Δίλημμα ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Δίλημμα ζωής

    Καλησπέρα,

    Σας έχει τύχει ποτέ να γνωρίσετε τον πιο υπέροχο άνθρωπο, τον ιδανικότερο για οικογένεια, για σύντροφο, για τα πάντα αλλα να μην τα βρίσκετε στο.... σεξ?
    Αντιμετωπίζω ενα απίστευτο πρόβλημα που υποψιάζομαι πως αυτο μου προκάλεσε κρίσεις πανικού, αγχώδη διαταραχή και ΙΔΨ στο τέλος, να θελεις να είσαι μαζί του γιατι σε γεμίζει σε όλα αλλα να μην απολαμβάνεις το σέξ μαζί του αλλα παράλληλα να μην θέλεις κ να τον χάσεις.., ένα ηθικό δίλημμα, ενα δίλλημα που με "έσκασε" μέσα μου και παρουσίασα ψυχωτικά συμπτώματα, θα ήθελα να ακούσω καμια παρόμοια εμπειρία και τις γνώμες σας.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εννοείς ότι δεν σε τραβάει σεξουαλικά?
    Είστε καιρό μαζί?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εννοώ πως με κέρδισε σαν άνθρωπος απο την αρχή, γιατι σπάνια βρίσκεις κοπέλες σαν αυτή, είναι όμορφη, είναι καλή, σωστή σε όλα, ενα κορίτσι μάλαμα αλλα απο την αρχή είχα πρόβλημα στο σέξ μαζί της, δεν με τραβούσε δε ξέρω, απλά δεν υπάρχει χημεία μάλλον, αλλα επειδη το άφησα πίσω το κεφάλαιο αυτο στην αρχή σκεπτώμενος οτι στη πορεία θα στρώσει και θα το ξεπεράσω πάμε τώρα 2 χρόνια και αρραβωνιάστηκα μαζί της, κ πήγαμε κ να συζήσουμε, με το που έγιναν όλα αυτα ξαφνικά άρχισαν οι κρίσεις πανικού, μετά αγχώδης διαταραχή και στο τέλος ΙΨΧ με τις χειρότερες σκέψεις.. , και εγώ εδώ κολλημένος στο τι να κάνω, αυτο που με πεθαίνει περισσότερο είναι οτι με όλα αυτα που πέρασα την έχω καταρρακώσει κ την ίδια ψυχολογικά και νοιώθω τύψεις κ γιαυτο, δεν ξέρω τι να κάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Konstantinoss
    Εννοώ πως με κέρδισε σαν άνθρωπος απο την αρχή, γιατι σπάνια βρίσκεις κοπέλες σαν αυτή, είναι όμορφη, είναι καλή, σωστή σε όλα, ενα κορίτσι μάλαμα αλλα απο την αρχή είχα πρόβλημα στο σέξ μαζί της, δεν με τραβούσε δε ξέρω, απλά δεν υπάρχει χημεία μάλλον, αλλα επειδη το άφησα πίσω το κεφάλαιο αυτο στην αρχή σκεπτώμενος οτι στη πορεία θα στρώσει και θα το ξεπεράσω πάμε τώρα 2 χρόνια και αρραβωνιάστηκα μαζί της, κ πήγαμε κ να συζήσουμε, με το που έγιναν όλα αυτα ξαφνικά άρχισαν οι κρίσεις πανικού, μετά αγχώδης διαταραχή και στο τέλος ΙΨΧ με τις χειρότερες σκέψεις.. , και εγώ εδώ κολλημένος στο τι να κάνω, αυτο που με πεθαίνει περισσότερο είναι οτι με όλα αυτα που πέρασα την έχω καταρρακώσει κ την ίδια ψυχολογικά και νοιώθω τύψεις κ γιαυτο, δεν ξέρω τι να κάνω
    Τότε θα σου έλεγα, σήκω και φύγε αμέσως!
    Αν από την αρχή δεν υπάρχει χημεία και δεν σε τραβάει, αποκλείεται να σε τραβήξει μετά. Αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι το αντίθετο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Και πόσο ιδανικός μπορεί να είναι για μας ένας άνθρωπος που δεν τον γουστάρουμε?
    Μήπως εγκλωβίζεσαι σε κάποια στερεότυπα, π.χ. καλό κορίτσι, ήσυχο, κάνει για οικογένεια...
    Αφού για σένα δεν κάνει όπως φαίνεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    \'Επαιξε μεγάλο ρόλο κ αυτο ναι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Εγώ βλέπω εναν άνθρωπο πανικοβλημένο...σίγουρα πνίγεσαι στην ιδέα να παντρευτείς την κοπέλα αυτή όσο καλή και υπέροχη είναι.Είναι κρίμα και για τους δυο να περνάτε τέτοιο λούκι και το καλύτερο είναι να μιλήσεις με την κοπέλα.Κάποτε αισθάνθηκα αυτό το συναίσθημα και εγώ...πνίξιμο όχι μεταφορικά αλλά στην κυριολεξία αλλά δεν άκουσα εμένα και έκανα αυτό που θεωρούσα \"ηθικό\", να μην στενοχωρήσω τους άλλους και προχώρησα σε γάμο που μόνο γάμος δεν ήταν και εξακολουθεί...το αποτέλεσμα είναι να διαλυθώ σαν άνθρωπος, να έχω στερηθεί τα πολύ απλά πράγματα,και το λάθος αυτο να το πληρώνουν και τα παιδιά μου.Σκέψου το ενδεχόμενο να χωρίσεις να δείς πως αισθάνεσαι για την κοπέλα.Σίγουρα την συμπαθείς, αλλά με συμπάθειες και συμβιβασμούς θα γίνετε όλοι δυστυχισμένοι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Κάποτε έζησα κι εγώ μια παρόμοια φάση. Θυμάμαι ότι έβλεπα συνέχεια τον ίδιο εφιάλτη και λίγο έλειψε να πάθω κρίση. Μόλις χώρισα όλα σταμάτησαν.
    Εκ των υστέρων κατάλαβα πόσο άκυρη ήταν εκείνη η σχέση. Ποτέ δεν με τράβηξε σεξουαλικά εκείνο το άτομο, απλά ταιριάζαμε σαν φίλοι.
    Δεν ξαναέκανα τέτοια σχέση στη ζωή μου. Ίσως έπρεπε να το ζήσω για να το αποφεύγω το μέλλον.
    Και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν με τράβηξε κάποιο άτομο που κάνει για \"οικογένεια\".
    Ευτυχώς, ούτε κι εγώ θέλω γάμους και οικογένειες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Απλα σκεφτόμουν το πως να βρείς εναν άνθρωπο αληθινό που να ταιριάζεις σε όλα μα σε όλα ( εκτός του σέξ.. ) και να νοιώθεις σαν νάχεις βρεί το άλλο σου μισό θα ήταν κάτι εύκολο να τα βρώ μαζί της και στο σέξ στη πορεία, δεν έκατσε όμως και κόντεψα να χαζέψω κυριολεκτικά απο την τόση πίεση, γιατι οκ και εγώ έτσι λειτούργησα, να μην στεναχωρήσω τους άλλους, απο την άλλη όμως παλεύω με μένα, τι έχει περισσότερη σημασία, το κρεβάτι ή ενας σπάνιος άνθρωπος? Στη τελική όλοι θα την κάνουμε την \"στραβή\" σε κάποια φάση της ζωής μας, αυτα σκέφτομαι και έχω μπλοκάρει. Το γαμώτο είναι πως έχουμε \"καλομάθει\" πολλοί σε αυτη τη γεννιά και μετα μάλλον το ενα μας ξυνίζει κ το άλλο μας βρωμάει, δεν ξέρω τι να πώ παλεύω να δώ πως θα πάει, αν δε τα χάσω τελείως ως τότε

  10. #10
    γνωμη μου ειναι να το σταματησεις οσο εισαι νωρις.η σεξουαλικη χημεια παιζει που σημαντικο ρολο σε μια σχεση.
    εσυ θα πιεζεσαι και θα πνιγεσαι μενοντας σε μια <<λειψη>> σχεση και αργα η γρηγορα θα πληγωσεις και την συντροφο σου μη νιωθοντας καλα μαζι της.
    αλλο η συμπαθεια και η συντροφικοτητα και αλλο το να ειμαστε γεματοι σε μια σχεση και ερωτευμενοι τουλαχιστο στην αρχη.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Konstantinoss, όταν κάνεις έρωτα με τον σύντροφο σου, δεν κάνεις απλά σεξ, ούτε είναι ένα κρεβάτι.
    ενώνεσαι μαζί του σωματικά και ψυχικά.
    υποτιμάς πολύ αυτή την ανάγκη που έχει ό άνθρωπος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    το λεει πολυ ομορφα η Arktos. Κ οπως βλεπεις το σωμα σου διαμαρτυρεται, οσο εσυ πιεζεσαι να ακουσεις στη \"λογικη\" σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Τόχω ζήσει φίλε γιαυτο πανικοβλήθηκα με την επιλογή μου, όμως δεν ξέρω αν τελικά μπορείς να ταχεις όλα σε αυτη τη ζωή, αυτο που λές Sofia πιστεύω κ γώ αλλα ακόμη με κρατάει η ελπίδα μήπως αλλάξει όλο αυτο, ευχαριστώ ένιωσα πολύ ανακούφιση, έστω κ προσωρινή

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Καταρχήν, καλό θα ήταν πρώτα απ\' όλα να μη στεναχωρούμε τον εαυτό μας.
    Έτσι, δεν στεναχωριούνται κι άλλοι που είναι δίπλα μας.
    \"Σπάνιους\" ανθρώπους μπορεί να συναντήσεις κι άλλους και μπορεί απλά να είναι φίλοι σου.
    Δεν είναι όμως κρίμα να καταδικάζεις τον εαυτό σου στον τομέα τον σεξουαλικό?
    Ή να ξεκινάς από τώρα με δεδομένο ότι θα απατάς τη γυναίκα σου.(Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, τον εαυτό σου θα απατάς).

    Προσωπικά, δεν βλέπω το λόγο ύπαρξης μιας ερωτικής σχέσης αν δεν υπάρχει το σεξ και η έλξη.
    Όλα τα άλλα τα παίρνουμε και από φιλικές σχέσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Konstantinoss
    Τόχω ζήσει φίλε γιαυτο πανικοβλήθηκα με την επιλογή μου, όμως δεν ξέρω αν τελικά μπορείς να ταχεις όλα σε αυτη τη ζωή
    Ναι, εσυ θα αποφασισεις, οπου σε παιρνει που θα πεις ναι κ που οχι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •