Giati ????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Giati ????????

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31

    Giati ????????

    Γεια σας, χτες με πήραν πάλι τα κλάματα. Έχει περάσει 1 μήνας από τότε που χώρισα. Το διάστημα αυτό είναι μάλλον πλασματικό γιατί ο χωρισμός είχε έρθει εδώ και τρεις μήνες. Στο διάστημα του ένα μήνα, από τη στιγμή που μου δήλωσε ότι δεν θέλει να είμαστε μαζί, εγώ δεν το δέχτηκα με τίποτα. Τον έπαιρνα συνέχεια τηλέφωνο, του έστελνα sms, και έμπαινα στο msn messenger για να του μιλήσω. Το αποτέλεσμα ήταν, να ξεφτιλισθώ φυσικά. Με πέταξε έξω από το σπίτι του, μου μίλησε πολύ άσχημα....... Ενώ καταλάβαινα ότι δεν με θέλει πια, ενώ όλες οι ενδείξεις ήταν εναντίον μου, εγώ συνέχισα να τον ενοχλώ και να επιβαρύνω τη θέση μου. Έφτασα στο σημείο να τον παρακαλέσω να με διαγράψει από τις επαφές του στο msn messenger για να μην του στέλνω μηνύματα. Γύρισα και του είπα να μου επιστρέψει κάποια cd που είχα αφήσει σπίτι του , για να μην βρίσκω άλλες δικαιολογίες να επικοινωνώ μαζί του.
    Λειτουργούσα και λειτουργώ ακόμα τόσο ανώριμα. Θεώρησα ότι το γεγονός ότι δεν με διαγράφει είναι ένα θετικό σημάδι, γιατί στην τελική αν εγώ είχα κάποιον που να με πρήζει συνέχεια και δεν με ενδιαφέρει, θα φρόντιζα να τον ξεφορτωθώ μια ώρα αρχύτερα. Θα του επέστρεφα τα cd την επόμενη μέρα και φυσικά θα τον διέγραφα αμέσως. Ίσως ο τρόπος που σκέφτομαι είναι παράλογος, αλλά για τους παραπάνω λόγους δεν μπορούσα και δεν μπορώ ακόμα να τον διαγράψω. Σκέφτομαι ώρες, ώρες ότι όσο δουλεiά και να έχει, γιατί αυτή είναι η δικαιολογία του που δεν μου έχει επιστρέψει τα cd, θα είχε βρει χρόνο σαυτό τον 1 μήνα.
    Ακόμα πόσο πολύ με σιχαίνεται που μου δείχνει πως δεν τον νοιάζει αν υπάρχω ή όχι στο msn. Το ίδιο κ το αυτό είναι για εκείνον. Έχω φτάσει στα άκρα. Δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Με μισώ πραγματικά που τον αγαπάω ακόμα. Με μισώ γιατί δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Γιατί δεν μπορώ να κρατήσω την αξιοπρέπεια μου. Κάθε μέρα κοιμάμαι και ξυπνάω με κλάματα. Δεν αντέχω άλλο και το κακό είναι ότι έχω αυτογνωσία. Ξέρω πόσο λάθος είμαι. Ξέρω πως αυτό που κάνω δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Δεν πρόκειται να είμαι ποτέ ξανά μαζί του. Ξέρω πως έπιασα πάτο και συνεχίζω..... Τι να κάνω παιδιά, πως να αλλάξω αυτό το χαρακτήρα. Πως θα μπορέσω να πάψω να φέρνω την καταστροφή στον εαυτό μου. Δεν είμαι η μόνη που νοιώθει έτσι. Υπάρχει τόσος κόσμος με τόσα προβλήματα, που πονάει ίσως και περισσότερο από μένα, αλλά δεν αντιδράει έτσι. Κάθε μέρα, μπαίνω στο msn, τον έχω αποκλείσει βεβαία για να μη με βλέπει, και νοιώθω καλά μόνο και μόνο που βλέπω το όνομα του στις επαφές μου.
    Νοιώθω πολύ μόνη. Φίλοι ελάχιστοι και αυτοί έχουν τη ζωή τους και τα δικά τους προβλήματα από το να ασχολούνται με μένα. Τι να σας πω άλλο. Απλά δεν είμαι καλά και με μισώ. Και φοβάμαι πως όσο περνάει ο καιρός αντί να βρίσκω τον εαυτό μου , χάνομαι...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4
    Μην ρωτας γιατι.Απλα να το δεχτεις.Δωσε χρονο στον εαυτο σου και κανε πραγματα που
    σου δινουν χαρα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Izabel, thanks gia tin apantisi. Alla to giati paei perissotero ston eafto mou. Giati ta vazo me mena.

  4. #4
    δωσε χρονο στον εαυτο σου και αντεδρασε .. κανε πραγματα που σε ευχαριστουν....
    Εγω παντως εχω ενα κολπο.. καθομαι και σκεφτομαι ολες τις ασχημες στιγμες που περασα με την πρωην μου ποσο με πληγωνε και ποσο δεν με καταλαβαινε.... αυτο με κανει να νιωθω πολυ καλυτερα που χωρισα...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Laura θα ήμουν αδιάκριτη αν ρωτούσα ποιός είναι ο λόγος χωρισμού σας; Δηλαδή έγινε κάτι, ή απλά θυμήθηκε οτι πρέπει να χωρίσετε;

    Αν έφταιξες εσύ κάπου, τότε καλά έκανες και έδειξες το ενδιαφέρον σου, αλλά αφού το αγόρι σου κρατάει τέτοια στάση, καλύτερα να αδιαφορήσεις. Ξέρεις καμιά φορά όταν έχει πληγωθεί ο εγωισμός μας, περιμένουμε από τον άλλον να ταπεινωθεί μέχρις ότου σταματήσει να παίζει αυτό το ρόλο, οπότε και τρέχουμε εμείς. Έτσι παέι το πράγμα (δεν ξέρω γιατί) και οπότε μάλλον έχει έρθει η ώρα να βγείς από το ρόλο που ήσουν μέχρι τώρα.

    Αν πάλι δεν έχεις φταίξει, τότε ήταν λάθος σου που δεν προσπάθησες να κάνεις σοβαρή τη σχέση σου και του έδωσες το δικαίωμα να σε αφήσει έτσι απλά. Οπότε και σε αυτή την περίπτωση αδιαφόρησε πάραυτα! Μπορεί έτσι να αρχίσει να ενδιαφέρεται ξανά αλλά να είσαι σίγουρη οτι αυτό θα συμβεί μόνο επειδή θέλει να κερδίσει την θαυμάστρια που έχασε και όχι επειδή διορθώθηκε και θέλει να αφοσιωθεί στη σχέση σας!

    Προσπάθησε να βρείς καινούρια ενδιαφέροντα, και να δεις που στο τέλος θα ξεχαστουν όλα. Εγώ σε περιπτώσεις που θέλω να διαγράψω κάποιον γεμίζω το πρόγραμμα μου ώστε να έχω κάτι να ασχοληθώ συνέχεια και έτσι να μην χρειαστεί να σκεφτώ! Από κάποιο σημείο και μετά μπορείς να ξαναρχίσεις και πάλι από την αρχή!

    Καλή τύχη!
    Περιμένω νέα σου!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Α! Και μιας και λές \"με μισώ πραγματικά που τον αγαπάω ακόμα\", μακάρι να ήξερες τι θα έδινα για ανθρώπους που έχουν την μαγκιά να αγαπήσουν. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Δεν υπάρχει κανένα κουμπί πάνω μας που να το πατάμε και να ξεχνάμε αυτόματα έναν άνθρωπο. Και άν κάποιος έχει ένα τέτοιο κουμπί, τότε προφανώς θα έχει αντικαταστήσει την καρδιά του με αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Αγαπητή Laura...

    Δεν θα σου πώ κάτι διαφορετικό απο αυτά που σου έχουν ήδη γράψει...

    Κι εγώ πέρασα πρίν απο μερικούς μήνες απο εκεί που είσαι τώρα..
    Είναι πολύ δύσκολα και δυστυχώς σχεδόν τίποτα δεν μπορεί να σε βοηθήσει...
    Σίγουρα και η μοναξιά κάνει την κατάσταση χειρότερη..

    Απο τη δική μου εμπειρία, μόνο ο χρόνος που περνάει σε κάνει σιγά σιγά να ξεχάσεις και να κοιτάξεις μπροστά..

    Πιστεύω ότι οι μόνοι που θα σε καταλάβουν θα είναι εκείνοι που έχουν ζήσει μια παρόμοια κατάσταση...
    Οχι ότι μπορούν να σε βοηθήσουν..
    Απλά, θα σε ακούσουν και δεν θα σου δίνουν συμβουλές του τύπου \"η ζωή συνεχίζεται\" \"αν δεν θέλει αυτός μια εσυ δεν θέλεις χίλιες\" κλπ..

    Anyway, σου εύχομαι κουράγιο και να κάνεις υπομονή...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Paidia, sas efharisto para poly pou mou apantisate. H alithia einai oti apo tous 11 mines pou eimastan mazi, oi 6 mines eitan yperohoi kai gia ekeinon omologoumenos.Omos, aftos arhise na doulevei kathe mera apo to proi mehri tis 10 to vradi, kai ta Savvatokyriako. Prin ton evlepa tis kathimerines kai merika mono savvatokyriaka logo oikogeneiakis douleias eitan ypohreomenos na fevgei kai na pigainei sto horio tou. Ego to katalavaina, merikes fores vevaia gkriniaza ligaki , omos entaxi, eitan kati pou den ton enohlouse toso. Toulahiston etsi mou eipe.

    Etsi, Olo to kalokairi den ton evlepa weekends, To heimona mou eihe pei oti ta pragmata tha eitan diaforetika. Ela omos pou sinevei to antitheto. Etsi tous teleftaious mines den ton evlepa para shedon mono mia fora tin evdomada, epapse na einai toso glikos kai triferos mazi mou. Den mou estelne sms opos palia, kai sto tilefono eitan poly apomakros.
    Arhisa loipon ti megali gkrinia. Den eisai glikos mazi mou, den magapas, den, den.......
    Ypirxa exeretika spastiki. Omos paidia ton evlepa na apomakrinetai kai afto me ekana akoma perissotero anasfali. Mou eleipe. Eithela na to vlepo, eithela na eimai mazi tou.

    Etsi sto telos,mia mera, me pire telefone kai patao ta klammata. Kai mou leei giati kles ? tou eipa loipon gia mia akoma fora oti mou leipei , oti oso kourasmenos kai an einai tha mporouse na afierosei 10 lepta gia na me dei e na pao ego apo to spiti tou gia ligo. Oti opoios endiaferetai pragmatika oso kai kourasmenos na einai tha eithele na dei kai na akousi tin KOPELA TOU.

    E apantisi eitan oti kourastike mazi mou me ti gkrinia mou, oti den thelei na me kanei distihismeni giati ehei ypohreoseis kai den mporei na mou prosferei afta pou ego hreiazomai.
    Kai ekei arhise e katrakila mou giati pisteva oti ehei ontos fovera provlimata kai oti ego den eimoun entaxi. Oti den eprepe na gkriniazo kai eprepe na ypomeno ti katastasi. Etsi me sihathike. giati den ekopsa epikoinonia, etreha apo piso tou kai gia na eimai eilikrinis akoma treho. Mehri pou piga ti perasmeni vdomada spiti tou kai me xapostile apo to spiti tou, mou eipe oti kano san prezoni, OTI DEN thelei na ehei kamia shesi mazi mou, kai oti tha mou epistrepsei ta cd, kai tha me diagrapsei apo to msn.
    Se mia shesi, ftaine panta kai oi dio. Xero oti ftaio ki ego sigoura. Gia osous dierotithoun, den ehei vrei alli giati ontos doulevei apo to proi mehri to vradi.
    Ftaio sigoura alla einai enas yperohos anthropos kai mou stihizei para poly pou imoun apo ti meria tou enas enthousiasmos pou sti poreia den exelihthike se agapi.
    Ti na sas po allo, einai o antras tis zois mou kai ton ehasa me ti simperifora mou.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Μην τα ρίχνεις όλα στον εαυτό σου..

    Η περίπτωσή σου μου θυμίζει τη δική μου γιατί κι εγώ δούλευα πολλές ώρες και σιγά σιγά απομακρυνόμουν..
    όμως, δεν είναι παράλογα αυτά που ζητάς..

    Επίσης, πάλι απο τη δική μου εμπειρία, θα σου πρότεινα να τον αφήσεις λίγο μόνο για να καταλάβει και αυτός ότι σε έχασε..
    Διαφορετικά, με το ζόρι και με ακραίες αντιδράσεις, μόνο θετικά αποτελέσματα δεν θα έχεις..
    Εγώ προσωπικά όταν με πιέζουν για κάτι, απο αντίδραση κάνω το αντίθετο...

    Και κάτι ακόμη..
    Κι αν τα ξαναβρείτε, να ξέρεις ότι δεν θα είναι όπως πρώτα..
    Δυστυχώς ισχύει αυτό που λένε ότι \"αν ραγίσει το γυαλί...\"

    Take care...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Sefharisto harry mou. Alla den nomizo oti yparhei periptosi na ta xanavroume. Apo meria mou den ehei allaxei kati ta aisthimata mou , alla ekeinos sigoura me ehei sihathei.

    An mporeis mpes sto Chat ypostirixis.
    thanks

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    10
    Laura η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αναλώνεις στην σκέψη ενός και μόνου ατόμου(που σε πλήγωσε και ενδεχομένως δεν αξίζει),αλλά συγχρόνως πολύ μεγάλη για να βρείς όλα όσα μπορούν να σε κάνουν ευτυχισμένη.Και πίστεψέ με,δεν είναι μόνο ένα.Κάνε πράγματα που θα ισχυροποιήσουν το Εγώ και την αυτοεκτίμησή σου,καλλιέργησε την θηλυκότητά σου,αγάπησε τον εαυτό σου και θα δεις ότι θα αγαπήσουν και οι άλλοι εσένα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Χμμμ.. Λοιπόν, ξέρεις πόσες φορές έχω πει οτι είμαι κουρασμένη σαν δικαιολογία για να μην δω κάποιον; Πάντως ακόμα και αν δεν τα ξαναβρείτε σκέψου το ως μια εμπειρία, κράτα τις καλές στιγμές, και προχώρα. Δεν είναι αυτός ο άνθρωπος ο άνδρας της ζωής σου. Αυτό δεν μπορείς να ξέρεις παρά μόνο ήταν τελειώσει η ζωή σου. Πάντως για την επόμενη φορά να θυμάσαι πως όταν κάτι συμβαίνει που σε ενοχλεί ποτέ να μην γκρινιάζεις. Γενικά οι άνθρωποι είναι έτσι φταγμένοι που απωθούνται από οτι πιέζονται να κάνουν. Πες μου πότε έκανες κάτι με ευχαρίστηση για το οποίο σου έχουν γκρινιάξει για να το κάνεις; Και πότε συνέχισες να κάνεις κάτι το οποίο δεν έκανες με ευχαρίστηση;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Aθήνα
    Posts
    2
    πολλές φορές διώχνουμε ανθρώπους από δίπλα μας που πραγματικά ενδιαφέρονται για μας και κολάει το μυαλό μας σε άτομα που δεν αξίζουν την αγάπη μας και κολάμε γιατί μας απορίπτουν και γιατί σε κανέναν δεν αρέσει η απόριψη.
    πόσες φορές οι ίδιοι έχουμε απορίψη κάποια σχέση για τον α ή β΄λόγο και όταν μας απορίπτουνε μας γίνετε εμονή.

    πάντως όταν δεν υπάρχουν αμοιβαία αισθήματα δεν αξίζει να γινόμαστε ποδήλατο! για κανέναν.;)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Γειά σας και πάλι. Ναι είναι καθαρα Δευτέρα και εγώ εδώ....... να τον σκέφτομαι συνέχεια. Σίγουρα υπάρχει και ενα θέμα εγωϊσμού στη μέση, αυτό δεν μπορώ να το αρνηθώ όμως το οτι αισθάνομαι ειναι πραγματικό.

    Τρέφω μια πολύ μικρή ελπίδα ακόμα, εκείνη που μου λέει πως ίσως με το καιρό, οταν μείνει μόνος του χωρίς να τον ενοχλώ, να καταλάβει τι νοιώθει, να καταλάβει τι έχασε. Αυτή η ελπίδα σιγα σιγα σβήνει. Η διαισθησή μου λέει πως δεν πρέπει να την έχω. ¨Ομως τι να΄κάνω , δεν μπορώ να αλλάξω τον εαυτό μου. Ελπίζω ........
    Τη Παρασκευή του μίλησα στο messenger. Του ζήτησα συγνώμη για την ακραία συμπεριφορά μου, του είπα πως ελπίζω να γνωρίσω εναν ανθρωπο όπως εκείνος και ότι δεν ήθελα να τελειώσουμε με αυτό το τρόπο. Εκείνος απάντησε τετριμένα. Οτι δηλαδή τον προκάλεσα να μου μιλήσει έτσι.

    Aυτά, τι σας λεώ τώρα. Ευχαριστώ για την υποστήριξη πραγματικά την έχω ανάγκη. Ακόμα και το οτι γράφω αυτή τη στιγμή με κάνει να ξεχνιέμαι. Πολλά φιλιά.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Den antexo allo. help me

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •