Ένας χαρισματικός άνθρωπος - Πατήρ Φιλόθεος Φάρος... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 108
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... λοιπόν... στη σελίδα που υπάρχει το βίντεο με την εκπομπή, υπάρχουν κάποια σχόλια χρηστών για τον πατέρα Φιλόθεο... λέει ο πρώτος:

    \'... Ο πρ Φιλόθεος Φάρος είναι ο πρώτος ιερεύς γιά ψυχολογικά υγιείς χριστιανούς. Ευχόμαστε και καλή συνέχεια...\'

    ... και ο επόμενος:

    \'... Για τους ψυχολογικά όχι και τόσο υγιείς, ξέρουμε κανένα ιερέα συνάνθρωποι; Ή αυτοί είναι κατευθείαν για το ψυχίατρο;...\'

    Άχ, δεν ημπορώ!... γελάω ακόμη... :P ...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    [quote]Originally posted by Alobar

    Κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να αναλάβουν την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών τους και αποδρούν στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά τους δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό τους αλλά η απροθυμία τους να αναλάβουν την ευθύνη της ζωής τους.




    εγώ θα μιλησω για τη ψυχικη διαταραχη από την οποία πάσχω.
    είχα πει κάποτε σε αυτό το φόρουμ, πως όταν έχεις διπολική είναι σαν τη μια να τρέχεις με 200 και την άλλη να πέφτεις στον άδη.
    όταν τρέχεις δεν θέλεις συνεπιβάτη γιατί δεν το σηκώνει το είναι σου και όταν πέφτεις κανείς δεν μπορεί να σε πλησιάσει γιατί είσαι βαθιά χαμένος και δεν υπάρχει επαφή. η αγάπη αδυνατεί να σου προσφέρει κάτι.
    ελπίζω να έγινα κατανοητή.



    \'\' Η διπολική διαταραχή δεν είναι μία σπάνια ασθένεια: απαντάται στο 1,2 έως 3,4% του πληθυσμού και, αν συνυπολογιστεί όλο το φάσμα των μορφών της, το ποσοστό αγγίζει το 5%. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, η διπολική διαταραχή αντιπροσωπεύει την έκτη κύρια αιτία αναπηρίας παγκοσμίως, ενώ ο κίνδυνος της αυτοκτονίας για τα άτομα με διπολική διαταραχή είναι αυξημένος. Το 20-25% των ασθενών κάνει απόπειρες αυτοκτονίας, ιδιαίτερα όταν βρίσκεται στη φάση της κατάθλιψης. \'\'


    http://www.iatrikostypos.com/content/ellada/dipoliki-diataraxi-h-psyxiki-astheneia-poy-den-kanei-diakriseis

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    παιδια...εγω νευριαζω με αυτο που ειπε.

    οτι δηλαδη ολοι μασ οσοι εχουμε ψυχολογικα προβληματα τα εχουμε επειδη ημαστε δηλοι για να παλεψουμε για την ευτυχια μασ..και πωσ κανενα φαρμακο δεν μπορει να βοηθησει γιατι εινα μεσα στο μυαλο μασ..
    οχι

    σαφωσ και στο χερι μασ ειναι μεχρι ενα μεγαλο σημειο..ΑΛΛΑ

    αρνουμαι.. εγω μια ζωη παλευω και τα καταφερνω..οταν ειχα βαρια καταθλυψη δεν επαψα λεπτο να παλευω..παρ ολα αυτα το μυαλο μου.. κατερευσε και ηρθε η αυτοκτονικοτητα .. και ολα τα ασχημα .... ηταν καθαρα βιολογικο θεμα.. με τα αντικαταθλιπτικα και την ψυχολογικη στηριξη-ψυχοθεραπεια εστρωσα..

    δηλαδη ολοι οι επιστημονεσ μπρικια κολλανε? εγω αρνουμαι να με ονομαζει κανεισ δηλη μονο και μονο επειδη ημουν αρρωστη.. ειναι αδικο αυτο παιδια.

    Παντωσ θα δω κι εγω το λινκ μιασ και συμπαθω πολυ τουσ απλουσ ,προσεγγησιμουσ, ανθρωπινουσ και μορφωμενουσ ανθρωπουσ..τουσ εχουμε αναγκη αναμεσα μασ..:):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    α.. στα λογια μου ερχεσαι... υπαρχουν και εξερεσεισ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Άρκτε, καλημέρα. Παρέθεσα την περιγραφή του συγγραφέως για τη δική του προσέγγιση και με βάση το βιβλίο του. Όπως είπα και πιο πριν, θέλω να το διαβάσω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ ή θα συμφωνήσω και σε ποιά σημεία.
    Σε μένα είσαι απολύτως κατανοητή, τουλάχιστον ως προς τη φάση της κατάθλιψης. Όχι από την άποψη ότι τη βιώνουμε κατά τον ίδιο τρόπο, ούτε από την άποψη ότι σε σένα η διαταραχή ορίζεται ως \'διπολική\' και σε μένα ως \'μονοπολική\' - επομένως έχουμε κοινό το στάδιό της - αλλά κυρίως ως προς το ότι το βασικό χαρακτηριστικό της είναι ο πόνος.
    Κι έτσι κι αλλιώς, συμφωνώ μαζί σου μιας και έχω συναναστροφές με διπολικούς. Σαφώς και δε μπορώ να μπω στη θέση τους, αλλά έχω βιώσει από κοντά το ζόρι τους όπως και αυτοί το δικό μου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Alobar, καλημέρα κι από μένα.
    εγώ θίγομαι όταν λέει πως
    δεν θέλουμε να αναλάβουμε την ευθύνη για την ικανοποίηση των καίριων αναγκών μας και αποδρούμε στην ψυχική διαταραχή. Το πρόβλημά μας δεν είναι ούτε βιολογικό αλλά ούτε το βεβαρημένο ιστορικό μας αλλά η απροθυμία μας να αναλάβουμε την ευθύνη της ζωής μας.

    φυσικά και δεν μπήκα σε καμία διαδικασία σύγκρισης πόνου με κανέναν.
    μίλησα απλά και μόνο για μένα, γιατί για αυτή την ασθένεια γνωρίζω καλά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... χμμ, βρήκα το επίμαχο σημείο γιατί κι εγώ χτες κοιμήθηκα τελικά και βλέπω τώρα τη δεύτερη εκπομπή. Πατήστε \'Θεματικές κατηγορίες - Θεολογία - Συνεντεύξεις\' και διαλέξτε το νούμερο 10 \'O πατήρ Φιλόθεος Φάρος «ΣΤΑ ΑΚΡΑ»! (2007)\'... για όσους έχετε ενδιαφέρον και δείτε από τα 45 λεπτά και μετά που μιλάει για το βιβλίο...

    http://www.antifono.gr/portal/Κατηγορίες/Θεολογία-Θρησκειολογία/Συνεντεύξεις/356-Φιλόθεος-Φάρος-ΑΚΡΑ-2007.html

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Alobar πολλοί πρέπει να ακούσουν αυτή τη συνέντευξη.......το θέμα είναι να καταλάβουν......

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γιωτάκι, εγώ έθεσα το θέμα προς προβληματισμό. Είναι πολύ λεπτό και ιδανικό για την όποια \'πυροδότηση\'. Το τί κρατάω προσωπικά για μένα, θα το αφήσω στην άκρη. Αλλά δε θα με φιμώσω κιόλα, απ\' τη στιγμή που διαπιστώνω το μεγαλύτερο μερίδιο στους \'εγκληματικούς\' γονείς στους οποίους αναφέρεται ο πάτερ ξεκάθαρα. Λίγο καιρό πριν, χλευάστηκα γι\' αυτό αν θυμάσαι.
    Και στην τελική, επειδή μιλάω πάντα με βάση εμένα, η δική μου \'διαταραχή\' απ\' αυτούς προκλήθηκε. Ένα σημείο κρατάω που εμένα με βοηθά.
    \'... δε δίνουν τίποτα σα γονείς, γιατί σα παιδιά δεν ήξεραν πώς να ζητήσουν αυτό που θέλουν...\'

    :)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγώ συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την πρώτη παράγραφο του δεύτερου post του πέτραν.
    δεν ξέρω αν πραγματικά ο φιλόθεος όταν χρησιμοποιεί τη λέξη ΟΛΟΙ (αλήθεια τη χρησιμοποίησε ο πατήρ η μήπως έγινε παρερμηνεία?) εννοεί και τα πιο ακραία περιστατικά διαταραχής που μπορεί να έχουν καταγραφεί στην ανθρωπότητα. Αν βγάλουμε όμως απέξω τις ακρότητες, μένει ένα σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού το οποίο μπορεί να χειροτερεύει σημαντικά και συστηματικά την ποιότητα της ζωής του με λάθος χειρισμούς σε πολλά και διαφορα επίπεδα της καθημερινότητας.
    ακόμα και σε επίπεδο συλλογικότητας να το δούμε, δημοφιλείς στην εποχή μας νοοτροπίες όπως πχ ο υπερκαταναλωτισμός (που έχει συζητηθεί πρόσφατα εδώ στο forum) και οι συνέπειες του, βλέπουμε πόσο μπορούν να υπονομεύσουν την ανθρώπινη χαρά και δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με βιολογικές παραμέτρους.

    από εκεί και πέρα ο καθένας μας μπορεί να διατυπώσει μια άποψη, με την οποία κάποιος άλλος άνθρωπος να νιώσει ότι προσβάλλεται. με αυτή τη λογική κανείς δεν θα έπρεπε να λέει τίποτα.

    εμένα μου αρέσει ο πατήρ σε πολλά σημεία.κάποια από αυτά που θυμάμαι είναι:
    η προσέγγιση του για την πίστη και το υπερβατικό (άλλο πράγμα η πίστη, άλλο ο ορθολογισμός)
    εκεί που λέει ότι την ανθρώπινη σχέση πρέπει να την παίζεις κορόνα γράμματα
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Κι εγώ, όταν πρωτοείδα μια συνέντευξή του πριν από δύο χρόνια στα Ακρα, δεν πίστευα ότι μπορεί να υπάρχει ένας τέτοιος ιερέας... Κι ήμουν κι εγώ τότε σε πολύ άσχημη συναισθηματική κατάσταση.

    Κι όταν διάβασα τα βιβλία του, είδα με πόσο θάρρος παραδέχεται τα δικά του λάθη, τα δικά του μελανά σημεία από τα οποία πέρασε, τις ιδέες μεγαλείου, τα ψυχολογικά προβλήματα, την προσκόλληση στην τυπολατρεία και την αποφυγή του έρωτα ως κάτι ανίερο.
    Πραγματικά χαρισματικός. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι σας αυτόν. Τα πράγματα στο χριστιανισμό θα ήταν διαφορετικά.

    Θέλω να διαβάσω και το \"\'Ερωτος φύσις\".
    Παραθέτω ένα πολύ όμορφο κείμενο από το βιβλίο αυτό.

    \"Ο έρως δεν είναι ούτε απλώς μια σωματική λειτουργία, ούτε ένα θανάσιμο αμάρτημα, αλλά η θεόσδοτη παρόρμηση του ανθρώπου να επιδιώξει την ενωσή του με τον άλλο, που είναι η βασική προϋπόθεση της ζωής!!!\"

    \"... Εκείνο που χρειάζεται να ξέρει κανείς είναι πώς να κινήσει ένα χέρι, που να βάλει το στόμα ή τη γλώσσα. Η ερωτική ένωση περιορίζεται στη συνένωση χωριστών σχεδόν αποκομμένων ανατομικών μερών. Έτσι στο όνομα της σεξουαλικής απελευθέρωσης οι άνθρωποι δε μαθαίνουν πώς να αγγίζουν έναν άλλον άνθρωπο, αλλά πώς να μεταχειρίζονται το σώμα κάποιου άλλου. \"
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    ... όπως και εκεί που λέει ότι ο άνθρωπος που \'ζει\' είναι αυτός που ρισκάρει να θέσει εαυτόν στο \'περιθώριο\'... έ δε μπορώ να πω ότι δε το φχαριστήθηκα, όταν βάλλομαι καθημερινά και από όλες σχεδόν τις πλευρές της καθημερινότητάς μου... ναι, νιώθω ανακούφιση αν μη τί άλλο. Μπορεί να μην υπάρχω ως \'κοινωνικά αποδεκτή\', αλλά τις αξίες μου τις κράτησα με όποιο τίμημα... ναι, έχω κατάθλιψη αλλά δεν έχω καμιά σχέση με \'αδύναμο\' χαρακτήρα, τουναντίον... και ναι, οι \'απώλειες\' και οι αρρώστιες είναι ευκαιρίες ζωής για όσους θα τις αρπάξουνε... δεν έχει σημασία το αν φανεί στους άλλους η αυτοβελτίωση κι ούτε έχει καμιά σχέση το πρακτικό κομμάτι με τις εσωτερικές αλλαγές...
    ... το καλύτερο για μένα, απ\' όλα όσα είπε - είτε κάποιος είναι ένθεος, είτε άθεος - είναι το εξής... \'δε μπορείς να πιστεύεις στο Θεό αν δεν αγαπάς τον συνάνθρωπο\'...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    \"Ο έρως δεν είναι ούτε απλώς μια σωματική λειτουργία, ούτε ένα θανάσιμο αμάρτημα, αλλά η θεόσδοτη παρόρμηση του ανθρώπου να επιδιώξει την ενωσή του με τον άλλο, που είναι η βασική προϋπόθεση της ζωής!!!\"
    Χμ εγω δεν τον ξερω καθολου αλλα το παραπανω....μου φαινεται αυτονοητο ειναι κανεις εδω που να πιστευει το αντιθετο?

    Σαν να λεμε 1+1=2 μονο που θα υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις...ελαχιστες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    \"... Εκείνο που χρειάζεται να ξέρει κανείς είναι πώς να κινήσει ένα χέρι, που να βάλει το στόμα ή τη γλώσσα. Η ερωτική ένωση περιορίζεται στη συνένωση χωριστών σχεδόν αποκομμένων ανατομικών μερών. Έτσι στο όνομα της σεξουαλικής απελευθέρωσης οι άνθρωποι δε μαθαίνουν πώς να αγγίζουν έναν άλλον άνθρωπο, αλλά πώς να μεταχειρίζονται το σώμα κάποιου άλλου. \"

    εετσι ακριβωωωσ ειναι...:P:P::):):)

    .alobar.. όπως και εκεί που λέει ότι ο άνθρωπος που \'ζει\' είναι αυτός που ρισκάρει να θέσει εαυτόν στο \'περιθώριο\'... έ δε μπορώ να πω ότι δε το φχαριστήθηκα, όταν βάλλομαι καθημερινά και από όλες σχεδόν τις πλευρές της καθημερινότητάς μου... ναι, νιώθω ανακούφιση αν μη τί άλλο. Μπορεί να μην υπάρχω ως \'κοινωνικά αποδεκτή\', αλλά τις αξίες μου τις κράτησα με όποιο τίμημα... ναι, έχω κατάθλιψη αλλά δεν έχω καμιά σχέση με \'αδύναμο\' χαρακτήρα, τουναντίον... και ναι, οι \'απώλειες\' και οι αρρώστιες είναι ευκαιρίες ζωής για όσους θα τις αρπάξουνε... δεν έχει σημασία το αν φανεί στους άλλους η αυτοβελτίωση κι ούτε έχει καμιά σχέση το πρακτικό κομμάτι με τις εσωτερικές αλλαγές...
    ... το καλύτερο για μένα, απ\' όλα όσα είπε - είτε κάποιος είναι ένθεος, είτε άθεος - είναι το εξής... δε μπορείς να πιστεύεις στο Θεό αν δεν αγαπάς τον συνάνθρωπο...



    μαζι σου..ασ πηγαινουμε μονοι.μα ασ ημαστε ο εαυτοσ μασ... καπου καποιον θα συναντησουμε..

    χεχεχ..κατι χαζουλικο..
    πχ χθεσ εβλεπα τον μικρο μου (9 μηνων)που εβλεπε το πληντηριο..και ειχε γουρλωσει τα ματια εξω..και τρανταζωταν σαν τρελοσ απο ενθουσιασμο και ενταση..

    τοτε ο Αντουλησ μου, μου εξωμολογηθηκε πωσ ακομη και τωρα του αρεσει να χαζευει το πληντιριο..χεχεχ..και γελασαμε γιατι ειναι κατι που μου αρεσει κι εμενα ακομη.. και δεν το λεω ποτε.. γιατι ενταξει σε οποιον παρα εξω και να το πεισ..θα σε κοροιδευε... αλλα βλεπεισ.. μπορεισ να βρεισ κι αλλουσ διαφορετικουσ, παραξενουσ και αυθεντικουσ ανθρωπουσ...xexex
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν τον ξερω οποτε μπορει να κανω λαθος γνωμη αλλα οταν καποιος λεει 1+1=2 και ολοι χειροκροταν πω -πω τι ειπε ο μεγαλος τοτε δειχνει οτι:

    Ειναι ιερεας αλλα δεν ταιριαζει στο προτυπο του ιερεα που χει στο μυαλο του ο κοσμος και ως εκτουτου κλαπ κλαπ καπως ετσι.

    Δεν νομιζω και να τον διαβασω εντελει...ξενερωσα:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •