αναζήτηση Ψυχοθεραπευτή...και άλλα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    αναζήτηση Ψυχοθεραπευτή...και άλλα..

    και να'μαι εγω που ποτέ δεν πίστευα σ'αυτα...να παλεύω με μυρια ψυχοσωματικά και να ψάχνω "επαγγελματική βοήθεια"...
    αν κάποιος γνωρίζει καποιο καλό ψυχοθεραπευτεί ας επικοινωνήσει με U2U (θα προτιμουσα κέντρο Αθήνας) και βρε παιδια οσοι το έχετε κάνει πειτε μου και μια ιδεα του τι με περιμενει εκεί...πρωτάρα γαρ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    και τι κάνω βρε παιδια ;; παντα πιστευα οτι οι φιλοι μας ειναι οι καλυτεροι ψυχοθεραπευτες αλλά τελευταια και αυτοι στην κοσμαρα τους και εγω λιγο πιο μαζεμενη οπότε παραμενω με τη μονιμη φοβια μου;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    το μονο που θελω να εντοπίσω ειναι πως και απο που εχει ξεκινήσει ολο αυτό με τα ψυχοσωματικά που κοντεύει να με τρελλάνει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    διακρίνω ένα κυνισμό νομίζω...αλλά δεν βαριεσαι, εγω νιωθω \"κομπους\" που μπορεί και να λυθουν..και νιωθω τοση διαθεση για \"ανοιγμα\" που θα τα ελεγα στον οποιοδήποτε...:P
    Τωρα θα μου πεις θα πληρωσεις και από πάνω;;; ε αφου κανένας δεν καθεται τζαμπα;;;;:D
    σ\'ευχαριστώ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    μωρέ το ξέρω ότι έχεις δίκιο.και εγω σου λέω παντα τα κοροιδευα αυτά. Παντα πιστευα στη δύναμη του ανθρωπινου μυαλού αλλά \"κολλήματα\" ειναι αυτά και επαθα νοσοφοβία να το πω, ιντερνετοσυμπτωματολαγνεί α να το πω..φοβηθηκα η γυναικα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Fleur, ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου είπε πως ψυχοθεραπεία θα κάναμε για να ξεχωρίσουμε τα χαρακτηριστικά της ασθένειας μου ( διπολικής ) από αυτά του χαρακτήρα μου.έπρεπε να πηγαίνω 4 φορές το μήνα, οπότε 320 ευρώ.δεν με παίρνει οικονομικά και δεν έχω και το χρόνο.
    τελικά δεν έκανα.
    δεν γνωρίζω αν για τα ψυχοσωματικά που λες, είναι χρήσιμος ή κατάλληλος ένας ψυχοθεραπευτής.

    όσο για τους φίλους που λες, θα έχεις ακούσει φαντάζομαι πως όταν κάποιος έχει φίλο ψυχολόγο,δεν απευθύνεται ποτέ σε αυτόν για βοήθεια.
    οι φίλοι είναι φίλοι.
    άλλο οι ειδικοί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αρκουδάκι, έχεις δίκιο για τους φίλους απλά είναι μια διέξοδος. Σε καμμια περίπτωση δεν θα μιλούσα σε φίλο-ψυχολόγο...μια ιδιοτητα εχει ο καθε ανθρωπος στη ζωή μας..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    :D δοκίμασα με σοκολατένιο μπισκότο (και γαμωτη παλι μουδιασε το κάτω χείλος μου...)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    μήπως μουδιάσω ολοκληρη φοβαμαι...:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αμ το ξέρω δεν το ξέρω...ελπιζω στο καλύτερο αν μπορει κανεις να συστήσει κάποιον ....αλλα και παλι..βλεποντας..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Οι φίλοι μας δεν είναι ψυχοθεραπευτές, εκτός αν εκπαιδεύτηκαν γι\' αυτό.
    Έτσι κι αλλιώς, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να συγχέουμε τη φιλία με την ψυχοθεραπεία.
    Και δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας.
    Θα έκανες ποτέ εγχείρηση στον εαυτό σου? Ούτε ένας χειρουργός δεν θα τολμούσε να το κάνει.
    Προσωπικά νιώθω πολύ τυχερή επειδή, εξαιτίας κάποιων προβλημάτων που αντιμετώπισα σε κάποια περίοδο της ζωής μου, ξεκίνησα ψυχοθεραπεία.
    Δεν θεωρώ υπερβολή να πω ότι η ψυχοθεραπεία ήταν το πολυτιμότερο δώρο που έκανα στον εαυτό μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    να\'σαι καλά μαράκι. μου δίνεις κουράγιο. βεβαια οπως είπε και ο αλέξανδρος εξαρταται που θα πεσεις... (να βλεπεις καλέ;;;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Fleur, εσύ γιατί ψάχνεις σγκεκριμένα για ψυχοθεραπευτή?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Fleur
    να\'σαι καλά μαράκι. μου δίνεις κουράγιο. βεβαια οπως είπε και ο αλέξανδρος εξαρταται που θα πεσεις... (να βλεπεις καλέ;;;)
    Πρώτα θα το ψάξεις, και μετά θα κρίνεις.
    Αλλά νομίζω ότι θα νιώσεις αν έκανες σωστή επιλογή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Fleur,

    αν νομιζεις εσυ οτι χρειαζεσαι να μιλησεις σε εναν ειδικο καντο. Μαλλον ηρθε η στιγμη σου.

    Απο κει κ πέρα ειναι δυσκολο να σου μεταφερει καποιος πώς ειναι. Οπως κ καθε τι άλλο αν δεν το ζησεις εσυ η ιδια.

    Εχει σημασια να βρεις τον ειδικο που θα νιωσεις να σε καταλαβαινει κ εχει σημασια επισης να τον εμπιστευτεις με την παρωδο του χρονου.

    Καλη δυναμη. Θα την χρειαστεις σε ολο αυτο:)

    ps. Προσωπικα νομιζω πώς οτι μας φερνει πιο κοντα σ αυτο που ειμαστε αξιζει τον κοπο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •