Γεια, θελω ν'ανοιξω ενα θεμα για την απεξαρτηση απο τις εθιστικες μπενζοδιαπινες.

Η δικη μου εμπειρια εχει ως εξης. Περασα ενα χρονο με Ατιβάν μονο 'οταν το χρειαζομαι' (περιπου 1 την εβδομαδα) και το καλοκαιρι περσι με φουλ αγωγη Τρανξέν και μετα Ατιβαν και αλλο ενα που δεν θυμαμαι, παλι ομως μπενζοδιαπινη. Παραλληλα ξεκινησα και Φλουοξφετιν. Πριν μερικους μηνες (σεμπτεβριο 2009) μαλιστα ο γιατρος προτεινε να μεινω δυο-τρεις βδομαδες στην κλινικη(μιλω για κρατικη κλινικη) αλλα δεν πηγα. Μετα αρχισα αυτα τα φαρμακα εντατικα (καθημερινα). Τον ιανουαριο ομως, επειδη αρχισα να σπουδαζω στο ανοιχτο παντεπιστημιο και ειδα οτι δεν μπορω να συγκεντρωθω γιατι ημουν συνεχεια λιωμα με τις μπενζοδιαπινες, τις εκοψα ξαφνικα και δεν ξαναπηγα στον γιατρο. Συνεχισα με το φλουξετιν αν και δεν ειχα δει διαφορα στην διαθεση μου επειδη το επαιρνα 4-5 μηνες. Αμεσως αρχισα να μην κοιμαμαι πανω απο 3-4 ωρες και αυτο να τραβαει επι 2 μηνες το οποιο με εφερε στα ορια μου γιατι δεν μπορουσα να ξεκουραστω. Νομιζω ειναι η αντιδραση του οργανισμου οταν σταματησα την μπενζοδιαπινη. Ηταν να τρελαθω, δεν ξερω πως να εξηγησω τι πονο προκαλει η αυπνια και αφου κοιμηθεις, να κοιμασαι τις μισες ωρες και να ξυπνας καταιδρωμενη με τρεμουλιασματα και καρδιοκτυπι. Επεμενα και ξεκινησα να προσεχω τη διατροφη μου γιατι διαβασα κατι βιβλια και ειδα οτι ισως παιζει ρολο η αβιταμινωση κτλ (δεν ετρωγα καλα, ολο ετοιμα φαστ φουντ). Επισης αρχισα γυμναστικη (ειμαι υπερβαρη , παιζει ρολο). ΜΕσα φεβρουαριου αρχισα να κοιμαμαι 5,5 ωρες στανταρ (ειλικρινα, με το ρολοι, ακριβως 5,5 ωρες κοιμομουν). Αρχισα να παιρνω ενα αντιισταμινικο που βοηθαει τον υπνο και ειναι διαθεσιμο μονο στην αμερικη οver the counter και αμεσως κοιμηθηκα για πρωτη φορα κανονικα ,γυρω στις 8 ωρες. Απο τοτε κοιμαμαι κανονικα και τελευταιως και χωρις το αντισταμινικο παλι σχεδον κανονικα (αν και με διακοπες αλλα σιγουρα κοιμαμαι ,δεν εχω αυπνια δηλαδη). Στο ενδιαμεσο σταματαση το φλουοξετιν γιατι νομιζα οτι ισως φταιει και αυτο για την αυπνια αλλα τωρα λεω να το ξαναρχισω μονο του, ισως κανει κατι, και νομιζω δεν επηρεαζει τον υπνο. Ηταν πολυ δυσκολα και μουρθε ακομη και να αυτοκτονησω οχι απο στενοχωρια αλλα απλως επειδη δεν μπορουσα να κοιμηθω και απαξ κοιμομουν διαρκουσε λιγο, επρεπε ομως να γινει γιατι σπουδες και μπενζοδιαπινεες δεν πανε μαζι. εχει κανεις παρομοια εμπειρια;