...τη δημοκρατία μου μέσα! - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 139 of 139
  1. #136
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Alobar



    δε συνηθίζω να \'πονώ\' για πράματα που δεν πονούν...


    τωρα που ειδες οτι πονεσε (αλλιως δεν θα ανοιγε θεμα η weird)
    μηπως και πονας η ειδες οτι εχεις ολικη αναισθησια?



    κι ούτε να ομιλώ για λογαριασμό άλλων


    μα φυσικα....
    οταν βλεπουμε να πεταγονται πασης φυσης ατακες (σεξιστικες και αλλες) εμεις δεν συνηθιζουμε να μιλαμε για λογαριασμο αλλων.....




    με τόσο \'δυναμική\' όσο η χρήστρια Γουίρντ.


    το αν ειναι καποιος δυναμικος, αυτο το επιτρεπεται να διαβαζει οτι να ναι?





    Μη μοιράζετε τη μικρότητά σας διακαώς. Μετά τί θα κάνετε χωρίς αυτήν;... ευλόγησον και καλή σας νύχτα...


    κοιμησου στο μακαριο υπνο σου τεκνο μου....
    εκει τουλαχιστον νιωθεις ευτυχισμενη.
    Ειναι και αυτο μια λυτρωση....





  2. #137
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by DissolvedGirl

    Democracy
    Πήγαινε εκεί που λέει Theory αν θες. Δώσε ιδιαίτερη προσοχή εκεί όπου ο Αριστοτέλης λέει \"whatever is decided by the majority is sovereign\".


    να εισαι πιο σαφης και συγκεκριμενη.
    Η δημοκρατια χωριζεται σε τρεις κατηγοριες,
    στην αμεση, την συμμετοχικη και την αντιπροσωπευτικη.
    Σημερα στην ελλαδα που ζουμε εφαρμοζεται η τριτη περιπτωση.
    Εσυ για ποια δημοκρατια μιλας?




    Για αρχή, η οποιαδήποτε μονάδα και ομάδα έχει τη δικη της υπόσταση. Θεωρητικά λοιπόν, ισχύει αυτό που λες, ότι η κάθε μονάδα η ολιγομερής ομάδα μπορεί να μένει εκτος διαδικασιών της πλειψηφίας και να διατηρεί την διαφορετική της υπόσταση. Πρακτικά όμως, είναι μερικοί κανόνες και κοινωνικές επιταγές της πλειοψηφίας που δεν μπορεί κανένας να αγνοήσει χωρίς να υπάρξει αντίδραση. Κανεις δεν σου επιβάλει να υπακούς τους νομους της πλειοψηφίας, υπάρχουν όμως συνέπειες (νομικές, κοινωνικές, συμπεριφοριακες κτλ) για όσους παρεκλύουν, τις οποιες οφείλεις να κατανοήσεις και να αποδεχτείς ότι θα τις υποστείς εφόσον θέλεις να παραμείνεις όπου είσαι.


    δεν διαφωνω σε αυτο το κομματι,
    αυτο αλλωστε ζουμε σημερα σε ολο και μεγαλυτερο βαθμο.
    Η ελλαδα ειναι μια πρακτικη εφαρμογη αυτων που λες.
    Ζουμε σε μια δημοκρατια οπου με αντιπροσωπευση και το συστημα που εχουν φτιαξει, αυτο επιτρεπει σε καμποσους να κλεβουν ασυστολα και οι υπολοιποι να υπομενουν αυτο που λες.

    Ερχεσαι εσυ τωρα να μου πεις,
    οτι αυτο ειναι και το σωστο.
    Επετρεψε μου να εχω αλλη γνωμη.




    Δυστυχώς κατά εμέ, ο κάθε ένας έχει δικαίωμα κριτικής, όπως και ο κάθε ένας έχει δικαίωμα άποψης. Και στην Ελλάδα οι κάτοικοι έχουν γλώσσα, πολύ μακριά κιόλας, και μιλάνε συνεχεια... δεν κουνάνε τον κώλο τους όμως να αλλάξει κάτι, εκεί είναι το θέμα :D


    δεν τον κουνανε γιατι αν τον κουνησουν θα τους τον κοψουν,
    και κατα δευτερον, υπαρχει ενα κομματι που ειναι συνενοχο σε ολη αυτη την κωμωδια της δημοκρατιας (και της ασυδοσιας συναμα) των τελευταιων ετων.





    Και εγώ. Και νομίζω ο περισσότερος κόσμος πλέον, και λόγω της παγκοσμιοποίησης και λόγοι της προόδου γενικά του ανθρωπινου είδους (ξέρω, μεγάλη κουβέντα είπα τώρα) είναι πιο ανοιχτός στην έννοια του διαφορετικού, το δοκιμάζει πρώτα πριν το κρίνει. Ότι το κρίνει όμως στο τέλος, αυτό είναι δεδομένο :)



    κολοκυθια κρινει,
    αν ηταν ετσι θα περναγανε τα χρονια και θα βλεπαμε βελτιωση.
    Εσυ πως εξηγεις το φαινομενο, οτι αυτη η κριτικη που γινεται δινει εδαφος για να ειμαστε ολο και χειροτερα?





    Με αυτη την εννοια δεν μπορουμε να πεταμε ατακες για την δημοκρατια και να διαβαζουμε αριστοτελη,
    αλλα πρεπει να ανοιγουμε τα ματια μας και αντικρυζουμε αυτο που υπαρχει διπλα μας.
    Και σε αυτο η μποχα περισευει,
    και το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι η δημοκρατια που υπερασπιζεσαι δεν ειναι τιποτα αλλο απο βοθρολυματα.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640

    να εισαι πιο σαφης και συγκεκριμενη.
    Η δημοκρατια χωριζεται σε τρεις κατηγοριες,
    στην αμεση, την συμμετοχικη και την αντιπροσωπευτικη.
    Σημερα στην ελλαδα που ζουμε εφαρμοζεται η τριτη περιπτωση.
    Εσυ για ποια δημοκρατια μιλας?

    Δε νομίζω να χρειάζεται περισσότερη σαφήνεια γιατί δε μιλάω για καμια από τις 3 συγκεκριμένα, αλλα για τη δημοκρατία γενικότερα, και όχι την Συνταγματική της μορφή. Αναφέρομαι λοιπόν χαλαρότερα και στις 3 αφού και οι 3, με τον έναν η τον άλλο τρόπο, δίνουν στο λαό τη δύναμη να επιλέξει τους ηγέτες του. Περισσότερο όμως αναφέρομαι στην ιδέα της δημοκρατίας ότι η πλεοψηφία είναι ισχυρότερη της μονάδας. Ότι δηλαδή, αφού η κάθε μονάδα ασκήσει την ελευθερια έκφρασης της άποψης της, η απόφαση της ομάδας θα επηρεάσει την κάθε επιμέρους μονάδα, και το κάθε άτομο είτε θα το αποδεχτεί αδιαμαρτύρητα, είτε θα αντιδράσει και θα δεχτεί πολλαπλάσιες αντιδράσεις επίσης, είτε θα αποχωρήσει.


    Ζουμε σε μια δημοκρατια οπου με αντιπροσωπευση και το συστημα που εχουν φτιαξει, αυτο επιτρεπει σε καμποσους να κλεβουν ασυστολα και οι υπολοιποι να υπομενουν αυτο που λες.

    Ερχεσαι εσυ τωρα να μου πεις, οτι αυτο ειναι και το σωστο.
    Επετρεψε μου να εχω αλλη γνωμη.

    Σου επιτρέπω φυσικά να έχεις οποια γνώμη θες, αρκεί να μην διαστρεβλώνεις επί ουδενί τη δικη μου. Δεν ανέφερα πουθενά ούτε το δίδυμο \"καλο/κακό\" ούτε το \"σωστό/λάθος\" ούτε καν το πολιτικο σύστημα της Ελλάδας ως σημείο αναφοράς. Όπως είπα και πριν, με ενδιαφέρει περισσότερο το ιδεώδες και κοινωνικό κομμάτι της δημοκρατίας παρα το πρακτικά εφαρμόσιμο στα πολιτικά συστήματα της κάθε χώρας. Σαφώς και δεν συμφωνώ όταν 100 άτομα έχουν συγκεντρώσει το 85% του πλούτου μιας χώρας και τα υπόλοιπα εκατομμύρια πληρώνουν τη νύφη, αλλα αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα... (συνεχίζω πιο κάτω)


    δεν τον κουνανε γιατι αν τον κουνησουν θα τους τον κοψουν, και κατα δευτερον, υπαρχει ενα κομματι που ειναι συνενοχο σε ολη αυτη την κωμωδια της δημοκρατιας (και της ασυδοσιας συναμα) των τελευταιων ετων.

    ...αυτή είναι λοιπόν η ελληνική πραγματικότητα, και όσο τα εκατομμύρια δεν θέλουν να ξεβολευτούν και φοβούνται αντιδράσεις, τόσο το πρόβλημα θα διαιωνίζεται όπως ήδη έχει συμβεί, και θα χειροτερεύει. Όσο οι έλληνες ζούνε με την νοοτροπία ωχαδερφισμού \"ας βολευτώ εγώ και δε με νοιάζει για τους άλλους\" δεν θα φτιάξει τίποτα στην Ελλάδα. Όπως είπε και ένας διάσημος ανώνυμος \"Θέλω η λιγότερη διαφθορά η περισσότερες ευκαιρίες να συμμετάσχω\" και ως λαός έχουμε παγκοσμίως ταχθεί στην δεύτερη κατηγορια.
    Και όντως οι αντιδρούντες βρίσκονται με κομμένα ποπουδελια γιατί είναι few and far between. Πιστεύεις όμως ότι αν 1-2 εκατομμύρια κόσμου, που και πάλι δεν είναι η πλειψηφία αλλα είναι αρκετά για να αποτελέσουν ομάδα και σίγουρα θα είχαν την υποστήριξη και της υπόλοιπης χώρας, έβγαιναν στους δρόμους και αντί του κατευθυνόμενου χουλιγκανισμού και βανδαλισμού, μπλόκαραν τα πάντα για να p.x. εφαρμοστεί το πόθεν έσχες σε όλους τους πολιτικούς, ότι 2 μιλιούνια κόσμος θα έχανε τον κώλο τού;
    Είμαστε βολεμένοι Κρίνo, δεν υπάρχει αμφιβολία περί τούτου. Έχουμε μάθει στα λίγα και με το σταγονόμετρο και χοροπηδάμε σαν τα σκυλάκια όταν κάποιος μας δίνει μια μπουκιά παραπάνω (σαν τους Σκωτσέζους λόρδους του Braveheart ένα πράγμα, πριν σκάσει ο William). Εάν δεν το πάρουμε απόφαση ότι για να αλλάξει το σύστημα, θα δεινοπαθήσουν όλοι ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, δεν θα πάμε πουθενά.
    Anyway, back on topic.


    κολοκυθια κρινει,
    αν ηταν ετσι θα περναγανε τα χρονια και θα βλεπαμε βελτιωση. Εσυ πως εξηγεις το φαινομενο, οτι αυτη η κριτικη που γινεται δινει εδαφος για να ειμαστε ολο και χειροτερα?

    Απάντησα παραπάνω. Και ως επιλογή 2, είναι τυχαίο νομίζεις ότι, από την τάξη μου, τουλάχιστον 1 στους 3 έχει φύγει για σπουδές στο εξωτερικό... και δεν το πολυσκέφτεται να γυρίσει;

    Με αυτη την εννοια δεν μπορουμε να πεταμε ατακες για την δημοκρατια και να διαβαζουμε αριστοτελη, αλλα πρεπει να ανοιγουμε τα ματια μας και αντικρυζουμε αυτο που υπαρχει διπλα μας.
    Και σε αυτο η μποχα περισευει, και το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι η δημοκρατια που υπερασπιζεσαι δεν ειναι τιποτα αλλο απο βοθρολυματα.

    A όλα και όλα, εγώ δεν είμαι και πολύ υπέρ της δημοκρατίας ως σύστημα διακυβέρνησης, γιατί δεν πιστεύω ότι η πλειοψηφία μπορεί πάντα να διακρίνει ποια είναι η καλύτερη επιλογή, και φυσικά επαναλαμβάνω ότι δεν υπερασπίζομαι οτιδήποτε πολιτικοειδες γιατί δεν ήταν αυτή η κατεύθυνση που ήθελα να πάρει η συζήτηση. Είμαι ένα ελευθεριάζον σοσιαλο-καπιταλιστικό γουρούνι και το χαίρομαι, οποτε το πολιτικο κομμάτι της δημοκρατίας με αφήνει μάλλον αδιάφορη. Βλέπω και εκφράζω απόψεις πολύ αποστασιοποιημένα :)

    Αυτό που με ενδιαφέρει εμενα ως δημοκρατικό φαινόμενο είναι περισσότερο κοινωνικό/συμπεριφοριακο. Συμφωνώ μεν ότι ο κάθε ένας οφείλει να είναι ο εαυτός του και να έχει τις απόψεις του, διαφωνώ όμως ότι όλες οι απόψεις χρήζουν εφαρμογής και οφείλουν να γίνονται αποδεκτες απλά και μονο επειδή εκφράστηκαν.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  4. #139
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν μου απάντησες όμως DissolvedGirl. Για ποιόν το έγραψες το θέμα;

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •