Eιμαι αλκοολικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133

    Eιμαι αλκοολικη

    εδω και 10 μερες ειπα ενα μεγαλο οχι στο ποτο, ενω με την καθε μερα που περνουσε ελεγα ενα μπραβο, παρολο που δεν εχω κοιμηθει και πολυ αυτες τις μερες.Απλος σημερα, τωρα, τουτη στιγμη ρωταω τον εαυτο αν μπορω να τα καταφερω.Ειμαι σε μια φαση υποταγης του θελω μου, και αυτο που θελει το σωμα μου για να λειτουργισει.ΛιγΟ βοηθεια ΑΠΟΨΕ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Εχω να πιω αλκοόλ κατι χρονια λογω του οτι παιρνω φαρμακα. Αν μπορουσα θα επινα πολυ... αλλα δεν μπορω δυστυχως. Ειναι επιλογη σου το τι θα κανεις και αν θα τα καταφερεις η οχι εξαρταται απο σενα αποκλειστικα και ποσο το θες πραγματικά. Ειναι εγκεφαλικο το θεμα και οχι σωματικο. Το κρινω αυτο βαση του τσιγαρου που το εκοψα χωρις δυσκολιες - μαχαιρι μαλιστα. Δεν το ηθελα σχεδον καθολου το πρωτο καιρο μετα το ξεχασα τελειως αλλα μετα τρεις μηνες το ξαναρχισα μολις επεσα ψυχολογικα και τωρα δεν κανω χωρις αυτο. Ολα ειναι στο μυαλο μας. Καλη συνεχεια.-

  3. #3
    γεια σου μπελ:)
    επειδη σε καταλαβαινω απολυτα μια που χω περασει τα ιδια ,σου λεω πως ναι μπορεις να καταφερεις!
    πιστεψε το οτι μπορεις, και καθε μερα επιβραβευε τον εαυτο σου,τις στιγμες που νιωθεις οτι θες να πιεις σκεψου τον κοπο και το ποσο εχεις ματωσει για να το κοψεις,σκεψου πως ησουν πριν και οτι δεν θες να ξαναγυρισεις στη ψευτικη εκεινη ηδονη.
    το μελλον σου ανηκει,η ζωη σε περιμενει με καινουρια και νηφαλια ονειρα.
    θα κερδισεις τον αγωνα βαλτο καλα στο μυαλο σου και συνεχισε..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    ΜΠΟΡΕΙΣ και εμείς μαζί σου στον αγώνα.Κάθε μέρα που περνά είναι μια νίκη.Κουράγιο το δυσκολότερο πέρασε.Ολα στο μυαλό είναι τώρα.ΜΠΟΡΕΙΣ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Αλλη μια νυχτα περασε με ελαχιστο υπνο, με εφιαλτες,και ολονυχτιες βολτες σαν τον βαμπιρ.Ποτε δεν περιμενα οτι θα σβηνω μερες απο το ημερολογιο .Ευχαριστω και καλημερα σε ολους

  6. #6
    ναι καθε μερα θα ναι δυσκολη θα δεις ομως ποσο περηφανη θα αισθανεσαι οταν στο ημερολογιο σου θα εχεις σβησει μηνες.ολα οσα θα κερδισεις στο τελος απο αυτο σου τον αγωνα ειναι ανεκτιμητα.
    να ξερεις οτι ειμαστε διπλα σου
    καλη δυναμη!
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Bell εγώ δεν είμαι αλκοολική αλλά αύπνη σίγουρα είμαι.Την ώρα που έγραφες εσύ τότε κοιμήθηκα εγώ.Ετσι και εγώ έκανα την δική μου μάχη για άλλο ενα βράδυ.Το εύκολο θα ήταν να πάρω ενα χάπι να κοιμηθώ κάτι που συνέβαινε καθημερινά για μια 10ετία.Εφτασα σε σημείο να μην με πιάνουν και τα υπνωτικά.Ο οργανισμός έίχε πια συνηθίσει.Που θα έβγαινε αυτή η κατάσταση;Δεν νομίζω να είναι εύκολο με 3 ώρες ύπνο να αισθάνεσαι καλά.Να ξέρεις ότι την ίδια ώρα που δίνεις εσύ τον αγώνα σου υπάρχουν και άλλοι που δίνουν τις δικές τους μάχες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Ηρθε σπιτι μου ,ενας φιλος του ειχα λειψει πολυ αυτες τις μερες που δεν βγαινουμε.Εφερε μαζι του και ενα μπουκαλακι για να το πιουμε στην υγεια μας.Το αποτελεσμα ηταν να λογοφερουμε ασχημα,και να φυγει. (μαζι με το μπουκαλι) Αισθανομαι μια πικρια τουτη στιγμη,και απλως ηθελα να την καταθεσω. Καλη συνεχεια σε ολους

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Μπελ γεια σου. Είμαι πρώην αλκοολική. Αυτή την πίκρα που λες, την εισέπραξα αρκετές φορές μέχρι να αποδεχθούν κάποιοι απ\' τους φίλους μου ότι αποφάσισα να εγκαταλείψω το σπορ. Αν οι φίλοι μας μας αγαπάνε και μας γουστάρουν, για μένα θα \'έπρεπε\' - δε μ\' αρέσει η λέξη \'πρέπει\' αλλά για να γίνω κατανοητή - να χαίρονται που πήραμε μια τέτοια απόφαση. Απ\' την άλλη όμως, επέτρεψέ μου να σου πω το εξής απλό. Πολλές φορές μέσα στο πιώμα και σε όλη αυτή την χρονική περίοδο που το περικλείει, υπάρχουν και φίλοι με τους οποίους το μόνο μας κοινό είναι το αλκοόλ. Αν κρίνεις ότι σου κάνουν κακό, επειδή τους χαλάς τη μαγιά με το να μη πίνεις πια μαζί τους, καλό είναι να τους αφήσεις στην άκρη. Ο καιρός θα δείξει αν θέλουν να παραμείνουν στη ζωή σου, αλλά με την καινούργια σου στάση απέναντι στη ζωή, αυτήν του νηφάλιου. Είχα στεναχωρεθεί κι εγώ όταν τους έκανα πέρα, και πιο πολύ όταν ανακάλυψα ότι για αυτούς δεν ήμουν τίποτα άλλο παρά ένα... ποτήρι. Η απόφασή σου θέλει θυσίες και θέλει επιμονή. Αφορά τη ζωή σου και καλό θα είναι να το καταλάβουν. Απ\' την άλλη να σου πω ότι χρειάζεται να δείξεις επιμονή με το θέμα του ύπνου. Σαφώς και υπάρχουν στερητικά τις πρώτες μέρες, το σώμα σου κλονίζεται απ\' την αλλαγή. Μη λυγίσεις και μη καταφύγεις σε υπνωτικά. Ελπίζω να είναι ήπια τα συμπτώματά σου και να ξεπεραστούν γρήγορα. Θα σου πρότεινα αν έχεις τη δυνατότητα να πας σε έναν ομοιοπαθητικό, να ενισχύσεις λίγο το πεσμένο ανοσοποιητικό σου με βιταμίνες και βοηθητικά για τη διαταραχή ύπνου. Αυτά και για ό,τι άλλο θελήσεις, εδώ είμαστε. Έχεις ήδη κερδίσει τη μισή μάχη και όλα θα μοιάζουν με ένα κακό όνειρο σε λίγο...

    :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Originally posted by bell
    Ηρθε σπιτι μου ,ενας φιλος του ειχα λειψει πολυ αυτες τις μερες που δεν βγαινουμε.Εφερε μαζι του και ενα μπουκαλακι για να το πιουμε στην υγεια μας.Το αποτελεσμα ηταν να λογοφερουμε ασχημα,και να φυγει. (μαζι με το μπουκαλι) Αισθανομαι μια πικρια τουτη στιγμη,και απλως ηθελα να την καταθεσω. Καλη συνεχεια σε ολους

    την λέξη φίλος τι την θες;η πικρία που αισθάνεσαι θα πρέπει να αντικατασταθεί απο την λέξη δύναμη και θάρρος να δείς κατάματα ποιό είναι οι πραγματικοί φίλοι και ποοί σε αγαπούν.Την επόμενη φορά που θα ξανέλθει ενας \"φίλο\"φρόντισε να τον πετάξεις εσύ αυτόν και το μπουκάλι μαζί.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Οταν μεσα απο ενα ψυχρο pc,μπορεις να δεις ανθρωπους που δεν εγκαταλειπουν ,και προσπαθουν, δεινοντας ωθηση και ελπιδα,παιρνεις και συ μια σταλλα δυναμης. Ξερω οτι ο αγωνας,ειναι μονο δικος μου,και δυσκολος.Και παλευω. Καλη μερα να εχετε ολοι και ευχαριστω.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    27
    Originally posted by bell
    εδω και 10 μερες ειπα ενα μεγαλο οχι στο ποτο, ενω με την καθε μερα που περνουσε ελεγα ενα μπραβο, παρολο που δεν εχω κοιμηθει και πολυ αυτες τις μερες.Απλος σημερα, τωρα, τουτη στιγμη ρωταω τον εαυτο αν μπορω να τα καταφερω.Ειμαι σε μια φαση υποταγης του θελω μου, και αυτο που θελει το σωμα μου για να λειτουργισει.ΛιγΟ βοηθεια ΑΠΟΨΕ
    Θα σου πω την γενική σκληρή αλήθεια περί εθισμού.
    Το να εθιστείς σε ένα ναρκωτικό (η αιθανόλη είναι ναρκωτικό) έχει πολλούς μικρούς λόγους και έναν μεγάλο, οι μικροί δεν παίζουν ρόλο, ο μεγάλος είναι να ικανοποιήσεις τον εαυτούλη σου.
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν εθίζονται σε τίποτα, όχι επειδή έχουν την θέληση ενός ανθρώπου (ας πούμε τον εαυτό μας όταν ονειρευόμαστε) που φανταζόμαστε, αλλά επειδή είναι δειλοί, φοβούνται να αρχίσουν οποιαδήποτε ουσία, ή πράξεις όπως μοιχεία τζόγος κλπ επειδή δεν ξέρουν τον εαυτό τους τόσο καλά και δεν είναι σίγουροι άμα θα μπορέσουν να το ξεπεράσουν, εφόσον δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων μπορείς να είσαι υπερήφανη που μπορεί να σου βγει σε καλό η υπόθεση με την αιθανόλη και θα αποκτήσεις λίγο έλεγχο στην ζωή σου και στα \"θέλω\" σου.

    Τώρα υπάρχει ο ψυχολογικός εθισμός, αυτό έχει πολλά στάδια, στην αρχή θα αρνηθείς τον εθισμό σου, μετά αφού βάλεις μυαλό και αξιολογήσεις την κατάσταση σου θα δεις ότι όντως είσαι εθισμένη, μετά θα βρεις δικαιολογίες πως ο εθισμός δεν θα σου κάνει κακό, πολλοί άνθρωποι στην ιστορία ήταν εθισμένοι και πήγαν μπροστά και ήταν και χαρούμενοι κλπ κλπ. Εφόσον άρχισες την ψυχολογική αποτοξίνωση, το εύκολο κομμάτι είναι το μην θες να πιεις άλλο, το όποιο θα το πετύχεις σε λίγο, δεν τελείωσες όμως, θα τελειώσεις όταν γύρω σου θα υπάρχουν ποτά και όλοι θα πίνουν ενώ εσύ όχι ακόμα, θα είσαι τόσο ψυχολογικά down και δεν θα βάλεις ούτε ένα ποτό ακόμα και πιο σημαντικό από όλα είναι να μην βρεις αντικαταστάτη, τσιγάρο, χόρτο, κόκα κλπ.

    Όταν γίνουν αυτά μπορείς να πεις ότι δεν είσαι εθισμένη πια, για μένα αυτό δεν τελειώνει εδώ ακόμα, πρέπει να μπορείς να γυρίσεις στο φυσιολογικό ρυθμό σου, να πιεις ένα ποτό όταν βγεις έξω και να μην συνεχίσεις και άλλο, να γίνεις μια μέρα κουρούμπελο και την επομένη να μην θες να αγγίξεις ποτό, επικίνδυνο τρομαχτικά επικίνδυνο άλλα μόνο τότε θα είσαι πραγματικά ανεξάρτητη από τον εθισμό σου στο ποτό.

    Άμα σταματήσεις πιο πριν για μένα είσαι αξιολύπητη, πρέπει να μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον εχθρό σου, να τον κοιτάς στα μάτια και να μην λυγίζεις , πρέπει να καταφέρεις να είσαι από πάνω του όχι απλά να τον αποφεύγεις σαν ένας δειλός και αδύναμος άνθρωπος αλλιώς μια μέρα μπορεί να σπάσεις και να σε νικήσει για άλλη μια φορά.

    Δεν είναι εύκολο, αλλά είναι απλό. Να έχεις πάντα έλεγχο του εαυτού σου.

    Αυτά από μένα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... Θα σου πω την γενική σκληρή αλήθεια περί εθισμού.
    Το να εθιστείς σε ένα ναρκωτικό (η αιθανόλη είναι ναρκωτικό) έχει πολλούς μικρούς λόγους και έναν μεγάλο, οι μικροί δεν παίζουν ρόλο, ο μεγάλος είναι να ικανοποιήσεις τον εαυτούλη σου.
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν εθίζονται σε τίποτα, όχι επειδή έχουν την θέληση ενός ανθρώπου (ας πούμε τον εαυτό μας όταν ονειρευόμαστε) που φανταζόμαστε, αλλά επειδή είναι δειλοί, φοβούνται να αρχίσουν οποιαδήποτε ουσία, ή πράξεις όπως μοιχεία τζόγος κλπ επειδή δεν ξέρουν τον εαυτό τους τόσο καλά και δεν είναι σίγουροι άμα θα μπορέσουν να το ξεπεράσουν...\'

    ... δε νομίζω ότι υπάρχει \'ορισμός\' για την αλήθεια του κάθε εθισμού. Το να \'ικανοποιήσεις τον εαυτούλη σου\' τί ακριβώς σημαίνει; Οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν εξάρτηση από ουσίες, δε κατέληξαν στον εθισμό από ευχαρίστηση αλλά κυρίως από προβλήματα στην οικογένεια κυρίως, κοινωνικούς και ψυχολογικούς παράγοντες και ίσως και για άλλους λόγους. Επομένως, όλοι οι λόγοι έχουν αξία να βρεθούν και να αξιολογηθούν, όλοι έχουν μερίδιο και όλοι έχουν την αιτία τους. Μόνο έτσι απαλλάσσεσαι από κάθε είδους εθισμό. Εντοπίζεις τις αιτίες, έρχεσαι αντιμέτωπος μαζί τους. Κι όταν πια ξέρεις τί σε οδήγησε εκεί, ζυγίζεις τον εαυτό σου και αποφασίζεις για την μετέπειτα πορεία σου. Οι άνθρωποι που περιγράφεις και που δεν εθίζονται σε τίποτα, δεν είναι απαραίτητο να είναι δειλοί ή αδύναμοι. Μπορεί απλά να γνωρίζουν το αποτέλεσμα χωρίς να είναι αναγκαία συνθήκη να περάσουν μέσα απ\' το λούκι. Ζούμε σε μια κοινωνία που υπάρχει ενημέρωση - σ\' ένα βαθμό - για τους εθισμούς, και οι χρήστες δεν είναι κλεισμένοι σε μπουντρούμια. Όλοι βλέπουμε και ξέρουμε τί γίνεται στη \'διπλανή πόρτα\'. Αν εγώ γουστάρω γιόγκα ή να πίνω τσαγάκια, είναι επειδή καταλαβαίνω ότι οι εξαρτήσεις οδηγούν σε άλλα μονοπάτια και το βλέπω καθημερινά γύρω μου κι όχι επειδή δειλιάζω. Είναι επειδή έχω επιλέξει να είμαι όσο γίνεται υγιής και δε γουστάρω να σέρνομαι ας πούμε...

    \'... Τώρα υπάρχει ο ψυχολογικός εθισμός, αυτό έχει πολλά στάδια, στην αρχή θα αρνηθείς τον εθισμό σου, μετά αφού βάλεις μυαλό και αξιολογήσεις την κατάσταση σου θα δεις ότι όντως είσαι εθισμένη, μετά θα βρεις δικαιολογίες πως ο εθισμός δεν θα σου κάνει κακό, πολλοί άνθρωποι στην ιστορία ήταν εθισμένοι και πήγαν μπροστά και ήταν και χαρούμενοι κλπ κλπ...\'

    ... νομίζω ότι η φίλη μας είναι ήδη στο στάδιο της παραδοχής του προβλήματός της, μιας και είναι στην αποτοξίνωση. Κανένας εθισμένος δεν είναι \'χαρούμενος\', νομίζει ότι είναι χαρούμενος. Αυτοί που \'πάνε μπροστά\' - και τί σημαίνει αυτό; - συνήθως ανήκουν σε μια κατηγορία όπου υπάρχει οικονομική ευμάρεια. Συνήθως δε διακυβεύεται το επαγγελματικό τους κομμάτι, έχουν μια καλά οργανωμένη \'βιτρίνα\' και είναι \'αποδεκτοί\' από το κοινωνικό σύνολο. Αν δεν είχαν τίποτα απ\' αυτά σα στήριγμα, θα έρχονταν αντιμέτωποι με το αληθινό πρόσωπο της εξάρτησης όπου καμιά εξέλιξη δεν είναι εφικτή...

    \'... Εφόσον άρχισες την ψυχολογική αποτοξίνωση, το εύκολο κομμάτι είναι το μην θες να πιεις άλλο, το όποιο θα το πετύχεις σε λίγο, δεν τελείωσες όμως, θα τελειώσεις όταν γύρω σου θα υπάρχουν ποτά και όλοι θα πίνουν ενώ εσύ όχι ακόμα, θα είσαι τόσο ψυχολογικά down και δεν θα βάλεις ούτε ένα ποτό ακόμα και πιο σημαντικό από όλα είναι να μην βρεις αντικαταστάτη, τσιγάρο, χόρτο, κόκα κλπ...\'

    ... δεν έχει αρχίσει την απεξάρτηση ακόμη. Είναι στην αποτοξίνωση του οργανισμού της η οποία δεν είναι ίδια σε όλους τους αλκοολικούς. Έχει να κάνει με τη γενικότερη κατάσταση του οργανισμού της, με την ποσότητα αλκοοόλ που έπινε και κυρίως με τα χρόνια στον εθισμό. Να σε ενημερώσω επειδή βλέπω να βγάζεις συμπεράσματα που δε στέκουν, ότι δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ εύκολο το \'να μη θες να πιείς άλλο\'. Εδώ μιλάμε για μια ουσία που για τον αλκοολικό έχει σχεδόν αντικαταστήσει το νερό και που εκτελεί όλες του τις λειτουργίες με βάση αυτή ως κινητήρια δύναμη. Ούτε και μπορεί να ξέρει πότε θα το πετύχει. Η εγκεφαλική παρόρμηση (επιθυμία κοινώς) είναι έντονη τον πρώτο καιρό και αποτελεί το βασικότερο ανασταλτικό παράγοντα στην όλη προσπάθεια μαζί με τα στερητικά συμπτώματα, όταν αυτά είναι πολύ έντονα. Επίσης, δε παίζει το \'θα τελειώσεις όταν γύρω σου θα υπάρχουν ποτά και όλοι θα πίνουν ενώ εσύ όχι ακόμα\'. Γιατί έχεις την εντύπωση ότι σκοπός ενός αλκοολικού είναι το να μπορεί να πιεί κάποια μέρα κανονικά; Γιατί να μπαίνει στο τρυπάκι του τί κάνουν οι άλλοι γύρω του και γιατί να τον νοιάζει; Όχι δεν υπάρχει ούτε τέτοιος σκοπός, ούτε τέτοια \'λογική\' στην απεξάρτηση. Ο μόνος στόχος είναι να στηρίζεται στα πόδια του και να έχει αντικαταστήσει την ουσία με άλλα πράγματα. Να αλλάξει στάση ζωής και οπτική. Δε παίρνει μέρος σε κάποιον διαγωνισμό για να \'τσεκάρει\' τις δυνατότητές του στο αν μπορεί να ξαναπιεί ή όχι, γιατί απλά δε θα τον αφορά πλέον...

    \'... Όταν γίνουν αυτά μπορείς να πεις ότι δεν είσαι εθισμένη πια, για μένα αυτό δεν τελειώνει εδώ ακόμα, πρέπει να μπορείς να γυρίσεις στο φυσιολογικό ρυθμό σου, να πιεις ένα ποτό όταν βγεις έξω και να μην συνεχίσεις και άλλο, να γίνεις μια μέρα κουρούμπελο και την επομένη να μην θες να αγγίξεις ποτό, επικίνδυνο τρομαχτικά επικίνδυνο άλλα μόνο τότε θα είσαι πραγματικά ανεξάρτητη από τον εθισμό σου στο ποτό...\'

    ... συγγνώμη, αλλά επειδή δείχνεις άσχετος με το θέμα, θα έλεγα να είμαστε προσεκτικότεροι ειδικά σε θέματα όπου κάποιος έχει πρόβλημα και το μοιράζεται σ\' ένα φόρουμ. Αν δεν έχουμε την απαραίτητη γνώση, ας αρκεστούμε σε μια καλή κουβέντα γιατί ο,τιδήποτε άλλο μπορεί να είναι και επικίνδυνο. Συνεχίζεις να επιμένεις πάνω σε κάτι που δε γνωρίζεις. Για ακόμη μια φορά θα σου πω ότι δεν είναι σύνηθες για έναν που υπήρξε αλκοολικός, να μπορεί να ξαναπιεί. Μη δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές για πράγματα που αγνοείς. Έχουμε να κάνουμε με το \'μπορώ\'. Κατάλαβέ το, δε μπορούν οι περισσότεροι να ξαναπιούν. Η απεξάρτηση έχει να κάνει με τη ζωή τους κι όχι με το να ξαναβάλουν ένα ποτήρι μπροστά τους και να μείνουν μόνο σε ένα. Δε μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό...

    \'... Άμα σταματήσεις πιο πριν για μένα είσαι αξιολύπητη, πρέπει να μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον εχθρό σου, να τον κοιτάς στα μάτια και να μην λυγίζεις , πρέπει να καταφέρεις να είσαι από πάνω του όχι απλά να τον αποφεύγεις σαν ένας δειλός και αδύναμος άνθρωπος αλλιώς μια μέρα μπορεί να σπάσεις και να σε νικήσει για άλλη μια φορά.

    Δεν είναι εύκολο, αλλά είναι απλό. Να έχεις πάντα έλεγχο του εαυτού σου...\'

    ... πολύ κακώς δίνεις χαρακτηρισμούς. Γιατί θεωρείς \'αξιολύπητο\' έναν άνθρωπο που ενδεχομένως να μη ξαναβάλει γουλιά στο στόμα του - και μπράβο του! - ;... τί αυθαίρετα συμπεράσματα είναι αυτά όταν κάποιος είναι έξω απ\' το χορό;... αν καταφέρει να φτιάξει τη ζωή της και να αποκαταστήσει την υγεία της, δεν ενδιαφέρει κανέναν μας το αν είναι \'φοβική\' απέναντι στο ποτό. Ο φόβος σε αυτές τις περιπτώσεις προφυλλάσσει τον άνθρωπο. Για μια ακόμη φορά θα σου πω ότι κάποιοι απέχουν εντελώς απ\' το αλκοόλ, είτε επειδή το φοβούνται είτε επειδή δε γουστάρουν πια. Και πολύ καλά κάνουν ακόμη κι αν ο λόγος είναι ο φόβος. Κάποιοι άλλοι ΜΠΟΡΟΥΝ να ξαναπιούν αλλά συνήθως είναι μειοψηφία. Δεν έχει άλλο, αυτό είναι. Και τέλος πάντων, η \'δειλία\' ή η αδυναμία δε κρίνεται μόνο απ\' τη στάση μας απέναντι στις ουσίες. Πολλές φορές, ένας άνθρωπος μπορεί να είναι δυνατός αλλά να καταφεύγει στην εξάρτηση. Ας μη τα απλοποιούμε όλα προκειμένου να κρεμάσουμε τις ταμπελίτσες μας...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Originally posted by Zephon
    Originally posted by bell
    εδω και 10 μερες ειπα ενα μεγαλο οχι στο ποτο, ενω με την καθε μερα που περνουσε ελεγα ενα μπραβο, παρολο που δεν εχω κοιμηθει και πολυ αυτες τις μερες.Απλος σημερα, τωρα, τουτη στιγμη ρωταω τον εαυτο αν μπορω να τα καταφερω.Ειμαι σε μια φαση υποταγης του θελω μου, και αυτο που θελει το σωμα μου για να λειτουργισει.ΛιγΟ βοηθεια ΑΠΟΨΕ
    Θα σου πω την γενική σκληρή αλήθεια περί εθισμού.
    Το να εθιστείς σε ένα ναρκωτικό (η αιθανόλη είναι ναρκωτικό) έχει πολλούς μικρούς λόγους και έναν μεγάλο, οι μικροί δεν παίζουν ρόλο, ο μεγάλος είναι να ικανοποιήσεις τον εαυτούλη σου.
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν εθίζονται σε τίποτα, όχι επειδή έχουν την θέληση ενός ανθρώπου (ας πούμε τον εαυτό μας όταν ονειρευόμαστε) που φανταζόμαστε, αλλά επειδή είναι δειλοί, φοβούνται να αρχίσουν οποιαδήποτε ουσία, ή πράξεις όπως μοιχεία τζόγος κλπ επειδή δεν ξέρουν τον εαυτό τους τόσο καλά και δεν είναι σίγουροι άμα θα μπορέσουν να το ξεπεράσουν, εφόσον δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων μπορείς να είσαι υπερήφανη που μπορεί να σου βγει σε καλό η υπόθεση με την αιθανόλη και θα αποκτήσεις λίγο έλεγχο στην ζωή σου και στα \"θέλω\" σου.

    Τώρα υπάρχει ο ψυχολογικός εθισμός, αυτό έχει πολλά στάδια, στην αρχή θα αρνηθείς τον εθισμό σου, μετά αφού βάλεις μυαλό και αξιολογήσεις την κατάσταση σου θα δεις ότι όντως είσαι εθισμένη, μετά θα βρεις δικαιολογίες πως ο εθισμός δεν θα σου κάνει κακό, πολλοί άνθρωποι στην ιστορία ήταν εθισμένοι και πήγαν μπροστά και ήταν και χαρούμενοι κλπ κλπ. Εφόσον άρχισες την ψυχολογική αποτοξίνωση, το εύκολο κομμάτι είναι το μην θες να πιεις άλλο, το όποιο θα το πετύχεις σε λίγο, δεν τελείωσες όμως, θα τελειώσεις όταν γύρω σου θα υπάρχουν ποτά και όλοι θα πίνουν ενώ εσύ όχι ακόμα, θα είσαι τόσο ψυχολογικά down και δεν θα βάλεις ούτε ένα ποτό ακόμα και πιο σημαντικό από όλα είναι να μην βρεις αντικαταστάτη, τσιγάρο, χόρτο, κόκα κλπ.

    Όταν γίνουν αυτά μπορείς να πεις ότι δεν είσαι εθισμένη πια, για μένα αυτό δεν τελειώνει εδώ ακόμα, πρέπει να μπορείς να γυρίσεις στο φυσιολογικό ρυθμό σου, να πιεις ένα ποτό όταν βγεις έξω και να μην συνεχίσεις και άλλο, να γίνεις μια μέρα κουρούμπελο και την επομένη να μην θες να αγγίξεις ποτό, επικίνδυνο τρομαχτικά επικίνδυνο άλλα μόνο τότε θα είσαι πραγματικά ανεξάρτητη από τον εθισμό σου στο ποτό.

    Άμα σταματήσεις πιο πριν για μένα είσαι αξιολύπητη, πρέπει να μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο με τον εχθρό σου, να τον κοιτάς στα μάτια και να μην λυγίζεις , πρέπει να καταφέρεις να είσαι από πάνω του όχι απλά να τον αποφεύγεις σαν ένας δειλός και αδύναμος άνθρωπος αλλιώς μια μέρα μπορεί να σπάσεις και να σε νικήσει για άλλη μια φορά.

    Δεν είναι εύκολο, αλλά είναι απλό. Να έχεις πάντα έλεγχο του εαυτού σου.

    Αυτά από μένα.
    ΠΑρα πολυ ωραια και ομορφα οσα εγραψες ,ετσι εχει κατασταση η πραγματικα αληθινη ΑΠΕΞΑρτηση και οχι μοναχα αποτοξινοση, σε ενα μοναχα θα διαφωνισω..
    Ειπες οτι αν σταματησει ποιο νωρις απο τα \"σταδια\" που ανεφερες οτι θα ειναι αξιολυπητη .
    Λαθος λεξη λαθος εκφραση δεν ξερω αν ηθελες να πεις κατι αλλο και ειπες αυτο.....................................
    Ομως υπηρχαν και υπαρχουν δεκαδες εκανταδες παιδια ενας απο αυτους και εγω... που εχουνε ξεκινησει την ΑΠεξαρτηση και οχι αποτοξινοση ξανα τονιζω και καπου στην μεση της πορειας.. του αγωνα τους εβαλαν οι ιδιοι \"τρικλοποδια\" στον εαυτο του και υποτροπιασαν ομως ξανασυνεχισαν δε το εβαλαν κατω..και παντα καθε υποτροπη ειναι και ενα \"μαθημα\" αρκει να το δεις ετσι και να μην σε παρει εντελως η μπαλα απο κατω ετσι?
    Δε τα καταφεραν ολοι με την πρωτη...Οχι.

    Για αυτο ας σκεφτομαστε καλυτερα πριν γραψουμε την καθε μας λεξη σε παρακαλω ,διοτι η λεξη ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΗ δεν ταιριαζει σε καποιον που ξεκιναει τον ΑΓΩΝΑ του με οποια σκαμπανευασματα αλλα δε το βαζει κατω και Συνεχιζει ως που τελικα οπως ειπες και συ με τον δικο σου τροπο να σταθει στα ποδια τα δικα του και οχι σε πατεριτσες..
    Να χαμογελαει στον ΦΟΒΟ......!

    Καλοπροαιρετος και ..
    ..ΜΕ εκτιμηση ΘΟδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Συγγνώμη Θοδωρή, αλλά αν ξαναδιαβάσεις, ο φίλος έχει δώσει \'ορισμούς\' που δε στέκουν, και θεωρεί \'επιτυχία\' και σκοπό το να ΜΠΟΡΕΙ ο κάθε πρώην αλκοολικός να πίνει μόνο ένα ποτό. Εσύ θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα ότι αυτά τα λένε όσοι είναι έξω απ\' το χορό. Όποιος είναι πρώην ναρκομανής δηλαδή, τί κάνει; Θεωρείται απεξαρτημένος και μπορεί σε μια έξοδο να τραβήξει και μια... σνιφιά;... έλεος...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •