Η Dorothy δεν είναι άρρωστη,είναι τεμπέλα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495

    Η Dorothy δεν είναι άρρωστη,είναι τεμπέλα.

    Σε ένα άρθρο της η Dorothy Rowe,γνωστή ψυχολόγος,ιδιαίτερα για την ανάλυσή της πάνω στην κατάθλιψη,έθιξε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον ζήτημα.Πως οι γονείς πλάθουν την αυτοιδέα ενός παιδιού,ασυνείδητα εξυπηρετώντας δικές τους ανάγκες.Η μητέρα της ψυχολόγου περιέγραφε την κόρη της πάντα ως τεμπέλα.Κάποια στιγμή,όταν η ενήλικη πια,δουλευταρού ψυχολόγος μπήκε στο νοσοκομείο επειδή οι αστράγαλοί της πρήστηκαν,σύμπτωμα ενδεχόμενης τοξαιμίας,ο γιατρός της σύστησε πλήρη ανάπαυση και αναστολή κάθε εργασίας,καθώς περίμενε επίσης παιδί και ο οργανισμός της είχε επιβαρυνθεί πέραν των ορίων του.

    Το ερώτημα ήταν για την Dorothy,γιατί η μητέρα της επέμενε πως ποτέ της η ψυχολόγος δεν είχε δουλέψει σκληρά,ενώ ο γιατρός γνώριζε πως το πρόβλημα υγείας που η εγκυμονούσα γυναίκα και επαγγελματίας αντιμετώπιζε,προερχόταν από σκληρή και αδιάκοπη εργασία;

    H μητέρα της,το τέταρτο παιδί σε μία πολύτεκνη φτωχή οικογένεια μεταναστών στην Αυστραλία,με έναν πατέρα εξουσιαστικό,που η μητέρα της μισούσε,ανέπτυξε μία σχέση εξάρτησης από τη μητέρα,η οποία λαχταρώντας ένα γιο,όταν γεννήθηκε αυτός,απέσυρε το ενδιαφέρον της από την ίδια.Η Ella,ανέπτυξε άσθμα,ως έναν τρόπο να διατηρήσει τη στοργή της μητέρας και τη θέση της στην οικογένεια.Ο κανόνας στην οικογένεια έγινε\"μην εκνευρίζετε την Ella\",ως ένας τρόπος να μην παρουσιάζει τα συμπτώματα του άγχους,δύσπνοια και κοφτή,ρηχή αναπνοή.

    Η θέση αυτή,της αγκίστρωσης σε μία \"πλεονεκτική\"θέση μέσω του άσθματος,έδινε τέτοια ικανοποίηση στο πληγωμένο εγώ της Ella,που όταν η ίδια έκανε κόρη,θύμωνε όταν το παιδί της αρρώσταινε.Δεν επιτρεπόταν στην ψυχολόγο να αρρωσταίνει,γιατί η ασθένεια απειλούσε την Ella,τη θέση της στην δική της πια οικογένεια.Έβαλε την ταμπέλα τεμπέλα στη μικρή Dorothy,για να αποσβέσει την αίσθηση της απειλής.
    Καθώς έζησε όλα τα παιδικά της χρόνια πλάι σε έναν πατέρα που απειλούσε και μία μητέρα που απόσυρε το ενδιαφέρον της,η μητέρα Ella κρατούσε την άμυνά της και στο δικό της σύστημα οικογένειας.Ψέματα που κρατάνε μια ζωή,γιατί προστατεύουν από την απειλή της εκμηδένισης.Ψέματα που λένε οι μεγάλοι στα παιδιά,γιατί φοβούνται.

    Λυπήθηκα για τη μικρή Dorothy,την αιωνίως\"τεμπέλα,ποτέ άρρωστη\"και λυπήθηκα και τη μητέρα της.Θαύμασα παρολαυτά την οξυδέρκεια της ψυχολόγου και την ωραία της ανάλυση πάνω στο θέμα των ταμπέλων που βάζουν οι γονείς στα παιδιά τους,όταν φοβούνται πολύ.Θα το έχετε κάπου κι εσείς συναντήσει.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    η μαμα μου ποτε δεν παραδεχτηκε πως ειμαι καταθλιπτικη και πως ειναι ασθενεια..εξακολουθει να μου λεει..βγες να παρεις αερα θα σου περασει...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αχ Άντα μου,δε γνωρίζουν.Είναι το γνωστό\"snap out of it!\".Δε λειτουργούν έτσι τα πράγματα,δεν είναι ποτέ τόσο απλά,αλλά μην την κατηγορείς.Δεν το κάνει από κακία,απλά από έλλειψη γνώσης πάνω στο τι είναι κατάθλιψη και τι την προκαλεί.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    18
    Υπεροχο παραδειγμα R&W που χρησιμοποιησες!!!!

    Εγω θα πω πολυ απλα, οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με κομπλεξ και ανασφαλειες που μεταφερουν τα δικα τους βιωματα, τα δικα τους ξερω σε αλλους ανθρωπους και πληγωνουν με τις συμπεριφορες τους και τα λογια τους.
    Ναι, και βεβαια οταν φοβουνται να ακουμπησουν θεματα βαθυτερα, η οταν δεν ξερουν να αντιμετωπισουν προβληματα στην οικογενεια τοτε καταφευγουν σε τεχνικες για να γινεται πιο ανωδυνη η κατασταση.

    Οταν ζησεις μεσα σε μια τετοια οικογενεια ,αναγκαστικα γιατι εξαρτασαι μεχρι να μεγαλωσεις, δεν γνωριζεις και τους πιστευεις.
    Σε οτι πουν για τον εαυτο σου, σε κατευθυνουν και σε \'ξαναβαφτιζουν\' αναλογα με τις περιστασεις!
    Εγω ετσι το λεω.

    Οταν ομως φτασει ο χρονος σου και απομακρυνθεις απο ολα αυτα, βλεπεις καθαρα οτι αρκετα απο αυτα ηταν ενα ΨΕΜΑ.
    Οτι ανθρωποι ηταν αυτοι σαν και εσενα αλλα που επελεγαν το κρυψιμο πισω τους χαρακτηρισμους παρα απο την αντιμετωπιση.
    Βλεπεις πως δεν υπηρχε σοφια σε αυτα που ελεγαν, απλα μια δικια τους γνωμη για τα πραγματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    ioli,σ\'ευχαριστώ.:)
    Είναι πραγματικά υπέροχα όλα τα παραδείγματα που χρησιμοποιεί η Dorothy Rowe,έκανε τη μελέτη της δικής της οικογένειας για να κατανοήσει και η ίδια γιατί η μητέρα της την κακοποιούσε από παιδί,έφτασε να σπουδάσει και να μελετήσει πολύ για να αναλύσει τη δική της ζωή,πόσο σπουδαίο είναι να καταλαβαίνεις τα γιατί,ε;
    Αμυντικοί μηχανισμοί του Εγώ,δύσκολοι στην κατανόηση,πολύ σημαντικοί όμως για εξέταση και για τα συμπεράσματα που προκύπτουν.
    Κάποιες φορές οι ταμπέλες αυτές πονάνε όταν δεν έχεις καταλάβει γιατί στις κολλάνε.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    18
    Αυτο το αποσπασμα μας βαζει για ακομα μια φορα στο παραθυρο της ψυχης ενος ανθρωπου που σου λεει...πσσσ, και σε εμενα συνεβη αυτο, και ειδες πως το πολεμησα?πως τα καταφερα...πως με ξαναβρηκα και με εσωσα..?

    Ωρες-ωρες βεβαια σκεφτομαι αν πραγματικα πρεπει να υπαρχει λογος να μαθεις γιατι το κανουν/εκαναν.Να μαθεις δηλαδη γιατι η οικογενεια σου επραττε/πραττει με αυτον τον τροπο.
    Αραγε υπαρχει νοημα σε αυτο?Η χανεσαι στα δικα τους προβληματα?

    Τωρα βεβαια καποιος μπορει να πει οτι χωρις να απαντησεις τα γιατι δεν πας παρακατω.....

    Ουσιαστικοτερο, και αυτο πιστευω κατ εμε μετραει, ειναι να μαθεις τον εαυτο σου και να τον γιατρεψεις.
    Να μην στεκεσαι σε αυτους αλλα σε σενα.Αυτο δινει νοημα στην ζωη σου για να προχωρησεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by ioli


    Τωρα βεβαια καποιος μπορει να πει οτι χωρις να απαντησεις τα γιατι δεν πας παρακατω.....
    Tα \"γιατι\" (και οχι μονο) τα δικα μας, οχι των αλλων. Ακομα κι αν αυτοι οι αλλοι ειναι οι γονεις ή ανθρωποι που μας αφορουν τοσο στενα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    k γω ειμαι τεμπελα, υπναρού, αχάριστη, άχρηστη, δεν βοηθάω, δεν δικαιολογείται να πονάει ο αυχένας μου, η μέση μου, να αρρωσταίνω, ούτε καν κουράζομαι στη δουλειά που κάνω, σε γραφείο κάθομαι εξάλλου.. ειμαι τεμπελάρα ξαπλωπούλου κ όχι καταθλιπτικιοψυχωτικη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τελικα πολλες φορες η χειροτερη επιρροη ειναι οι ιδιοι οι γονεις.δυστηχως μερικα \"παιδια\" θα πρεπει να βρουν τροπους να προστατευθουν απο τους ιδιους τους τους γονεις.
    Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν τοσο καλυτερα για αυτα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    ωραιο θεμα αυτο...εγω να προσθεσω οτι δεν ειναι μονο οι γονεις αλλα ολο το περιβαλλον με το οποιο συναναστρεφομαστε...πολλα πραγματα πλιγωνουν τοσο βαθια που τα κουβαλας για το υπολοιπο της ζωης σου...κυριως οταν ειναι κανεις μικρος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εχω να πω απο την εμπειρια μου


    πως η Dorothy

    ειναι και αρρωστη και τεμπελα


    φυσικα ειναι προσωπικη γνωμη


    αλλα αμα δε ξυπνησει η αρρωστη Dorothy απο τη τεμπελια της

    οπως πολλα φωτεινα παραδειγματα εχουν κανει εδω μεσα


    κανεις δεν προκειται να παρει πρεφα τον καημο της


    αλλωστε και η ιδια η Dorothy

    αυτο ακριβως εκανε και γι αυτον ακριβως το λογο εχουμε εμεις τωρα αυτο το εξαισιο κειμενακι της

    αμα δεν ξυπνουσε να το ψαξει

    καμια μαμα της δε θα το εψαχνε

    και κανενας χρονο δε θα τη γιατρευε
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Και λύθηκε τίποτα με τη διατύπωση αυτής της υπόθεσης/οπτικής γωνίας;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •