Προεμηνορυσιακό σύνδρομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64

    Προεμηνορυσιακό σύνδρομο

    Προεμηνορυσιακό σύνδρομο: το έχει καμία? Ξέρετε τρόπους αντιμετώπισης?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    Το βασικοτερο μου προβλημα ειναι η μεγαλη κατακρατηση
    υγρων, που φτανει και τα 2 κιλα, το πρηξιμο που εχω απο
    αυτο και η νευρικοτητα, η ευαισθησια μου σ\'ολα εκεινες τις
    μερες.
    Για το πρωτο συμπτωμα, αποφευγω λιγες μερες πριν και κατα
    τη διαρκεια της περιοδου, τα πολυ αλμυρα (αν και αυτο ειναι
    βασανο γιατι εκεινες τις μερες αλμυρα κ γλυκα θελουμε), τα πολλα γλυκα, προσπαθω να φαω πιο πολλα φρουτα και μαυρη
    σοκολατα, κανει καλο. Και πολυ νερο.
    Τωρα για την ψυχικη διαθεση, το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη γιατι αληθινα μου..σπαω τα νευρα τα ηδη σπασμενα ! Γενικα και οσο μπορω, αποφευγω φορτισμενες
    καταστασεις εκεινες τις μερες και βοηθαει πολυ και η αρωματοθεραπεια σε συνδυασμο με μασαζ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΦΩ ΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΗ .... ΚΑΙ ΕΥΣΥΓΚΙΝΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΛΑΨΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ...
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΙΚΟ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ....ετσι ειμαι κι εγω Δαναη μου.... λολ.... και θελω κι εγωωωωωω αγκαλιτσα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...μμμ ...τουσ χαλαει ??? πεσ τους... ...μια αγκαλιτασα ειναι το φαρμακακι για οολα :)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Φρουτάκι

    Παρότι δεν έχω άποψη θέλω να εκλογικέψω τη κατάσταση και να χαριτολογήσω ΄κιόλας λίγο χωρίς να παρεξηγηθώ...
    ...\'ενα φρούτο όταν είναι ώριμο και δε το φάει κανείς...ε θα πέσει που θα πάει και δεν είναι δυνατόν να νοιώθει καλά που πέφτει....αν είναι και \"τροπικό\" όπως έχεις δηλώσει ειδικά \"καρύδα\" και το φάει και κανείς στο κεφάλι την ώρα που πέφτει...άστα την έβαψε.... όμως το δέντρο να είναι καλά που θα παράγει νέα φρούτα....και δε βαριέσαι για τα κεφάλια που σπάνε κατά το στάδιο της ωρίμανσης...

    φιλικότατα

    Ο Γιάννης που σε πειράζει ...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    22
    froutaki
    κι εγώ μια από τα ίδια. Τα βασικά συμπτώματα είναι ότι πρήζομαι, αλλά πολύ όμως... Κάποιες στιγμές άνακατεύομαι και δε θέλω να μυρίζω καν φαγητό και κάποιες άλλες με ποιάνει μια λιγούρα που τρώω οτιδήποτε βρω μπροστά μου. Δηλαδή μπορώ να φάω σαλάμι και μετά από 5 λεπτά σοκολάτα κ.ο.κ Λολ.....που λέει και η Adzik. Επίσης επειδή νιώθω πραγματικά σαν αγελάδα δεν έχω καμμία απολύτως όρεξη να βγώ η να κάνω το οτιδήποτε. Εκτός από όλα αυτά είμαι κι εγώ υπερβολικά ευαίσθητη και κλαίω με το παραμικρό. Ειδικά αν ακούσω κανένα συγκινητικό τραγούδι ή δω καμμιά ταινία...και να φανταστείς ότι σε φυσιολογική κατάσταση κλαίω πάρα πολύ σπάνια. Νεύρα πάλι...άσε.Μαρτύριο πια αυτή η περίοδος μαρτύριο....Εγώ συνήθως πονάω και πολύ τις πρώτες δύο μέρες...Τι περνάμε πια κι εμείς οι γυναίκες για να τεκνοποιήσουμε...
    Εγώ πάντως αισθάνομαι καλύτερα όταν κάνω ένα ζεστό μπανάκι και ηρεμήσω.Απ΄ότι έχω διαβάσει σε ένα περιοδικό για την καταπολέμηση των συμπτωμάτων είναι πολύ σημαντική η διατροφή εκείνες τις ημέρες και τις προηγούμενες...κυρίως έλεγε πρέπει να καταναλώνονται υδατάνθρακες (ζυμαρικά,φρούτα) πολύ νερό και φυτικές ίνες.Έλεγε ότι βοηθάει αν και εγώ δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ γιατί η θα είμαι εκτός σπιτιού ή όταν πάω σπίτι με κυριεύει η λιγούρα μου...
    ʼντε περαστικά μας...:)
    Φιλικά
    Μαριάννα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..Γιαννη μου.. αλλα τι μαγκασ που ειναι η καρυδα.. γιατι αφηνει τους σπορους(καρυδες) του στην θαλασσα και αυτα μερικες φορες διασχιζουν θαλασσεσ και ωκεανους .. χιλιαδεσ χιλιομετρα μεχρι να βρουν στερια.. και να φυτρωσουν.... ακου εδω τι θαυματα κανει η φυση... και φανταστειτε πως η καρυδα αντεχει στην θαλασσα μεχρι και ενα χρονο... φοβερο ετσι? :):)... μακια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Adzik

    Δηλώνω fun στις καρύδες για όλους τους λόγους ύπαρξής τους...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..Καρυδεσ....!!! οι STAR!!!! ...:):) ,...Και που να δεις Γιαννη μου και τους σολωμους τι ταξιδι κανουν...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    7
    Πέρα από τους πόνους στην κοιλά και τη μέση ακτά τη διάρκεια της περιόδου, τις ημέρες προ περιόδου, έχω πρήξιμο κα πόνο στο στήθος σε τρομερό βαθμό. Το να μην τρώω αλάτι και η ισορροπημένη διατροφή (φρούτα κυρίωσ κ λαχανικά),πολύ νερό, με βοήθησε, όπως επίσης και η σωματική άσκηση (πάρα πολύ). Πάντως η γυναικολόγος μου είπε πως είναι φυσιολογικό και έχει να κάνει με τη γονιμότητα των ημερών αυτών. Η λήψη αντισυλληπτικών θα βοηθούσε, αλλά δεν θέλησα να μπω στη διαδικασία αφου είναι κάτι φυσιολογικό.Αλλωστε το καταπολέμησα με φυσικές μεθόδους.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    4
    τα συμπτωματα καποιες φορες γινινται ανυποφορα.μια βδομαδα πριν συνηθως εχω ζαλαδες , ναυτιες,αρνητικες σκεψεις,φοβιες κλπ.παντως ολα αντιμετωπιζονται αν εχιες καλη ψυχολογια

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17
    Καλησπέρα...εμενα στις 19/01 μου ήρθε περίοδος....λίγες μέρες πιο πριν είχα πρήξιμο στο στήθος και στην κοιλιά ... αλλά με το που μου ήρθε η περίοδος το στήθος ξε πρηστηκε .Τωρα βρίσκομαι στην έκτη μέρα της περιόδου ,δεν έχω καθόλου αίμα ,αλλά έχω πάλι πρηξιμο στο στήθος και φαίνονται φλεβες ...γτ συμβαίνει αυτό;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by HaraL View Post
    Καλησπέρα...εμενα στις 19/01 μου ήρθε περίοδος....λίγες μέρες πιο πριν είχα πρήξιμο στο στήθος και στην κοιλιά ... αλλά με το που μου ήρθε η περίοδος το στήθος ξε πρηστηκε .Τωρα βρίσκομαι στην έκτη μέρα της περιόδου ,δεν έχω καθόλου αίμα ,αλλά έχω πάλι πρηξιμο στο στήθος και φαίνονται φλεβες ...γτ συμβαίνει αυτό;;
    Θα είσαι σε γόνιμες μέρες (λογικά)
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •