Απογοητευση απο τα παντα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6

    Απογοητευση απο τα παντα..

    Καλησπερα σε ολους.
    Πηρα το θαρρος να γραψω για το προβλημα μου σκεπτομενος οτι μπορει εστω κ μια κουβεντα να σταθει παρηγορια στην παρουσα φαση της ζωης μου.

    Ειμαι 24 χρονων φοιτητης που παλευει εδω κ πολυ καιρο να παρει πτυχιο αλλα δεν τα καταφερνει..
    Απο προσωπικη ζωη δεν εχω τιποτα εδω και τουλαχιστο 3 χρονια.Αλλα κ στο παρελθον δεν καταφερα ποτε να εχω κατι που να κρατησει πανω απο 2 βδομαδες..Με τις γυναικες τρωω απανωτες απορριψεις ωσπου πλεον δεν εχω καν το θαρρος να πλησιασω καποια..Εχω φτασει σ αυτη την ηλικια κ δεν εχω καν εμπειριες οπως εχουν αλλοι συνομηλικοι.
    Εχω καποια περιττα κιλα κ εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση.Πιστευω πως καμια γυναικα δεν γυρναει να με κοιταξει.
    Το σημαντικο ειναι οτι δεν μου πανε καλα τα πραγματα ουτε στις σπουδες κ ολο αυτο το 8εμα δημιουργει εναν φαυλο κυκλο..Δηλαδη απτη μια δεν εχω επιτυχια στα προσωπικα μου με αποτελεσμα να μην μπορω να αποδωσω κ στις σπουδες κ απτην αλλη δεν εχω προοδο στις σπουδες ωστε να μπορεσω να προχωρησω τη ζωη μου σε αλλη βαση.
    Νιωθω αποτυχημενος σε ολα κ δεν ξερω τι να κανω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    argy,καλησπέρα!!
    καλά εκανες και εγραψες , υπάρχουν πολλοί να σου πουν μια καλή κουβέντα..
    Εχεις καταλάβει οτι τα προβλήματά σου ειναι συγκοινωνούντα δοχεία..
    Απο που θα ξεκινούσες να βάλεις μπρος?Ποιο θα ηταν το πρώτο που θα ηθελες να αλλάξεις?
    Σου στελνω τις καλησπέρες μου και δεσμεύομαι να επικοινωνήσω αύριο,γιατι ειμαι έτοιμη για νάνι..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    Αφωτεινή σ ευχαριστω για την τοσο αμεση απαντηση..
    Θα ξεκινουσα να βαλω μπρος απτο να παρω πτυχιο... γι αυτο και εδω και 4 μηνες διαβαζα ασταματητα κ εκανα υπερ προσπαθεια να περασω καποια εστω μαθηματα.ΟΜΩΣ τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.
    Μαθηματα που ξοδεψα απειρο χρονο να διαβαζω δεν τα περασα..δεν ξερω τι φταει γι αυτο..ειμαι σε σχολη υψιστης δυσκολιας ωστοσο αυτο δεν αποτελει καμια δικαιολογια πλεον για μενα...
    Νιωθω αχρηστος,οτι τιποτα δεν μπορω να καταφερω πλεον..
    Τουλαχιστο αν ημουν καλα στα προσωπικα μου,θα χα μια δυναμη να μπορεσω να ανταπεξελθω κ για το πτυχιο..
    Ετσι οπως ειναι τα πραγματα ομως δεν βλεπω κανενα φως διοτι για να καταφερω να περασω τα μαθηματα αυτο προυποθετει το να γινω εσωκλειστος πανω απο ενα γραφειο μελετωντας.Το να μενω ομως κλεισμενος δε μου δινει καν την ελπιδα οτι μπορει να βρω κοπελα..Αλλα κ να βρω καποια κοπελα να μου αρεσει σιγουρα θα με απορριψει.Απο την αλλη σκεφτομαι οτι ακομα κ κλεισμενος που ημουν το τελευταιο διαστημα,αυτο δεν απεδωσε στα μαθηματα..
    Πραγματικα νιωθω απελπισια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    το οτι το κλεισιμο θα σε αποτρεψει απο καποιες πιθανες γνωριμιες, μη το σκεφτεσαι καθολου,γιατι θα ειναι προσωρινο.
    εχω την εντυπωση οτι πρεπει να επικεντρωθεις στις σπουδες σου μιας και εισαι στην τελικη ευθεια.
    εγω δεν το θεωρω απαραιτητο να πηγαινουν καλα τα προσωπικα σου για να παρεις το πτυχιο, αντιθετα, ξερω πολυ κοσμο που εχει αφοσιωθει σε σπουδες και δεν εχει καλη προσωπικη ζωη ειτε,μη εχοντας προσωπικη ζωη,εριξε ολο το βαρος στις σπουδες.
    δες γιατι δεν τα καταφερνεις.δεν ξερω και το αντικειμενο των σπουδων σου, αλλα αν δεν εχεις ακταλαβει το περιεχομενο των μαθηματων σου, ζητα βοηθεια. απο καθηγητες, απο συμφοιτητες, εμβαθυνε περισσοτερο μεχρι να τα κατεχεις.
    η προσωπικη ζωη, σιγουρα δεν βελτιωνεται με θαυματα,αλλαειμαι σιγουρη, οσες ελλειψεις κι αν εχεις, οτι το σημαντικοτερο μερος της αποτυχιας σου με τις γυναικες, οφειλεται στην μειωμενη σου αυτοπεποιθηση επειδη αποτυγχανεις να καταφερεις το οτιδηποτε.
    μολις βαλεις σε μια σειρα τις σπουδες σου θα νοιωσεις κι εσυ πολυ καλυτερακαι θα εισαι πιο ελκυστικος και για τις κοπελες.
    περααπο αυτο, αν βρισκεις καποια ελαττωματα στον εαυτο σου που μπορουν να βελτιωθουν, γιατι δεν προσπαθεις και γι αυτα?αν οπως ειπες εχεις περιττα κιλα, ασχολησου λιγο με την ασκηση και με μια πιο προσεγμενη διατροφη για να τα χασεις.
    τα υπολοιπα θα ερθουν σταδιακα, οταν θα εχεις μια καλυτερη εικονα του εαυτου σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Παίζει να \"χρησιμοποίησες\"τις σπουδές σου,ως ένα υποσυνείδητο άλλοθι για την απομόνωση,που προφανώς οφείλεται στην έλλειψη αυτοεκτίμησης και στη χαμηλή αυτοπεποίθησή σου.Δεν φαίνεται να αγαπάς την εικόνα σου,αυτό πάντα βγαίνει προς τους άλλους γύρω μας.Θα σου έλεγα να πας σε κάποιον ψυχολόγο,να διευθετήσεις το θέμα της αυτοιδέας σου,να φύγεις από τις μαύρες σκέψεις που σε οδηγούν σε αυτουποτίμηση και να δουλέψεις για να αποκτήσεις κίνητρα και σιγουριά.Για μένα κανένας τίτλος δε θα έχει αξία εάν αισθάνεσαι αποτυχημένος.Και για να περάσεις στην κάλυψη της ανάγκης σου για μία σχέση,που είσαι νέο παιδί και την αξίζεις,θα χρειαστεί να μάθεις τι σε κρατάει στη φάση που περιγράφεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Όντως η έλλειψη ερωτικής ζωής στα φοιτητικά χρόνια είναι μεγάλο πρόβλημα,δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι\'αυτό.Κυρίως επειδή όλοι λένε ότι αυτά τα χρόνια είναι και καλά τα ωραιότερα της ζωής μας και υπάρχει η αίσθηση ότι πρέπει να τα ζήσεις όλα.Αν όμως τα πράγματα δεν έρθουν όπως τα περιμένουμε τότε πέφτουμε σε κατάθλιψη.Είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει κάποιος να περνάει τα φοιτητικά χρόνια του μόνο με διάβασμα αλλά και να το ρίχνει έξω,όσο δύσκολη κι αν είναι η σχολή του.Τουλάχιστον έχεις παρέες για να βγαίνεις ή κι εκεί τίποτα;Το να κάθεσαι κλεισμένος μέσα είναι ό,τι χειρότερο,ούτε να συγκεντρωθείς στο διάβασμα μπορείς ούτε τίποτα.Επειδή κι εγώ πέρασα παρόμοια κατάσταση για κάποιο καιρό σαν φοιτητης σε καταλαβαίνω.Κι εγώ πιο πολύ στο μ...ί είχα το μυαλό μου παρά στα μαθήματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
    Παρεες ειχα στο παρελθον,ομως πηραν πτυχια κ η εφυγαν η εχουν παει στρατο η παντρευτηκαν η τελος παντων αλλαξαν τοπο κ τροπο ζωης.Οποτε απο φιλους εχω \"ξεμεινει\" με πολυ λιγες κ οχι τοσο καλες παρεες.Βγαινω τουλαχιστο μια φορα τη βδοαμαδα,δεν ειναι οτι ειμαι κ μονο σπιτι... ομως δεν αλλαζει κ κατι.. Τα ιδια..
    Ουτε νεες γνωριμιες εχω το περιθωριο να κανω απο καπου πλεον,ουτε εχω ελευθερο χρονο αν πω οτι ασχολουμαι αποκλειστικα με το θεμα \"πτυχιο\"...Αλλα κ ολα αυτα καλα να πηγαιναν δεν εχω επιτυχια στις γυναικες..Τιποτα δεν μου παει καλα..αποτυχιες παντου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αrgy,
    ηθελα να σε ρωτήσω,χρωστάς πολλά μαθήματα?
    ειναι πραγματική η αποτυχία ή απλα δεν εισαι ευχαριστημένος με τους ρυθμούς σου?
    Μπορείς να κατανεμεις ετσι τα μαθηματα, ωστε να δίνεις 3 ας πουμε και να εχεις σιγουρη την επιτυχία..Δεν ξερω πολλα και μπορει να σου λεω πράγματα που εχεις ήδη κάνει..

    \"Τιποτα δεν μου παει καλα\",εντάξει ειναι μια φράση που ολοι την εχουμε πει απογοητευμένοι..
    Ας μη γενικεύουμε γιατι χανουμε και εκεινα που πανε καλά.

    Αν τα περιττά σου κιλά σου δημιουργούν πρόβλημα,κανε ενα κοντρόλ και εκει.Βαρεθηκες τα ιδια και τα ιδια? πήγαινε ενα γυμναστήριο που βοηθά στην βελτίωση και του κορμιού και της ΔΙΑΘΕΣΗΣ.Ασε που ειναι ενας χώρος που γνωρίζεις ευκολα κόσμο.

    Ενα πολυ μεγάλο όπλο, κατα τη γνώμη μου, ειναι το χαμόγελο..στα κορίτσια (και οχι μόνο) αρέσουν οι χαμογελαστοί θετικοί άνθρωποι.
    Κανε μικρά πραγματάκια,που θα σου δίνουν μικρή ωθηση,αλλα αθροιστικά θα σε ανεβάσουν..Δηλαδη μη τα σνομπάρεις και τα απορρίψεις με τη μία.
    Βάλε ενα πρόγραμμα.Το πρωι θα διαβάζω πχ και το απόγευμα θα πηγαίνω γυμναστήριο.Την αλλη μέρα θα βρεθώ με παρέα.
    Να αλλάξουν οι ρυθμοί σου στην αρχή και μετά θα ρεει ευκολότερα.
    Ομως υπάρχει μια απαραίτητη προυπόθεση: Την λανθασμένη βεβαιότητα της αποτυχίας ,να την βάλεις στο κουτάκι της.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    Χρωσταω 13 μαθηματα..δεν τα λες κ λιγα..
    περναω κατα μεσο ορο ενα μεγαλο μαθημα καθε εξεταστικη,,,
    στα υπολοιπα δεν θεωρω οτι παω ανεπαρκης αλλα ειμαι απλα ατυχος..
    βλεπω ατομα με 0 διαβασμα κ περνουν κι εγω κοβομαι..
    η ζωη μου απλα δεν εχει κατι..να περιμενω η να ελπιζω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by argy
    Χρωσταω 13 μαθηματα..δεν τα λες κ λιγα..
    περναω κατα μεσο ορο ενα μεγαλο μαθημα καθε εξεταστικη,,,
    στα υπολοιπα δεν θεωρω οτι παω ανεπαρκης αλλα ειμαι απλα ατυχος..
    βλεπω ατομα με 0 διαβασμα κ περνουν κι εγω κοβομαι..
    η ζωη μου απλα δεν εχει κατι..να περιμενω η να ελπιζω

    ειναι η λογικη του ολα η τιποτα

    οτι ειμαι ο γκαντεμης με τις αναποδιες


    αρνουμαστε να δχθουμε τη ζωη οπως ειναι

    η θα ειναι φανταστικη με τη φανταστικη παρεα τις τεραστιες επιτυχιες και το καταπληκτικο σωμα μας


    η δεν αξιζει μια


    δυστυχως η λογικη του ολα η τιποτα που την εχουν οι γονεις μετα τη μεταβιβαζουν στα παιδια τους δεν εχει και πολυ λογικη


    η ζωη για ΟΛΟΥΣ ειναι βημα βημα

    λεξη λεξη

    μαθημα το μαθημα

    μερα με τη μερα


    δεν ειναι ολη η τιποτα


    για ΟΛΟΥΣ!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    προχωρω σε αλλη βαση σημαινει δεχομαι αυτα που εχω


    λεω ετσι μπορεσα και προχωρω


    ωραια θα ηταν να υπηρχε το μαγικο ραβδακι να τα αλλαζε ολα

    αλλα δυστυχως η ευτυχως αυτο το μαγικο ραβδακι δεν υπαρχει


    δυστυχως πιανπομαστε απο την αισθηση της παντοδυναμιας μας που μας διακατεχει ως μωρα


    και ειμαστε πεπεισμενοι πως αν ξινισουμε πολυυυυυ τα μουτρα μας τοτε η ζωη μας αυτοματα θα αλλαξει


    οχι δεν αλλαζει ετσι

    διαδικασια διαδικασια διαδικασια


    παιρνουμε τα μπογαλακια μας σεμνα και ταπεινα και συνεχιζουμε και προσπαθουμε

    και χαιρομαστε με το λιγο και το απλο

    ενα μαθημα ενα μαθημα ειναι και αυτο κατι


    εγω εχω τεσσερα χρονια να τελειωσω ενα ρημαδι μεταπτυχιακο που κανονικα ειναι δυο

    αλλα τοι να κανω?

    ετσι μπορεσα


    δεν με κατηγορω

    γιατι αν το καλοσκεφτω κατι τι που συνεβη και με επηρεασε κατι το δικο μου ευκολοεπηρεαστο δεν με αφησαν καθαρο το μυαλο μου να ασχοληθει οπως θα ηθελε

    θα ηθελα ομως να ημουν και ρομποτ να μην αισθανομαι?

    οχι!


    μαζευω τα μπογαλακια μου λοιπον ως εχουν μετραω τα κουκια μου και συνεχιζω κουτσα κουτσα μπας και βγει


    βλεπω αλλων βιογραφικα και τρομαζω που ειναι τοσο ουαου!

    αλλα τι να κανουμε! δεν ειμαστε ολοι ιδιοι! δεν εχυμε ολοι ουτε τις ιδιες δυνατοτητες ουτε τα ιδια χρηματα! ουτε τιποτα ιδιο!

    καταλαβες?

    αυτα ειναι δικες μου σκεψεις φυσικα που και στον εαυτο μου τις λεω!


    αλλα σιγουρα ετσι ειανι για μενα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όταν αισθάνεσαι έτσι,πως σε κανέναν τομέα κάτι δεν προχωρά,πως πουθενά δεν κάνεις\"κάτι\"που να σου δίνει ικανοποίηση και ελπίδα,να θυμάσαι πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε μάλλον περάσει και ανάλογες στιγμές απογοήτευσης,οίκτου για τον εαυτό μας,αυτουποτίμησης.Γιατί είσαι τόσο αυστηρός μαζί σου;Είσαι το πτυχίο σου,που δίχως αυτό η αξία σου δεν υπάρχει,παύει να υφίσταται;Eίσαι οι σχέσεις σου,που δίχως αυτές εσύ μηδενίζεσαι;ΔΕΝ είσαι οι επιτυχίες σου,ούτε οι αποτυχίες σου επίσης.Προσπάθησε να μην σε βάζεις σε τέτοιες διαδρομές,όπου ελέγχεις διαρκώς,μετράς τις ικανότητές σου με βάση όσα θεωρείς ως επιτυχίες ή αποτυχίες.Έτσι θα αποφορτιστείς λιγάκι,για να σκεφτείς καθαρότερα,να φτιάξεις ένα πλάνο αντιμετώπισης των ξεχωριστών τομέων και να μην σε πιέζεις με προσδοκίες.Η προσδοκία δεν είναι κακό,κακό είναι η προσδοκία να έχει τη δύναμη να σε φτάνει στο άκρο της αυτολύπησης,αυτό θέλει αλλαγή σκέψης.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by argy
    Χρωσταω 13 μαθηματα..δεν τα λες κ λιγα..
    περναω κατα μεσο ορο ενα μεγαλο μαθημα καθε εξεταστικη,,,
    στα υπολοιπα δεν θεωρω οτι παω ανεπαρκης αλλα ειμαι απλα ατυχος..
    βλεπω ατομα με 0 διαβασμα κ περνουν κι εγω κοβομαι..
    η ζωη μου απλα δεν εχει κατι..να περιμενω η να ελπιζω
    Δεν τα λες και καταστρόφα,ομως!!!
    Υπαρχουν και τα ιδιαιτερα,και εγω τη χημεια δεν την εχω περάσει ακομα..να φανταστεις εχω κανει διακοπη..θα αρχίσω οταν θα μπορω και οταν ξεκινήσω,σκοπεύω να κανω ιδιαιτερο..το εχεις σκεφτεί?
    Οι αλλοι δεν ξερω τι κανουν,ομως οσες φορες εχω παω αγχωμενη δεν περασα ουτε το ενα μαθημα,αλλες φορες που διαβασα λιγοτερο και ημουν χυμα πηγα καλύτερα!!!
    Χαλαρωσε και βελτίωσε την καθημερινότητα σου και θα δεις διαφορα..
    Οπως σου λεει και η Εξερευνητρια ,κανε μικρα βηματακια και μην τα βλεπεις ολα η τιποτα..Δεν σε βοηθάει αυτό..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    η ζωη μου δεν εχει κατι να περιμενω η να ελπιζω


    σαν τι να εχει δηλαδη?


    μην κλεινεις τον εαυτο σου στη φυλακη του τελειου!



    μπορεις να δεις τον ηλιο?

    ναι!


    μπορεις να μυρισεις ενα λουλουδι?


    ναι!


    μπορεις να δωσεις παρηγορια σε ενα φιλο?


    ναι!



    μπορεις να αυτοπεριποιηθεις να μυριζεις ομορφα και να πας μια βολτα? ναι!


    τι να περιμενεις δηλαδη? την πριγκιπησα του τιμπουκτου με το χαρεμι της να ελεθει να σε ζητησει σε γαμο?


    νιουστου πανιμαγιου!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    6
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •