ξεχασα να παρω το αντικαταθλιπτικο μου....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    ξεχασα να παρω το αντικαταθλιπτικο μου....

    για να μην πολυλογω ειμαι σε θεραπεια 7 μηνεσ και ειμαι πολυ καλα οχι ομως 100% αριστα.Καθε φορα που καθυστερουσα να παρω το φαρμακο μου(ξεχνουσα λογω δουλειας )το θυμομουνα μετα και ωσπου να το παρω ενιωθα περιεργα..οχι ασχημα παντως.Σημερα ηταν μια τελεια μερα τοσο καλη που λεω τι αλλαξε και ειμαι τοσο καλα(δεν ειχα την παραμικρη ανυσιχια).
    και διαπιστωσα οτι δεν εχω παρει το φαρμακο(βραδυ πια) και οτι επρεπε να ο παρω στις δωδεκα το μεσημερι...ποτε δεν ειχα καθυστερησει τοσο..(10 ωρες).Αυτη η εμπιρεια μου με εβαλε σε σκεψεις οτι τα μικρα καταλοιπα της καταστασης μου οφειλονται(καποια περιεργη ανυσιχια χωρις λογο και χωρις να εχω κακες σκεψει η φοβιες οπως παλια)στα φαρμακα που συνεχιζω...υπαρχει περιπτωση να με επηρεαζουν παραλληλα(κατι σαν ελαφριες παραενεργειες)ακομα και μετα απο τοσο καιρο???
    το γραφω σαν εμπιρεια και οποιος θελει να προσθεσει κατι ειναι ευπροσδεκτος...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    μην σταματας τα φαρμακα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Κώστα μάλλον η ιδέα σου είναι.Το ανικαταθλιπτικό δεν είναι αντιβίωση και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν το πάρεις μια ώρα μπρος πίσω.Σήμερα ξεχάστηκες και δεν το πήρες είδηση.Εξ άλλου για να έχεις συμπτώματα στέρησης θα πρέπει να περάσουν 3-4 μέρες αν δεν κάνω λάθος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι ότι μάλλον επειδή το παίρνεις πάντα την ίδια ώρα, κάθε φορά που πλησιάζει η ώρα αυτή ασυναίσθητα έχεις την ανησυχία μη τυχόν και το ξεχάσεις. Σα να έχεις αυθυποβάλει τον εγκέφαλό σου ασυνείδητα σε αυτό το μηχανισμό. Αν έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι χωρίς αυτά δεν είσαι καλά, μου ακούγεται εντελώς φυσιολογικό να νιώθεις ανησυχία λίγο πριν έρθει η ώρα να το πάρεις. Όχι δε πιστεύω σε παρενέργειες μετά από τόσο διάστημα. Μάλλον τα έχεις συνδέσει εντελώς με το πώς είσαι σε καθημερινή βάση. Μήπως εσύ προδιαθέτεις όμως ότι ντε και καλά δε θα είσαι καλά χωρίς αυτά;


  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    βασικά τα φάρμακα φεύγουν από τον οργανισμό σου σε 1 εβδομάδα περίπου (εννοείται ότι τα κόβεις σταδιακά). Μάλλον η διάθεσή σου ήταν καλή γενικά σήμερα και όχι εξαιτίας του ότι δεν πήρες το φάρμακο. Σε καμία περίπτωση μην τα σταματήσεις απότομα, θα υποτροπιάσεις! Άκου την παθούσα...
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    παντα ακολουθω και ακολουθουσα απολυτα τις οδηγιες του γιατρου μου και ειδικα αν διαβασει καποιος τις εμπειριες αυθαιρετης διακοπης οποτε μην ανυσηχειτε...το καλο ειναι οτι εχω αντιμετωπισει τα βαθυτερα αιτια που προκαλουσαν το ανχος και ειμαι πολυ αισιοδοξος...ευχομαι τα καλυτερα σε ολους μας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    cipralex των 20 γιατι??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    να σε ρωτήσω Κώστα;με το σιπραλέξ (άκουσα ότι είναι απο τα πιο νέα αντικαταθλιπτικά που κυκλοφορούν),πήρες βάρος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    stin arxi exana san trelos twra exw parei alla eixa kai tasi outws i allws opote den borw na vgalw asfali syberasmata.sigoura stin arxi mou ekopse tin orexi

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Κάτι άκουσα πως δεν έχει τις παρενέργειες των παλαιότερων αντικαταθλιπτικών αύξηση βάρους κ.λ.π

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •