υιοθεσια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121

    υιοθεσια

    εχει γινει πολυ εντονη μεσα μου η σκεψη να υιοθετησω ενα παιδι. δεν ειμαι μονη , ειμαι παντρεμενη και εχω ηδη μια κορη 11 χρονων. παιρνω φαρμακευτικη αγωγη για καταθλιψη και εχω αποκλεισει το ενδεχομενο να αποκτησω αλλο φυσικο τεκνο οπως λενε. ειμαι ηδη 37 χρονων και δεν πιστευω οτι θα μπορεσω ποτε να ζησω χωρις τα φαρμακα. πολλοι οι λογοι που με οδηγουν στην αποφαση της υιοθεσιας και πολλοι αυτοι που με απομακρυνουν. το μονο που ξερω ειναι οτι αν ειχα ενα μωρο αυτη τη στιγμη στην αγκαλια μου και κου λεγαν ειναι δικο σου θα εκλαιγα γοερα απο ανακουφιση. αυτη θα ηταν η πρωτη μου σντιδραση. και αυτο με κανει να πιστευω οτι το θελω πολυ. δεν μπορω να αποφασισω ειμαι μια μπρος και μια πισω. απο την αλλη ο αντρας μου δεν ξερει τις σκεψεις μου μονο μια μικρη νυξη του ειχα κανει πριν χρονια. φοβαμαι την αντιδραση του να μην ειναι αρνητικη.πως να του μιλησω? νιωθω την σκεψη να με πνιγει θελω να τη βγαλω απο μεσα μου αλλα δε βρισκω τον σωστο τοπο χρονο και τροπο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Καλησπέρα, η σκέψη σου δεν είναι κακή, από ό,τι καταλαβαίνω έχεις πολύ στοργή να δώσεις σαν άνθρωπος. Από την άλλη όμως, πώς είσαι στην καθημερινότητά σου? Επειδή πάσχω από κατάθλιψη ξέρω ότι υπάρχουν άγρια ξεσπάσματα κάποιες στιγμές.. καλό θα είναι να μη βιώσει κάτι τέτοιο το παιδί. Με την κόρη σου πώς είσαι? Επηρεάζει τη σχέση σας η κατάθλιψη? Όσο για το πώς θα το πεις στον άντρα σου, για μένα δεν υπάρχει κατάλληλος τόπος και χρόνος. Με το σύντροφο ζωής μας υποτίθεται ότι υπάρχει άνεση και κατανόηση, οπότε συζητήστε το το συντομότερο δυνατόν.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by fly
    πολλοι οι λογοι που με οδηγουν στην αποφαση της υιοθεσιας και πολλοι αυτοι που με απομακρυνουν. το μονο που ξερω ειναι οτι αν ειχα ενα μωρο αυτη τη στιγμη στην αγκαλια μου και κου λεγαν ειναι δικο σου θα εκλαιγα γοερα απο ανακουφιση. αυτη θα ηταν η πρωτη μου σντιδραση. και αυτο με κανει να πιστευω οτι το θελω πολυ.
    Δυστυχώς το να το θες πολύ ίσως να μη φτάνει ειδικά αν αφορά τη ζωή ενός παιδιού.Πιστεύω πως πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένη η απόφαση.
    Μια καλή αρχή είναι να αναλύσεις τους λόγους του \'μπρος\' και του \'πίσω\'.
    Αλήθεια ποιοι είναι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Δεν εισαι δα και τοσοοο μεγάλη!! Οσο μεγαλώνουμε αυξάνει μεν το ρίσκο αλλα με κατάλληλη παρακολουθηση γίνεται!!!
    Οσον αφορά στην κατάθλιψη, ξέρω οτι τα αντικαταθλιπτικα ειναι επικινδυνα κατα την κύηση.
    Επίσης πρέπει να σκεφτείς οτι η φροντίδα και το μεγάλωμα ενός παιδιού θα απαιτεί ολες τις δυνάμεις σου!!Το θυμάσαι αυτο ετσι δεν είναι?
    Η κατάθλιψη σε επηρεάζει σε λειτουργικό επίπεδο και το μωράκι θα μεγαλώνει θα γίνεται παιδάκι κ.λ.π. και οι ανάγκες του θα μεγαλώνουν ,σωστα?Εχεις ήδη παιδι, ξέρεις πως ειναι..
    Και φυσικά η οικογενεια απαρτίζεται και απο άλλα μέλη,γιατι δε ρωτάς τη γνώμη τους?Εκείνοι εχουν καλύτερη εικόνα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Kαλημέρα.:)
    Η απόκτηση ενός παιδιού δεν πρέπει να γίνεται με γνώμονα την κάλυψη δικών μας κενών.Αυτό για μένα αποτελεί αρχή.
    Κι αφού έχεις ήδη ένα παιδί,θα μπορούσες να επικεντρωθείς στην προσφορά της αγάπης σου σ\'εκείνο,που την έχει ανάγκη φαντάζομαι,καθώς ζει με μία μητέρα που μην αγαπώντας και πολύ τον εαυτό της τον τιμωρεί.Αγάπησε τον εαυτό σου,για να μπορέσεις να δώσεις σε σένα πρώτα,ίσως μετά διαπιστώσεις πως δε θα χρειάζεται η υιοθεσία.
    Η υιοθεσία σαν κίνηση και πράξη υπεύθυνη,πράξη προσφοράς είναι θεμιτή,αλλά όχι σαν κάλυψη δικών μας,προσωπικών κενών,γιατί φτιάχνουμε θύματα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Fly, σίγουρα η πράξη αυτή είναι μια πράξη ανθρωπιάς...αγάπης, δοσίματος...
    αλλά αισθάνεσαι πως αυτό το μωρό θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις ένα μεγάλο μέρος της κατάθλιψής σου; Γιατί αυτό το μωρό και όχι ο δικός σου αγώνας;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •