Κι αν μείνω μόνη? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Paolo_1
    Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω μια γυναίκα όταν λέει ότι είναι μόνη.Δε νομίζω ότι υπάρχει πιο εύκολο πράγμα για σας από το να βρείτε σύντροφο τη σήμερον ημέρα.
    Kάνεις λάθος, συγκρίνοντας καταστάσεις. Για να κάνεις σύγκριση, χρειάζεται να πάρεις όλο το \"δείγμα\" του πληθυσμού, και όχι μόνο αυτό που ξεχωρίζεις. Μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by konstantina_ena
    Πού είσαι KEEP σε εχασα....
    Κοιταξτε βασικά δνε ήθελα να το πω αλλά σκέφτομαι να κάνω κανένα γκρουπ γνωριμιων ειλικρινά ...τόσο μοναξία ρε γαμώτο γιατί?
    Πραγματικά θα το σκεφτώ έχω πολύ κόσμο μόνο του χωρίς πλάκα...αντρες και γυναίκες!!!Οσοι πιστοί προσέλθουν .....εχω σε όλεσ τις ηλικίες ....Και συνήθως ρε γαμώτο είναι άτομα με επίπεδο ενδιαφέροντα γιατί????????Με απασχολέι ειλικρινά!!!LA_VITA πόσο χρονών είσαι ?
    Πολυ καλη η ιδεα να σμιξεισ ατομα..αν εχεισ και πολλουσ γνωστουσ...χεχεχ

    Να σου πω εναν λογο να εισαι μονοσ?????Καλο και σημαντικο??

    Εγω ημουν μονη επειδη εβλεπα πωσ οι αντρεσ που γνωριζα δεν μπορουσαν να με στηριξουν αν κατι χαλαγε στην υγεια μου.. οχι απλοσ δεν μπορουσαν αλλα δυστηχωσ δεν ηταν διαθεσιμοι να με στηριξουν..να αντεξουν αδυναμια, και αρρωστια.Αντιμετωπιζαν για κακη μου τυχη με ρατσισμο, φοβο και προκαταλυψη καθε κατασταση εκτοσ υγειασ..και δεν μιλαω μοναχα για την ψυχολογια μου.. και εννοειτε πωσ αυτο φαινοτανε μετα απο μηηηηηηνεσ σχεσησ..

    Οτι και αν τουσ εδινα..και εδινα παντα απλοχερα τα παντα.. οσο παθοσ και αν ειχαμε οσο ερωτα οση αγαπηκαι επικοινωνια...
    δεν θελανε τα δυσκολα.. καταληγανε εμμεσα πωσ εκει εξω σιγουρα θα υπαρχει κατι πιο \'\'ευκολο\'\' ..γιατι να ζοριζομαι..

    ενασ αλλοσ λογοσ ηταν..το οτι μετα απο καιρο..πχ 1-1,5 χρονο σχεσησ..Καλησ σχεσησ παντα μιλαω..ενω εγω ημουν εργενισσα εκεινοι δεν θελανε να συζησουμε..στα 27-29 νιωθανε πολυ νεοι για συγκατικηση...(???????)και δεν ηταν μαμακιδεσ βρε παιδια..τι να πεισ...

    και φυσικα ενασ τριτοσ λογοσ θα μπορουσα να πω ηταν πωσ θελανε οικογενεια μετα τα 35-40...δhλαδη μετα απο (5-10) χρονια... και εγω ..ηθελα οικογενεια πριν τα 30...

    ισωσ να φαινεται υπολογιστικο ολο αυτο..αλλα οχι.. ο καθενασ εχει τισ αναγκεσ του ειδικα οταν εχει αυτογνωσια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    la vita δεν μασ ειπεσ ποσο χρονων εισαι?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    επισεισ κατι αλλο... χαμογελασ?

    γιατι αν εισαι πολυ λυπημενη ..δεν θα σε πλησιασει κανεισ ποτε..πχ στον δρομο γιατι θα νομιζουν πωσ δεν θελεισ...

    (στο κλαμπακι μπορει...σε στυλ \'\'σε βλεπω πολυ ωρα λυπημενη... και δεν μου αρεσε..και ειπα να σε πλησιασω να σε κανω εστω να χαμογελασεισ...\'\' (αν και παλι οι (περισσοτεροι)αντρεσ δεν θελουν πια τα δυσκολα)...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    και ποιος θελει τα δυσκολα βρε αντουλα?
    ποιος θελει προβληματα με το καλημερα σας?
    εγω δεν θελω παντως...

    ειναι αλλο να εχεις μια σχεση που σε καλυπτει , με εναν ανθρωπο που σου ταιριαζει και τον ποθεις και του συμβαινει κατι. τοτε ναι. εννοειται οτι θα του συμπαρασταθεις και θα κανεις οτι μπορεις για να γινει καλα η για να νοιωθει καλυτερα.
    και τελειιιιως αλλο να πλησιασεις ενα ατομο που σου φαινεται οτι εχει προβληματα, ειναι ανασφαλες, ειναι θλιμενο, ειναι δυσαρεστο να εισαι μαζι του, εχει προβληματα υγειας.
    ακουγεται ρατσιστικο? ελπιζω πως οχι. οταν δεν εχεις καμια γνωριμια με ενα ατομο, κανενα συναισθημα γι αυτο (διοτι σου ειναι αγνωστο) για ποιο λογο να το πλησιασεις αν σου \"μυριζει\" προβληματα απο μακρια?η ακομα,ενα ατομο που δειχνει εμφανως απελπισμενο και καταλαβαινεις οτι θα κρεμαστει απο πανω σου? εγω δεν το κανω.
    μιλαμε παντα να το πλησιασεις με την εννοια να ενωσεις την ζωη σου μαζι του, για μια σχεση συντροφικη δηλαδη.αλλο το ανθρωπινο και φιλικο ενδιαφερον και η συμπαρασταση

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Remedy
    και ποιος θελει τα δυσκολα βρε αντουλα?
    ποιος θελει προβληματα με το καλημερα σας?
    εγω δεν θελω παντως...

    ειναι αλλο να εχεις μια σχεση που σε καλυπτει , με εναν ανθρωπο που σου ταιριαζει και τον ποθεις και του συμβαινει κατι. τοτε ναι. εννοειται οτι θα του συμπαρασταθεις και θα κανεις οτι μπορεις για να γινει καλα η για να νοιωθει καλυτερα.
    και τελειιιιως αλλο να πλησιασεις ενα ατομο που σου φαινεται οτι εχει προβληματα, ειναι ανασφαλες, ειναι θλιμενο, ειναι δυσαρεστο να εισαι μαζι του, εχει προβληματα υγειας.
    ακουγεται ρατσιστικο? ελπιζω πως οχι. οταν δεν εχεις καμια γνωριμια με ενα ατομο, κανενα συναισθημα γι αυτο (διοτι σου ειναι αγνωστο) για ποιο λογο να το πλησιασεις αν σου \"μυριζει\" προβληματα απο μακρια?η ακομα,ενα ατομο που δειχνει εμφανως απελπισμενο και καταλαβαινεις οτι θα κρεμαστει απο πανω σου? εγω δεν το κανω.
    μιλαμε παντα να το πλησιασεις με την εννοια να ενωσεις την ζωη σου μαζι του, για μια σχεση συντροφικη δηλαδη.αλλο το ανθρωπινο και φιλικο ενδιαφερον και η συμπαρασταση
    Συμφωνώ. Και όποτε το έκανα το μετάνιωσα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Remedy
    και ποιος θελει τα δυσκολα βρε αντουλα?
    ποιος θελει προβληματα με το καλημερα σας?
    εγω δεν θελω παντως...

    ειναι αλλο να εχεις μια σχεση που σε καλυπτει , με εναν ανθρωπο που σου ταιριαζει και τον ποθεις και του συμβαινει κατι. τοτε ναι. εννοειται οτι θα του συμπαρασταθεις και θα κανεις οτι μπορεις για να γινει καλα η για να νοιωθει καλυτερα.
    και τελειιιιως αλλο να πλησιασεις ενα ατομο που σου φαινεται οτι εχει προβληματα, ειναι ανασφαλες, ειναι θλιμενο, ειναι δυσαρεστο να εισαι μαζι του, εχει προβληματα υγειας.
    ακουγεται ρατσιστικο? ελπιζω πως οχι. οταν δεν εχεις καμια γνωριμια με ενα ατομο, κανενα συναισθημα γι αυτο (διοτι σου ειναι αγνωστο) για ποιο λογο να το πλησιασεις αν σου \"μυριζει\" προβληματα απο μακρια?η ακομα,ενα ατομο που δειχνει εμφανως απελπισμενο και καταλαβαινεις οτι θα κρεμαστει απο πανω σου? εγω δεν το κανω.
    μιλαμε παντα να το πλησιασεις με την εννοια να ενωσεις την ζωη σου μαζι του, για μια σχεση συντροφικη δηλαδη.αλλο το ανθρωπινο και φιλικο ενδιαφερον και η συμπαρασταση
    οχι πολυ καλα τα λεσ και ετσι ειναι..ουτε κι εγω δεν θα πλησιαζα ενα ατομο που θα \'\'φωναζε\'\' προβλημα απο μακρια...

    σαφως..απλωσ το προβλημα ειναι σε αυτο που συμφωνουμε..στο οτι πολυσ κοσμοσ δεν θα σου σταθει ακομη και αν εχετε ειδη σχεση..και αισθηματα... εν μερη το καταλαβαινω..και το δικαιολογω..ομωσ παρ ολα αυτα δεν συμφωνω...βεβαια ο καθενασ εχει δικαιωμα να κανει αυτο που πιστευει καλητερο για τον εαυτο του..

    παντωσ το καλητερο που μπορουμε να κανουμε ζωντασ σε εναν ρεαληστικο κοσμο με προβληματα και θεματα υγειασ..ειναι να προσπαθουμε τουλαχιστον να ημαστε ατομα τα οποια αν εμεισ βλεπαμε..θα θελαμε να προσεγγισουμε..

    να σκεφτομαστε αν θα μασ αρεσαμε και αν τουλαχιστον θα μασ συμπαθουσαμε και αν θα μασ βρισκαμε ενδιαφεροντεσ.. και αν βλεπαμε πωσ σε καποιο απο αυτα απαντουσαμε οχι...τοτε να κανουμε κατι γι αυτο..

    xexex..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    αλλα επισεισ δεν ειναι σωστο να αποκλυουμε ατομα τα οποια πχ θα σου δηλωσουν στο πρωτο ραντεβου πωσ πασχουν απο καποια ασθενεια.. αυτο ειναι ρατσισμοσ.. και ειναι σαν να βαζουμε την ασθενεια πανω απο την ατομικοτητα, τον χαρακτηρα και την γοητεια του αλλου.. βεβαια..το παν νομιζω τελικα πωσ ειναι ο τροποσ που θα πεισ κατι..η στιγμη.. και ο τροποσ γενικα που κινησαι..μιλασ..και φερεσαι... που δεν θα διωξει τον αλλον ακομη και αν του πεισ πωσ υπαρχει καποιο θεμα υγειασ.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Αυτή συζήτηση μου αρέσει πάρα πολύ!Πέρα απο την πλάκα μετά το μάιο θα κάνω κάτι για ελεύθερους ειλικρινά!!!Είναι πολύ περιέργο πώς γίνεται και ξέρω άτομα με ίδια ενδιαφέροντα,ίδιες απόψεις και είναι μόνα τους.Πέρα απο άυτό όμως θα ήθελα να πώ ότι την μοναξιά μας εμείς την διαλέγουμε!!Πολλές φορές βλέπω απο ανθρώπους ότι πέφτουν σε λάθος άτομα για σχέσεις και ενώ το βλέπουν το συνεχίζουν γιατί μπορεί να προέρχεται απο δικιά τους ανάγκη.Έχω δηλαδή φίλες που επειδή είναι πολύ δυναμικές πάντα κάνουν σχέσεις με αδύναμους γιατί μπορεί να παίρνουν τροφή απο τις σχέσεις αυτές με την έννοια ότι έχουν την ανάγκη να στηρίζουν άλλους ανθρώπους!!!όλο αυτό στο τέλος καταντάει κουραστικό και καταλήγουν να έχουν παράπονα για το ότι μπορεί να τους παραμελέι ο σύντροφος τους!!!Το θέμα είναι να ξέρουμε τι διαλέγουμε και τι θέλουμε και να δεχόμαστε τα αρνητικά ακι τα θετικά του άλλου!!!Κανείς δεν είναι τέλειος!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Originally posted by konstantina_ena
    Πέρα απο άυτό όμως θα ήθελα να πώ ότι την μοναξιά μας εμείς την διαλέγουμε!!
    Ε όχι αυτό το παραμύθι δε θέλω να το ξανακούσω.Άκου εκεί διαλέγουμε τη μοναξιά μας.Εγώ προσωπικά αυτήν την περίοδο είμαι μόνος και υποφέρω.Και φυσικά δεν το έχω διαλέξει αλλά ζώντας σε μικρή κοινωνία και με μικρό κοινωνικό κύκλο τί να κάνω;Όπως είχα γράψει και παλιότερα,πολύ ευχαρίστως θα αντάλλασα όλους τους γνωστούς μου με μια κοπέλα,κι ας μην ήταν όλα μέλι γάλα στη σχέση μας,ας μαλώναμε,δε με νοιάζει.Αρκεί να υπήρχε στη ζωή μου.Βέβαια ξέρω ότι μ\'αυτό το σκεπτικό μπορεί να πέσω σε σχέση εξάρτησης,αλλά προτιμώ χίλιες φορές αυτό παρά την άχρωμη και άοσμη ζωή που περνάς μόνος.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημά σου δεν είναι η έλλειψη σχέσης άλλα κάτι βαθύτερο. Αυτό που περιγράφεις (το ότι είσαι μόνη) είναι το αποτέλεσμα και όχι η αιτία. Αποτέλεσμα μάλλον μίας χαμηλής αυτοπεκτίμησης και ίσως αυτό είναι που πρέπει να δουλέψεις, και τότε όλα θα είναι πιο εύκολα. Για σκέψου, τώρα είσαι σε μία κατάσταση απόγνωσης διότι είσαι μόνη. Εάν κάνεις μια σχέση υπό αυτές τις συνθήκες νομίζεις ότι θα την απολαύσεις αυτή την σχέση ή θα έλθεις σε μία νέα κατάσταση απόγνωσης υπό τον φόβο μήπως και την χάσεις? Και τι θα συμβεί εάν τελικά την χάσεις?

    Μόνοι δεν είμαστε επειδή δεν έχουμε μία ερωτική σχέση με κάποιον, αλλά επειδή δεν μπορούμε να αντέξουμε εμεί οι ίδιοι τον εαυτό μας. Πως θα μπορέσουν οι άλλοι?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    παολο

    σε καταλαβαινω

    στην επαρχια ειναι οντως ποιο δυσκολα τα πραγατα


    εχω τις ξαδελφουλες μου απο επαρχια και μου λενε πως να κανεις προκοπη οταν δεν κυκλοφορει μυγα


    ωστοσο κατι κινειται

    ειναι απο νησι


    ποτε μη λες ποτε...
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Paolo_1
    Originally posted by konstantina_ena
    Πέρα απο άυτό όμως θα ήθελα να πώ ότι την μοναξιά μας εμείς την διαλέγουμε!!
    Ε όχι αυτό το παραμύθι δε θέλω να το ξανακούσω.Άκου εκεί διαλέγουμε τη μοναξιά μας.Εγώ προσωπικά αυτήν την περίοδο είμαι μόνος και υποφέρω.Και φυσικά δεν το έχω διαλέξει αλλά ζώντας σε μικρή κοινωνία και με μικρό κοινωνικό κύκλο τί να κάνω;Όπως είχα γράψει και παλιότερα,πολύ ευχαρίστως θα αντάλλασα όλους τους γνωστούς μου με μια κοπέλα,κι ας μην ήταν όλα μέλι γάλα στη σχέση μας,ας μαλώναμε,δε με νοιάζει.Αρκεί να υπήρχε στη ζωή μου.Βέβαια ξέρω ότι μ\'αυτό το σκεπτικό μπορεί να πέσω σε σχέση εξάρτησης,αλλά προτιμώ χίλιες φορές αυτό παρά την άχρωμη και άοσμη ζωή που περνάς μόνος.
    και δεν εισαι και αγροτησ γαμοτω.. να πηγενεσ στην Σισι...
    :P:P: σε πειραζω φυσικα..

    σοβαρα τωρα.. σηκω και πηγαινε σε καποιο νησι για δουλεια φετοσ..να τωρα ειναι ευκαιρια καλοκαιριαζει...
    αν βρεισ εργασια σε ξενοδοχειο σου παρεχουν και διαμονη διατροφη δωρεαν οποτε γυριζεισ οποτε θελεισ πισω χωρισ να εχεισ χασει τιποτα... το τιγουρο ειναι πωσ δεν θα μεινεισ μονο και θα περασεισ ωραιο καλοκαιρι...θα βγαινεισ και με τα παιδια τησ δουλειασ,,,

    κατα προτημιση Κρητη..Σαντορινη η μυκονο... σοβαρα μιλαω...ποτε δεν ξερεισ..αλλα λογο τησ πληθωρασ των ανθρωπων που θα βρεισ θα εχεισ περισσοτερεσ ευκαιριεσ να γνωρισεις κοπελα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Πάολο μην τα παίρνεις δεν υπάρχει λόγος.....
    Πάντως ένα έχω να πώ είναι λάθος να λές ότι θα αντικαθιστούσες όλους τους γνωστούς σου για μια σχέση!!!
    Για να είμαστε καλά θα πρέπει να είμαστε καλά με τον εαυτό μας αρχικά και δεν ειναι φυσιολογίκο να πουλάμε την υπολοιπη ζωή μας για μία σχέση!!!Το παν είναι αν περνάμε εμείς καλά έστω και με τον εαυτό μας!!!Το να δοθείς τόσο πολύ σε μια σχέση είναι πολύ λάθος.....................................

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Πάολο έχεις ανάγκη γυναικείας παρουσίας..ανάγκη για αγάπη, τρυφερότητα,αποδοχή, δόσιμο και είσαι φορτισμένος ψυχολογικά....δεν νομίζω να τα εννοείς αυτά.Δεν μπορεί να αντικαταστήσεις φίλους να μην είσαι ο εαυτό σου για μια σχέση.Και τι σχέση θα είναι αυτή;σχέση αποτυχημένη φυσικά...όχι δα...και φυσικά δεν μιλώ εκ του ασφαλούς....έχω βιώσει απέραντη μοναξιά...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •