υπαρχει η ελευθερια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    8

    υπαρχει η ελευθερια

    νιωθει κανεις πως ειναι ελευθερος, αλλα στα αληθεια δεν ειναι? πως ολα ειναι στο χερι του να αλλαξει αλλα δεν ξερει πως? πως ειναι υπευθυνος αλλα και παλι δεν ειναι? υπαρχει η ελευθερια? και πως κατακτιεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στα χειροτερα μου αισθανομαι ερμαιο...απλως μια μαριονετα που δεν μπορει να κινησει τα νηματα του ενω εχει την δυνατοτητα.

    Αλλαγη του τροπου που βλεπουμε τα πραγματα θα ελεγα αλλα δεν εχω καποια μαγικη συνταγη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εμενα μου αρεσει πολυ να το οπτικοποιω.

    Οποτε νοιωθεις οτι εισαι γεματος αλυσιδες και σε καθοδηγουνε αλλοι καπου την ωρα που εισαι ανυμπορος να κανεις κατι, σκεψου οτι με καποιον τροπο αποκτας απιστευτη δυναμη την ωρα που μεταλασεσαι σε ενα πολυ δυνατο πλασμα στυλ \"hulk\" και τις κανεις 1000 κομματια. Ακου και τον ηχο οταν θα σπανε,ακου και αυτους που σε δεσανε να τρεχουν πανικοβλητοι φωναζοντας \"λυθηκε!! run for your liveees!αργκ!\" Ειναι πολυ λυτρωτικο ολο αυτο το συναισθημα!

    Το πως θα μεταμορφωθεις εκει το αφηνω στη φαντασια του καθενος^^

    Μπορεις να πιασεις να πιεις μια τελευταια γουλια απο ενα μικροσκοπικο μπουκαλακι στην τσεπη σου που εχει μεσα τον μαγικο ζωμο του Αστεριξ,

    μπορεις να δεις πανσεληνο πανω και να μεταμορφωθεις σε εναν πανισχυρο werewolf

    κτλ κτλ


    .


    οκ οκ ισως insane λογικη αλλα την καραγουσταρω χωρια που δουλευει ^^

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εγω οταν δεν ειχα δυναμη να σηκωθω το πρωι απο το κρεββατι λογω νυστας...οπικοποιουσα οτι ερχοταν και μου βαραγε καποιος...ενεσεις καφεϊνης λολ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Εμενα μου αρεσει πολυ να το οπτικοποιω.

    Οποτε νοιωθεις οτι εισαι γεματος αλυσιδες και σε καθοδηγουνε αλλοι καπου την ωρα που εισαι ανυμπορος να κανεις κατι, σκεψου οτι με καποιον τροπο αποκτας απιστευτη δυναμη την ωρα που μεταλασεσαι σε ενα πολυ δυνατο πλασμα στυλ \"hulk\" και τις κανεις 1000 κομματια. Ακου και τον ηχο οταν θα σπανε,ακου και αυτους που σε δεσανε να τρεχουν πανικοβλητοι φωναζοντας \"λυθηκε!! run for your liveees!αργκ!\" Ειναι πολυ λυτρωτικο ολο αυτο το συναισθημα!

    Το πως θα μεταμορφωθεις εκει το αφηνω στη φαντασια του καθενος^^

    Μπορεις να πιασεις να πιεις μια τελευταια γουλια απο ενα μικροσκοπικο μπουκαλακι στην τσεπη σου που εχει μεσα τον μαγικο ζωμο του Αστεριξ,

    μπορεις να δεις πανσεληνο πανω και να μεταμορφωθεις σε εναν πανισχυρο werewolf

    κτλ κτλ

    χα φοβερο ειδικα εμενα που μαρεσει να κανω ττεεοια ταξιδια μυο φαινεται φοβερο!:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ναι αλλά σύμφωνα με τον Wegner (2002) και τους Jameson et al (2001) (*insert τυπικές ψυχολογικές έρευνες που λένε ότι η ελευθερία δεν είναι αυτό που φαίνεται μπλα μπλα)

    (μετά από 1000 σειρές εξηγήσεων και ερευνών)

    οπότε η ελευθερία είναι ψευδαίσθηση


    (standard petran response) lol

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    8
    αυτους πετραν δεν τους ξερω. ειναι φιλοσοφοι? τι ειναι? δεν νομιζω πως ειναι ψευδαισθηση, καπου ακουσα πως ο ανθρωπος κατακτα την ελευθερια οταν αποκτησει και σηκωσει τις ευθυνες των επιλογων του. εγω παλευω ακομα να γινω υπευθυνος αλλα ακομα δεν τα καταφερα.τις αποφευγω να πω την αληθεια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by manic
    αυτους πετραν δεν τους ξερω. ειναι φιλοσοφοι? τι ειναι? δεν νομιζω πως ειναι ψευδαισθηση, καπου ακουσα πως ο ανθρωπος κατακτα την ελευθερια οταν αποκτησει και σηκωσει τις ευθυνες των επιλογων του. εγω παλευω ακομα να γινω υπευθυνος αλλα ακομα δεν τα καταφερα.τις αποφευγω να πω την αληθεια


    Πλάκα κάνω manic :P



    Πλάκα πλάκα ο Wegner υπάρχει και είναι πολύ πρωτοποριακός ψυχολόγος (ο jameson είναι δημιούργημα δικό μου λολ). Έχει κάνει πολύ πρωτοποριακά πειράματα για το κατα πόσο η βούληση είναι συνειδητή. Αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα από την πιο αφηρημένη, γενικότερη και δύσκολη έννοια της \"ελευθερίας\" χε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ανάληψη ευθυνών.. Ας μην ξεχνάμε και τον ρόλο των ατόμων που θέλουν ή τους βολεύει να μην είμαστε ελεύθεροι. Κάποιες φορές νιώθω ότι είμαι ελεύθερη και μπορώ να φτιάξω τη ζωή μου όπως την ονειρεύομαι ή τουλάχιστον να προσπαθήσω, άλλες πάλι λέω ότι γελιέμαι αν νομίζω ότι θα αποδεσμευτώ από τα άτομα και τις καταστάσεις που με κάνουν να νιώθω εγκλωβισμένη.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by chr1986
    Ας μην ξεχνάμε και τον ρόλο των ατόμων που θέλουν ή τους βολεύει να μην είμαστε ελεύθεροι.
    Σουπερμπ!

    Μου αρεσε πολυ αυτο!

    +1

    Ειναι μια αληθεια. Καποια ατομα βολευονται απο τετοιες καταστασεις ωστε να εχουν μια δικαιολογια να γκρινιαζουν μετα ή να τραβανε την προσοχη του κοσμου κτλ κτλ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •