πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by RainAndWind
    Χμ,αυτό το ερώτημα είναι κομματάκι δύσκολο,γιατί έχει πολλές συνισταμένες.Γενικά,όταν αποδέχομαι τον εαυτό μου,δεν γεννώνται καν ερωτήματα για το αν αρκώ,με καταλαβαίνεις;Mου αρκώ εγώ και αυτό το περνάω στον δίπλα μου και στον μαζί μου.
    Η ανάγκη για αποδοχή υπάρχει σε όλους μας,αλλά εάν ξεφεύγει από το μέτρο,τότε γίνεται κυνήγι.Κυνηγώ την αποδοχή,σημαίνει βάζω τον εαυτό μου συνέχεια κάτω από το μικροσκόπιο και αντί να με αγκαλιάσω,με κρίνω και με βρίσκω λειψή.
    Ο ψυχολόγος έχει δίκιο,ξεκινάει από εμένα καθετί που θέλω να διαπραγματευτώ,αλλάζω λοιπόν τη δική μου εικόνα για τον εαυτό μου.
    Βρίσκω τα καλά μου και τα καλλιεργώ,ενώ προσπαθώ τα \"πονεμένα\"μου να τα στρώσω.Έτσι,με τον καιρό,η ζυγαριά αρχίζει και γέρνει προς την πλευρά μου που γουστάρω,οπότε και αρχίζω να με χαιδεύω λιγάκι,να πάψω να με βαφτίζω ως ελλιπή,μη αρκετή για τους άλλους.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν,εγώ μέσα από τα posts σου βλέπω ένα άτομο ειλικρινές και έξυπνο.Εσύ βλέπεις ένα με χαμηλή αυτοπεποίθηση και αβέβαιο για την αξία του.Γιατί;
    Γιατί εσύ κοιτάς τα μείον σου,ενώ εγώ τα plus σου.Να κοιτάς περισσότερο τα συν σου και να τα εκμεταλλευτείς.Nα καλλιεργήσεις τομείς που νιώθεις πως έχεις κλίση.Αν σου αρέσει η μαγειρική,μάθε περισσότερα και κάνε τραπέζια σε φιλαράκια και εκπλήξεις γεύσης στο αγόρι σου.Καταλαβαίνεις το σκεπτικό; Μαθαίνουμε να τροποποιούμε τα ζύγια μας. ;)
    ναι! και σε ευχαριστώ. όντως είμαι αυστηρή με τον εαυτό μου, ίσως πρέπει να χαλαρώσω λίγο :)

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3
    auto pou exw dei egw sto diko mou eauto einai oti h autopepithisi mou meiwnetai otan den eimai paragwgikos kai ektoxeuetai otan eimai.. spoudes douleia ktl antimetwpise ta oxi san upoxrewseis alla me pragmatiko tsampouka, de mporei kapou tha uparxei mesa sou .. vres ton!!!
    einai isws to kalitero pou mporeis na kaneis toulaxiston gia arxi, kata ti diki mou gnwmi!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •