ανθρωπος χωρις κατι ενδιαφερον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430

    ανθρωπος χωρις κατι ενδιαφερον

    Συνηθως οταν βλεπω τρεντυ ατομα ή χαζοχαρουμενα σκεφτομαι οτι δεν εχω κατι να πω με αυτα τα ατομα. Τελικα σημερα που μπηκε η ιδεα μηπως ειναι γιατι εγω δεν εχω κατι να πω και οχι αυτοι. Σημερα η ψυχ μου ειπε οτι ισως καποιο χαζοχαρουμενο ατομο θα μου εκανε καλο διπλα μου γιατι ειμαι πυκνασυχνα βαρυς.
    Εχει κανεις συνειδητοποοιησει οτι αισθανεται πιο ανετα με ατομα με προβληματα ή ακομα να ελκεται ερωτικα απο τετοια ατομα (Λενε οτι ο συντροφος σου ειναι καθρεφτης σου.) ?και αντιθετως να αποφευγει ατομα χωρις καποιο προβλημα ψυχολογικο? Εγω το κανω αυτο σχεδον συστηματικα αλλα με προβληματιζει γιατι δε θελω να μιλαω ολο για προβληματα . Αισθανομαι δεν εχω κατι να πω αμα δεν υπαρχει καποιο προβλημα..ειμαι κ λογω σχολης ατομο που ασχολειται με το να λυνει προβληματα.. αισθανομαι αμηχανα οταν παω καπου να διασκεδαζω και γιαυτο το αποφευγω ή λεω οτι δε μπορω.. Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    δεν θα το έθετα εάν κάποιος έχει προβλήματα ή δεν έχει προβλήματα, αλλά αν κάποιος έχει ψαχτεί ή όχι... εκεί έγκειται το ενδιαφέρον.
    τώρα για απλή διασκέδαση δεν χρειάζεται η άλλη/ος να είναι ο βούδας ή ο κομφούκιος....
    αλλά για σχέση, ναι, έχω δει ότι η αναζήτηση, το ψαγμένο άτομο (σικ) είναι πολύ πιο ενδιαφέρον, τώρα μαλακίες να λέμε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κι εγω το παρατηρησει πως το κανω αυτο. Ολο λεω στον εαυτο μου οτι εχει να κανει με τη διαφορετικοτητα μου, το γεγονος πως ειμαι γενικα αλλιωτικος. Πως τα ατομα που εχουν καποια θεματα ειναι πολυ συχνα ασυνηθιστοι οι ιδιοι, και ενδιαφεροντες. Και φυσικα εχω κι εγω απειρα θεματακια, οποτε...

    ...Οποτε δεν ξερω τι. :P Χμμ. Θελει σκεψη...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    lef,
    εγω το εχω κάνει αυτο που σου πρότειναν.Νόμιζα πως ο διαφορετικός απο μενα τύπος θα με \"τραβούσε\" στο δικό του mood.Στην αρχή ειχε ενδιαφέρον,πολυ σύντομα όμως οι διαφορές έγιναν τοιχος..
    Οταν εγω ηθελα μια συζήτηση ταρτάρων ,εκείνος σκεφτόταν σε ποιο σκυλάδικο να κλείσει τραπέζι..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    2
    lef mou simvenei akrivws to idio. nomizw oti prepei na vrethei kapoio atomo me to opoio tha moirazese tous provlimatismous sou, tha mizeriazete alla tha mporeite na pernate kai kala ,exw vrei ena tetoio atomo kai einai o anthrwpos moy

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    2
    atomo san emena alla megaliteris ilikias kai me perisoteri empeiria zwis

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Lef
    Εχει κανεις συνειδητοποοιησει οτι αισθανεται πιο ανετα με ατομα με προβληματα ή ακομα να ελκεται ερωτικα απο τετοια ατομα (Λενε οτι ο συντροφος σου ειναι καθρεφτης σου.) ?
    Μηπως σκεφτεσαι πως μπορεις να βοηθησεις καποιο ατομο που εχει προβληματα και αυτο θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    χμμ..

    εγω εδω βλεπω μια προσπαθεια να φανεις ανωτερος απο τους αλλους,τουλαχιστον στα ματια τους-ξερεις εσυ που δεν εχεις ψυχολογικα και θα τους γιατρεψεις,αυτοι που εχουν και θα σε κανουν αφεντη τους μιας και θα τους σωσεις κτλ κτλ
    Πιστεψε με,δεν στο λεω επιθετικα, αλλα δεν μπορω να βρω τωρα πιο καταλληλα λογια.

    Κατα μια αποψη δεν ειναι κακο αυτο, τουλαχιστον δεν ειναι τοσο περιεργο να συμβαινει σε μια κοινωνια που εχουμε φτιαξει οπου ο καθενας ανταγωνιζεται τον διπλανο του ωστε να ειναι σχεδον παντα ---ωτερος σε κατι απο τον πλησιον του.

    Κατα μια αλλη αποψη ομως ισως να επρεπε να λαβεις υποψη σου οτι δεν ελκυεσαι απο αυτα τα ατομα αλλα απο την \"παθηση\" τους.Αν θες να συνεχισεις ετσι καλως, αλλα πρεπει να λαβεις υποψη σου το ρισκο του να φτασεις καποτε και στις εξης περιπτωσεις οπου

    -να μην \"βοηθειεται\" ο αλλος οτι και να κανεις και τελικα να κουραστεις/θυμωσεις πολυ ωστε τελικα εσυ να γινεις αυτος στο τελος που θα θελει βοηθεια

    -να τον βοηθησεις/λυσεις ολα του τα προβληματα και μετα να μην εχεις τι να κανεις και να τον βλεπεις σαν βαρετο...


    .
    Προσεχε καλυτερα γιατι κυνηγας \"μασκες\" και οχι προσωπικοτητες. Ειναι σαν αυτους τους stalkers πως τους λενε οπου ειναι φανατικοι οπαδοι του ταδε ηθοποιου και κυνηγανε τον ηθοποιο και οχι τον χαρακτηρα πισω απο τον ηθοποιο.

    Επαναλαμβανω, αν θες να πας σε αυτον τον δρομο πηγαινε.
    Αλλα να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις επιπτωσεις.

    Βεβαια μπορει να λεω και ακυρα πραγματα τοση ωρα και απλα να σου αρεσει να βοηθας κοσμο που αυτο ειναι κατι παραπανω απο υπεροχο :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Lef
    Συνηθως οταν βλεπω τρεντυ ατομα ή χαζοχαρουμενα σκεφτομαι οτι δεν εχω κατι να πω με αυτα τα ατομα. Τελικα σημερα που μπηκε η ιδεα μηπως ειναι γιατι εγω δεν εχω κατι να πω και οχι αυτοι. Σημερα η ψυχ μου ειπε οτι ισως καποιο χαζοχαρουμενο ατομο θα μου εκανε καλο διπλα μου γιατι ειμαι πυκνασυχνα βαρυς.
    Εχει κανεις συνειδητοποοιησει οτι αισθανεται πιο ανετα με ατομα με προβληματα ή ακομα να ελκεται ερωτικα απο τετοια ατομα (Λενε οτι ο συντροφος σου ειναι καθρεφτης σου.) ?και αντιθετως να αποφευγει ατομα χωρις καποιο προβλημα ψυχολογικο? Εγω το κανω αυτο σχεδον συστηματικα αλλα με προβληματιζει γιατι δε θελω να μιλαω ολο για προβληματα . Αισθανομαι δεν εχω κατι να πω αμα δεν υπαρχει καποιο προβλημα..ειμαι κ λογω σχολης ατομο που ασχολειται με το να λυνει προβληματα.. αισθανομαι αμηχανα οταν παω καπου να διασκεδαζω και γιαυτο το αποφευγω ή λεω οτι δε μπορω.. Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου

    νομίζω πως αυτή είναι κάπως επιφανειακή προσέγγιση των ανθρώπων γύρω σου. ίσως κάποιος που σου φαίνεται χαζοχαρούμενος να μην είναι στην πραγματικότητα, να έχει και ενδιαφέρουσες πτυχές που θα τις ανακαλύψεις μόνο αν πλησιάσεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Kαθε ανθρωπος ειναι ενδιαφερον , αρκει να βρεις τα κουμπια του και να μπορεις να συνενοηθεις.

    Αλλιως γιατι να παντρευομαστε και να κανουμε οικογενεια, αφου θα ξερουμε τον αλλον σαν τον εαυτο μας? :)))
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Originally posted by Boltseed
    εγω εδω βλεπω μια προσπαθεια να φανεις ανωτερος απο τους αλλους,τουλαχιστον στα ματια τους-ξερεις εσυ που δεν εχεις ψυχολογικα και θα τους γιατρεψεις,αυτοι που εχουν και θα σε κανουν αφεντη τους μιας και θα τους σωσεις κτλ κτλ
    Πιστεψε με,δεν στο λεω επιθετικα, αλλα δεν μπορω να βρω τωρα πιο καταλληλα λογια.
    Ξέρεις, εγώ βλέπω ακριβώς το αντίθετο. Ίσως επειδή έτσι αισθάνομαι εγώ η ίσως επειδή είναι κάτι που έχω συζητήσει και έχω ακούσει από πολλούς.

    Μερικές φορες δεν θέλεις να βγείς και να έχεις επαφές με άτομα ξένοιαστα, ξεκούραστα και ανέμελα γιατί εσύ ο ίδιος δεν αισθάνεσαι ικανός να παραμερίσεις τα προβλήματα σου και να απολαύσεις την παρέα τους η δεν πιστεύεις ότι είσαι άξιος μιας δόσης ευτυχίας. Επίσης -και αυτό έκανα εγώ για πολύ καιρό- νομίζεις ότι κάποιος άνθρωπος \"normal\" δεν θα σε δεχτεί με τα ελαττώματα σου, οποτε ψάχνεις ενδόμυχα κάποιον εξίσου \"προβληματικό\" με εσένα ώστε να αισθάνεσαι ισορροπία, να συγχωρήσετε ο ένας τον άλλο, να παραβλέψετε ο κάθε ένας τα προβλήματα του αλλου και να μην αισθάνεσαι υπόχρεος, όπως μπορεί να αισθανόσουν με κάποιον που ο ίδιος δεν έχει προβλήματα να μοιραστεί μαζί σου και ακούει μονο εσένα να μιλάς για τα δικά σου.

    Πράγματι έχω ακούσει και εγώ, και έχω διαβάσει και σχετικό άρθρο, ότι αυτό που αποζητάς στον σύντροφο σου είναι αυτό που είτε σου λείπει περισσότερο είτε σου αρέσει περισσότερο σε εσένα τον ίδιο. Μήπως προτιμάς να ακούς και να λύνεις προβλήματα άλλων επειδή δεν μπορείς να λύσεις ότι βασανίζει εσένα, και βοηθώντας κάποιον άλλο δεν αισθάνεσαι τελείως ανήμπορος;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Ανεξάρτητα από το αν κάποιοι σου φαίνονται χαζοχαρούμενοι, για σκέψου: εσύ έχεις την ικανότητα να χαίρεσαι; Να διασκεδάζεις πραγματικά με κάτι; Λες ότι νοιώθεις αμήχανα όταν σου λένε να βγείτε για διασκέδαση. Υπάρχει όμως κάποια άλλου είδους είδους διασκέδαση που να την απολαμβάνεις; Κάτι που μετά να λες \"τι ωραία που πέρασα!\" Ένα χόμπι ίσως, ποδόσφαιρο 5χ5 με φίλους, μπάσκετ, εκδρομές, κάτι που να σε βοηθάει να ξεδίνεις ΕΚΤΟΣ σχολής ή/και δουλειάς;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι ορίζουμε ως \"χαζοχαρούμενο\";Aυτό παίζει ρόλο.Ένα άτομο που γελά,έχει χιούμορ και αντιμετωπίζει την καθημερινότητα με ελαφρότητα,χωρίς να βαραίνει επιπλέον τις καταστάσεις ή κάποιο που η σκέψη του δεν μπορεί να πάει βαθύτερα,δεν έμαθε και ίσως δεν επιθυμεί να σκέφτεται πάνω σε πράγματα πέρα από trivialities και σκουπίδια όπως τα λέω εγώ;:P
    Επιλέγω άτομα που έχουν ως χαρακτηριστικά γνωρίσματα τα πρώτα που ανέφερα,αλλά που γνωρίζω πως δεν έχουν τα δεύτερα,γιατί με απωθεί η-ίσως ασυνείδητη-αιώνια προσκόλληση στην επιφάνεια.
    Γενικά πιστεύω πως τα αντίθετά μας κάνουν καλό,γιατί μπορούμε να παίρνουμε στοιχεία που δεν έχουμε.Παρατήρησα με το πέρασμα των χρόνων πως τα άτομα που ήταν βαριά,θανατολάγνα,λολ και πεσιμιστικά στην αντιμετώπιση της ζωής τα έκανα πέρα,γιατί με έριχναν.Ίσως να ήταν ένα είδος αυτοπροστασίας,ασυνείδητη� �,γιατί δεν έπαιρνα άλλες οπτικές,συμπληρωματικές της δικής μου,άρα παρέμενα στατική κι εγώ κατά κάποιον τρόπο.
    Γενικά δεν κατηγοριοποιώ με ευκολία άτομα,παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να δω τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου να ξεδιπλώνεται σε διάφορες καταστάσεις πριν βγάλω συμπεράσματα.
    Πάντως θεωρώ πως το μείγμα υγιούς χιούμορ(όχι υποτιμητικού και με κομπλεξισμό)και ικανού μυαλού είναι αυτό που με γοητεύει περισσότερο.Να μοιραζόμαστε βάσεις που είναι σημαντικές για μας με τους φίλους ή τους συντρόφους μας,αλλά και να αλληλοσυμπληρωνόμαστε σε βάρος και ελαφρότητα,γιατί αλλιώς η ζυγαριά στο ένα ή το άλλο φέρνει βαρεμάρα.:D
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    xelabra καταλαβαινω τι λες, βοηθαει πολυ αυτο, ευτυχως εχω κ γω ενα τετοιο ατομο κοντα μου με μεγαλυτερη εμπειρια ζωης

    daneika νομιζω δυστυχως το κανω αυτο ακομα ( λεω ακομα γιατι ειναι ολογος που πρωτοεκανα ποστ στο φορουμ αυτο ).. νιωθω καλυτερα αλλα το κακο γινεται αν καποιες φορες λειτουργει σαν
    αντιπερασπισμος για να μην ασχοληθω με τα δικα μου.. τοτε μπλεκω :P

    Bolt καταλαβαινω τι λες, οτι κολλαω απο παθησεις ειναι συχνο φαινομενο παντου στη ζωη μου.. νομιζω εστιαζω στα προβληματα και ισως παραβλεπω το μεγαλυτερο μερος της υπολοιπης προσωπηκοτητας (αληθεια τι ειναι αυτο ? χιουμορ γνωσεις αισθηση κεφι ορεξη ?)
    Φυσικα και θελω να το αλλαξω ατο που κανω, δε νομιζω οτι ειμαι η μαμα τερεζα:P

    claire βασικα αισθανομαι ασχημα οταν το κανω αυτο, το καταλαβαινω..ξερω οτι δεν εχω προφανη λογο αλλα κατι μου κανουν.. κατι που βλεπω οτι μου λειπει.. (διασκεδαση γελιο επικοινωνια ανθρωποι...).κ γιαυτο τους βαζω ταμπελες
    ισως παιρνω εκδικηση στο μυαλο μου.... Το ξερω οτι μπορει να ειναι ενδιαφεροντες , και βαθος να μην εχουν παλι δεν υπαρχει λογος να τους κανω κριτικη..

    Dissolved Η απαντηση ειναι ναι.. ευκολοτερο να λυνεις των αλλων τα θεματα παρα τα δικα σου.. Μαλλον εχω ροπη στα ευκολα (να σημειωσω οτι δε μαρεσει ουτε αυτο ..)

    Nat Ναι εχεις δικιο παω 5χ5 κ εχω αρχησει κ χορο 4 μηνες τωρα , ενω το σκεφτομουν 2-3 χρονια. αισθανομαι οντος ωραια αλλα εχω σε γυψο το χερι 1,5 μηνα τωρα κ μαλλον η ελλειψη τους συμβαλλει στο μιζεριασμα

    Rain συμφωnω με ολα.. ουτε κομμα δεν αλλαζω

    ευχαριστω για ολα τα ποστ !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Αφωτεινή
    Νόμιζα πως ο διαφορετικός απο μενα τύπος θα με \"τραβούσε\" στο δικό του mood.Στην αρχή ειχε ενδιαφέρον,πολυ σύντομα όμως οι διαφορές έγιναν τοιχος..
    Οταν εγω ηθελα μια συζήτηση ταρτάρων ,εκείνος σκεφτόταν σε ποιο σκυλάδικο να κλείσει τραπέζι..
    Φωτεινη, με εκανες να γελασω:)...να σαι καλα, το χα αναγκη!

    Κατα τα άλλα συμφωνω μαζι σου. Οι διαφορες γοητευουν, ελκυουν αλλα πολλες φορες αν δεν δρουν συμπληρωματικα, χωριζουν.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •