διήγημα, μικρού μήκους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    διήγημα, μικρού μήκους

    «Στην αρχή είμαι ο εαυτός μου»
    Νόεμ


    Αφιέρωνε πολύ χρόνο σε σκέψεις. Άλλοτε για να ξεκουραστεί, άλλοτε για να θυμηθεί η να παρατηρήσει τον κόσμο γύρω του. Δεν θυμόταν από πού προήλθε, αν υπήρξε ένα παιδί ευτυχισμένο στα πρώτα του χρόνια, ούτε πως ζούσε όταν γεννήθηκε. Ο Νόεμ ένιωθε πως έπρεπε να μιλήσει. Λαχταρούσε να μιλήσει. Να ζήσει και να εξελιχθεί μέσα από το πλέον ανεπτυγμένο είδος επικοινωνίας του γραπτού λόγου. Σε αυτό φάνηκε πως είναι ικανός, να αφηγείται την ζωή του σαν ξένος, να μιλάει για τον εαυτό του σαν να μην υπήρχε. Αισθανόταν πως είχε περάσει πολύς χρόνος προτού δοκιμάσει την ικανότητα του στην αφήγηση και αποφασίσε να ξεκινήσει την εξερεύνηση για ότι υπαρκτό, αληθινό ή ξεχασμένο, τον ωθούσε στην επιλεκτική αμνησία. Να ανακαλύψει μέσα από τις σκέψεις του οτιδήποτε ήθελε να μάθει και να μοιραστεί, να ξεχάσει και να αλλάξει.




    «Δεν μπορώ να αλλάξω τον χρόνο αλλά μπορώ να μάθω να περνάω καλύτερα με όσο διαθέσιμο χρόνο έχω μπροστά μου»
    Νόεμ

    «Καλημέρα» λέει ο Νόεμ.

    «Σήμερα είναι μια δροσερή μέρα. Μου θυμίζει το γλυκό και το οικείο. Αδιάφορη για τον κόσμο και ελάχιστα φωτεινή, χωρίς πολύ κόσμο τριγύρω μου και με αρκετό χρόνο για σκέψεις, ωσότου βραδιάσει, ξαπλώσω και παραδώσω τις σκέψεις μου στον εαυτό μου.»

    Κάθεται στην καρέκλα του, όπως κάνει κάθε πρωί που ξυπνάει, και η πρώτη του σκέψη είναι να βρεί λίγο ακόμα χρόνο να φτιάξει καφέ προτού υψώσει το βλέμμα του και κοιτάξει το ρολόι. Ένιωθε πως δεν είχε πολύ χρόνο για να μοιραστεί τις σκέψεις του όπως ήθελε να τις παρουσιάσει, ένιωθε πως άλλοι είχαν προλάβει να αποβάλλουν τις σκέψεις του και να τις χαλιναγωγήσουν. Όπως συμβαίνει με όλους τους ενήλικες φροντίζει να μιλήσει πρώτα για τις σκέψεις του και μετά για τα όσα θα έλεγε ο κόσμος για εκείνον. Σαν μια μηχανή, που θα καθιστούσε τον κάθε άνθρωπο ένα ακόμα έρμαιο της καθημερινότητας, της άρνησης, της αποδοχής του πλέον αποδεκτού σκεπτικού πως τίποτα δεν αλλάζει εκτός από τον ίδιο μας τον εαυτό.

    Η επιθυμία του Νόεμ ήταν να μιλήσει με τον κόσμο, να ανταλλάξουν απόψεις και να έρθουν πιο κοντά, να του μιλήσουν και εκείνοι. «Ήθελα να έχω περισσότερες ευκαιρίες στη ζωή μου, να μπορέσω να αλλάξω τον εαυτό μου αλλά ποτέ μου δεν φαντάστηκα πως δεν θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου».


    Την ίδια μέρα ο Νόεμ είχε συνομιλήσει με έναν συγγενή του.

    Νόεμ: Ξύπνησες;

    Λασιμία: Ακόμα δεν έφαγες; Το πρώτο σου μέλημα σαν ξυπνήσεις είναι να ποτίσεις με φαρμάκι τις σκέψεις σου.

    Νόεμ: Θα φρόντιζα αυτό να μην συνέβαινε. Βλέπεις φαρμάκι μπορεί να έχει και το φαγητό αλλά και οι σκέψεις. Αυτό συμβαίνει με πάρα πολλούς τρόπους και είναι ακόμα πιο εύκολο όταν υπάρχει η δυνατότητα να συμβεί χωρίς λόγο.

    Λασιμία: Ότι είναι δικό σου θα μείνει δικό σου, σκέψεις, συναισθήματα, άνθρωποι που αγαπάς, αντικείμενα δικά σου, αναμνήσεις. Σκέψου απλά πως θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου ώστε να έρθουν και άλλες στιγμές, περισσότερες εμπειρίες, ακόμα καλύτερες αν γίνεται. Οι σκέψεις δεν είναι κάτι παραπάνω από σκέψεις. Γιατί λες πως και οι σκέψεις μπορεί να φαρμακωθούν;

    Νόεμ: Μα το βλέπω και από άλλους ανθρώπους,. Ανθρώπους που νομίζουν πως έχουν βρει απαντήσεις. Έχουν υπάρξει πολλοί άνθρωποι, όσοι και οι αριθμοί, τόσα και τα είδη, όσοι και οι συμμετέχοντες τόσοι και οι άνθρωποι που αδιαφορούν. Σε τελική ανάλυση άλλοι ανακάλύψαν την πυρηνική βόμβα και άλλοι την χρησιμοποίησαν.

    Λασιμία: Πάλι ανοησίες λες. Ξύπνησες ένα ωραίο πρωί και αναρωτήθηκες για μια ακόμα φορά το πόσο θαύμα είναι που όλοι μας συνεχίζουμε να ζούμε; Αν θες απαντήσεις περίμενε. Θα περιμένεις πολύ και δεν θα βρεις απαντήσεις. Το μόνο που θα έχεις καταφέρει είναι να ανακαλύψεις τον χαμένο χρόνο που σπατάλησες όλον αυτό τον καιρό θέτοντας τέτοιου είδους ερωτήματα.

    Νόεμ: Εγώ το παραδέχομαι δεν έχω βρει απαντήσεις, δεν θα ήθελα να ποτίσω τις σκέψεις μου με περισσότερο φαρμάκι απλά και μόνο για να νιώσω πως ανήκω και εγώ κάπου.. αν είμαι ξεχωριστός ή ταλαντούχος. Ένας απλός άνθρωπος είμαι που συνάντησε κάποιες δυσκολίες στη ζωή του και έπεσε σε μερικές λακκούβες. Ειδάλλως δεν θα με προβλημάτιζε τόσο πολύ.

    Λασιμία: Καλημέρα είπαμε. Αν θες να συνεχίσεις να προβληματίζεσαι μάλλον το κάνεις επειδή δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις.

    Νόεμ: Οι απαντήσεις που έχω ανακαλύψει είναι ελάχιστες αλλά θα σου πω για αρχή.

    Λασιμία: Για να ακούσω.

    Νόεμ: Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να λέω αρλούμπες πάλι….

    Λασιμία: Πιες τον καφέ σου, άκουσε την μουσική σου και όταν ξεχάσεις τους προβληματισμούς σου τότε έλα να μου μιλήσεις. Είμαι σίγουρη πως θα έχεις καταφέρει να ανακαλύψεις νέους προβληματισμούς.

    Νόεμ: Είναι εντυπωσιακό αν λογιστώ το είδος της βιβλιογραφίας που διαφέρει για το κάθε βιβλίο.

    Λασιμία: τι εννοείς;

    Νόεμ: Να ένα βιβλίο ψυχολογίας θα ήταν φτιαγμένο καλαίσθητα, με θετικά μηνύματα, ένα βιβλίο ψυχανάλυσης δεν νομίζω να είχε μόνο θετικά μηνύματα. Δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο ψυχανάλυσης……. ότι θυμάμαι το θυμάμαι από το σχολείο.

    Λασιμία: «Θυμάμαι». Ξέρεις άραγε τι σημαίνει αυτό;

    Νόεμ: Δεν γνωρίζω με βεβαιότητα. Όσες επιστημονικές εξηγήσεις υπάρχουν τόσες ανακρίβειες τις συνοδεύουν. Δεν είμαστε πάντως ότι θυμόμαστε. Σωστά;

    Λασιμία: Λάθος θα έλεγα εγώ. Είναι ντροπή να ξεχνάς.

    Νοέμ: Καλή σου μέρα και πάλι. Είναι τόσο όμορφο να μιλάς με απλούς ανθρώπους.

    Λασιμία: Δεν είμαι απλός άνθρωπος. Είμαι απλά ένας άνθρωπος που σε αγαπάει. Καταλαβαίνεις τώρα την διαφορά;

    Νοέμ: Νομίζω πως ναι. Νιώθω πως έδωσα λίγο χώρο παραπάνω για να μιλήσω

    Λασιμία: Είναι η δική σου αντίληψη. Απλά ο χρονισμός σου υπήρξε λάθος. Είσαι λίγο άτυχος. Λυπάμαι.

    Νοέμ: Δεν πειράζει. Δεν ανήκει όλος ο κόσμος σε σύμπλεγμα διαταραχών. Είναι το συμφέρον και διαβούλευε που επικρατεί.

    Λασιμία: Κοίτα να ασχοληθείς και λίγο με την Μενεγάκη. Είναι στην επικαιρότητα. Άσε τώρα τα περί βόμβας και ζωής. Οκ; Κοίτα να χαρείς και λίγο.

    Νοέμ: επιβάλλομαι και διαβουλεύομαι. Είμαι κατεξοχήν ένας αφηρημένος άνθρωπος που τόλμησε να μιλήσει.


    «Δεν είμαι κάτι παραπάνω από αυτό που έχω γίνει έως τώρα»
    Νόεμ

    «Είμαι κάτι παραπάνω από αυτό που θα ήθελα να είμαι»
    Λασιμία

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    θα μου αρεσε να δεχτθω σχολια παρατηρησεις αν σας αρεσε εντυπωσεις κτλ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ωραίο, καλοφτιαγμένοι διάλογοι με υπαρξιακό περιεχόμενο και συμβολισμούς. Πολύ καλό. Μου έκανε εντύπωση που η λασιμία που παρουσιάζεται ως η πιο προσγειωμένη ρεαλίστρια από τους δύο λέει στο τέλος \"είμαι κάτι παραπάνω από αυτό που θα ήθελα να είμαι\" ενώ ο ποιο οειροπόλος νόεμ \"δεν είμαι κάτι παραπάνω από αυτό που έχω γίνει ως τώρα\". Ενδιαφέρον. Keep it up.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ ως προς το τελευταιο συμπερασμα προφανως υποδηλωνει ποσο ευχαριστημενος ειναι ο καθενας με τον εαυτο του.
    Φυσικα η Λασιμια φτανει στα ακρα και λεει πηγα παραπανω απο οτι ηθελα...λιγο ατοπο γιατι ποτε δεν ειναι αρκετο το παραπανω.
    Εκτος φυσικα αν ανεβηκε πολυ ψηλα και δεν αντεχει , την πιεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    ευχαρισςτω για τα θετικα σχολια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Μου ακούγεται σαν μια εσωτερική συνομιλία.
    Στάζει θλίψη αλλά και κάτι άλλο, απροσδιόριστο.
    Ενδιαφέρον και γνήσιο, πρωτότυπο, αληθινό.

    Συνέχισε την καλή δουλειά :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ονειροπλασμένε,
    μου άρεσε ο λογος-αντίλογος,οι ερωτήσεις του Νοέμ οι προτάσεις της Λασιμια..
    μοιάζει όντως να ειναι οι αποριες του εαυτου και οι απαντήσεις του για την φυγή απο αδιέξοδο..
    Επίσης να σου επισημάνω πως ακριβώς αυτό κανουμε ολοι μας ασυνείδητα (με ιδιο ή διαφορετικό περιεχόμενο), γι αυτο το μινι-διήγημά σου εχει την ανάλογη απήχηση.
    Πολύ καλό..:)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    αφηνω απλα το αρχικο διηγημα δημισιευμενο προς καθε σχολιο. ευχαριστω για το φιντμπακ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by PETRAN
    Ωραίο, καλοφτιαγμένοι διάλογοι με υπαρξιακό περιεχόμενο και συμβολισμούς. Πολύ καλό. Μου έκανε εντύπωση που η λασιμία που παρουσιάζεται ως η πιο προσγειωμένη ρεαλίστρια από τους δύο λέει στο τέλος \"είμαι κάτι παραπάνω από αυτό που θα ήθελα να είμαι\" ενώ ο ποιο οειροπόλος νόεμ \"δεν είμαι κάτι παραπάνω από αυτό που έχω γίνει ως τώρα\". Ενδιαφέρον. Keep it up.
    το διηγημα θετει δυο βασικα ερωτηματα για την ζωη. πως εξελισομαστε, μεσω των ονειρων μας η μεσω των δεδομενων συνθηκων του παροντος και τι νοημα βγαινει σαν συνομιλουμε με τα ονειρα μας. ετσι μπορει ενας ονειοπολος νοεμ να ψαχνει να βρει τις απαντησεις στα ονειρα του ενω ο συνομιλξτης του να του τονιζει καπως ετσι: προσεχε να κανεις ονειρα αλλα μηνξαφηνεις τον νοεμ να χανετε. τα ονειρα μπορουν να παρασυρουν αν δεν προσεξουμε. σε καθαρα βιολογικα κριτηυρια γνωριζουμε πως εστω και λιγα χρονια κακου υπνου μπορουν να διαταραξουν την πνευματικη ισοροπεια του ανθρωπου, οπως εχει καταφερει να παρατηρησει η λασιμια. ο νοεμ ομως προσποιειται πως αυτο δεν εχει συμβει ετσι στο τελος της συνομιλιας αναφωνει με παραπονο \"ως εδω που εχω φτασει οτι εχω κανει ειναι οτι με αντιπροσωπευει\" ενω η λασιμια του εξηγει πως οτι εχουμε κανει θετει και καποια κριτηρια για οτι θα θελαμε να κανουμνε η οτι φαινεται πως προετοιμαζουμε τον εαυτο μας για να κανει. ο νοεμ απλα δεν απανταει στο τελος αφηνοντας ετσι ενα παραθυρο ανοικτο μη γνωριζοντας τι ακριβως θελει να κανει αλλα νιωθοντας ενα κενο για τον χρονο που περασε και τα ονειρα που δεν καταφερε να ικανοποιησει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by keep_walking
    Χμ ως προς το τελευταιο συμπερασμα προφανως υποδηλωνει ποσο ευχαριστημενος ειναι ο καθενας με τον εαυτο του.
    Φυσικα η Λασιμια φτανει στα ακρα και λεει πηγα παραπανω απο οτι ηθελα...λιγο ατοπο γιατι ποτε δεν ειναι αρκετο το παραπανω.
    Εκτος φυσικα αν ανεβηκε πολυ ψηλα και δεν αντεχει , την πιεση.
    ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που λες\"ποτε δεν ειναι αρκετο το παραπανω\". θετει νομιζω και τις βασεις για να δουμε τον ανθρωπο [μιλωντας γενικα για τον ανθρωπο της μοντερνας εποχης] μεσα απο τις αναγκες του, τι ειναι και τι θα ηθελα να ειναι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by weird
    Μου ακούγεται σαν μια εσωτερική συνομιλία.
    Στάζει θλίψη αλλά και κάτι άλλο, απροσδιόριστο.
    Ενδιαφέρον και γνήσιο, πρωτότυπο, αληθινό.

    Συνέχισε την καλή δουλειά :)
    πραγματι ειναι μια εσωτερικη συνομιλια που προσπαθει να αναδυσει το νοημα μεσα απο καλα κρυμενες ανυσηχιες της ανθρωπινης δομης. θλιψη εχει καθως και περηφανια να το συνοδευει.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Αφωτεινή
    Ονειροπλασμένε,
    μου άρεσε ο λογος-αντίλογος,οι ερωτήσεις του Νοέμ οι προτάσεις της Λασιμια..
    μοιάζει όντως να ειναι οι αποριες του εαυτου και οι απαντήσεις του για την φυγή απο αδιέξοδο..
    Επίσης να σου επισημάνω πως ακριβώς αυτό κανουμε ολοι μας ασυνείδητα (με ιδιο ή διαφορετικό περιεχόμενο), γι αυτο το μινι-διήγημά σου εχει την ανάλογη απήχηση.
    Πολύ καλό..:)
    αδιεξοδο ειναι κατι το οποιο φαινεται για τον νοεμ δηλαδη τα ονειρα που εχει ξεχασει και την πραγματικοτητα που εχει ανακαλυψει. η λασιμια απο την αλλη ξερει πολυ καλα πως δεν υπαρχουν ανακαλυψεις μεσα απο τα ονειρα παρα μονο υποσχεσεις. του ενηλικα εαυτου προς το κοματι παιδι που εχει αφησει πισω του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    O Nόεμ είσαι εσύ.Η Λασιμία ποια είναι άραγε;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •