμενα και οχι να κοιταω τους γυρω.Δεν ειναι παντα εφικτο γιατι μερικες φορες πραγματα παγιωνονται μεσα μας.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    δηλαδή; αν και νομίζω ότι είναι το ίδιο. να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου;
    Ο εαυτος σου δεν ειναι το κεντρο του συμπαντος...οπως πολυ λαθεμενα πιστευουν πολλοι... δεν ξερω ποια αυτο το \"καλα με τον εαυτο σου\" ειναι καπως καραμελλα.

    Δηλαδη δεν μπορεις να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου κατα καποιο τροπο αν δεν μπορεις να προσαρμοστεις στον κοινωνικο σου περιγυρο...οχι αδυνατο αλλα μαλλον απιθανο.
    Ουτε οτι το να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου σημαινει οτι θα προσαρμοστεις και αυτοματα με το κοινωνικο σου περιγυρο.
    Χρειαζεται πολυ προσπαθεια και ελιγμοι , χρειαζονται αποκτηση δεξιοτητων και χιλια μυρια αλλα.

    Ενας ειδικος μπορει να βοηθησει σιγουρα, θα δει τι χρειαζεται, ειναι απλως αρνητικες σκεψεις, ειναι κατι που πρεπει να δουλευτει στις κοινωνικες συναναστροφες...κλπ.

    Οπως ειπα δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    ........με λίγα λογια αυτό είναι το θέμα που με απασχολεί και με κάνει να αισθάνομαι χαζή

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    οσο πιο καλα εισαι με τον εαυτο σου συνεπαγεται ,για μενα μιλαω, αυτοπεποιθηση, ισων ισορροπια,ισων δυναμη να μην σε ακουμπανε πραγματα και καταστασεις που σε χαλανε. οσο πιο καλα εισαι τοσο ανουσιοι ειναι για σενα θα ειναι για σενα αυτοι ,που για καποιους δικους τους λογους βγαζουν απωθημενα πανω σου,και σενα για καποιο λογο σε ακουμπανε,εγω απλος ρωταω γιατι σε ακουμπανε??? (σορυ πηρα φορα)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    οσο πιο καλα εισαι με τον εαυτο σου συνεπαγεται ,για μενα μιλαω, αυτοπεποιθηση, ισων ισορροπια,ισων δυναμη να μην σε ακουμπανε πραγματα και καταστασεις που σε χαλανε. οσο πιο καλα εισαι τοσο ανουσιοι ειναι για σενα θα ειναι για σενα αυτοι ,που για καποιους δικους τους λογους βγαζουν απωθημενα πανω σου,και σενα για καποιο λογο σε ακουμπανε,εγω απλος ρωταω γιατι σε ακουμπανε??? (σορυ πηρα φορα
    Εντελως λαθος Μελινα...δεν νομιζω οτι ο κοσμος εχει κατι εναντιον της Σαλιν αν και δεν ειναι αγγελικα πλασμενος.
    Υπαρχουν και τα \"φρουτα\" ,εννοω οι κακοι ανθρωποι.
    Απο αυτην ξεκινανε τα περισσοτερα.
    Και λεω πες ενα ατομο ειναι υπερκοινωνικο αλλα λογω της συμπεριφορας το τον αποβαλλει το κοινωνικο περιγυρο.
    Τοτε θα ειναι ευτυχισμενο?
    Μπορει να τα εχει καλα με τον εαυτο του αν γινει μοναχικο...δηλαδη να αλλαξει την υφη της υπαρξης του?
    Απο την αλλη δεν μπορει να προσαρμοστει και στα θελω των αλλων.
    Εξου και ειναι λεπτες οι ισορροπιες.
    Κοινωνικες δεξιοτητες ειναι το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο, χωρις να αναιρω οτι μπορει να προκειται απλως για μαυρες σκεψεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    συμφωνω αλλά ενα άτομο αν δεν μπορεί τωρα να ανταπεξέλθει και παλιότερα μπορούσε περισσότερο σημαίνει κάτι;

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    dεν ενοουσα οτι ο κοσμος εχει κατι εναντιον της ... αλλα νομιζω οτι ειπε οτι η ιδια εχει την εντυπωση οτι ο κοσμος εχει κατι προς σ αυτην ... μπορει να μην καταλαβα καλα ασ με διορθωση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by ΜΕΛΙΝΑ10
    dεν ενοουσα οτι ο κοσμος εχει κατι εναντιον της ... αλλα νομιζω οτι ειπε οτι η ιδια εχει την εντυπωση οτι ο κοσμος εχει κατι προς σ αυτην ... μπορει να μην καταλαβα καλα ασ με διορθωση.
    όχι MELINA1O δεν έχει ο κόσμος κάτι προς εμενά και προς σε κανέναν μεμονωμένα ο κόσμος παντα τα έχει με αυτόν που είναι πιο αδύναμος που δεν έχει μεγάλη κοινωνική δεξιότητα και πάλι δεν τα έχει ακριβώς πχ ορισμένοι κοροϊδεύουν καποιον που αισθάνεται αμηχανία ή αλλοι πάλι ανταγωνιζονται και προσπαθ ούν να σε μειώσουν αλλα δεν το κάνουν μόνο σε σένα αυτό το κάνουν σε όλους

  10. #40
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    αυτο που ειπε η sallin pio panv einai οτι οταν ειναι σε ενα χωρο,για καποιους λογους αισθανεται μειονεκτικα. μπαινω μεσα αυτοματα με χαμηλη αυτοπεποιθηση,..........Οτι λενε ισωσ το ενοουν για εμενα. Δεν ειναι μαυρες σκεψεις ειναι το πως το αντιλαμβανεσαι νομιζω,παντα μιλωντας απο δικες μου εμπειριες...ισως δεν το καταλαβα σωστα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by ΜΕΛΙΝΑ10
    αυτο που ειπε η sallin pio panv einai οτι οταν ειναι σε ενα χωρο,για καποιους λογους αισθανεται μειονεκτικα. μπαινω μεσα αυτοματα με χαμηλη αυτοπεποιθηση,..........Οτι λενε ισωσ το ενοουν για εμενα. Δεν ειναι μαυρες σκεψεις ειναι το πως το αντιλαμβανεσαι νομιζω,παντα μιλωντας απο δικες μου εμπειριες...ισως δεν το καταλαβα σωστα
    σωστά!!!

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    στο οτι τωρα δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε πραγματα που μπορουσες παλαιοτερα, ( παλι απο μερους μου μιλαω, ειπα κανω διαλειμα ημιχρονο)

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    θα σου πω κατι .Οταν γουσταρω να βγω εξω δεν παω για να δω τι κανουν οι αλλοι παω γιατι θελω να περασω καλα εγω ,εχει τυχη να παρατησω παρεα οχι για να φυγω απο το μερος οταν αισθανθηκα ετσι αλλα βρηκα αλλη αμεσως , με λιγα λογια βγζω τον παλιο εαυτο αυτον που μποροσε να ανταπεξελθει σε καταστασεις ολοι περναμε φασεις αλλα το βασικο εγω υπαρχει

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    και τωρα σου λεω μια μεγαλη καληνυχτα.. Θα βγω εξω ,για να περασω καλα εγω!!!!!!!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    και τωρα σου λεω μια μεγαλη καληνυχτα.. Θα βγω εξω ,για να περασω καλα εγω!!!!!!!!
    Μονη σου ή με παρεα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •