Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σαφως και οταν πεθαινεις τελειωνουν ολα εκει.
    Αλλιως θα επρεπε να γνωριζεις που υπηρχες πριν γεννηθεις.

    Γιατι ομως θα πρεπει να σε νοιαζει κατι τετοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μπα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν υπαρχει προηγουμενη ζωη,
    αυτα ειναι φοβιες των ανθρωπων, γιατι αδυνατουν να παραδεχτουν οτι στην ουσια ειναι πεπερασμενοι.
    Πολυ απλα οταν ερθει βιολογικα η ωρα, θα γινεις χωμα.

    Για τα περι γεννησεως,
    αν και εσυ τρακαρεις με μια τυπα και στραβωθει απο την ομορφια σου, θα κανετε ενα παιδι που πιθανον να μελεταει πως και γιατι γεννηθηκε.....

    Αλλα γενικα μιλωντας, τα παντα στη ζωη ειναι θεμα τυχαιων συνδυασμών.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι διαφορα εχει η μετεψυχωση-μετενσαρκωση απο τον θανατο.
    Ας πουμε οτι υπαρχει...εσυ ομως δεν υπαρχεις σαν Winston ουτε καν στην μνημη οποτε εισαι νεκρος.
    Αν μεταφερεται κατι αφηρημενο απο σενα σε μετεπειτα σταδιο?

    Μπα δεν πιστευω αλλα και να πιστευα το ιδιο και το αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και πες ξαφνικα υπαρχει υπογεννητικοτητα παγκοσμια...σε τι θα μετεμψυχωθουν ολοι αυτοι που περιμενουν?
    Θα περιμενουν στην ουρα ή απλως θα γινονται φυτα...ζωα κλπ?
    Και τα φυτα ζωα τοτε (που μπορει να ειναι αλλοι ανθρωποι μετεμψυχωμενοι)?
    Λολ εχω τον αριθμο 9999999999999999 στη σειρα για μετεμψυχωση για να το διακωμοδησουμε και λιγο:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Winston_man
    γιατι εισαι τοσο απολυτος? Που το ξερεις σιγουρα οτι δεν ζησαμε στο παρελθον ως αλλοι? Εχεις αποδειξεις? Κατα καιρους διαφορα ατομα εχουν ισχυριστει διαφορα. Αν το παρουμε στατιστικα ειναι δυνατον ΟΛΟΙ να κανουν λαθος? Εγω ειπα δεν πιστευω σε κολαση και παραδεισο βαση της λογικης αλλα δεν το αποκλειω κατηγορηματικα δεν εχω αποδειξεις οτι δεν υπαρχει. Απλα βγαζω και λεω ενα συμπερασμα βαση της λογικης μου.

    κοιτα απολυτος δεν ειμαι, και μπορει στο παρελθον να ημουν χμμμ πρωθυπουργος, και στην επομενη ζωη μπακαλης.
    Ομως ασχολουμε με την ζωη που ζω και γνωριζω.

    Αποδειξεις δεν εχω,
    αλλα να σου πω κιολας, δεν με ενδιαφερει στο ελαχιστο.
    Ειναι ενα τριπακι που αμα μπεις δεν ξεμπερδευεις.
    Ερωτηματα του στυλ ζωη μετα τον θανατο, πριν την γεννηση, υπαρχει θεος, υπαρχει διαβολος κλπ κλπ δεν με ενδιαφερουν.

    Και αυτο γιατι δεν υπαρχουν απαντησεις με αποδειξεις οπως λες και εσυ.
    Αν οντως υπαρχουν απαντησεις σε τετοια θεματα, θα της μαθω οταν ερθει η ωρα....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ρε συ γουινστον,
    γιατι σε απασχολει η ζωη σου μετα απο 120 χρονια και η αυριανη μερα η ο επομενος μηνας?

    Δεν το βρισκεις πιο χρησιμο να μελετησεις την ζωη σου εν ζωη,
    παρα μετα θανατον η προ γεννησης?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη αν γινει πυρηνικος πολεμος ή καταστροφη παγκοσμιας κλιμακας επηρεαζει και την μετεμψυχωση?

    Γιατι ο πληθυσμος αυξανει ραγδαια αλλα σε λιγο δεν θα...χωραμε.

    Ας που με και οτι 6000000000 ατομα τωρα με μεσο ορο ζωης πες τα 50 χρονια. Σε 50 χρονια πρεπει να γινουν 6000000000+ νεοι ανθρωποι και μετα απο 50 χρονια 6000000000+νεοι+νεοι ανθρωποι.

    Αν πιστευεται οτι θα αποικησουμε αλλους πλανητες (και αυτο θα γινει απο τεχνολογικη προοδο που δεν εχει σχεση με μετεμψυχωση) εχει καλως αλλιως περιμενουμε οπως στην ουρα στις τραπεζες...γιατι δεν χωραμε....υπαρχουν ορια.

    Και μην ξεχναμε οτι πες οτι βαινουν ολα ομαλα...συμφωνα με τα δεδομενα θα υπαρξει θανατος του συμπαντος (ενεργειακος θανατος) λογω εντροπιας.

    Τοτε πως θα συνεχισει ο κυκλος?

    Ξεφυγαμε ναι...αλλα γενικα ειναι φευγα θεμα μιας και οταν λεει κατι ο αλλος πρεπει να το τεκμηριωνει...μπορει καποιος να λεει οτι υπαρχει μετεμψυχωση χωρις τεκμηριωση εκτος απο μαρτυριες ισως οτι θυμουνται καποιοι προηγουμενες ζωες και ο αλλος να λεει οτι δεν υπαρχει χωρις ουσιαστικα να μπορει να ακυρωσει το σαφως ατεκμηριωτο προηγουμενο σκεπτικο.

    Μακαρι να υπαρχει οχι μονο μετεμψυχωση αλλα και παραδεισος...αλλα τι μας κανει να πιστευουμε οτι ολα αυτα δεν ειναι θεωριες θεωριων? Τιποτα, ελπιζουμε...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εμ τοτε δεν θα γεννιοσουν,
    γιατι θα ησουν στον ειδικο χωρο πριν γεννηθεις,
    και θα σου ελεγε ο ειδικος:


    Φιλε μου θα γινεις ο γουινστον-μαν,
    θα γραφεις στο ψυχολοτζυ κλπ κλπ.....
    Ετοιμασου γιατι σε λιγο γεννιεσαι.


    Εσυ τι θα του απαντουσες?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αλλο ρωτησα.....


    εισαι σε ενα δωματειο και μιλας με τον τυπο που εγκρινει τις γεννησεις.
    Σε ενημερωνει πως θα ειναι η ζωη σου (μια περιληψη του σημερα)
    και σου ζηταει την εγκριση για το αν θα γεννηθεις.

    Η ερωτηση ειναι τι του απαντας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαφως και θα σταματησει αυτη η \"ανακυκλωση\" ψυχων αν γινει π.χ πυρηνικος πολεμος η παγκοσμια καταστροφη η καταστροφη του συμπαντος ή δεν ξερω τι αλλο. Και ναι θα αποικισουμε αλλους πλαντητες και αυτο θα γινει λογω της αναπτυξης της τεχνολογιας στο μελλον καποτε - συμφωνουμε. Αλλα θα βοηθησει και την ολη διαδικασια αν ισχυει φυσικα υποθεσεις κανω το τονιζω.

    Γιατι ομως να σταματησει? Δεν ειναι λογικο...ειτε υπαρχει το φαινομενο ειτε δεν υπαρχει, πως μπορει να το επηρεασουν μερικες πυρηνικες βομβες?
    Τοτε μιλαμε για δυο ειδων θανατους. που βασιζονται σε εντελως φυσικα κριτηρια.

    Χμ ποιο λογικο θα μου φαινοταν στο αχανες συμπαν να υπαρχουν αλλες ανθρωποτητες και να ...αλλαζουμε υλικο ή να μαζευομαστε ολοι σε ενα μερος μετα τον θανατο...δικες μου θεωριες:)

    Τεσπα μαλλον το τελος ειναι...τελος αλλα ατενιζεις λιγο το απειρο αισθανεσαι μικρος και λες που ξερεις...μπορει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Winston_man
    Θα του ελεγα να μην γεννηθω καν.

    -πρεπει να φυγω τα λεμε το βραδυ.

    εκει ηθελα να καταληξω.
    Επειδη ομως αυτος ο χωρος ειναι ανυπαρκτος (και με αποδειξεις)
    καλεισαι να ζησεις στο σημερα μελετωντας το αυριο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν αποικίσουμε νέους πλανήτες,καλό ταξίδι,εγώ δεν έρχομαι.:P
    Επίσης,σαν και τον Κρίνο,δεν πιστεύω σε τίποτε το μεταφυσικό,παραψυχολογικό και θεοσοφιστικό.:P
    Ούτε σε διαβόλους,τριβόλους,ούτε σε αγγέλους εξαγγέλους.Θεωρώ καθετί γύρω από αυτά σκοταδιστικό,αποπροσανατο� �ιστικό και βασισμένο σε φόβο.Επειδή έχω βιώσει το φόβο,αποφάσισα συνειδητά μεγαλώνοντας να έχω τα λιγότερα νταραβέρια μαζί του.Ο φόβος μου είναι το όπλο στα χέρια όσων με θέλουν σκυμμένη κι εμένα η ρημάδα μου η μέση αντιδρά.Όλα αυτά εξυπηρετούν εκκλησίες και θρησκείες και οι φορείς τους βολεύονται εξαιρετικά από κάτι τέτοιες μας μεταφυσικές ανασφάλειες(ή ακόμη φυγές λόγω μη ικανοποίησης από τη ζωή μας).
    Δεν υποκύπτω σε μη αποδεικνυόμενες θεωρήσεις απλά με την αναμονή άλλων ζωών,παραδείσων,ούτε με το φόβο τιμωριών εν είδει κολάσεων.Καθαρτήρια,καζάνι α και βρασίματα,πίσσες και πέπουλα,όλα αυτά ήταν ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα για εξουσία,χρήμα,δύναμη,επιρρ� �ή.Προσηλυτισμό,φόβο,υποτα
    γή.Εξ ου και τα εγκλήματα.Οι σταυροφορίες,τα καψίματα των μαγισσών,οι απεχθείς γενοκτονίες(ινδιάνοι πχ),φονταμενταλισμός,συγχω� �εύσεις εξουσιών(κράτη-εκκλησίες),υποκρισίες,ενοχ� �κά σύνδρομα με μορφή εμφύτευσης ηθικών για κλωτσίδια,κλπ.Ο άνθρωπος είναι ικανός για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο και έχω διαπιστώσει πως στο καλύτερο πάει με οδηγό την επιθυμία του για αυτονομία,όχι με τη χειραγώγησή του.

    Όχι λοιπόν,δε θα μετεμψυχωθώ.Θα σαπίσω σαν ντομάτα,περήφανη,ώριμη στο ξεραμένο μου κοτσάνι.Εμπρός λοιπόν καλό μου λίπασμαααα.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κατι ομως σε παρακινει να γραψεις στο \"μεταφυσικο\" αυτο νημα οπως ολοι που δεν πιστευουν σε τιποτα.
    Ειναι αξιο περιεργο οτι οι αθεοι, οι αγνωστικιστες οι οπως αλλιως θες δεν αφηνουν νημα για νημα με μεταφυσικο κλπ.

    Γιατι συμβαινει αυτο?

    Ισως γιατι εχουν μπουχτησει με τα πολλα- πολλα που δεν χωρανε στην λογικη.

    Εν πασει περιπτωση και εγω προς τα κει κλινω, στον αγνωστικισμο αλλα δεν χανω παραμυθι για παραμυθι Ε.Φ ή φαντασιας λολ.


    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Originally posted by Winston_man
    Αν υπήρχε η δυνατοτητα να διαλεξω σαφως και δεν θα διαλεγα αυτο που ειμαι τωρα δεν θελει και πολυ σκεψη. Επισης αν ηξερα σιγουρα οτι θα γεννηθω οπως θελω στο μελλον ως καποιος αλλος θα βουταγα ΤΩΡΑ στο κενο απο τη ταρατσα.
    Μήπως αντί να ψάχνεις τη λύτρωση σε μεταφυσικές λύσεις, να προσπαθήσεις να τη βρεις εδώ και τώρα μέσα από τις πράξεις σου? Μου δίνεις την αίσθηση ότι έχεις ανάγκη να πιστέψεις στη ζωή μετά θάνατον εν μέρει λόγω του φόβου του θανάτου αλλά κατά κύριο λόγο γιατί ελπίζεις ότι αυτή είναι η λύση στα προβλήματά σου.

    Γιατί να μην προσπαθήσεις να αλλάξεις την τωρινή κατάσταση που και σε άλλα θέματα σου έχω διαβάσει να λες ότι δεν σου αρέσει?

    Έχεις πει ότι έχεις φτάσει στα όριά σου. Ο Εinstein είχε πει:Once we accept our limits, we go beyond them. Γιατί να μην αποδείξεις ότι αυτά τα όρια τα έθεσες στον εαυτό σου μόνο και μόνο για να τα ξεπεράσεις?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •