Πιστεύω ότι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να σου τύχει είναι ένα παιδί που δεν προσπαθεί ένα παιδί με κακιές παρέες ένα παιδί π - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 93
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καθόλου.Ίσως μέσα από αυτά τα ερωτήματα μάλιστα και τη συζήτηση να βγάλεις κάποια συμπεράσματα που να σου δώσουν άλλες οπτικές.Αρκεί βέβαια να αξιοποιείς τις συζητήσεις αυτές,αυτό είναι το ουσιαστικό.Να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα,να θέτεις ίσως σε αμφισβήτηση κάποιες σου σκέψεις,όλοι έτσι κάνουμε,αφουγκραζόμαστε τους άλλους για να πάρουμε μέσα από τα λόγια και τις απόψεις που εκφράζονται άλλες οπτικές και να βρούμε νέες αποχρώσεις.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Ευχαριστώ για την κατανόηση RainAndWind η αρχική φράση του θέματος άλλωστε δεν είναι δική μου ειπώθηκε από μια μητέρα με παιδιά στην δουλεια και μου έκανε εντύπωση

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by salin
    δεν το κάνω από κουτσομπολιό απλά βλέπω πολλά και κάνουμε διάφορες συζητήσεις στην δουλειά και θα ήθελα την γνώμη σας ίσως και από φοβία για τα παιδιά που θα κάνουμε.


    οπως λες καποια στιγμη θα κανεις παιδια και το θεμα σε απασχολει η σε προβληματιζει.
    Θα προτεινα αντι να μενεις σε συζητησεις μεταξυ ασχετων (οπως εσυ η εγω και οι φιλες σου) να συμπληρωσεις την παροχη γνωσεων και με καποια προσφατα βιβλια παιδαγωγικου περιεχομενου.
    Δεν ξερω βεβαια τιτλους για να προτεινω, αλλα το βρισκω πιο συγκροτημενο να δωσεις εκει βαρος.




    Απλά θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας γιατί μου έχουν τύχει κάποιες περιπτώσεις στο συγγενικό μου περιβάλλον και θα ήθελα να μάθω για ποιους λόγους πιστεύετε ότι κάποια παιδιά που δεν τα κατηγορώ κάνουν όλα αυτά τα άσχημα πράγματα στον εαυτό τους.


    Να εισαι σιγουρη οτι τα προβληματα ξεκινουν απο τους γονεις και οχι απο τα παιδια.
    Αν οι γονεις ηξεραν το πως να φερθουν σε συγκεκριμενες στιγμες, δεν θα υπηρχαν \"ασχημα πραγματα\" οπως αναφερεις.




    Με αποτέλεσμα να στενοχωριούνται και οι γονεις τους.


    οι γονεις καλα θα εκαναν να γινουν πιο υπευθυνοι και να κατανοησουν οτι οι ευθυνες τους δεν σταματουν στο να φαει το φαγακι του ο γιωργακης....



    Δεν ήθελα να προκαλέσω και σίγουρα να κουτσομπολέψω κανέναν.


    δεκτον..... αρχισε λοιπον να εξοπλιζεσαι γνωσεις εκει που πραγματικα υπαρχουν.
    Οι μισοαληθειες δεν βοηθησαν κανενα.




    Είναι κάποιες συζητήσεις που γίνονται γύρω από αυτό το θέμα και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας


    η γνωμη μου ειναι οτι το να γινεις γονιος ειναι μεγαλη ευθυνη και χρειαζεται αρκετη σοβαροτητα απο μια συζητηση σε ενα φορουμ η σε καποιο γραφειο.

    Εγω δεν εχω παιδια,
    αρα δεν ειμαι σε αυτο το τριπ, οποτε δεν εχω να καταθεσω εμπειρια.
    Και τελος το πιο σοβαρο, σε ενα ζητημα που δεν κατεχω, δεν εχω λογο να κανω και τον εξυπνο η αυτον που τα ξερει ολα.





  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by salin

    συγνωμη που χρησιμοποιω αλλο ονομα αλλα ειναι η πρωτη φορα που κανω chat
    προσπαθησε να κανεις δικο σου login, για να συζητησεις αν θες κατι που σε αφορα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Επίσης η γυναίκαι αυτή μου είπε και το άλλο: Αν είναι να κάνεις παιδί και να μην σου βγει τουλάχιστον τέλειο είναι το χειρότερο από όλα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by salin
    Επίσης η γυναίκαι αυτή μου είπε και το άλλο: Αν είναι να κάνεις παιδί και να μην σου βγει τουλάχιστον τέλειο είναι το χειρότερο από όλα

    Ποια η γνωμη σου σε αυτο , salin?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    o kaliteros tropos me voula na pathei kapoios aghos kai katathlipsi einai na pashizei na einai teleios se ola! Gnomi mou pali.
    i mallon, ohi akrivos afto. to na midenizei kapoios opoiodipote epipedo epitihias metaksi tou tipota/miden kai tis teliotitos (pou den iparhei ki olas, alla iparhei me tin ennoia oti panta tha sinantisoume kapoion pou tha einai kaliteros apo emas se kati).

    sorry gia ta greeklish, alla ehei pesei to site pou kano tis metatropes.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by Boltseed
    Originally posted by salin
    Επίσης η γυναίκαι αυτή μου είπε και το άλλο: Αν είναι να κάνεις παιδί και να μην σου βγει τουλάχιστον τέλειο είναι το χειρότερο από όλα

    Ποια η γνωμη σου σε αυτο , salin?
    Συμφωνώ, εν μέρει αλλά θα μου πεις εσύ από ποια άποψη

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lucifer
    o kaliteros tropos me voula na pathei kapoios aghos kai katathlipsi einai na pashizei na einai teleios se ola! Gnomi mou pali.
    i mallon, ohi akrivos afto. to na midenizei kapoios opoiodipote epipedo epitihias metaksi tou tipota/miden kai tis teliotitos (pou den iparhei ki olas, alla iparhei me tin ennoia oti panta tha sinantisoume kapoion pou tha einai kaliteros apo emas se kati).

    sorry gia ta greeklish, alla ehei pesei to site pou kano tis metatropes.



    ο καλύτερος τρόπος με βούλα να πάθει κάποιος άγχος και κατάθλιψη είναι να πασχίζει να είναι τελείως σε όλα! Γνώμη μου πάλι.
    η μάλλον, όχι ακριβώς αυτό. το να μηδενίζει κάποιος οποιοδήποτε επίπεδο επιτυχίας μεταξύ του τίποτα/μηδέν και τις τελειότητος (που δεν υπάρχει κι όλας, αλλα υπάρχει με την έννοια ότι πάντα θα συναντήσουμε κάποιον που θα είναι καλύτερος από εμάς σε κάτι).

    http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    επίσης γνώριζω πολλά αδέλφια που ταλαιπωρούνται εξαιτίας των αδελφών τους και μάνες που τρελάθηκαν επειδή είχαν τέτοια παιδιά βλαμμενα κατα την άποψη μου

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by salin
    Originally posted by Boltseed
    Originally posted by salin
    Επίσης η γυναίκαι αυτή μου είπε και το άλλο: Αν είναι να κάνεις παιδί και να μην σου βγει τουλάχιστον τέλειο είναι το χειρότερο από όλα

    Ποια η γνωμη σου σε αυτο , salin?
    Συμφωνώ, εν μέρει αλλά θα μου πεις εσύ από ποια άποψη
    μαστα.....
    δεν βλεπω αλλο τροπο για να βγαλεις τελειο παιδι,
    εκτος απο το να παρεμβεις γονιδιακα.
    Φανταζομαι οτι εννοεις τελειο, το να απομονωθουν τα γονιδια που ενδεχομενα να αποκτησει το παιδι καποια αρρωστια, ε?

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by salin
    επίσης γνώριζω πολλά αδέλφια που ταλαιπωρούνται εξαιτίας των αδελφών τους και μάνες που τρελάθηκαν επειδή είχαν τέτοια παιδιά βλαμμενα κατα την άποψη μου
    να αποκτησει καποιο παιδι προβλημα λογω κληρονομικότητας απο τους γονεις λογω πλημελη ελεγχου το εχω ακουσει και το καταλαβαινω.

    Στο αναποδο ομως, εκει με μπερδευεις....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    @krino:

    σωστό και αυτό

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    124
    Originally posted by John11
    Originally posted by salin
    ναι αλλά δεν ξέρετε και την παροιμία από ρόδο βγαίνει αγκάθι και από αγκάθι ρόδο;
    εγώ ξέρω γονείς που κάναν τα πάντα για το παιδί τους και όμως αυτό έμπλεξε
    Παρατηρώ ότι ανοίγεις θέματα, που φαίνεται να σε ενδιφέρουν μόνο επιφανειακά. Γιατί αυτό; Aφού κάποια στιγμή αναρωτήθηκα μήπως είσαι από το forum και προσπαθείς να το \"ανεβάσεις\". Αλλά μετά παρακολουθώντας απαντήσεις σου δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.
    Χρειαζόμαστε να λύσουμε προβλήματα, όχι να κάνουμε κουτσομπολιό.
    και εγώ παρατηρώ οτι παρατηρείς!!!!

    Επίσης έχεις και μεγάλη φαντασία

    και βγάζεις και αυθέρετα συμπεράσματα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,732
    Originally posted by salin
    Επίσης η γυναίκαι αυτή μου είπε και το άλλο: Αν είναι να κάνεις παιδί και να μην σου βγει τουλάχιστον τέλειο είναι το χειρότερο από όλα
    και ο χιτλερ κατι τετοια ελεγε , αλλα τελικα δεν του πετυχε το project....

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •