αναποφασιστικοτητα ή διαταραγμενη προσωπικοτητα...? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 266
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    για μενα πρεπει να βαλεις τα ορια σου,
    και να φτιαξεις το σχεδιο δρασης σου.
    Οταν οι μερες περνουν και νομιζεις οτι περνας την κοκκινη γραμμη σου,
    τοτε ειναι σκοπιμο να οξυνεις την κατασταση μεχρι τερμα και σε μια
    ενδεχομενη οριστικη συγκρουση - ξεκαθαρισμα.


    Σε καθε αλλη περιπτωση, θα αγεσαι και θα φερεσαι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by anna_thess
    Είμαι 28 ετών κι έχω χωρίσει πριν 3 μήνες μετά από σχέση 5 χρόνων. Εκείνος είναι 35. Εχει επιστρέψει στη χώρα με αφορμη τη σχεση μας 1,5 χρονο απο αποσταση οπως ειπε ο ιδιος ,ύστερα από 13 χρόνια παραμονής του στο εξωτερικό και ενώ ήμασταν μαζί 3,5 χρόνια στην Ελλάδα και αποκαταστάθηκε επαγγελματικά, δεν έκανε κάτι για να βοηθήσει τη σχέση, π.χ. να μείνει μόνος του, αλλά παρέμεινε στο σπίτι των γονιών του με αποτέλεσμα η σχέση να μπει σε στασιμότητα. Ο λόγος που χωρίσαμε ήταν γιατί, όπως είπε, δέχτηκε πίεση από μένα για επισημοποίηση της σχέσης. Ύστερα από συζήτησή μας του πρότεινα να συγκατοικήσουμε αν ακόμα δεν νιώθει έτοιμος για κάτι σοβαρό. Του άρεσε η σκέψη, είπε θα το σκεφτεί. Στους 2 μήνες και μέσα από κάποια αραιή επικοινωνία που έχουμε μου λέει ότι τα αισθήματα του δεν άλλαξαν και σκέπτεται επανασύνδεση. Μάλιστα επέμενε να μάθει αν ενδιαφέρομαι να κάνω άλλη σχέση άμεσα, ώστε να μην σκέπτεται άδικα μόνος του για εμάς τους δυο. Τη μέρα των ερωτευμένων μου έστειλε λουλούδια και έλεγε \"με όλη μου την αγάπη και γρήγορη επανασύνδεση\". Απλά θέλει λίγο χρόνο ακόμη,οχι πανω απο ενα μηνα οπως ειπε ο ιδιος για να συνειδητοποιήσει την ιδέα της συγκατοίκησης και το γεγονός ότι θα μένει Ελλάδα.Απο τοτε εχει περασει ενας μηνας και ενω εγω δεν τον ενοχλησα καθολου εκεινος μονο εστελνε καποια μηνυματα λεγοντας οτι σκεφτεται θετικα για το μελλον μας και θελει να ειμαστε μαζι και θα μιλησουμε συντομα για τελειωνει αυτο.Πριν 4 μερες εληξε η διορια που ο ιδιος εθεσε και μου εστειλε μην λεγοντας οτι εχει ξεκαθαρισει τις σκεψεις του και αν ειμαι ακομα ελευθερη να βρεθουμε.Απαντησα θετικα και ενω ειπε θα μου τηλ την επομενη μερα εστειλε μην και ανεβαλε τη συναντηση για το αλλο σαβκο.Δεν απαντησα και αργα το βραδυ μου ξαναπροτεινε να βρεθουμε τη επομενη μερα και ενω δεχτηκα παλι που να το φανταστω.....το πρωι στελνει μην και το ξανακυρωνει λεγοντας πως θελει να ξεκαθαρισει στο μυαλο του κατι τελευταιο και μετα να βρεθουμε.Του απαντησα οτι επειδη δεν αξιζω τετοια αναξιοπρεπη συμπεριφορα αν ξαναθελησει να επικοινωνησει μαζι μου να ειναι μονο οταν ειναι πληρως αποφασισμενος..Πως κρινεται τη συμπεριφορα του ειναι αναποφασιστος ή εχει καποια διαταραχη?Προσωπικα απο αναλογες καταστασεις στη σχεση δεν περιμενα να τηρησει το οριο ομως οχι και να αναιρεσει δυο φορες τη συναντηση και μαλιστα πραλληλα να στελνει και μην οτι του λειπω..Αρχιζω να πιστευω οτι απλα ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι μου και δεν με θελει τοσο ωστε να βαλει γρηγορα τις σκεψεις του σε ταξη.Απτη αλλη πως σας φαινεται η δικη μου απντηση και πως πρεπει να φερθω σε ενδεχομενο τηλ του?
    Συμφωνώ αρκετά με τις παρατηρήσεις της Ρειν και του Κρίνου ( σε μια μίξη αυτών δηλ).

    Ωστόσο αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι το εξής.


    Πόση επικοινωνία υπάρχει μέσα στην σχέση σας?
    Διακρίνω και φυσικά μπορεί να σφάλλω, οτι ψάχνετε να μάθετε ο ένας τις σκέψεις του άλλου με έναν τρόπο που υποδηλώνει κάποια μεταξύ σας κενά.
    Απο πλευράς σου έχω την αίσθηση, με κάθε επιφύλαξη, ενός ανθρωπου μετρημένου και συνεπούς αλλά πόσο εκξφράζεσαι συναισθηματικά?

    Καλύτερα να του μιλήσεις ανοιχτά, αντί να κάνεις υποθέσεις,βλέποντας και την δική του δυσκολία να εκφραστεί ανοιχτά.
    Πίσω απο την σπασμωδική συμπεριφορα του ποιές αγωνίες, ποιές σκέψεις, ποιά συναισθήματα βρίσκονται?
    Δεν σε θέλει αρκετά?
    Είναι απλά δεμένος συναιασθηματικά μαζί σου?
    Φοβάται την αλλαγή περιβάλλοντος?

    Κάνε μια προσπάθεια να μιλήσετε,είτε με δική σου πρωτοβουλία είτε όταν το αποφασίσει εκεινος, πιο ενεργητική. Πιο εστιασμένη στο να μοιραστείτε ειλικρινά το μέσα σας μεταξύ σας.
    Αν θέλει ακολουθεί, ειδάλλως έχετε εξαντλήσει τα περιθώρια, χωρίς επικοινωνία δεν γίνεται τίποτα.

    Απο την άλλη αν η αναποφασιστικότητά του και η ενδεχόμενη δυσκολία που αυτή υποδηλώνει σε ξενερώνουν, μάλλον κακώς την τραβάς την ιστορία, εκτός κι αν είσαι δεμένη μαζί του με συναισθήματα - φόβους.


    Καλή τύχη :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    Τον αποδεσμευσα απο το βαρος της αμεσης επισημοποιησης καθως συμφωνησαμε απο κοινου οτι αυτο θα γινει αν.... πετυχει η συγκατοικηση και νιωσουμε και οι δυο.... ετοιμοι δεν τον πιεζω φυσικα γιαυτο αλλα ουτε και για συμβιωση..του το ειχα προτεινει σαν επομενο σταδιο στη σχεση αλλα ενω του αρεσε και ειπε θατο σκεφτει και θελει χρονο για να βαλει τις σκεψεις του σε ταξη και να σκεφτει τα διαδικαστικα....παλι κολλαει....!ξερω απο κοινους φιλους οτι εχει αρχισει και ενδιαφερεται για σπιτια υπολογιζει τα οικονομικα και τα σχετικα αλλα αποφαση ακομα οχι.....!!!Αρα μετα την τελευταια του συμπεριφορα να μου προτεινει 2 φορες να βγουμε και να το αναιρει....μου δειχνει οτι ολες οι σκεψεις του ηταν απλα θπο εξεταση....σαν σεναριο θα το εξετασω ....και αν μοθ βγει ....οχι ναι θελω σιγουρα να επιστρεψω στη σχεση ....απλα σκεφτομαι τα διαδικαστικα....αυτα σενα μηνα οποιος θελει τα τακτοποιει...και τα συζηταει και με την κοπελα...!Αρα το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δεν θελει να ξαναμπει στη σχεση....ειται για τι υπερτερει το κολλημα του με το εξωτερικο....η γιατι βαρεθηκε αθτη τη σχεση....και θελει ναναι μονος....η να ψαξει κατι αλλο.....αλλα στο μεταξυ μεχρι να δει τι απολα θα κανει ηθελε ναχει τη σιγουρια οτι εγω τον περιμενω.....!οι τελευταιες του κινησεις μου εδειξαν ξεκαθαρα οτι φοβαται ......να δει εμενα......γιατι μπορει μεν ναμαγαπαει ....αλλα δεν θελει τη σχεση μαζι μου.....ειτε γιατι βαρεθηκε...ειται γιατι.....νιωθει πιεση απο ενδεχομενη μελλοντικη επισημοποιηση....ειτε θελει να επιστρεωψει εξωτερικο.....κατι τετοιο υπερτερει ...και οχι το διαδικαστικα της συγκατοικησης....
    μην τρεαλλαθουμε ρε παιδια οποιος θελει....αυτα τα τακτοποιει αμεσα.....οποτε επειδη με προσεβαλε η συμπεριφορα του ....και μου εδειξε οτι δεν θελει να με δει.....γιατι κατι τον κραταει ....του ειπα μονο...αν αποφασισει....να μου τηλ....νομιζω ειναι το πιο δικαιο για μενα ....γιατι μεχρι τωρα ενιωθα οτι επαιρνε τη σιγουρια οταν απαντουσα...τωρα ομως θα πιεστει....να ξεκαθαρισει μεσα του αν θελει να επιστρεψει...στη σχεση...γιατι δεν θαχει κανενα πατημα....απο μενα!:)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    weird,συμφωνω απολυτα οτι το θεμα επικοινωνιας μεσα στη σχεση ειναι το πιο βασικο.....γιαυτο και οταν χωρισαμε του ειπα και το παραδεχτηκε οτι δεν μου μιλουσε ανοιχτα για τις ανασφαλειες του γιατη διαμονη στη χωρα ανκαι τον πλησιασα πολλες φορες να μου ανοιχτει....και μου ειπε δεν μου τα ελεγε για να μην με χασει......!!!!!οποτε καταλαβενετε οτι ο ιδιος δεν μιλοθσε ειλικρινα.....!!!!!το διαστημα που ειμαστε χωρισμενοι ενω στην αρχη δεν ηθελε επικοινωνια γιατι ηταν μπερδεμενος....βρεθηκαμε μετα απο ενα μηνα και μοθ ειπε οτι τα συναισθηματα του ειναι ξεκαθαρα....δεν εχουν αλλαξει....παρολη την πιεση...οτι το μ ονο σιγουρο ειναι οτι μαγαπαει και μαλιστα περισσοτερο απο καθε αλλη κοπελα που ειχε....γιατι οπως ειπε ημουν η πιο σημαντικη σχεση στη ζωη του....!κεγω φυσικα αυτο το διαστημα τον διαβεβαιωσα για τα συναισθηματα μου απεναντι του...οτι δεν εχουν αλλαξει...αλλα προσπαθουσα ναμαι συγκρατημενη γιατι η θεση αναμονης.....δεν μοθ αφηνε περιθωρια...εκδηλωσης...τον τελευταιο μηνα...εγω δεν επιδιωκα επικοινωνια για να μην τον πιεζω...αυτος ειναι που εστελνε λολουδια.....και μην οτι μαγαπαει θελει ναμαστε μαζι....κανει θετικες σκεψεις για το μελλον μας.....του λειπω.... με σκεφτεται καθε μερα.....βλεπει φωτογραφιες μας...........!!!!!!ολα αυτα μια χαρα μου εδειχναν οτι η επανασυνδεση ....ποθ ελεγε.....ειναι θεμα χρονου.....μεχρι που 2 φορες ακυρωσε τη συναντηση μας.....!
    Αυτο με τρελανε......ΓΙΑΤΙ...................� �ο εκανε...........πιο κολλημα του υπερτερει..................??

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    Κrino,εχεις δικιο...τα ορια μου εχουν ξεπεραστει γιαυτο και του εδωσα αυτη την απαντηση.....το σχεδιο δρασης που λες ειναι οτι κοιταω τον εαυτο μου.....ναμαι ηρεμη στη ζωη μου και να περναω καλα....και σε ενδεχομενο τηλ του .....αυτο τωρα σκεφτομαι πως να δρασω για να μη πεσω θυμα......!σκεφτομαι οτι απο φοβο....και μονο χωρις ισως ναναι απολυτα ξεκαθαρος ....θα μοθ τηλ!οποτε εγω δεχομαι....αμεσως να βρεθουμε.....η του λεω να με παρει την επομενη μερα...για νατον δοκιμασω κατα ποσο θελει......!τι προτεινεις..............?
    Εγω οταν μου ακυρωσε το δευτερο ραντεβου πριν του δωσω την τελευταια απαντηση του προτεινα αυτο που λες weird να βρεθουμε εστω για εναν καφε να ανταλαξουμε τις αποψεις μας .......και μου απαντησε.........θελω να σκεφτω κατι τελευταιο.....και μετα να βρεθοθμε ψυχη μου...................!!!!!!ελεος......... ...κατι τελευταιο........δεν υπαρχει η θες η δε θες..................!!!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μου φαινεται πολυ καλο, οταν θεωρει κανεις οτι φτανει σε μια κρισιμη καμπη στη σχεση του, να βλεπει πώς μπορει να την εξελιξει. Πώς δλδ μπορει να προχωρησει ο ιδιος μεσα απο την σχεση και την τροπη που θα παρει αλλα και ο συντροφος του. Αλλα παντα το θεμα ειναι αν και τα δυο μελη θελουν να προχωρησουν στην ιδια κατευθυνση κ μεσα απο τον ιδιο δρομο.

    Θελεις συγκατοικηση κ γαμο? Θελει το ιδιο αλλα φοβαται να τολμησει? Κ τί σκοπευει να κανει ως τοτε? Κ ποσο εισαι διατεθειμενη να περιμενεις κ τί να αποδεχτεις?

    Αυτα ολα περι εξωτερικου, δεν τα καταλαβα. Στο εξωτερικο δλδ μια χαρα συγκατοικουν οι ανθρωποι κ μπορω να πω κ πιο ευκολα απο Ελλαδα.

    Παντως ειναι αληθεια πως η συγκατοικηση μας μαθαινει πολλα. Οποτε μοιαζει σαν να το καταλαβαινει κ ο ιδιος, παρολα αυτα να μπλοκαρει. Αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να ξερεις τι ακριβως του συμβαινει. Μια ανοιχτη συζητηση αναφορικα με τους προβληματισμους σου για τις αναβολες του, αν νομιζεις οτι την αξιζει σαν ατομο κ την χρωστας κι εσυ στον εαυτο σου ισως να χε αξια να την κανεις.

    Τελος εχω διαφορετικη αποψη σχετικα με το οτι αν συνεχισεις μαζι του ειναι σαν να ξεκινας με ενα νεο ατομο: μπορειτε να ξεκινησετε εναν νεο κυκλο μαζι, μετα την αποσταση που πηρατε. Αλλα εχετε κ ενα κοινο παρελθον που μπορει να γινει ενας καλος οδηγος για το παρον σας. Κ για το αν αξιζει να συνεχισετε μαζι ή οχι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    ειναι νομιζω καλο να δινεις στον αλλο ετσι αυτη τη πολυτελεια χρονου να αποφασισει. αλλα απο την αλλη και \'συ μη ξεχνας να κοιταζεις τον εαυτο σου.
    του τα ξεκαθαρισες. του δινεις χρονο να σκεφτει. πολύ ωραια :) Και ειναι ωραιο που τα συζητατε ανοιχτα.
    πιστευω ο,τι και να συμβει θα ειναι προς το καλο ολων!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    συμφωνω..sofia για τον νεο κυκλο...σχεσης....το νεο ατομο το ειπα συμβολικα....!!!το ξερει οτι η συγκατοικηση ειναι ο μονος δρομος ...αν θα συνεχισουμε γιατι οπως λες στο εξωτερικο γινεται πολυ ευκολα.....και αυτα ειναι τα βιωματα του......το εχει κανει στο εξωτερικο με ακλη σχεση....γιυτο το θεωρει απαραιτητο.......και για να γνωριστουμε πιο βαθια και για να δοκιμαστουμε.....και ξερει οπως λεει οτι θα δεθοθμε περισσοτερο..............αρα οταν το καθυστερει.....γιατι ξερει τις συνεπειες ειναι ισως γιατιδεν θελει το επιπλεον δεσιμο μαζι μου για καποιους λογους.....αν και μαγαπαει........!

    alexandre,ετσι ειναι ο,τι γινει θαναι για το καλο μας........γιαυτο δεν του ειπα μην μου ξαναμιλησεις......αν το θελησεις .....ναχεις ναμου πεις συκγεκριμενα πραγματα..........για ναμαι κεγω ηρεμη και να κοιταω τον εαυτο μου.............!!!!!αντι να φθειρομαι....οι καλοι λογαριασμοι........κανουν και τις καλες σχεσεις........!!!!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by anna_thess
    Κrino,εχεις δικιο...τα ορια μου εχουν ξεπεραστει γιαυτο και του εδωσα αυτη την απαντηση.....το σχεδιο δρασης που λες ειναι οτι κοιταω τον εαυτο μου.....ναμαι ηρεμη στη ζωη μου και να περναω καλα....και σε ενδεχομενο τηλ του .....αυτο τωρα σκεφτομαι πως να δρασω για να μη πεσω θυμα......!σκεφτομαι οτι απο φοβο....και μονο χωρις ισως ναναι απολυτα ξεκαθαρος ....θα μοθ τηλ!οποτε εγω δεχομαι....αμεσως να βρεθουμε.....η του λεω να με παρει την επομενη μερα...για νατον δοκιμασω κατα ποσο θελει......!τι προτεινεις..............?
    Εγω οταν μου ακυρωσε το δευτερο ραντεβου πριν του δωσω την τελευταια απαντηση του προτεινα αυτο που λες weird να βρεθουμε εστω για εναν καφε να ανταλαξουμε τις αποψεις μας .......και μου απαντησε.........θελω να σκεφτω κατι τελευταιο.....και μετα να βρεθοθμε ψυχη μου...................!!!!!!ελεος......... ...κατι τελευταιο........δεν υπαρχει η θες η δε θες..................!!!!!

    θεωρω λαθος την τακτικη που εχεις.


    Σου ειπα για πιεση μεχρι ολικης εκρηξης,
    αυτο ειναι ενας δρομος.

    Πχ τον βρισκεις και του λες,
    οταν παει ο καθενας σπιτι του, θα ξερει και τι κανει στη ζωη του,
    ειτε μαζι ειτε χωρια.
    Αν θες να σκεφτεις, θα καθομαστε εδω οσο κανεις κεφι και θα σκεφτεσαι, οταν ομως ειναι να παμε σπιτιας μας οι σκεψεις θα εχουν τελειωσει.


    Μια αλλη εκδοχη ειναι,
    ωστε θες να σκεψτεις κατι αλλο τελευταιο...
    οκ σκεψου και πολλα τελευταια,
    μονο που αν δεν ειμαι μερος και γνωστης των σκεψεων σου,
    κατσε μονο σου και να σκεφτεσαι για την υπολοιπη ζωη σου.



    Φαντασου, ο πιθανον συντροφος της ζωης σου,
    θελει να σκεφτει για το μελλον μαζι σου,
    μονο που αυτα δισταζει να τα μοιραστει μαζι σου.


    Εσυ τι προκοπη βλεπεις με τετοια δεδομενα?
    εγω κανενα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by anna_thess
    weird,συμφωνω απολυτα οτι το θεμα επικοινωνιας μεσα στη σχεση ειναι το πιο βασικο.....γιαυτο και οταν χωρισαμε του ειπα και το παραδεχτηκε οτι δεν μου μιλουσε ανοιχτα για τις ανασφαλειες του γιατη διαμονη στη χωρα ανκαι τον πλησιασα πολλες φορες να μου ανοιχτει....και μου ειπε δεν μου τα ελεγε για να μην με χασει......!!!!!οποτε καταλαβενετε οτι ο ιδιος δεν μιλοθσε ειλικρινα.....!!!!!το διαστημα που ειμαστε χωρισμενοι ενω στην αρχη δεν ηθελε επικοινωνια γιατι ηταν μπερδεμενος....βρεθηκαμε μετα απο ενα μηνα και μοθ ειπε οτι τα συναισθηματα του ειναι ξεκαθαρα....δεν εχουν αλλαξει....παρολη την πιεση...οτι το μ ονο σιγουρο ειναι οτι μαγαπαει και μαλιστα περισσοτερο απο καθε αλλη κοπελα που ειχε....γιατι οπως ειπε ημουν η πιο σημαντικη σχεση στη ζωη του....!κεγω φυσικα αυτο το διαστημα τον διαβεβαιωσα για τα συναισθηματα μου απεναντι του...οτι δεν εχουν αλλαξει...αλλα προσπαθουσα ναμαι συγκρατημενη γιατι η θεση αναμονης.....δεν μοθ αφηνε περιθωρια...εκδηλωσης...τον τελευταιο μηνα...εγω δεν επιδιωκα επικοινωνια για να μην τον πιεζω...αυτος ειναι που εστελνε λολουδια.....και μην οτι μαγαπαει θελει ναμαστε μαζι....κανει θετικες σκεψεις για το μελλον μας.....του λειπω.... με σκεφτεται καθε μερα.....βλεπει φωτογραφιες μας...........!!!!!!ολα αυτα μια χαρα μου εδειχναν οτι η επανασυνδεση ....ποθ ελεγε.....ειναι θεμα χρονου.....μεχρι που 2 φορες ακυρωσε τη συναντηση μας.....!
    Αυτο με τρελανε......ΓΙΑΤΙ...................� �ο εκανε...........πιο κολλημα του υπερτερει..................??
    Αννα μου,
    ρωτάς ποιό κόλλημά του υπερτερεί.
    Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που το έκανε.
    Ανασφάλειες, δεύτερες σκέψεις, άγχη, αμφιβολίες, μπέρδεμα, κτλ. ( το οτι προσπαθώ να κατανοήσω τις πιθανές αιτίες δεν σημαίνει οτι δικαιολογώ και την στάση του).

    Οσο επώδυνη κι αν είναι αυτή η αναμονή για εσένα, του δίνεις τον χώρο που ζητάει, αλλα πολύ σαφώς και σωστά, θέτεις κάποια όρια, ώστε να μην το κάνει ακόμα χειρότερο.

    Να μην σε ενοχλεί αν δεν είναι σίγουρος, να μην σου ακυρώνει τελευταία στιγμή, εντάξει έχει τα δικά του αλλά και εσύ οφείλεις να σε προστατεύσεις.

    Καλό είναι να του θεσεις ξεκάθαρα όρια.
    Αυτό στο οποίο εστίασα εγώ, είναι όταν ειδωθείτε, να μιλήσεις ανοιχτά μαζί του για όλα όσα μας έγραψες εδώ. Για τις υποθέσεις που κάνεις, για τα δικά σου συναισθήματα και πώς βιώνεις εσύ την κατασταση, και φυσικά πρέπει να καταλάβει οτι το να σου κρύβεται δεν θα οδηγήσει πουθενά. Καλύτερα μια αλήθεια που πονάει παρα ένα ανώδυνο ψέμα.

    Απο εκεί και πέρα, δες εσύ τον εαυτό σου. Να σε φροντίσεις αυτή τη δύσκολη περίοδο της αναμονής. Απο το να αναρωτιέσαι αν οι συμπεριφορές του είναι κουσούρια, διαταραχή ή αδιαφορία, επικεντρώσου σε εσένα και τι θα ήθελες πραγματικά, εσύ απο αυτόν τον άνθρωπο και την σχέση αυτή.

    Φιλικά :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    ολα αυτα που λες τα εχω δοκιμασει.....του ζητησα να βρεθουμε για να ξερω κγω τις σκεψεις του ......γιατι οπως λες δεν γινεται να σκεφτεται για μας χωρις εμενα.....πρεπει μαζι να σκεφτουμε..........!απαντησε οτι θελω πρωτα μονος μου για τι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι.....να σκεφτω και μετα μαζι.....!!!!περασε και το χρονικο οριο που ειχε θεσει και παλι ενω ειπε να βρεθουμε το αναιρεσαι......!
    δεν ξερω εσυ πως αντιλαμβανεσαι αυτες τις αναιρεσεις.....αλλα εγω το εκλαμβανω ως προσωπικη απορριψη γιαυτο και του απαντησα ετσι.....αλλα απτην αλλη επειδη το περιμενα λογω χαρακτηρα οτι δεν θα τηρησει το οριο ηξερα μεσα μου οτι καπως ετσι θα εξελιχθει....οποτε προτιμισα να αποστασιοποιηθω τελειως .....και αποφασισει εκεινος να μου μιλησει να του δωσω την ευκαιρια.....!!!Η πιεση δεν νομιζω οτι φερνει καλα αποτελεσματα......αλαλ η επικοινωνια.........οποτε αν ......θελησει να μοθ μιλησει ανοιχτα ας το κανει........αυτο δε σημαινει οτι ειαμι υποχρεωμενη να γυρισω.....!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by anna_thess
    ολα αυτα που λες τα εχω δοκιμασει.....του ζητησα να βρεθουμε για να ξερω κγω τις σκεψεις του ......γιατι οπως λες δεν γινεται να σκεφτεται για μας χωρις εμενα.....πρεπει μαζι να σκεφτουμε..........!απαντησε οτι θελω πρωτα μονος μου για τι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι.....να σκεφτω και μετα μαζι.....!!!!περασε και το χρονικο οριο που ειχε θεσει και παλι ενω ειπε να βρεθουμε το αναιρεσαι......!
    δεν ξερω εσυ πως αντιλαμβανεσαι αυτες τις αναιρεσεις.....αλλα εγω το εκλαμβανω ως προσωπικη απορριψη γιαυτο και του απαντησα ετσι.....αλλα απτην αλλη επειδη το περιμενα λογω χαρακτηρα οτι δεν θα τηρησει το οριο ηξερα μεσα μου οτι καπως ετσι θα εξελιχθει....οποτε προτιμισα να αποστασιοποιηθω τελειως .....και αποφασισει εκεινος να μου μιλησει να του δωσω την ευκαιρια.....!!!Η πιεση δεν νομιζω οτι φερνει καλα αποτελεσματα......αλαλ η επικοινωνια.........οποτε αν ......θελησει να μοθ μιλησει ανοιχτα ας το κανει........αυτο δε σημαινει οτι ειαμι υποχρεωμενη να γυρισω.....!
    πιστεύω οτι έδρασες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
    Τώρα υπομονή, τώρα επικεντρώσου σε εσένα καλή μου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    125
    ευχαριστω πολυ...!αυτο προσπαθω να κανω για να ειμαι ηρεμη και να κοιταω μπροστα....!!!!αν μου ζητησει να βρεθουμε να του απαντησω αμεσως θετικα ή να του πω να με παρει την επομενη μερα?πως να του φερθω στο τηλ να ρωτησω αν ειναι αποφασισμενος η να βγω αμεσως?

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by anna_thess


    Η πιεση δεν νομιζω οτι φερνει καλα αποτελεσματα......

    μια χαρα αποτελεσματα φερνει,
    αρκει να ειναι σωστο το timing.


    disclaimer: το επιθυμητό αποτελεσμα δεν ειναι κατ\' αναγκη να μεινεται μαζι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by anna_thess
    ευχαριστω πολυ...!αυτο προσπαθω να κανω για να ειμαι ηρεμη και να κοιταω μπροστα....!!!!αν μου ζητησει να βρεθουμε να του απαντησω αμεσως θετικα ή να του πω να με παρει την επομενη μερα?πως να του φερθω στο τηλ να ρωτησω αν ειναι αποφασισμενος η να βγω αμεσως?
    Κοίτα εγώ στην θέση σου θα του έλεγα πριν βγούμε, ελπίζω να έχεις σεβαστεί αυτό που σου ζήτησα και να μην με ταλαιπωρήσεις για άλλη μια φορά χωρίς να είσαι πραγματικά ετοιμος γιατί και τα δικά μου περιθώρια ανοχής, όπως σου είπα, δεν είναι ανεξάντλητα.

    Κάπως έτσι..

    υγ. του είπες οτι έχεις ανοικτή την πόρτα εφόσον είναι αποφασισμένος όμως.
    Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να ζορίσεις παραπάνω λέγοντάς του να σε πάρει την επόμενη.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •