ο πενταλογος της ημερας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803

    ο πενταλογος της ημερας

    1. οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια.
    2. οποιος αντιδραει στην εξουσια, στην καθε μορφη εξουσιας, τιμωρειτε ακομα και στο ειδος το οποιο πιστευει η πραγματωνει με βαση την νοητικη του συσταση.
    3. οποιος τολμαει να αυτοαποκαλειται αρρωστος κρινεται και λογοκρινεται και εφοσον δεν μπορει να πραξει διαφορετικα περιθωριοποιειται η συσσωρευεται με βαση το ατομικο εκατερωθε βουλην η το συλλογικο του επιπεδο.
    4. οποιος γνωριζει τι ειναι τα συναιθησματα και τολμαει να εχει συναισθηματα ειναι ευαισθητος και ευκολος στοχος για τα σαπια υποκειμενα που προσαρομνονται ευκολοτερα στην καθημερινοτητα.
    5. οποιος βαζει την λογικη πανω απο το συναισθημα κατανοει τους αριθμους αλλα οχι και τις εξισωσεις. συνηθως ακολουθωντας ενα μονοπατι χανουμε κατι απο αυτο που θα βρισκαμε σε ενα αλλο. αρκει να δουμε λιγο μεσα μας και θα δουμε. ειτε μοναξια ειτε κοινωνια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... 3β. οποιος γνωριζει τι ειναι τα συναιθησματα και τολμαει να εχει συναισθηματα ειναι ευαισθητος και ευκολος στοχος για τα σαπια υποκειμενα που προσαρομνονται ευκολοτερα στην καθημερινοτητα...\'


    \'... Καμμιά φορά ανοίγει η πόρτα σιγά σιγά και μπαίνεις.
    Φοράς κάτασπρο κουστούμι και λινά παπούτσια.
    Σκύβεις βάζεις στοργικά στη χούφτα μου 72 φράγκα και φεύγεις.
    Έχω μείνει στη θέση που με άφησες για να με ξαναβρείς.
    Όμως πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός γιατί τα νύχια μου μακρύνανε και
    οι φίλοι μου με φοβούνται. Κάθε μέρα μαγειρεύω πατάτες
    έχω χάσει την φαντασία μου και κάθε
    φορά που ακούω \"Κατερίνα\" τρομάζω. Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
    Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
    πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
    γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
    Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
    Στο μυαλό είναι ο Στόχος
    το νου σου ε;...\'

    Κατερίνα Γώγου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Alobar
    \'... 3β. οποιος γνωριζει τι ειναι τα συναιθησματα και τολμαει να εχει συναισθηματα ειναι ευαισθητος και ευκολος στοχος για τα σαπια υποκειμενα που προσαρομνονται ευκολοτερα στην καθημερινοτητα...\'


    \'... Καμμιά φορά ανοίγει η πόρτα σιγά σιγά και μπαίνεις.
    Φοράς κάτασπρο κουστούμι και λινά παπούτσια.
    Σκύβεις βάζεις στοργικά στη χούφτα μου 72 φράγκα και φεύγεις.
    Έχω μείνει στη θέση που με άφησες για να με ξαναβρείς.
    Όμως πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός γιατί τα νύχια μου μακρύνανε και
    οι φίλοι μου με φοβούνται. Κάθε μέρα μαγειρεύω πατάτες
    έχω χάσει την φαντασία μου και κάθε
    φορά που ακούω \"Κατερίνα\" τρομάζω. Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
    Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
    πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
    γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
    Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
    Στο μυαλό είναι ο Στόχος
    το νου σου ε;...\'

    Κατερίνα Γώγου
    ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Alobar
    Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
    Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
    πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
    γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
    Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
    Στο μυαλό είναι ο Στόχος
    το νου σου ε;
    εγραψα ενα πολυ ενδιαφερον κειμενο. ετσι νομιζω τουλαχιστον. τωρα αν αφοραει τις εφημεριδες η τους γειτονες η δεν ξερω και γω τι αυτο ειναι κατι που αδυνατω να το κατανοησω. αν τωρα ο στοχος ειμαι εγω που δεν πειραζω ουτε τα εντομα τοτε ας γελασω οσο πιο δυνατα μπορω

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    αν με νοεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Vince, δεν ξέρω, αλλά μου αρέσουν μερικά από τα κείμενα σου. Είναι πιο πολύ σαν εν μέρη-λογικά εν μέρη σουρεαλιστικά κείμενα που πιο πολύ είναι καλλιτεχνικά παρά πληροφοριακά. Είναι σαν περίεργα μανιφέστα. Έχω προσέξει επίσης ότι σαν \"vince\" γράφεις πιο ορθολογικά ενώ σαν \"ονειροπλασμένος\" πιο \"abstract\". Δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι λόγω της κατάστασης (?) που ίσως αντιμετωπίζεις αλλά είναι ψαγμένα με ένα περίεργο τρόπο χε.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    με τιμουν τα καλα σου λογια πετραν.τα καλυτερα χρονια, τα φοιτητικα, δηλαδη τα χρονια της εξερευνισης δεν χανονται ακομα και αν οι καταστασεις αλλαζουν τον ανθρωπο. θαρρω πως παρατηρω το ιδιο μικροβιο της εξερευνισης και σε σενα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    με τιμουν τα καλα σου λογια πετραν.τα καλυτερα χρονια, τα φοιτητικα, δηλαδη τα χρονια της εξερευνισης δεν χανονται ακομα και αν οι καταστασεις αλλαζουν τον ανθρωπο. θαρρω πως παρατηρω το ιδιο μικροβιο της εξερευνισης και σε σενα.

    Έτσι. Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιο ζωντανές αναμνήσεις έρχονται από τότε, τότε που όλα ήταν η φαινόντουσαν καινούργια, τότε που ψάχναμε τον κόσμο, και απορούσαμε για το τι υπάρχει πίσω από τίς εμπειρίες μας. Είναι η μετα-εφηβική περίπέτεια της ζωής, τα πρώτα χρόνια που βγήκαμε έξω. Ίσως και να μου έχει μείνει, και οι αναζητήσεις που προσπαθώ να κάνω για τα πράγματα να είναι ένα κομμάτι από τις τότε \"εξερευνήσεις\" μου. Δυστυχώς πολλοί (όλοι?) το χάνουμε αυτό και καταντάμε να γίνουμε σκιές των παρελθοντικών εαυτών μας. Ίσως να πρέπει να προσπαθούμε περισσότερο για την παιδικότητα μας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι τροποποιηθηκε το αρχικο κειμενο παντελως?
    Αν ηθελες μπορουσες να γραψεις ενα καινουριο ποστ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by Alobar
    Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
    Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
    πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
    γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
    Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
    Στο μυαλό είναι ο Στόχος
    το νου σου ε;
    εγραψα ενα πολυ ενδιαφερον κειμενο. ετσι νομιζω τουλαχιστον. τωρα αν αφοραει τις εφημεριδες η τους γειτονες η δεν ξερω και γω τι αυτο ειναι κατι που αδυνατω να το κατανοησω. αν τωρα ο στοχος ειμαι εγω που δεν πειραζω ουτε τα εντομα τοτε ας γελασω οσο πιο δυνατα μπορω

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    αν με νοεις.
    Καλησπέρα Βινς. Να σου ζητήσω συγγνώμη γιατί παραήταν αυθόρμητο. Καμιά φορά έχουμε την εντύπωση πως όλοι θα καταλάβουν τί εννοούμε με τα λεγόμενά μας, και αυτό ακριβώς σκέφτηκα με το που πόσταρα το ποίημα, αλλά φυσικά δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αυτή η σκέψη σου που έβαλα σε εισαγωγικά, με έκανε να σκεφτώ αυτόματα το συγκεκριμένο ποίημα και... τσουπ, το κοτσάρισα!... μ\' άρεσε έτσι όπως το εξέφρασες. Άνθρωποι που τολμούν να έχουν συναισθήματα και γίνονται \'στόχος\' για εκείνους που προσαρμόζονται ευκολότερα στην καθημερινότητα. Και με βρίσκει σύμφωνη και μου θύμισε τα λόγια της Γώγου. Κι αυτή στους ευαίσθητους ήταν και στους τολμηρούς. Και πλήρωσε γι\' αυτό με την ταλαιπώρια της. Αλλά ποτέ δε πρόδωσε τον εαυτό της και ποτέ δε πήγε με αυτούς τους \'σάπιους\' όπως τους λες κι εσύ. Κι όλοι αυτοί οι σάπιοι στο μυαλό μας σημαδεύουν. Εμάς όλους που τολμάμε να είμαστε ευαίσθητοι με όποιο κόστος... :)

    (... ο βασικός λόγος που θέλω να σε διαβάζω Βινς, είναι το ότι γράφεις με λογοτεχνική χροιά και το εντόπισα απ\' τις αρχές που έγινα μέλος. Δε μ\' ενδιαφέρει και πολύ το να καταλαβαίνω πάντα τί εννοείς και γενικά δε πολυδίνω σημασία στο κομμάτι της λογικής. Επειδή ασχολούμαι με τη λογοτεχνία με νοιάζει πιο πολύ το να αγγίζουν οι σκέψεις των άλλων ένα κομματάκι απ\' το συναίσθημά μου. Μπορώ να σου πω ότι το καταφέρνεις πάντα!... όσο για το ότι δε πειράζεις ούτε έντομο, ναι το θυμάμαι. Κάπου είχα γράψει για τα αδέσποτα που βοηθάω και εσύ με είχες ενθαρρύνει. Μη με παρεξηγείς καλέ μου Βινς! Στα 10 σχεδόν χρόνια μου σε φόρουμς, πολύ συχνά \'απαντάω\' είτε με δικούς μου είτε με άλλων στίχους...)

    :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Alobar
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by Alobar
    Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
    Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
    πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
    γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
    Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
    Στο μυαλό είναι ο Στόχος
    το νου σου ε;
    εγραψα ενα πολυ ενδιαφερον κειμενο. ετσι νομιζω τουλαχιστον. τωρα αν αφοραει τις εφημεριδες η τους γειτονες η δεν ξερω και γω τι αυτο ειναι κατι που αδυνατω να το κατανοησω. αν τωρα ο στοχος ειμαι εγω που δεν πειραζω ουτε τα εντομα τοτε ας γελασω οσο πιο δυνατα μπορω

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    αν με νοεις.
    Καλησπέρα Βινς. Να σου ζητήσω συγγνώμη γιατί παραήταν αυθόρμητο. Καμιά φορά έχουμε την εντύπωση πως όλοι θα καταλάβουν τί εννοούμε με τα λεγόμενά μας, και αυτό ακριβώς σκέφτηκα με το που πόσταρα το ποίημα, αλλά φυσικά δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αυτή η σκέψη σου που έβαλα σε εισαγωγικά, με έκανε να σκεφτώ αυτόματα το συγκεκριμένο ποίημα και... τσουπ, το κοτσάρισα!... μ\' άρεσε έτσι όπως το εξέφρασες. Άνθρωποι που τολμούν να έχουν συναισθήματα και γίνονται \'στόχος\' για εκείνους που προσαρμόζονται ευκολότερα στην καθημερινότητα. Και με βρίσκει σύμφωνη και μου θύμισε τα λόγια της Γώγου. Κι αυτή στους ευαίσθητους ήταν και στους τολμηρούς. Και πλήρωσε γι\' αυτό με την ταλαιπώρια της. Αλλά ποτέ δε πρόδωσε τον εαυτό της και ποτέ δε πήγε με αυτούς τους \'σάπιους\' όπως τους λες κι εσύ. Κι όλοι αυτοί οι σάπιοι στο μυαλό μας σημαδεύουν. Εμάς όλους που τολμάμε να είμαστε ευαίσθητοι με όποιο κόστος... :)

    (... ο βασικός λόγος που θέλω να σε διαβάζω Βινς, είναι το ότι γράφεις με λογοτεχνική χροιά και το εντόπισα απ\' τις αρχές που έγινα μέλος. Δε μ\' ενδιαφέρει και πολύ το να καταλαβαίνω πάντα τί εννοείς και γενικά δε πολυδίνω σημασία στο κομμάτι της λογικής. Επειδή ασχολούμαι με τη λογοτεχνία με νοιάζει πιο πολύ το να αγγίζουν οι σκέψεις των άλλων ένα κομματάκι απ\' το συναίσθημά μου. Μπορώ να σου πω ότι το καταφέρνεις πάντα!... όσο για το ότι δε πειράζεις ούτε έντομο, ναι το θυμάμαι. Κάπου είχα γράψει για τα αδέσποτα που βοηθάω και εσύ με είχες ενθαρρύνει. Μη με παρεξηγείς καλέ μου Βινς! Στα 10 σχεδόν χρόνια μου σε φόρουμς, πολύ συχνά \'απαντάω\' είτε με δικούς μου είτε με άλλων στίχους...)

    :)
    no problemo. καλα κανεις και μιλας. μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον το κειμενο της κυριας. συνοψιζει και πολυ ευστοχα αυτο που θελει να πει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •