απιστια... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 276
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by RainAndWind
    Φωτεινούλα,επειδή έχω υπάρξει \"άπιστη\"-λέξη με την οποία δε συμφωνώ,γιατί δε με είδα ποτέ ως κάτι που άλλων οι απόψεις χρωματίζουν- και μάλιστα άνευ των ηλίθιων τύψεων που μας βάζει στο κεφάλι η κοινωνία για να διατηρήσει ανέπαφους τους θεσμούς της,θα σου πω απλά πως η απιστία είναι έννοια επίπλαστη,φέρουσα το υλικό όλων των συντηρητικών προπαγάνδων που ενοχοποιούν και βασανίζουν το σύγχρονο άνθρωπο στο κρεβάτι του.Ερώτηση,μία \"απιστία\"που δεν ομολογείται ή που δεν μαθαίνει ο άλλος,βλάπτει τη σχέση και αν ναι,πώς;Έχουμε συνδέσει την έννοια της πίστης με τη συντροφικότητα,άρα την κτήση με την αγάπη,ή με τον έρωτα,λανθασμένα,γιατί κάποιοι μας το έμαθαν έτσι,όπως μας δίδαξαν και τις τύψεις που συνοδεύουν τις έννοιες αυτές.
    Οχι ,για μένα δεν παίζει η κοινωνική επιρροή.Στο θέμα αυτό την εχω γραμμένη.
    Η αγάπη ειναι που μετράει, το συναίσθημα.Για να μη με επηρεασει η απιστία πρέπει να μην νιωθω.

    Η ανομολόγητη απιστία δειχνει οτι υπάρχουν ελλείψεις.Μυστικά αρα προβληματική επικοινωνία με τον σύντροφο.
    Δεν κανει και πολυ καλό σε μια σχέση να έχει τέτοιες βάσεις.
    Ποτέ δεν ένιωσα να κατηγορήσω τον άπιστο/απιστη,νομίζω πως κάποια του ανάγκη ειαι ακάλυπτη,ειτε στα πλαισια της σχεσης ειτε με τον ιδιο και μόνο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Mαθαινουμε μεσα απο την θρησκεια να βλεπουμε την σαρκικη απολαυση σαν κατι βρωμικο και ανιθικο,μασ μαθαινει να μην το αγαπαμε το σωμα μας και μας βαζει σε τρυπακι ενοχων.Το αν υα το πω στον αλλων εχει να κανει μονο ισως για να απενοχοποιηθω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η ανομολόγητη απιστία δείχνει πως δε θεωρώ την ανάγκη να απολογηθώ για το τι κάνω με το σώμα μου,που δεν το θεωρώ κτήμα παρά δικό μου.Δηλαδή το βλέπω παράλογο να αισθάνομαι υποχρεωμένη να δώσω αναφορά για κάτι που είναι δική μου απόφαση,σε κάποιον άλλον,έξω από μένα.Να δω τον άλλον,όσο κι αν η σχέση μας είναι κομμάτι της ζωής μου,ως κτήτορα της σάρκας μου.Με αυτή την έννοια της κτήσης δε συμφωνώ,που θα μου υπαγόρευε το να δώσω διαπιστευτήρια ενοχικά,πιστεύω πως είναι απόρροια πατριαρχικών αντιλήψεων και πως μία γυναίκα μειώνεται όταν τις εσωτερικεύσει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τώρα,ακόμη και αυτό το γκρέμισμα του κόσμου που ανέφερε η στάσα πριν,για να θεωρήσω γκρέμισμα ολόκληρου του κόσμου κάτι τέτοιο,σημαίνει πως ο κόσμος μου είναι αρκετά στενός.Δε γκρεμίζει τίποτε αν εγώ δεν το βλέπω ως γκρέμισμα.Ούτε εγώ επιθυμώ να έχει ο σύντροφός μου το ενοχικό\"στο ξερνάω για να νιώσω καλύτερα απέναντί σου,γιατί με στούμπωσαν μαλακίες\".Να κάνει το κορμί του ό,τι θέλει,όσο εγώ παίρνω από τη σχέση όσα θεωρώ απαραίτητα για μένα,όσο δίνω όσα εγώ θεωρώ απαραίτητα,να μη μου πει τίποτε για το πώς διαθέτει το κορμί του.Ούτε απολογίες,ούτε προβληματισμούς με άρωμα έξωθεν ηθικών.Αυτό δε σημαίνει πως πάω γυρεύοντας,δηλαδή δεν τραβιέμαι όπου μυρίσω αρσενικό,αλλά και δεν θα αυτομαστιγωθώ όταν μυρίσω και θέλω να ευχαριστήσω το κορμί μου.Ακόμη βέβαια και στη δική μου ατζέντα παίζουν ζητήματα ηθικών κανόνων,η φιλία είναι φιλία,τον άντρα μίας φίλης μου δεν θα τον περάσω από το κρεβάτι μου,εκεί υπάρχουν συνέπειες και άλλες εμπλοκές,που κρατάω στεγανά,ώστε να μην τρέξει κανένας.Από πού κι ως πού όμως ένα one night stand θα σηματοδοτήσει καταστροφή,φαντάζομαι πως την καταστροφή των σχέσεων την ορίζει ο καθένας μας με δικά του κριτήρια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Den nomiζω οτι διαφωνω,υπαρχουν και τα στερεοτυπα στους νομιμους ρολους που μας εχουν θεσει και μας εχουν ταξη δυστηχως.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή

    Το δικο μου παντως ειναι άρρηκτα δεμένο με το πως νιωθω.

    σωπα μωρε,
    μην το εχεις και αλυσοδεμενο?
    φαντασου να εισαι σε ενα χωρο, και να κοιταξεις ενα τυπο και να αισθανθεις οτι θα ηθελες να πηδηχτες μαζι του.

    Ω τι συμφορα!!!
    εννοειται οτι πρεπει να αυτομαστιγωθεις για ολα αυτα.....





    Κλιασικα εικονογραφημενα ομως,
    με μια συζητηση που εχει χιλιοειπωθει εδω μεσα, και δεν ξερω αν θα πρεπει να χιλιοξαναγραψω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by krino
    Originally posted by Αφωτεινή

    Το δικο μου παντως ειναι άρρηκτα δεμένο με το πως νιωθω.

    σωπα μωρε,
    μην το εχεις και αλυσοδεμενο?
    φαντασου να εισαι σε ενα χωρο, και να κοιταξεις ενα τυπο και να αισθανθεις οτι θα ηθελες να πηδηχτες μαζι του.

    Ω τι συμφορα!!!
    εννοειται οτι πρεπει να αυτομαστιγωθεις για ολα αυτα.....





    Κλιασικα εικονογραφημενα ομως,
    με μια συζητηση που εχει χιλιοειπωθει εδω μεσα, και δεν ξερω αν θα πρεπει να χιλιοξαναγραψω.
    Μμμμ,
    για αλλη μια φορά δεν καταλαβαίνεις.
    ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ να πηδηχτώ με κανεναν αλλο απο τη στιγμή που ΑΓΑΠΩ.
    Απο τη στιγμή που νιωθω ετσι δεν ειμαι ουτε αλυσοδεμένη ουτε αυτομαστιγώνομαι..
    Ειμαι ΑΠΛΩΣ ευχαριστημένη...
    Εχω τον αντρα τον διμετρο μελαχρινο με εξωτική ομορφιά,
    μου τα κάνει ολα ,τον βλέπω και λιώνω,γελάμε με τα σκισμένα μας μπλουζάκια..εεεε πως να θέλω να παω με αλλον!!και ειμαστε 8-9 χρονια μαζί.Παντρεμένοι τα 5.
    Για καλή μου τυχη κι αυτός νιώθει το ιδιο για μένα!!!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή
    ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ να πηδηχτώ με κανεναν αλλο απο τη στιγμή που ΑΓΑΠΩ.
    δεν ισχυει αυτο που λες,
    σορρυ αλλα ειναι μυθος.


    Εχω ξανακανει αυτη την συζητηση 10 φορες εδω μεσα και ξερω και την επιχειρηματολογια.


    Αν θες να την ξανακανω για ενδεκατη,
    go ahead,
    αντεχω μεχρι και 100.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αχα! πάμε..
    (Συμπληρωσα κι αλλα παραπάνω..)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οκ αντε παμε απο την αρχη....

    :cool:

    (τα ειδα, δεν αλλαζουν την εικονα, ουτε εχει να κανει με το αν εισαι ευτυχισμενη, που μπραβο φυσικα)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by RainAndWind
    Δεν γνώριζα πως με το να είμαι σε μία σχέση σημαίνει πως το κορμί μου δεν είναι πια δικό μου αλλά του αλλουνού,συγγνώμη.:P
    Να μου πείτε ποιος συμβολαιογράφος σας έκανε αυτά τα συμβόλαια,να πάω κι εγώ.
    Rain, συμφωνώ και με εκφράζει απόλυτα η τοποθέτησή σου.
    Πιστεύω πως δεν έπρεπε να έχει βαφτιστεί αυτή η πράξη \"απιστία\" γιατί και μόνο αυτή η ονομασία προδιαθέτει τον άλλον σε θέματα βαθιάς ιδεολογίας και κοσμογονικής καταστροφής.

    Οι ορμές μας είναι κάτι που βγαίνει από μέσα μας και δεν υπόκεινται σε συμβολαιογραφικές πράξεις και συνυφασμό με την έννοια της πίστης.
    Μια λεγόμενη \"απιστία\" μπορεί να οφείλεται σε ορμή της συγκεκριμένης στιγμής και όχι σε ξεπούλημα της συνολικής σχέσης αγάπης που έχουμε με τον σύντροφο.
    Φυσικά, άλλο απιστία και άλλο παράλληλη σχέση ή πάω καθημερινά και κάνω σεξ με όποιον βρω μπροστά μου.
    Αν και ακόμα και την παράλληλη σχέση, την καταλαβαίνω, με την έννοια ότι πολλές φορές αυτός που την κάνει, την κάνει από αδυναμία να επιλέξει ή αδυναμία να πει ένα όχι. Δεν την κάνει κακόβουλα ή με στόχο να εκδικηθεί.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η σύνδεση της αγάπης με την επιθυμία,άρα επιθυμώ αυτόματα μόνο όποιον αγαπώ,δεν ισχύει,είναι κοινωνική νόρμα που υιοθετούμε και έρχεται από την πλειοψηφική άποψη πάνω στη μονογαμία.Εάν επιθυμώ και άλλους,δεν σημαίνει αυτόματα δεν αγαπώ τον έναν που είναι σύντροφός μου,σημαίνει πως έχω αντιληφθεί τη διαφορά,του τι είναι κοινωνική επιταγή και τι εξυπηρετεί.Δεν είμαστε μονογαμικά όντα,ας πάψουμε να πιπιλάμε καραμέλλες ταύτισης του σεξ με έναν σύντροφο,γιατί αλλιώς θα διαλυθούμε.

    Φοβόμαστε τις συνέπειες της ρήξης μας με τις επιταγές,απλά.Κι από κει προέρχεται η ζήλεια,η κτητικότητα,οι ενοχές,τα νταβατζιλίκια της αγάπης.Στη μονογαμία.Δεν το παίζω εντελώς αποκομμένη από την κοινωνία και το ταμπού της,αλλά ούτε αναγκασμένη να το υπηρετήσω άνευ νοητικής εξέτασης.Το συναίσθημα που προτάσσουμε,να είστε σίγουροι πως αν το ταμπού εξέλειπε,θα ήταν καθαρότερο,απαλλαγμένο από τον στιγματισμό της ακολασίας.Ομολογώ πως ξέρω ότι συμβαδίζω με τη μυστικότητα,γιατί η κοινωνία με έχει αναγκάσει με επιβολή ηθικών νορμών,αλλά τουλάχιστον το γνωρίζω,είναι σημαντικό να μην λέω ψέματα ακόμη και σε μένα την ίδια,πως αν κάποια στιγμή η επιβολή των επιταγών έπαυε δε θα εξερευνούσα ελεύθερα πολύυυ περισσότερο τη σεξουαλικότητά μου.
    Η κοινωνία μας θέτει όρια,που ο καθένας ανάλογα με την επεξεργασία τους στο μυαλό του και τις βαθμίδες του ψαξίματος αυτού,βρίσκει γραμμές να τα παρακάμψει,είτε τα υιοθετεί από φόβο σύγκρουσης και συνεπειών.

    Αλλά όσον με αφορά,δεν θα ταυτίζω την αγάπη με την πίστη,γιατί έχω διαπιστώσει πως στην πράξη δεν είναι ταυτόσημα.Και βλέπω πως η ανηθικότητα είναι οπτική,υποκειμενική,ανάλογ α με το πώς επεξεργαζόμαστε τα θεσμικά αυτά ιδεολογήματα.Τουλάχιστον λοιπόν αν\"ξενοπηδηχτώ\",δε θα βάλω μαύρες πλερέζες,ούτε θα πέσει το σύμπαν στο κεφάλι μου,το πώς εγώ επεξεργάζομαι τις έννοιες της πίστης και της ηθικής είναι που πλάθει τις ενοχές.Βλέπω τη διαφορά.Και πιστεύω πως επειδή το μονογαμικό μοντέλο πνέει τα λοίσθια,κάποια στιγμή όλο και περισσότεροι στο κοινωνικό σώμα,θα αναγκαστούν εκ των πραγμάτων να αντικρίσουν την κατάρρευση των ψεύτικων αυτών κατασκευασμάτων.

    Ξενογαμάμε κατά κόρον,ομολογημένα ή μη,ασχέτως των ηθικών νόμων,που φτιάχτηκαν για να μας χειρίζονται μέσω των ενοχών που σέρνει η έξοδος από τους θεσμούς που εξυπηρετούν τη συντήρησή τους(κράτος και εκκλησία-θρησκεία,πατριαρχία και πουριτανισμός).Το φλερτ αγαπητή Φωτεινή,τι σημαίνει,πως ορέγομαι,δεν σημαίνει τίποτε το μεμπτό(αυτό το γράφω γιατί σε άλλο thread έγραψες πως δεν είσαι κατά του φλερτ).Συμφωνώ,αλλά το υποσυνείδητο μήνυμα του φλερτ είναι \"σε θέλω\",\"θέλω το κορμί σου\",δεν είναι \"είμαι αγνή και το κορμί σου δε μου λέει τίποτε\".Αν λοιπόν διέσχιζες το φράγμα της κοινωνικής επιταγής,το άλλο κορμί θα το χαιρόσουν αν δεν φοβόσουν τις συνέπειες,για μένα είναι βέβαιο.

    Δεν είμαι λοιπόν αγνή,γιατί γνωρίζω πως δεν είναι στη φύση μου να είμαι αγνή,φτιάχτηκα για να ορέγομαι και να θέλω περισσότερα από ένα αρσενικά.Ούτε ο σύντροφός μου δύναται να είναι \"πάντα δικός μου\",τι σαχλαμάρες μας έχουνε ποτίσει.Είμαστε πολυγαμικά όντα,τελεία και παύλα.Μία ματιά γύρω μας,μπορεί να μας πείσει εάν εμείς επιμένουμε πως δεν είμαστε.
    Παίζει το μάτι,παίζει το σώμα μας,γιατί οι θεσμοί να μας το καταπιέζουν με το έτσι θέλω δηλαδή;Το λιγότερο που μπορώ να έχω με τις δεδομένες κοινωνικές συνθήκες είναι να ευχαριστώ το κορμί μου,να είμαι ειλικρινής στις ανάγκες μου,να γνωρίζω πως η ανάγκη μου κάποτε μου χτυπάει την πόρτα και αν της πω όχι θα δημιουργήσω σε μένα μαλακίες για να ευχαριστιούνται παπάδες και οι παντοκράτορες τους,οι πουριτανοί και οι τιμητές της υποκρισίας.Ναι,είμαι κι εγώ εν μέρει υποταγμένη,αφού δεν μπορώ να ξεφύγω ολοκληρωτικά από τα κοινωνικά πρέπει,με την έννοια να κάνω ό,τι θέλω δίχως κόστη διαπροσωπικά και κοινωνικά,αλλά στο βαθμό που μπορώ,θα τα γράφω και θα κυλώ στην αμαρτία αν μου κάνει κέφι.:P
    Είμαι αιρετική.Πιστή δεν δύναμαι.Δεν είναι έμφυτη η \"αγνότης\" της μονογαμίας,είναι επίκτητο κατασκεύασμα και δεν συμβαδίζει με την ανθρώπινη φύση,γι αυτό και πλάστηκαν νόμοι,άγραφοι και γραμμένοι για να την θεσμοθετούν και να την επιβάλλουν.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Ρειν,
    Νομίζεις οτι εγω γεννήθηκα μόλις εχθές??Οτι αυτα που γράφεις δεν τα εχω σκεφτεί?
    Πέρασα απο αυτή την φάση, χαίρω πολύ.Ποια μονογαμία?
    Ποιος μπορεί να σκεφτεί οτι εγω θα του ανήκω?Πλάκα μου κάνεις?
    δηλαδη αν δεν θελω πια κανεναν αλλο γιατι βρηκα αυτο που παντα ηθελα πρεπει να μου κολλησει ταμπέλα η αλλη πλευρά?Των μη πουριτανών?
    Εγω μιλάω για εκει που ορέγομαι..ειμαι στο μπαράκι και με φλερτάρουν και ομως δεν μου περνά απο το μυαλό κάτι περισσότερο.Σε λίγο βλέπω στη πορτα να περνά ο αντρας μου και νιώθω την καρδιά μου να χτυπά ακόμα, να είναι ο πιο ομορφος ο πιο σέξυ,ο μονος που εγω θελω.Εσυ τι νομίζεις το ενιωθα με ολους αυτό?
    Οχι ο δικός μου το κτήμα μου,αλλα αυτός ακριβώς που θα ορεγόμουν εκει μεσα αν δεν ηταν ο αντρας μου..
    Εχω υπάρξει σουπερ ακόλαστη και ταμπου δεν εχω,δεν δίνω δεκάρα για το τι θα πει ο καθένας.Οι δικοι μου γυρω στα 19 μου,αρχισαν τις νουθεσίες,δεν ακουσα ποτέ τιποτα.Ηταν και ειναι πουριτανοί και μου φτάνει που ειδα ποσο καλα περασαν τα αδερφια μου που τους ακουσαν.

    Για να εξηγούμαι,δεν αφορίζω τους άπιστους ,παραθέτω την δική μου ιστορία.

    Αυτο στο οποιο δεν συμφωνώ ,ειναι αυτο που λες για την ανομολογητη απιστία.
    Πιστευω στις ντομπρες σχεσεις ,που ξεκαθαρίζεις στον αλλο τις θέσεις σου και δεν φοβάσαι γι αυτό.
    Οι καβάντζες δεν μου κάνουν.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οριστε!
    αυτα ειναι....
    πας για μιση ωρα εξω, και μεσα στο μισαωρο γραφει η ρειν και μου κλεβει ολες τις ιδεες.....
    Ετσι που το πας ρειν, σε λιγο θα ειμαι περιττος εδω μεσα, μιας και τετοια εγραφα μονο εγω εδω μεσα (α ναι και η μαρινα με ενα τροπο)


    Συμπληρωνω πιο συγκεκριμενα,
    οτι αν η σχεση σου φωτεινη σε εχει φτασει σε μια φαση,
    που εχεις κλειδωσει και κοιτας ενα ωραιο αντρα κατα τα γουστα σου και σου ειναι αδιαφορος,
    τοτε η σχεση ειναι ψυχαναγκασμος.

    Εχει παρει μια τετοια τροπη πλεγμενα με λουλουδουκια,
    που αυτο που επιθυμει ειναι να μην χαλασει αυτο με τιποτε.
    Και μια προοπτικη να \"χαλασει\" ειναι να επιτρεψεις στον εαυτο σου να κανει το παραπανω,
    ειτε εσυ ειτε ο συντροφος σου.

    Συνδεοντας το συναισθημα με το ενστικτο χτιζεις το οικοδομημα της ζωης σου.
    Η αποσυνδεση του σημαινει και ρηγμα η και καταρευση αναλογα.


    Οπως λεει και η ρειν,
    ειμαστε ανθρωποι οριζομενοι απο τις κοινωνικες δομες μας.
    Το ποσο καλα θα σφιχτεις εχει να κανει με ποιο τροπο εισαι εκπαιδευμενοι για αυτο.
    Υπαρχουν παρα πολλες κλιμακες ανθρωπων,
    που εχουν καταταξει την \"απιστια\" μεσα τους.
    Εσυ λες οτι ειμαι αφοσιωμενη και δεν ριχνω ουτε ματια.
    Αλλος ριχνει και καμια κλεφτη ματια.
    Αλλος ριχνει καρφωτες.
    Και ενας τεταρτος χουφτωνει η πηδαει κιολας.

    Ποιος απο ολους εχει απιστήσει?
    ολοι τους η και κανενας....


    Εγω βλεπω ανειλικρινεις η και καταπιεσμενους ανθρωπους σε κλιμακα.
    Τα ενστικτα δεν περιοριζονται σε κοινωνικες νορμες,
    οσο και να θελουμε να ξεφυγουμε απο το ζωο που ειμαστε μεσα η εξω μας.
    Το μονο που κανουμε ειναι κοινωνικες συμβασεις,
    του στυλ \"εσενα βλεπω και λιωνω\" - \"οι αλλοι μου ειναι αδιαφοροι\" -
    \"με σκοτωσε γιατι την αγαπουσα\" και αλλα πολλα.


    Ωστοσο και για να κλεισω,
    το οτι ειμαστε χτισμενοι σαν ανθρωποι, το μυαλο μας δουλευει με ενα τροπο αυτο δεν μπορει να αναιρεθει.
    Ειτε αυτο σημαινει οτι εχουμε κανει συμβασεις κατω απο καλες συνθηκες (οπως αυτη που αναφερει η φωτεινη) ειτε με χειροτερους ορους ελεγχου και χειραγωγησης.
    Βεβαια καπου για να υπαρχουν ισορροπιες δημιουργουνται καποιες κοινωνικες εξισωσεις για να μπορει μια σχεση που ειναι ανελαστικη να εχει το περιθωριο να επανελθει σε μια πιο ηρεμη κατασταση.
    Ετσι ο ζηλιαρης συζυγος που χωρισε την γυναικα του γιατι αυτη κοιταγε αλλους αντρες, κρινεται ως υπερβολικος και πρεπει να δωσει τοπο στην οργη.
    Η απατημενη γυναικα, που επιασε τον αντρα της στο κρεβατι με αλλη γυναικα, αν και νιωθει προδομενη,
    εν τουτοις συμβουλευεται να \"συγχωρεσει\" γιατι εχει παιδια, εχει σκυλια, γατια, σπιτια και το κακο συναπαντημα.

    Το προβλημα σε ολα αυτα πιο ειναι?
    ποιος εχει αδικο και ποιος δικαιο?
    Πιστευω οτι ολοι εχουν δικαιο.
    Ολοι κινουνται ταυτοχρονα ειτε απο κοινωνικες νορμες (αν τους βολευει) ειτε απο ενστικτα (αν δεν τους βολευει)
    Ποιος λεει ψεμματα και ποιος αληθεια?
    Ολοι τους λενε ολα.
    Ολοι τους λενε αυτο που μαθανε, αυτο που εκπαιδευτηκανε.

    Μεσα σε αυτο το χαμο,
    η δικη μου προταση ειναι οτι πρεπει ο συντροφος μας να ειναι επιλεγμενος ετσι ωστε να προσεγγιζει την δικη μας μιζερια και να ειναι ιδια με την δικη του.
    Δεν θα κοιτας - δεν θα κοιταω.
    Σε επιασα με αλλη γυναικα, θα σε κανω ρεζιλι παντου.
    Θα κοιτας οσο γουσταρεις, και θα κοιταω οσο γουσταρω,
    Θα πηδιομαστε με αλλους δεκα και θα ειμαστε τσιφτηδες.

    Ολες οι παραπανω συνθηκες ειναι το ιδιο τιμιες,
    οσο ειναι συμφωνημενες απο κοινου και απολυτα ξεκαθαρισμενες.
    Για αυτο μην βγαζετε ουτε λογους ουτε συγχωροχαρτια.
    Η νικη της ζωης μας, θα υπαρξει οταν ειμαστε καταρχην ειλικρινεις με τον εαυτο μας και συνναμα με τον συντροφο μας.
    Ολα αυτα βεβαια αν εχουμε το κουραγιο....
    Γιατι το να βγεις και να πεις αυτο που νιωθεις στον συντροφο σου και να εισαι 101% ειλικρινεις κοστιζει παρα πολυ σημερα.



    Καλησπερες.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή


    ειμαι στο μπαράκι και με φλερτάρουν και ομως δεν μου περνά απο το μυαλό κάτι περισσότερο.
    θα μπορουσε καποιος να σου πει,
    οτι αυτο το φλερτακι ειναι ανοιγμα στο να απατησεις τον συντροφο σου.....

    Και με το δικο του σκεπτικο θα ειχε δικαιο.

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •