στο νοσοκομειο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    στο νοσοκομειο..

    πηγαμε λογω του φιλου μου που επαθε σοβαρη κριση πανικου ετρεμε σν ψαρι με πονους στην καρδια και αλλα.2 φορες πηγαμε!τρελαθηκαν οι γιατροι ι εξετασεις τελειες και του αιματος.την δευετρη φορα ηρθε ψυχιατρος και ηθελε να του κανει ενεση στεντον αλλα του δωσαν ενα ολοκληρο λεξοτανιλ ειχε παθει παρακορυση οι εξετασεις τελειες και αυτος ελεγε οχι εχω καρδια ειχε παθει υστερια και εκλαιγε γμτ.
    εκανε σαν παιδακι και δε επαιρνε εμρικα φαρμακα και ισως τον πειραξαν αφου δεν τα πηρε σωστα εδεσε οταν παει αθηνα θα παει σε ψυχιατρο μου φυγαν εμενα τα θθεματα αυτα χωρις να παρω χαπια και επαθε εκεινος..

  2. #2
    εχει και ο φιλος σου κρισεις πανικου σανσετ η ηταν η 1 φορα?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    h prwth fora giati den pathaine twra prosfata apo oti katalaba edw kai ena mhna ta pathainei auta.
    alla exei pathei kai emmonh oti exei katienw dene xei!

  4. #4
    ευχομαι να ναι η μοναδικη φορα και να μη ξανασυμβει..
    καλα και οι 2 με κρισεις πανικου ειστε?
    για ηρεμηστε λιγοοοοο και αποβαλετε το αγχος
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    110
    Εύχομαι περαστικά στον φίλο σου. Το λεξοτανίλ είναι ένα ελαφρύ αγχολυτικό, από αρχαιοτάτων χρόνων. Και γω το παίρνω, όταν νιώθω ότι πιέζομαι. Με ηρεμεί μέσα σε 20 λεπτά και έχοντας απαλλαγμένο μυαλό από το άγχος βρίσκω λύση στο όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.

    Γιατί έπαθε κρίση πανικού? Ποιά είναι η αιτία? Αυτό είναι το σημαντικότερο να ανακαλύψετε. Αν του μιλήσεις, ίσως καταλάβεις τι τον απασχολεί. Εξάλλου οι καιροί που ζούμε είναι πάαρα πολύ δύσκολοι. Καταστροφολογία, μιζέρια, οικονομικά προβλήματα, φτώχια... δεν μπορείς να ξεφύγεις από πουθενά. Αν δε είσαι και λίγο ευαίσθητος...ουου την έβαψες!

    Μην ξεχνάς πως μια κρίση πανικού είναι στην ουσία μια έντονη ψυχοσωματική εξωτερίκευση ενός ενδόμυχου φόβου που έχουμε και τον οποίο καταπιέζουμε, μέχρι να γίνει το μπαμ. Και γω είχα πάθει στο παρελθον κρίση πανικού και καταλαβαίνω. Συζήτησέ τον, ώστε να μάθεις τι τον καταπιέζει μέσα του. Καλό κουράγιο!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    τι εγινε καλε λιποιθυμυισες?εγινε και αλλο επισοδιο χτες εφυγε παλι στο νοσοκομειο και την κυριακη νομιζε ειχε εγκεφαλικο ηρθε η μανα μ μιλσουμαρε 4 ωρες πηγε αθηνα σημερα πηγε ερυρθρο παλι..και του λεω αστα αυτα και κοιτα τους πολυποιδες στην χολη καλυτερα ουφ.κοντευα να παθωκατι και εγω πια..ειπε σε εναν γγιατρο οτι φοβηθηκε και απο ενα χτυπημα πριν λιγο καιρο στο κεφαλιαα του δωσε και η μανα μου ενα rivotril Πως λεγεται και ηρεμησε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    110
    Έχω την εντύπωση πως ο φίλος σου είναι πολύ υποχόνδριος με τις ασθένειες και όλο φαντάζεται πράγματα.

    Εγώ στην κρίση πανικού που είχα πάθει δεν λυποθύμισα αλλά αισθανόμουν τάσεις λυποθυμικές. Έχασα το χρώμα μου, αισθανόμουν τον χώρο να μικραίνει και να με κλείνει, δεν μπορούσα να αναπνεύσω με ευκολία. Μια φίλη μου με έβγαλε έξω στον ήλιο και ύστερα από ώρα συνήλθα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    συμμφωνω λιζα και εγω εχω δυσπνοια σαν να μου περνουν το αερα ταχυπαλμιες και αλλα αλλα καπια στιγμη ηρενω..παιδια σκξεφτηα και εκλεισα ραντεβου αλλα νιωθω ασχημα για μεενα γαιτι δεν εχω ξαναπαει σε ψυχολογο ψυχιατρο απλα να μ δωσει για ωρα αναγκης να χουμε κατι ενα ηπιο ηρεμιστικο που μαι κατα δηλ μαρεσει και το παλυεω μονη αλλα ανθρωπι ημαστε..δεν ειναι κακο να παω μια φορα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    110
    Και βέβαια δεν είναι κακό! Πρόσεχε μόνο τα φάρμακα. Εννοώ πολλοί ψυχίατροι δίνουν επίτηδες και χωρίς να υπάρχει λόγος χάπια προκειμένου να εθιστείς και να τους έχεις ανάγκη. Βέβαια άλλο πράγμα είναι να σου γράψει ένα αγχολυτικό ή ηρεμιστικό και άλλο ολόκληρο σχήμα, δηλαδή πολλά χάπια. Πρόσεχε αυτό που σου λέω, γιατί οι γιατροί είναι άτιμη φάρα. Πάντως το καλύτερο είναι να βρεις την αιτία των κρίσεων πανικού. Έτσι θα θεραπευτείς αμέσως και χωρίς χάπια.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    να πω την αληθεια το σκεφτομαι να παω...μην μ την δωσει και με δουν ευαλωτη πχ και μ πουνε για πολλα αλλα δεν νομιζω εγω απλα θελω να εχω ενα για ωρα αναγκης τποτα αλλο και παλι δεν θα το παρω ευκολα θα προσπαθησω να το παλεψω οπως παντα μονη μου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    το ακυρωσαμε το ραντεβου οτι περασω θα το περασω μονη μου.μακρια απο δαυτους ξερω τι λεω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    110
    Ναι έτσι έλεγα και γω αλλά βασανίστηκα περισσότερο. Εγώ σου λέω να πας. Μπορεί να πέσεις σε πολύ καλό επαγγελματία και να σε βοηθήσει ουσιαστικά. Μόνη σου θα υποφέρεις περισσότερο μέχρι να βρεις την λύση. Πήγαινε κι αν αυτός σου πει για πολλά χάπια, δεν ξαναπάς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Nα πας κι εσύ κι ο φίλος σου.Μπορείτε να κλείσετε και ένα ραντεβού μαζί σε κάποιον ψυχολόγο εξάλλου.Τι εννοείς μη σε δουν ευάλωτη;Tι είσαι,η σούπερ γούμαν;Αυτό το να το παλέψεις μόνη σου,τι έχει από κάτω,έχεις αναρωτηθεί ποτέ;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    1)για να λιποθυμήσει καποιος πρέπει να έχει ή αναιμία ή να μην έχει φάει.Κανεις απο κρίση πανικού δεν έχει λιποθυμήσει ποτέ.
    2)μην με παρεξηγήσεις αλλά εσύ τον κόλλησες.Διάβασα πως όταν έχει ο ένας στο ζευγάρι συνήθως το παθαίνει και ο άλλος.Και εμένα μου το μετέδωσε το αγόρι μου.

    3)αστε τους ψυχιάτρους και πάτε σε ψυχολόγο.Δεν κάνει κακό.

    Εύχομαι οτι καλύτερο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •