Απογοητευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74

    Απογοητευση

    Απογοητευση,και δειλια αισθανθηκα που ντραπηκα να πω σημερα παλι στην ψυχολογο μου,για εναν πατερα αλκοολικο, και μια μητερα, που εβγαζε πανω μας,ολη την οργη της απο τη κακοποιηση που δεχονταν απο το αλκοολικη του.Για εναν θειο που εβγαζε πανω μου ,της αρρωστημενες ορμες του.Για ενα μικρο παιδι που κρυβωνταν κατω απο τα κρεβατια ,και μεσα στις ντουλαπες,κλεινωντας αυτια,και ματια για να μην ακουει να μην βλεπει,για να μην αισθανεται.Φοβος,τρομος ταπεινωση .ντροπη αγανακτηση,τσακισμενο ηθικο,κατεβασμενο το κεφαλι ,και το βλεμμα, απο ενοχες......... Αυτοτραυματισμοι και μια αποπειρα.Εκλεισα τα ματια και ειπα στον εαυτο μου ονειρο ηταν παει.Επιασα δουλεια παραλληλα με το σχολειο(πολυ καλος συνδιασμος για να μην εισαι σπιτι .διπλα τους).Το αλκοολ μπηκε δυναμικα στην ζωη μου(εγω που ελεγα δεν θα το ακουμπησω ποτε).Μεσα απο αυτο ξεπροβαλλε ο αλλλος ο φαινομενικα δυνατος εαυτος.Αυτον που τους αφησα να σκοτωσουν.Παραβατικη συμπεριφορα,διαβασα καπου οτι ονομαζεται,η μη προσαρμογη σου στον κωδικα της κοινωνιας.Αλλα δεν διαβασα πως λεγεται η συμπεριφορα,που σε σπρωχνει στο πηδ....μα για να αισθανεσαι μονο ταπεινωση και πονο.Ενας γαμος μετα ενα διαζυγιο.Τα τιναξα ολα,δεν αφησα τιποτα ορθιο.Το μονο που εμεινε,το παγωμα της ψυχης ,ο κυνισμος μου,και ο εαυτος μου,Γυριζω το κεφαλι μου πισω και βλεπω ενα τιποτα.Πρωχωρω χωρις να ξερω που παω .Ψαχνω τα γιατι και δεν βρισκω απαντηση.Που χαθηκα?Που εκανα λαθος?Γιατι κατατρεψα την ζωη μου γ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μελίνα και μόνο που έκανες την αρχή να ξεδιπλώσεις αυτό τον πόνο που κουβαλάς τόσα χρόνια μέσα σου,θα σε βοηθήσει σημαντικά.Για να γιατρέψουμε,το πρώτο και ουσιαστικότερο βήμα είναι να δούμε κατάματα την πληγή.Μπράβο για το θάρρος σου να την βλέπεις τώρα κατάματα και ας κακοφορμίζει ακόμη.
    Έζησες μέσα στη βία και η βία σημαδεύει και κουβαλά μαζί της φορτία.Τώρα τα φορτία αυτά μπορείς να μάθεις να τα βγάζεις από τη ράχη σου,να αποθέτεις τα βάρη σε όσους είχαν την ευθύνη,δηλαδή τους ίδιους τους γονείς σου.Εσύ ήσουν παιδί και τότε δεν είχες επιλογές,γιατί ήσουν εξαρτημένη για την επιβίωσή σου από εκείνους.

    Τώρα όμως,μπορείς να αρχίσεις να προχωράς στον εαυτό που εσύ επιθυμείς.Τα λάθη που έκανες ήταν αποτέλεσμα της βίας που εισέπραξες,αλλά επίσης μπορεί να μάθεις απ\'αυτά.Να τα αναλύσεις και να δεις ποιες σκέψεις και συναισθήματα σε οδηγούσαν σε ακρότητες.Δε νομίζεις πως αξίζεις σήμερα,για την κίνησή σου να μιλήσεις για όλ\'αυτά ένα μεγάλο μπράβο;
    Δώστο λοιπόν το μπράβο αυτό σήμερα σε σένα,πες \"Μπράβο ρε Μελίνα για το θάρρος σου\".
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Μπράβο και από μένα! Ίσως εδώ μέσα να αισθανθούμε καλύτερα γιατί καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας. Και εγώ έχω περάσει αρκετά δύσκολα στα παιδικά μου χρόνια, όχι τόσο όμως. Το ότι τα διάλυσες όλα σημαίνει πως απλά δεν ήσουν αυτή που ήθελες και δε μπορούσες να υποκριθείς, αυτό σημαίνει ειλικρίνεια. Μπράβο λοιπόν και σε αυτό. Είναι μια θαραλλέα αρχή, συνέχισε και εμείς είμαστε δίπλα σου, και ας μη γνωριζόμαστε.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    Δυστυχως, αυτοι ειναι που ζηταν ευθυνες,απο μενα.Και ετσι εγω οσο και να μην το θελω, μπαινω στο τρυπακι της ενοχης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Δεν είσαι η μόνη Μελίνα εγώ ίσως και για το τι καιρό θα κένει αύριο θα εχω την ευθύνη.Ομως οι γονείς αισθάνονται ήσυχοι όταν γεμίζουν την ψυχή των παιδιών τους ενοχές;ειδικά για δικά Ετσι είναι δυστυχώς και εγώ σαν μαγνήτης έτρεχα έπαιρνα ευθύνες και λάθη επάνω μου.Μελίνα κοίτα τον εαυτό σου και μπράβο γιατί δείχνεις ότι αρχίζεις να ζητάς να ελευθερωθείς απο αυτό το συναίσθημα.Δεν φταίς εσύ μελίνα και το ξέρεις.Εσύ όμως θα πρεπει να΄εχεις την δύναμη να κάνεις κάτι γιάυτό.Το ότι μοιράστηκες το πρόβλημά σου είναι μια αρχή.καλή δύναμη σου εύχομαι που πιστεύω ότι την εχεις.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    Εσυ ο μετερεωλογος,και γω ο χρηματοδοτης,τι συνδιασμος γινεται,απο αυτα τα δυο????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Ειλικρινά δεν περίμενα να ήταν τόσο πολλά τα άτομα που κακοποιήθηκαν και βιαστηκαν από συγγενείς. Ειλικρινά σοκαρίστηκα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Εύχομαι το καλύτερο για σένα είμαι σίγουρη ότι θα το ξεπεράσεις και όλα θα σου πάνε καλά και σίγουρα δεν καταστράφηκες αλήθεια MΕΛΙΝΑ10 πόσο χρονών είσαι; Κατα την γνώμη μπορείς να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου από εδώ και στο εξής.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    δεν εχουν σημασια τα χρονια ,για το πως αισθανεσαι..με τον εαυτο σου.Αυτο εχει να κανει με το τι εχεις βιωσει δυστυχως η ευτυχως.......................(παραπλ ευρη απαντηση για ερωτηση ηλικιας)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Δεν ρωτάω από απλή περιέργεια την ηλικία σου

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    το ξερω οτι δεν το ρωτας απο περιεργεια .. αλλα ισως απο ενστυκτο ξερω γιατι ρωτας ..σου ειπα το τι αισθανεται γλυκια μου κανεις ,δεν εχει να κανει με την ηλικια ,καταλαβαινεις τι θελω να πω, η να παω να παρω την ταυτοτητα απο το πορτοφολι,αν και βαριεμαι να σηκωθω,λογω ηλικιας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Αποκλείεται σε περνάω στα χρόνια μην δείξεις ταυτότητα.Ελα που αισθάνομαι νεώτερη παρά τα οσα εχω περάσει;και δίψα για ζωή ισως γιατί τα περιθώρια δεν υπάρχουν πιά.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    Και πανω που νομιζα οτι θα γινω ο μαγος της φυλης.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    74
    Δυναμη πως την βρισκεις? οταν τα παντα γυρνανε πανω σου ,οταν ξερεις που ειναι η πληγη,αλλα δεν μπορεις να την ακουμπησεις,γιατι ποναει απο παντου......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Εμένα ρωτάς;Ελα ντε;Και όλα γυρνάνε πάνω μου και οι πληγές πονάνε και ξέρω που είναι.Ασε το κυνήγι και βοήθεια καμμιά.Απο συμπαράσταση τι να σου πω.Και μια που εχουμε τόσα ως ενοχικό άτομο παίρνω και τις ευθύνες των άλλων πάνω μου.Είπαμε και για τον καιρό που θα κάνει αυριο εγώ θα φταίω.Ποτάμια τα δάκρυα αλλά κανείς δεν είδα να αλλάζει.Ούτε να τρέξει να με βόηθήσει όταν είχα απόλυτη ανάγκη.Έίχαν όλοι όμως απαιτήσεις και αφού για όλα εγώ εφταιγα, πάντα πίσω εκανα ακόμη και όταν ήταν πασιφανές ότι έχω δίκιο, γιατί έτσι έπρεπε.Αλήθεια υπήρξα τόσο βλάξ.οι ενοχές βλέπετε.Ο Θεός το δίνει η Γιώτα φταίει.Και όταν συνειδητοποίησα ότι η Γιώτα βαδίζει ολοταχώς στο τέρμα (ηλικιακά γιατί ψυχολογικά είχα προ πολλού χάσει τον ΄ελεγχο),χτύπησαν 50 καμπάνες και ήταν τόσο δυνατός ο ήχος που ξύπνησα απο τον λείθαργο.Εδωσα όρκο ότι οσο περνάει απο το χέρι μου δεν θα επιτρέψω να με πληγώσει κανείς εκτός των παιδιών μου.Εκεί το πολεμάω δεν τα εχω καταφέρει και δεν νομίζω πότέ.Γίνεται Μελίνα αν εκτιμήσεις τον εαυτό σου αν βάλεις όρια και το πιστέψεις.Και ως δια μαγείας ήμουν καλύτερα σταματώντας και την αγωγή.Με αγαπάω περισσότερο, αν και εχω δουλειά επάνω στο θέμα αλλά αν θέλει ο Θεούλης και μάφήσει,πιστεύω να μπορέσω να προχωρήσω με όσες δυνάμεις εχω.Χρειάζεται να βρείς κίνητρα να πιστέψεις πως η ζωή εχει και τις φωτεινές στιγμές της.Παλεύω πολύ και όταν πέφτω βιάζομαι να σηκωθώ να μην πιάσω πάλι πάτο.Μαγοι του εαυτού μας πρέπει να γίνουμε συνταγές δεν υπάρχουν,μόνο αν πιστέψουμε πόσο σύντομη είναι η ζωή και ότι για κάποιο λόγο γεννηθήκαμε πέρα απο το να γινόμαστε ο σάκος του μποξ ή το καλάθι με τα σκουπίδια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •