Κι αν μείνω μόνη? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Originally posted by La_ViTa

    Αλλά τα συναισθήματα που σου δίνει ένας πραγματικός σύντροφος,οι στιγμές που μοιράζεσαι μαζί του, ακόμα και οι τσακωμοί δεν στα προσφέρουν οι άλλες καταστάσεις που ζεις παρά μόνο αυτή.
    Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by La_ViTa
    Sofia,υπάρχουν πράγματα από τα οποία αντλώ χαρά.Είναι οι φίλοι μου και οι ασχολίες μου,οι οποίες είναι αρκετές. Αλλά τα συναισθήματα που σου δίνει ένας πραγματικός σύντροφος,οι στιγμές που μοιράζεσαι μαζί του, ακόμα και οι τσακωμοί δεν στα προσφέρουν οι άλλες καταστάσεις που ζεις παρά μόνο αυτή. Δεν ζητώ εναν,οποιονδήποτε,να συνκαλύψει την μοναξιά μου.Ζητάω αυτόν που θα καταλάβει τι αξίζω και θα θέλει να είναι δίπλα μου και να με αγαπήσει
    Συμφωνω: αλλα ολα αυτα μπορουν να υπάρξουν καλυτερα κ πιο ομορφα οταν δεν τα αναζητας απελπισμενα, αλλα αφησεις χωρο μεσα σου να υπαρξουν. Και οξυγονο. Οταν νιωσεις καλα και μονη σου μ αυτο που εισαι. Οταν δεν τα εκβιαζεις ή δεν τα περιμενεις για να πιαστεις απο αυτα, αλλα οταν εμπνευστεις ή μαλλον σε εμπνευσει καποιος. Κι αυτος ο τιτλος \"κι αν μεινω μονη?\" , σε μενα τουλαχιστον μεταφραστηκε ως αγωνια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Νομίζω είναι η κρίση των 30...και εγώ την περνάω ειλικρινά και δεν ξλερω τι να σου πω...Πάντως προσπαθώ απλά κοίτα μην χάνεις το καιρό σου άσκοπα που απο οτι φαίνεται δεν το κανεις!!!Βέβαια εγώ έχω σχέση με ένα καλό παιδί αλλα δεν αρκεί αυτό!!!Το παν είναι αν σε καταλαβαίνει ο αλλός....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by La_ViTa
    John 11, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι απαραίτητο πλέον να σκέφτεσαι θετικά,όχι να προσποιήσαι ότι όλα είναι μια χαρά,θετικά χωρίς εισαγωγικά. Αυτό δεν θα σε κάνει να μην υποφέρεις στις δυσκολίες,αλλά θα σου δίνει την αισιοδοξία να πας μπροστά και την δύναμη να βρίσκεις έστω και ένα παραθυράκι ελπίδας στα σκούρα.Δεν είναι συμβιβασμός η θετική σκέψη. Αν αυτή,όπως λές,οδηγεί στην κατάθλιψη,τότε ο αρνητισμός πού οδηγεί?στην αυτοκτονία? Και δεν σκέφτεσαι θετικά για την κοινωνία,αλλά για σένα,για να βοηθήσεις τον εαυτό σου.
    Γιατί χαρακτηρίζεις τη θεραπευτριά μου ρομπότ?Θεωρείς ότι δίνει μηχανικές συμβουλές?Έχεις δικό σου θεραπευτή?τι πιστεύεις ότι θα σου πρότεινε?
    Όχι δεν πηγαίνω σε κάποιον θεραπευτή. Τι πιστεύω ότι θα μου πρότεινε; Φαντάζομαι ξεκινώντας από τη δική του στάση ζωής και τη δική του αντίληψη των πραγμάτων, ο καθένας θα πρότεινε σύμφωνα με αυτά.
    Τώρα στο σημαντικό. Ρωτάς γιατί χαρακτηρίζω τη θεραπεύτριά σου ρομπότ. Θα σου εξηγήσω (αλλά θέλει κόπο). Να κάνουμε μια συμφωνία; Να μου εξηγήσεις πρώτα τι είναι η διπολική διαταρραχή, γιατί πραγματικά δεν ξέρω και πραγματικά θα ήθελα να μάθω.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by John11
    Αλλά τελικά αποφάσισα να αντιγράψω ένα κείμενο και να αφήσω άλλον να πει αυτά που θέλω να πω.
    Noμίζω τo έχω στείλει άλλη μια φορά σε αυτό το forum. Προσωπικά δεν το \"έχω\".

    Στο διπλανό, μικρό δωμάτιο, είπε: \"Εμείς οι ψυχαναλυτές βοηθούμε τους αρρώστους να προσαρμοστούν σε μια ακόμη πιο άρρωστη κοινωνία και μερικές φορές, ίσως πολύ σπάνια, το επιτυγχάνουμε. Αλλά στην πραγματικότητα η τυχαία επιτυχία είναι επίτευγμα της ίδιας της φύσης. Έχω ψυχαναλύσει πολλούς ανθρώπους. Δεν μου αρέσει αυτό που κάνω, αλλά θα πρέπει να κερδίσω τα προς το ζην και υπάρχουν τόσοι πολλοί άρρωστοι άνθρωποι. Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τους βοηθήσουμε πάρα πολύ, παρ\' όλο που, φυσικά διαρκώς δοκιμάζουμε νέα φάρμακα, χημικά κατασκευάσματα και θεωρίες. Αλλά πέρα από τους αρρώστους, και εγώ η ίδια αγωνίζομαι να είμαι διαφορετική, διαφορετική από τον συνηθισμένο άνθρωπο\".

    Σ\' αυτόν τούτο τον αγώνα για να είστε διαφορετική, δεν είστε ίδια σαν τους άλλους; Και γιατί όλος αυτός ο αγώνας;

    \"Αλλά αν δεν αγωνιστώ, αν δεν παλέψω, θα είμαι όπως η συνηθισμένη αστή νοικοκυρά. Θέλω να είμαι διαφορετική και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να παντρευτώ. Αλλά βρίσκομαι πραγματικά σε μοναξιά και είναι η μοναξιά μου που με ώθησε σ\' αυτή την εργασία\".

    Επομένως αυτή η μοναξιά σιγά-σιγά σας σπρώχνει προς την αυτοκτονία, έτσι δεν είναι;

    Κατένευσε καταφατικά. σχεδόν έκλαιγε!

    Ολόκληρη η κίνηση της συνειδήσεως δεν οδηγεί στην απομόνωση, στο φόβο και σ\' αυτόν τον αδιάκοπο αγώνα να είναι κανείς διαφορετικός; Όλο αυτό αποτελεί μέρος της παρόρμησης για εκπλήρωση, της συνταύτισης του εαυτού με κάτι, ή της συνταύτισης με αυτό που κανείς είναι. Οι περισσότεροι από τους ψυχαναλυτές έχουν τους δασκάλους τους, σύμφωνα με των οποίων τις θεωρίες και τις καθιερωμένες σχολές εργάζονται, απλώς τροποποιώντας και προσθέτοντας ένα καινούριο νήμα σ\' αυτές.

    \"Ανήκω στη νέα σχολή. προσεγγίζουμε χωρίς το σύμβολο και αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα έτσι όπως είναι. Έχουμε απορρίψει τους προγενέστερους δασκάλους με τα σύμβολά τους και βλέπουμε το ανθρώπινο ον έτσι όπως είναι. Αλλά όλο αυτό είναι κάτι που γίνεται μια ακόμα σχολή, και δεν ήρθα εδώ να συζητήσω τις διάφορες σχολές, θεωρίες και διδασκάλους, αλλά μάλλον για να μιλήσω για τον εαυτό μου. Δεν ξέρω τι να κάνω\".

    Δεν είστε και εσείς τόσο άρρωστη όσο και οι ασθενείς τους οποίους προσπαθείτε να θεραπεύσετε; Δεν αποτελείτε μέρος της κοινωνίας -που ίσως βρίσκεται σε μεγαλύτερη σύγχυση και είναι πιο άρρωστη από εσάς; Επομένως το ζήτημα είναι πιο βασικό, δεν είναι;
    Είστε το αποτέλεσμα αυτού του τεράστιου βάρους της κοινωνίας, με τον πολιτισμό της και τις θρησκείες της, και σας κατευθύνει τόσο οικονομικά, όσο και εσωτερικά. Θα πρέπει ή να έρθετε σε συμβιβασμό με την κοινωνία, που σημαίνει να δεχτείτε τις αρρώστιες της και να ζήσετε με αυτές, ή να την αρνηθείτε ολοκληρωτικά και να βρείτε ένα καινούριο τρόπο ζωής. Άλλά δεν μπορείτε να βρείτε τον καινούριο τρόπο, αν δεν εγκαταλείψετε τον παλιό.
    Εκείνο που πραγματικά θέλετε είναι η εξασφάλιση, έτσι δεν είναι; Αυτό επιδιώκει όλη η έρευνα της σκέψης. να είστε διαφορετική, να είστε πιο έξυπνη, πιο οξυδερκής, πιο ευφυής. Σε αυτή την κίνηση προσπαθείτε να βρείτε μια βαθύτερη εξασφάλιση, έτσι δεν είναι; Αλλά υπάρχει στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο; Η εξασφάλιση αρνείται την τάξη. Δεν υπάρχει εξασφάλιση στις σχέσεις, στην πίστη, στη δράση και επειδή κανείς αναζητεί δημιουργεί αταξία. Η εξασφάλιση γεννά την αταξία και όταν αντιμετωπίζετε την διαρκώς αυξανόμενη αταξία μέσα στον εαυτό σας θέλετε να δώσετε ένα τέλος σε όλο αυτό.
    ...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by John11
    Originally posted by John11
    Αλλά τελικά αποφάσισα να αντιγράψω ένα κείμενο και να αφήσω άλλον να πει αυτά που θέλω να πω.
    Noμίζω τo έχω στείλει άλλη μια φορά σε αυτό το forum. Προσωπικά δεν το \"έχω\".

    Στο διπλανό, μικρό δωμάτιο, είπε: \"Εμείς οι ψυχαναλυτές βοηθούμε τους αρρώστους να προσαρμοστούν σε μια ακόμη πιο άρρωστη κοινωνία και μερικές φορές, ίσως πολύ σπάνια, το επιτυγχάνουμε. Αλλά στην πραγματικότητα η τυχαία επιτυχία είναι επίτευγμα της ίδιας της φύσης. Έχω ψυχαναλύσει πολλούς ανθρώπους. Δεν μου αρέσει αυτό που κάνω, αλλά θα πρέπει να κερδίσω τα προς το ζην και υπάρχουν τόσοι πολλοί άρρωστοι άνθρωποι. Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τους βοηθήσουμε πάρα πολύ, παρ\' όλο που, φυσικά διαρκώς δοκιμάζουμε νέα φάρμακα, χημικά κατασκευάσματα και θεωρίες. Αλλά πέρα από τους αρρώστους, και εγώ η ίδια αγωνίζομαι να είμαι διαφορετική, διαφορετική από τον συνηθισμένο άνθρωπο\".

    Σ\' αυτόν τούτο τον αγώνα για να είστε διαφορετική, δεν είστε ίδια σαν τους άλλους; Και γιατί όλος αυτός ο αγώνας;

    \"Αλλά αν δεν αγωνιστώ, αν δεν παλέψω, θα είμαι όπως η συνηθισμένη αστή νοικοκυρά. Θέλω να είμαι διαφορετική και αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να παντρευτώ. Αλλά βρίσκομαι πραγματικά σε μοναξιά και είναι η μοναξιά μου που με ώθησε σ\' αυτή την εργασία\".

    Επομένως αυτή η μοναξιά σιγά-σιγά σας σπρώχνει προς την αυτοκτονία, έτσι δεν είναι;

    Κατένευσε καταφατικά. σχεδόν έκλαιγε!

    Ολόκληρη η κίνηση της συνειδήσεως δεν οδηγεί στην απομόνωση, στο φόβο και σ\' αυτόν τον αδιάκοπο αγώνα να είναι κανείς διαφορετικός; Όλο αυτό αποτελεί μέρος της παρόρμησης για εκπλήρωση, της συνταύτισης του εαυτού με κάτι, ή της συνταύτισης με αυτό που κανείς είναι. Οι περισσότεροι από τους ψυχαναλυτές έχουν τους δασκάλους τους, σύμφωνα με των οποίων τις θεωρίες και τις καθιερωμένες σχολές εργάζονται, απλώς τροποποιώντας και προσθέτοντας ένα καινούριο νήμα σ\' αυτές.

    \"Ανήκω στη νέα σχολή. προσεγγίζουμε χωρίς το σύμβολο και αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα έτσι όπως είναι. Έχουμε απορρίψει τους προγενέστερους δασκάλους με τα σύμβολά τους και βλέπουμε το ανθρώπινο ον έτσι όπως είναι. Αλλά όλο αυτό είναι κάτι που γίνεται μια ακόμα σχολή, και δεν ήρθα εδώ να συζητήσω τις διάφορες σχολές, θεωρίες και διδασκάλους, αλλά μάλλον για να μιλήσω για τον εαυτό μου. Δεν ξέρω τι να κάνω\".

    Δεν είστε και εσείς τόσο άρρωστη όσο και οι ασθενείς τους οποίους προσπαθείτε να θεραπεύσετε; Δεν αποτελείτε μέρος της κοινωνίας -που ίσως βρίσκεται σε μεγαλύτερη σύγχυση και είναι πιο άρρωστη από εσάς; Επομένως το ζήτημα είναι πιο βασικό, δεν είναι;
    Είστε το αποτέλεσμα αυτού του τεράστιου βάρους της κοινωνίας, με τον πολιτισμό της και τις θρησκείες της, και σας κατευθύνει τόσο οικονομικά, όσο και εσωτερικά. Θα πρέπει ή να έρθετε σε συμβιβασμό με την κοινωνία, που σημαίνει να δεχτείτε τις αρρώστιες της και να ζήσετε με αυτές, ή να την αρνηθείτε ολοκληρωτικά και να βρείτε ένα καινούριο τρόπο ζωής. Άλλά δεν μπορείτε να βρείτε τον καινούριο τρόπο, αν δεν εγκαταλείψετε τον παλιό.
    Εκείνο που πραγματικά θέλετε είναι η εξασφάλιση, έτσι δεν είναι; Αυτό επιδιώκει όλη η έρευνα της σκέψης. να είστε διαφορετική, να είστε πιο έξυπνη, πιο οξυδερκής, πιο ευφυής. Σε αυτή την κίνηση προσπαθείτε να βρείτε μια βαθύτερη εξασφάλιση, έτσι δεν είναι; Αλλά υπάρχει στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο; Η εξασφάλιση αρνείται την τάξη. Δεν υπάρχει εξασφάλιση στις σχέσεις, στην πίστη, στη δράση και επειδή κανείς αναζητεί δημιουργεί αταξία. Η εξασφάλιση γεννά την αταξία και όταν αντιμετωπίζετε την διαρκώς αυξανόμενη αταξία μέσα στον εαυτό σας θέλετε να δώσετε ένα τέλος σε όλο αυτό.
    ...
    Διπολική διαταραχή είναι ο επιστημονικός όρος για την κατάθλιψη.Μπορείς να το ψάξεις και στο google για περισσότερες λεπτομέρειες.
    Με το κείμενο που μας παρέθεσες,τι θέλεις να πείς? ότι οι ψυχαναλυτές είναι συμφεροντολόγοι?

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    La_Vita μηπως η διπολικη διαταραχη ειναι ο επιστημονικος ορος για την μανιοκαταθλιψη? Το ρωταω, για να μη δημιουργηθουν παρεξηγησεις ή παραπληροφορηση.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •