Yoga
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Yoga

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    Yoga

    Έχει δοκιμάσει κανείς γιόγκα ως μέθοδο χαλάρωσης; Λένε ότι ειναι απαραίτητη για όσους πάσχουν από άγχος, υπερένταση, νευρικότητα, έλλειψη αυτοπεποίθησης. Υπάρχουν πολλές τεχνικές, γνωρίζει κανείς; Κάτι διάβαζα σχετικά με τη Σαχάτζα Γιόγκα και ότι ενεργοποιεί τα τσακρα. Λένε ότι κάθε τσάκρα αντιπροσωπεύει διαφορετικές πτυχές της ζωής μας και η νοητή τοποθέτησή τους στο σώμα αντικατοπτρίζει, τα διάφορα εξελικτικά στάδια της ανθρώπινης φύσης μας.
    "Tο πρώτο τσάκρα, στη βάση της σπονδυλικής στήλης, σχετίζεται με τις βασικές μας ανάγκες για τροφή, προφύλαξη και ασφάλεια, το δεύτερο με τη σεξουαλική ενέργεια και την αναπαραγωγή, το τρίτο ελέγχει τη δύναμη και την επιβολή, το τέταρτο, που είναι το τσάκρα της καρδιάς και βρίσκεται στο κέντρο του συστήματος των τσάκρα, συνδέεται με την αγάπη, τη συμπόνια και την καλοσύνη, το πέμπτο επηρεάζει την ικανότητά μας για επικοινωνία και έκφραση, το έκτο σχετίζεται με τη διαίσθηση και, τέλος, το έβδομο, με την πνευματική ανάταση και φώτιση."
    Κάποια γνωστή μου παρακολουθεί κουνταλίνι γιόγκα, η οποία εστιάζει στην αφύπνιση της ενέργειας που βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση -συσπειρωμένη σαν φίδι- στη βάση της σπονδυλικής στήλης, δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στη γνώση των τσάκρα και στον έλεγχο της ενέργειας.
    Σκέφτομαι να δοκιμάσω.. χμ... αν έχει δοκιμάσει κανείς ή αν γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες... ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Το έχω ξαναγράψει μία φορά πήγα έπειτα από.. επανηλλημένες συστάσεις και ήτανε καταπληκτικό. Ήταν βράδι μετά τη δουλειά και νόμιζα ότι ήμουνα ΟΚ. Εντάξει, λίγο άγχος αλλά (νόμιζα) υπό φυσιολογικά όρια. Όταν τελείωσε το μάθημα.... ήταν σαν να ξημέρωσε καινούργια μέρα. Αυτό που νόμιζα ότι ήταν τότε το \"εντάξει\" τώρα το ένιωθα πολύ αγχώδες, είχε πλέον χαλαρώσει όλο μου το κορμί και... γελαγα σαν τον βλάκα χωρίς να μπορώ να το ελέγξω (ενδορφίνη release).

    Αυτό ήταν λοιπόν το διάσημο \"natural high\" που πολυδιαφημίζεται και είναι όντως συναρπαστικό. Δυστυχώς δεν συνέβη τη δεύτερη φορά. Ρώτησα και μάλλον το σώμα είχε \"συνηθίσει\" στις ασκήσεις και πλέον δεν απελευθέρωνε ενδορφίνες σε τέτοιο ποσοστό.... Που ήταν κρίμα. Και επίσης δεν καταλάβαινα πως ένας λαπάς σαν και μένα που το γυμναστήριο το ξέρει μόνο στ\' όνομα θα μπορούσε να συνηθίσει τόσο εύκολα τις ασκήσεις. Αλλά έγινε.
    Μάλλον αυτό το οποίο θα συνέχιζε το \"natural high\" θα ήταν το ανέβασμα του επιπέδου των ασκήσεων. Αλλά κάτι τέτοιο δεν γινόταν στην τάξη που είχα παει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Εχω κανει ,ηρεμεις λιγο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    οντως σς ηρεμει ..και που ναδεις ποσο σφυγγει το σωμα...θα κοροιδευεισ..θα λεσ..σιγαααααααααα μην κανει τιποτα αυτη η αασκηση..αφου δεν κανω τιποτα..στεκομια στο ιδιο σημειο...και την επομενη..θα εισαι πιασμενη παντου..τισ πρωτε 2-3 φωρεσ..μετα...τεραστια διαφορα στο σωμα...ομωσ θα σου προτεινω power yoga ..ειναι πιο ασ πουμε δυναμικο και οχι τοσο βαρετο και αργο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Adzik

    αφου δεν κανω τιποτα..στεκομια στο ιδιο σημειο...

    εγω κανω γιογκα 8 ωρες καθε μερα,
    εχω βγαλει καλους.....

    εδω που τα λεμε, εχω γινει και λιγο σφιχτης.
    ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Adzik
    ..ομωσ θα σου προτεινω power yoga ..ειναι πιο ασ πουμε δυναμικο και οχι τοσο βαρετο και αργο...
    Αdzik, το power yoga ειναι λιγο ξεθεωμα...εχει καμια σχεση με τη yoga?η διαφορα τους ειναι μονο στο επιπεδο εντασης?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    307
    Να ηρεμήσουμε θέλουμε όχι να ξεπατωθούμε και να μην μπορούμε απο την εξάντληση να κουνηθούμε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    λολ...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εγω εκανα σε γυμναστηριο αλλα και με την πετρουλακη σε dvd .power yoga...και οκ ηταν αρκετα κουραστικο...αλλα στο γυμναστηριο μασ εκανε και χαλαρωση η κοπελια..γι αυτο και γινοταν το μαθημα παντα κατα τισ 9 το βραδυ..πριν τον υπνο δηλαδη...

    σχετικα με την γιογκα εχω κανει μονο καποιεσ ασκησεις...μια δυο φωρες μονο δηλαδη σε γυμναστηριο ...και εχω καταληξει πως εστιαζουν περισσοτερο στην συγκεντρωση και τον διαλογισμο..σε συνεργασια με την εκγυμναση του σωματοσ...αντοχη κλπ...μου φανηκε πολυ αργοοοοοοοο.....και χαζουλικο..ειναι το τι ταιριαζει στον καθεναν..

    http://www.youtube.com/watch?v=NwpJwV9DjNc&feature=PlayList&p=6B6 EC012A771C61C&index=0&playnext=1 γιογκα

    http://www.youtube.com/watch?v=k95DXn9Yzp8 power yoga...

    sto peripoy..o kathenas bazi diaforetikes askisis...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    exw Κανει και εγω αλλα με ζευγαρι,οχι μονη...δεν με ηρεμισε καθολου μπορω να πω:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    xexex...kai me ta dyo tha peftete kseres gia ypno..genika kaneis kalitero ipno kai me ta dio... kai ta dio xalaronoyn..aplos to ena einai pio argo kai to allo exi mia kinisi meta apo px 30 deyterolepta kai oxi meta apo 2 lepta..opos exi i yoga...sto peripoy leme panta:):):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εγω παντως ειχα κανει κορμι...γνωρισα παιδια στο γυμναστηριο κατι που με ωφελησε πολυπλευρα...χεχεχεχ...ασε που στον δρομο προσ το σπιτι με τα αθλητικα...και χαλια ιδρωμενη..μου κορναραν καθε φωρα (μυστηριοι που ειναι οι αντρεσ).και μου εφτιαχναν ακομη περισσοτερο την διαθεση..χεχεχε
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ποτέ μου δε συμπάθησα ότι έχει να κάνει με τσάκρα,μάκρα,σάρα μάρα,ηλιακά και ηλικιακά πλέγματα και τέτοια.Τα βρίσκω μεταφυσικές βλακείες.Διαλογισμός λέει και να γίνεις ένα με το σύμπαν.Τώρα,του το λέω κι άμα θέλει,λοολ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by RainAndWind
    Ποτέ μου δε συμπάθησα ότι έχει να κάνει με τσάκρα,μάκρα,σάρα μάρα,ηλιακά και ηλικιακά πλέγματα και τέτοια.Τα βρίσκω μεταφυσικές βλακείες.Διαλογισμός λέει και να γίνεις ένα με το σύμπαν.Τώρα,του το λέω κι άμα θέλει,λοολ.
    xaxaxaxa ενα με το συμπαν, α ρε Rain με κανες κ γελασα πρωι πρωι.
    Σκεφτόμουν ότι ίσως μπορούσε να με ξεμπλοκάρει κ να χαλαρωσω.. εχω απελπιστεί ψάχνοντας τρόπους να κουλάρω. Θα δοκιμάσω να μου φύγει η περιέργεια :P

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω παντα πιστευα οτι ο καλυτερος τροπος χαλαρωσης ειναι το αραγμα, ο χρονος για τον εαυτο μας, για αυτους που αγαπαμε, μια πολυ καλη ταινια (αντε δες την τελευταια εξοδος να χαλαρωσεις - χαλαρα) ενα καλο πουρο, ενα καλο κρασι και αλλα πολλα, που μπορω να γραφω για πολυ καιρο.

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι χρειαζεται τοση θεωρια για να νιωσεις ομορφα....
    γιατι πρεπει να δεις σε ντιβιντι που εινα κρυμενη η χαλαρωση σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •