Σύνδρομο του εργένη..? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Konstantinoss
    Εγω πιστεύω πως ισχύουν αυτα που γράφουν κ ίσως πιάνω κ τον εαυτό μου να νοιώθει έτσι πολλές φορές, όλοι θέλουμε να κάνουμε μια οικογένεια κάποια στιγμή, θα αντέξουμε το βάρος όμως? Προβληματίστηκα αρκετα..

    αν αρχισουμε με την σκεψη \'\'θα τα καταφερουμε?θα αντεξουμε?\'\' δεν κανουμε τιποτα.. αυτο για το οποιο πρεπει να εισαι ετοιμοσ ειναι να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ και να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ.. να δωσεισ , να υπομενεισ να επιμενεισ και να υποχωρεισ, να κανεισ θυσιεσ χωρισ να θησιασεισ απολυτα ομωσ πραγματα οπωσ προσωπικο χωρο και χρονο .

    Αν μπορεισ να κανεισ αυτα τοτε ειμαι απολυτωσ σιγουρη πωσ ναι θα το αντεξουμε το βαροσ.

    ξερω δεν ειναι καθολου λιγα..αλλα αυτο λεγετε ζωη..αγαπη..οικογενεια.. εξελιξη..συναιχεια..


    και φυσικα δεν μιλαω για γαμο απαραιτητα αλλα για καθε σοβαρη αληθινη σχεση.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Γιαυτό όλοι αμολάνε παιδιά κ μετά χωρίζουν, δλδ οκ σκεφτήκατε ποτέ πραγματικά πόσα παντρεμένα ζευγάρια ευτυχισμένα πραγματικά υπάρχουν? Η ζευγάρια που να μή παίζει κέρατο, δλδ οκ ξεκινάς, παντρεύεσαι, κανεις κ παιδιά, μετά πλήττεις, βαριέσαι να κανεις έρωτα με τη γυναίκα σου, έρχεται μια καθημερινή ανία και μετα συνειδητοποιείς πως δεν κάνεις για οικογένεια..

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    εμενα παιδια μ την δινει τρομερα να ακουω αντρες ενοτε και γυναικες ας τ παιξουμε γκομενακια και καπου εκει στα 35 θα κανουμε και μια οικογενεια αν το παιξουμε μουρη στο σοι!εεε ελεος η εχεις καποια πιστευω η οχι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by Konstantinoss
    Συμφωνώ maria σε αυτά που λές, δεν σε τρομάζει όμως οτι δεν θα είμαστε συνέχεια 20, 30 ή 40? Εχω φίλους που είναι 40 κ ζούσαν έτσι ως τώρα, τώρα κλαίγονται πως θέλουν να κάνουν οικογένεια όμως δεν βρίσκουν κάποια κοπέλα κατάλληλη..
    Έχω περάσει τα 40 και δεν τρομάζω καθόλου.
    Ίσα ίσα που ποτέ δεν έπληξα στη ζωή μου και συνεχίζω να περνάω καλά. Φυσικά δεν έχω μετανιώσει που δεν έκανα οικογένεια, ποτέ δεν θέλησα και δεν πρόκειται να θελήσω.
    Είμαι με κάποιον για όσον καιρό είμαι καλά μαζί του, όταν τελειώνει αυτό φεύγω.
    Δεν μου αρέσει να καταπιέζω και να περιορίζω τον εαυτό μου.
    Και δεν φοβάμαι τη μοναξιά, ποτέ μου δεν ένιωσα μόνη.
    Αυτοί που λες ότι κλαίγονται, προφανώς δεν ήταν και πολύ συνειδητοποιημένοι. Γνωρίζω κι εγώ τέτοια άτομα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Konstantinoss
    Γιαυτό όλοι αμολάνε παιδιά κ μετά χωρίζουν, δλδ οκ σκεφτήκατε ποτέ πραγματικά πόσα παντρεμένα ζευγάρια ευτυχισμένα πραγματικά υπάρχουν? Η ζευγάρια που να μή παίζει κέρατο, δλδ οκ ξεκινάς, παντρεύεσαι, κανεις κ παιδιά, μετά πλήττεις, βαριέσαι να κανεις έρωτα με τη γυναίκα σου, έρχεται μια καθημερινή ανία και μετα συνειδητοποιείς πως δεν κάνεις για οικογένεια..
    αυτό συμβαίνει, επειδή οι περισσότεροι δεν είναι συνειδητοποιημένοι στο θέμα οικογένεια-παιδιά. το κάνουν επειδή πρέπει, επειδή τους πρήζουν οι γονείς κτλ κτλ.

    αν πραγματικά το θες και έχεις κατασταλλάξει, και φυσικά έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο για να κάνεις μαζί του οικογένεια, πιστεύω πως όλα βαίνουν πιο ομαλά...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    πολυ χαιρομαι να ακουω ατομα σαν εσενα μαρια ναι ειμαι απολυτη!γαιτι απλα το θεμα παιδι ειναι ζορι κανε το αλλα μετα..........
    αστα!
    βασικα ολοι παντρευοναι χωριζουν αμολανε παιδια γκρινιες τσακωμοι και παλι τα ιδια μια μιζερια!καλη η σχεση και η αγαπη και ολα αυτα τα ωραια αλλα οκ ειπαμε!κατι που μαρεσε που ειπες δεν φμαμαι την μοναξια μεγαλη κουβεντα να τα βρουμε καλα με εμας και εμτα να ψαχνουμε και εγω το ψω κανει αυτο το λαθος ...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κι εμένα μου άρεσε η τοποθέτηση της marian παρά πολύ!
    χάρηκα να διαβάζω! :)

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    στα 40καμποσα μου (βαρεθηκα να μετραω πια...)
    ουτε παιδια εχω, ουτε συζυγο....
    Και μια χορα νιωθω μιας και το ταξιδι της ζωης συνεχιζεται αδιακοπα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Konstantinoss
    Γιαυτό όλοι αμολάνε παιδιά κ μετά χωρίζουν, δλδ οκ σκεφτήκατε ποτέ πραγματικά πόσα παντρεμένα ζευγάρια ευτυχισμένα πραγματικά υπάρχουν? Η ζευγάρια που να μή παίζει κέρατο, δλδ οκ ξεκινάς, παντρεύεσαι, κανεις κ παιδιά, μετά πλήττεις, βαριέσαι να κανεις έρωτα με τη γυναίκα σου, έρχεται μια καθημερινή ανία και μετα συνειδητοποιείς πως δεν κάνεις για οικογένεια..
    ναι βρε παιδι μου αλλα ολοι πρωτον δικαιουντε να κανουν λαθοσ..η να καταληξουν πωσ ηταν ανωριμοι...
    και 2ρον ..τι να κανουμε? να σταματησουμε να κανουμε ολοι παιδια..μεχρι να αποδιχτει πωσ ημαστε καταλληλοι για μονογαμια? αφου ουτε επιστημονικα δεν εχει αποδηχτει..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ετσι ετσι !τετοια να ακουω!μα τι λεω σημερα ελεος!
    οκ εγω πχ ςεχω το αλλο ακουλο μπορει να μην παντρευτω κανβ παιδια ποτε αλλα θα θελα να μαι για παντα με αυτον που εχω διπλα μ ετσι ξεκιναω δηλ...
    εκτος απροοπτων ασχημων πχ:(

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by claire
    Originally posted by Konstantinoss
    Γιαυτό όλοι αμολάνε παιδιά κ μετά χωρίζουν, δλδ οκ σκεφτήκατε ποτέ πραγματικά πόσα παντρεμένα ζευγάρια ευτυχισμένα πραγματικά υπάρχουν? Η ζευγάρια που να μή παίζει κέρατο, δλδ οκ ξεκινάς, παντρεύεσαι, κανεις κ παιδιά, μετά πλήττεις, βαριέσαι να κανεις έρωτα με τη γυναίκα σου, έρχεται μια καθημερινή ανία και μετα συνειδητοποιείς πως δεν κάνεις για οικογένεια..
    αυτό συμβαίνει, επειδή οι περισσότεροι δεν είναι συνειδητοποιημένοι στο θέμα οικογένεια-παιδιά. το κάνουν επειδή πρέπει, επειδή τους πρήζουν οι γονείς κτλ κτλ.

    αν πραγματικά το θες και έχεις κατασταλλάξει, και φυσικά έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο για να κάνεις μαζί του οικογένεια, πιστεύω πως όλα βαίνουν πιο ομαλά...
    καλα δεν ειναι τοσο απλο...

    μπορει να εισαι συνηδιτοποιημενοσ..να αγαπασ..να προσπαθεισ.. κλπ...
    και να φυγει ο ερωτασ.. και να μην το αντεχεισ.. ποτε δεν ξερεισ τι μπορει να γινει..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by lucifer
    κι εμένα μου άρεσε η τοποθέτηση της marian παρά πολύ!
    χάρηκα να διαβάζω! :)
    Τότε να γράψω κι άλλα!
    Έχω κάνει διατριβή πάνω στο θέμα.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ναι κανε!;)ειδικα αμ εχεις κανει και διατριβη!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Απλά μετα ζείς για τα παιδιά σου, παραιτείσαι οικειοθελώς κάποια στιγμή απο το σεξουαλικό και βάζεις τον εαυτό σου σε δεύτερη μοίρα με απώτερο σκοπό να μη στερήσεις στα παιδιά σου, πας 40 μέστη μιζέρια κ ανία, σε απολύουν απο τη δουλειά, έρχεται η γκρίνια, ο χωρισμός και επανέρχεσαι στα εργένικα χρόνια στα 50 χαχαχα, δε θέλω ουτε να το σκέφτομαι, έχει πολλά γκομενάκια στα καπί ;) lol

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    παιδια δεχομαι οτι τα παιδια που και που δινουν χαρα αλλα ποτε μα ποτε δεν εχω δει χαρουμενη νοικοκυρα ολο ακτι παιδακια να σκουζουν η γυναικα αλαφιασμενη να ρεχει να ναι γκομενα γυναικα φιλη,συζηγος εργαζομενη ο αντρας λογικο να χει φρκαρει βαρεθε χασει διαθεση για σεξ αισχος!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •