ελλειψη αυτοεκτιμησης? ανασφαλεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101

    ελλειψη αυτοεκτιμησης? ανασφαλεια?

    γιατι μενουμε σε μια σχεση ακομα και οταν μια φωνουλα μεσα μας μας λεει οτι εθελοτυφλουμε και οτι πρεπει να φυγουμε? οτι δεν μας φερεται ο συντροφος μας οπως θα επρεπε, οτι μας αγνοει, οτι δεν μας αγαπαει.....γιατι τα "κουκουλωνουμε" ολα και τον δικαιολογουμε? απο φοβο μη μεινουμε παλι μονοι? απο ανασφάλεια? απο χαμηλη αυτοεκτιμηση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μπορεί από όλα αυτά που λες.

    για εμένα, όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα δηλαδή, είμαστε πάντα μόνοι. ο καθένας είναι εντελώς μόνος. ακόμα κι όταν είμαστε με παρέα. οπότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να ανέχομαι κάποιον δίπλα μου που δεν τον γουστάρω, για να μη μείνω μόνη. μόνη είμαι έτσι κι αλλιώς. όταν χώρισα από τη δεύτερη μου σχέση, θυμάμαι ένιωσα πολύ περίεργα, μάλλον κάτι σαν ανασφάλεια ότι θα μείνω μόνη και τέτοια. τώρα πια, (που είμαι μόνη πολύ καιρό), δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα μπορούσα πια να επιτρέψω σε κανέναν άνθρωπο σε κανένα επίπεδο (ακόμα και ελαφρώς φιλικό) να εισχωρήσει στο \"χώρο\" μου. άμα μάθεις μόνος σου, γίνεται παρα πολύ δύσκολο να ανεχτείς τον άλλο σε κοντινή απόσταση και να μοιραστείς μαζί του. βέβαια, δεν είναι παρά η προσωπική μου άποψη.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    οταν ομως νιωθεις πραγματα ή νομιζεις οτι νιωθεις γι αυτον τον ανθρωπο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Συμφωνώ με τη lucifer.
    Βέβαια από την άλλη πλευρά, με τρομάζει λίγο το ότι όταν αρχίζεις να σέβεσαι περισσότερο τις ανάγκες και τις επιθυμίες σου, ανέχεσαι λιγότερα πράγματα και μένεις περισσότερο μόνος έτσι.
    Αλλά μάλλον κάθε κατάκτηση έχει και το τίμημά της.
    Ένα τραγούδι άλλωστε λέει \"Ποιο καλή η μοναξιά, από εσένα που δε φτάνω...\"
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by nama
    οταν ομως νιωθεις πραγματα ή νομιζεις οτι νιωθεις γι αυτον τον ανθρωπο?
    Όταν βλέπεις ότι δε σέβεται τις ανάγκες σου, το συζητάς μαζί του.
    Αν, παρά τον ειλικρινή διάλογο και προσπάθεια, δεις ότι δε βρίσκετε κοινό σημείο επαφής, τι άλλο μένει;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τι άλλο μένει;


    αν εχεις χαμηλη αυτοκεκτιμηση,
    να φας την ζωη σου με αυτο τον ανθρωπο.
    Αυτο μενει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ναι, αυτό μένει, αν δε δεις γιατί έχεις την ανάγκη ενός ανθρώπου που δε σε σέβεται, αν δεν προσπαθήσεις να σεβαστείς εσένα.

    Όμως, για κάποιους ανθρώπους, δεν είναι τα πράγματα τόσο εύκολα. Να πούνε το Αντίο και το Ναι στη ζωή. Όμως, δεν είναι ακατόρθωτο τίποτα και για κανέναν. Φτάνει να το προσπαθήσεις.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ίσως είναι η δύναμη της συνήθειας. ή ότι δεν μπορούμε να μπούμε στη διαδικασία μιας νέας σχέσης από την αρχή.

    από την άλλη αυτός γιατί μένει με έναν άνθρωπο που αγνοεί, δεν σέβεται και δεν αγαπάει?

    μήπως δεν ισχύουν αυτά? και απλά έχει διαφορετικό κώδικα για να εκφράζει τα συναισθήματα του?

  9. #9
    Originally posted by nama
    γιατι μενουμε σε μια σχεση ακομα και οταν μια φωνουλα μεσα μας μας λεει οτι εθελοτυφλουμε και οτι πρεπει να φυγουμε? οτι δεν μας φερεται ο συντροφος μας οπως θα επρεπε, οτι μας αγνοει, οτι δεν μας αγαπαει.....γιατι τα \"κουκουλωνουμε\" ολα και τον δικαιολογουμε? απο φοβο μη μεινουμε παλι μονοι? απο ανασφάλεια? απο χαμηλη αυτοεκτιμηση?
    Γιατί νιώθουμε αδύναμοι να μείνουμε μόνοι, γιατί είμαστε ανασφαλείς και χρησιμοποιούμε τη σχέση σαν πατερίτσα.
    Γιατί δεν έχουμε κάνει αρκετη δουλειά με τον εαυτό μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Originally posted by nama
    γιατι μενουμε σε μια σχεση ακομα και οταν μια φωνουλα μεσα μας μας λεει οτι εθελοτυφλουμε και οτι πρεπει να φυγουμε? οτι δεν μας φερεται ο συντροφος μας οπως θα επρεπε, οτι μας αγνοει, οτι δεν μας αγαπαει.....γιατι τα \"κουκουλωνουμε\" ολα και τον δικαιολογουμε? απο φοβο μη μεινουμε παλι μονοι? απο ανασφάλεια? απο χαμηλη αυτοεκτιμηση?

    Είναι ανάλογα το άτομο.Αν κάποιος δυσκολεύεται στο να κάνει σχέσεις,τότε δύσκολα θα χωρίσει.Βέβαια τα πράγματα τώρα έχουν γίνει πολύ περίεργα.Παρατηρώ άνδρες οι οποίοι γενικά αδιαφορούν και αγνοούν τις γυναίκες να έχουν τελικά περισσότερη πέραση σ\'αυτές.Ενώ αντίθετα αυτοί που εκδηλώνουν από την αρχή τα συναισθήματά τους και δείχνουν ενδιαφέρον να τρώνε απόρριψη.Ίσως τελικά η αδιαφορία και όχι το υπερβολικό ενδιαφέρον του ενός για τον άλλο να κρατάει όρθια μια σχέση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    [γιατι μενουμε σε μια σχεση ακομα και οταν μια φωνουλα μεσα μας μας λεει οτι εθελοτυφλουμε και οτι πρεπει να φυγουμε? οτι δεν μας φερεται ο συντροφος μας οπως θα επρεπε, οτι μας αγνοει, οτι δεν μας αγαπαει.....γιατι τα \"κουκουλωνουμε\" ολα και τον δικαιολογουμε? απο φοβο μη μεινουμε παλι μονοι? απο ανασφάλεια? απο χαμηλη αυτοεκτιμηση? ]_____________________________________Μηπως επειδη μια αλλη φωνουλα που ειναι ισχυροτερη και λεγεται ενστικτο, μας λεει, πως ειναι ασυγκριτα ποιο δυσκολο να δημιουργησεις μια σχεση απ\'οτι να τη διαλυσεις ?????????????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by nama
    γιατι μενουμε σε μια σχεση ακομα και οταν μια φωνουλα μεσα μας μας λεει οτι εθελοτυφλουμε και οτι πρεπει να φυγουμε? οτι δεν μας φερεται ο συντροφος μας οπως θα επρεπε, οτι μας αγνοει, οτι δεν μας αγαπαει.....γιατι τα \"κουκουλωνουμε\" ολα και τον δικαιολογουμε? απο φοβο μη μεινουμε παλι μονοι? απο ανασφάλεια? απο χαμηλη αυτοεκτιμηση?
    Γιατί εκτός απ\'αυτή τη γλυκιά φωνούλα που προφανώς είναι κ \'χαμηλόφωνη\' υπάρχει κ μια άλλη φωνή που λέει πως αυτό αξίζουμε,δεν αξίζουμε περισσότερη αγάπη,ενδιαφέρον,ικανοποίη ση αναγκών κ.λ.π.
    Με άλλα λόγια μένουμε γιατί πιστεύουμε πως αυτό αξίζουμε.
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Arsi


    που λέει πως αυτό αξίζουμε,δεν αξίζουμε περισσότερη αγάπη,ενδιαφέρον,ικανοποίη ση αναγκών κ.λ.π.
    Με άλλα λόγια μένουμε γιατί πιστεύουμε πως αυτό αξίζουμε.
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση.
    μπαρδον?
    και αυτο αξιζουμε, τοτε πως λεγεται αυτο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by krino
    Originally posted by Arsi


    που λέει πως αυτό αξίζουμε,δεν αξίζουμε περισσότερη αγάπη,ενδιαφέρον,ικανοποίη ση αναγκών κ.λ.π.
    Με άλλα λόγια μένουμε γιατί πιστεύουμε πως αυτό αξίζουμε.
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση.
    μπαρδον?
    και αυτο αξιζουμε, τοτε πως λεγεται αυτο?
    Μπαρδόν?τι μπαρδόν...
    άντε πες μου εσύ πως να ονομάσουμε την πίστη στη χαμηλή αξία για τον εαυτό μας.Την πίστη πως δεν αξίζουμε αγάπη,ικανοποίηση κ.λ.π.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αυτο που ειπα,
    οτι υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν αξιζουμε ουτε αγαπες ουτε ικανοποιηση και ολα τα υπολοιπα που βαζεις στο κλπ.


    Για αυτο μπαρδον.
    Αν διαφωνεις πες μου το γιατι.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •