αγχος και αρρωστοφοβιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14

    αγχος και αρρωστοφοβιες

    kalhspera sas paidia eimai kainourios edw kai 8a 8ela na moirastw mazi sas to provlhma mou!! egw loipon eimai 19 xronwn kai ton teleftaio kairo pasxw apo kriseis panikou alla ektos apo afto exw mia monimh fovia apo thn efhveia oti 8a pe8anw apo kardiakh prosvolh!! an kai ka8e xrono kanw e3etaseis kai m vgainoun ka8ares exw afth th fovia!! afto prepei na ofeiletai sto oti kata kairous akouw gia 8anatous a8lhtwn apo anakoph kai ta loipa kai epidi kai gw gymnazomai nomizw pws kai gw 8a xw thn idia katalh3h!! mesa apo afth thn fovia arxisa na pa8ainw kriseis panikou oi opoies miazane poly me symptwmata kardiakhs prosvolhs kai afto me tromaze para poly!! kapoies fores mesa sthn hmera niw8w tis legomenes ektaktes systoles ths kardias apo to agxos kai merikes fores taxypalmies! poia einai h gnwmh sas enas psyxologos 8a mporouse na me voh8hsei h tsampa kopos 8a htan?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    katholou tsaba....enas psixologos (gia mena kalitera psixiatros) tha se voithouse arketa.

    Akrivos ta idia sybtomata pou perigrafeis eho kai ego......kai ego otan akouo gia thanatous neon anthropon apo anakopi nomizo pos tha eimai o epomenos.......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    prepei na apallagoume apo afto omws file mou einai arrwstia!! phga prin merikes meres se psyxologo kai m grapse 2 farmaka bespar kai dumyrox alla akoma dn vlepw prokoph!! hmoun sto gymnasthrio prin kapio kairo kai me xe piasei toso entonos fovos p nomiza pws 8a pesw katw kai apo tote fovamai na gymnastw! esy file mou pws apekthses afth th fovia?? exeis kai sy kriseis panikou??

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    psyxiatro h8ela na pw*:P

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μαστα....
    γραφεται και με ελληνικα για να καταλαβαινουμε και οι υπολοιποι ε?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    σορρυ φιλε απλα η συνηθεια βλεπεις...:P

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    no problem.
    για δεκα χρονια εγραφα ετσι...
    :P:P:P:P

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    εσενα φιλε μου ποια ειναι η γνωμη σου? εκτος απο το οτι κουβαλαμε τρελα:P

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οτι καταρχην πρεπει να καλυψεις το τεχνικο κομματι (γιατρους εξετασεις κλπ)
    και εφοσον το κανεις αυτο, θα πρεπει να γνωριζεις οτι οι πιθανοτητες να παθεις κατι ειναι απειροελαχιστες.

    Απο κει και περα,
    οταν προσθετεις αγχος, αυτο θα σου εμφανισει και σωματικα προβληματα.

    Αν θες, μια καλη συζητηση θα ηταν να σκεφτεις,
    πως σου προκυπτει αυτο το αγχος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    παντωσ πολυ παραξενο που τοοοοσοσ κοσμοσ εχει αυτη την φοβια... σαν να μην μπορουμε να συγκεντρωθουμε στην ζωη βρε παιδι μου..τι πραγμα και αυτο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    οι τελευταιες εξετασεις μου βγηκανε πεντακαθαρες και τις εκανα πριν 2 μηνες αλλα αυτη η φοβια εκει παραμενει... ενας καλος ψυχολογος μου χρειαζεται απο οτι καταλαβα! υπουλο πραγμα το αγχος πολυ υπουλο....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σαφως και με καποιον ειδικο θα μαθεις πολλα περισσοτερα,
    μπορεις να κανεις μια πρωτη επαφη και στην συνεχεια αν θες συζηταμε κατω απο νεα δεδομενα.


    ΥΓ..... καλυτερα να βγαλεις τις τελειες στο τιτλο, που δεν σημαινουν και τιποτα και δεν θα μπει καποιος με το ιδιο προβλημα να διαβασει αυτο που γραφεις.
    Μπορεις να βαλεις πχ υπερβολικο αγχος απο αθλητη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ενασ καλοσ ψυχολογοσ χρειαζεται σε ολουσ.. οποτε μην αγχωνεσαι... αν το θεμα σου ειναι οικονομικο και δεν μπορεισ να πασ σε ιδιωτη..υπαρχουν και τα κεντρα ψυχικησ υγειασ δωρεαν.

    αν και πιστευω πωσ φοβιεσ τετοιου τυπου..θα καλητερευαν αν πχ ταξιδευαμε περισσοτερο..μεναμε στην εξοχη..κλπ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ίσως να πρέπει να βάλεις και ένα φίλτρο σε αυτά που ακούς και διαβάζεις. δηλαδή εφόσον βλέπεις ότι φοβάσαι, προσπάθησε να μην ψάχνεις στο ίντερνετ για ασθένειες ή για αθλητές που έπαθαν κάτι. ή αν ακούς ανθρώπους να συζητάνε τέτοια θέματα, αγνόησε τους, πήγαινε πιο πέρα να μην ακούς.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    το κακο ειναι πως οι εικονες εχουν μεινει χαραγμενες στο μυαλο μου! πολλες φορες εκει που ειμαι χαλαρος μου ρχεται στο μυαλο η εικονα καποιου αθλητη που ειχε πεθανει μεσα στο γηπεδο και αυτοματα αγχωνομαι με πιανει πανικος και νομιζω πως ερχεται το τελος μου!! παντως συμφωνω αν πηγαινα διακοπες θα ηταν πολυ καλυτερα γιατι και πιο χαλαρος θα ημουν και το μυαλο μου θα καθαριζε.. πιστευα πως ειμαι ο μονος με την συγκεκριμενη φοβια αλλα τελικα αλλα βλεπω στην πορεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •