Ταχυκαρδίες και Δύσπνοια με απλή κίνηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Ταχυκαρδίες και Δύσπνοια με απλή κίνηση...

    Καλησπέρα και πάλι...

    Μετά από μία περίοδο άγχους (έχω αρκετό ακόμα) που είχα απίθανους πονοκεφάλους, πόνους στην κοιλιά και διάφορα άλλα, έχει έρθει το τελευταίο 20ήμερο που με απλές κινήσεις (π.χ μεταφορά ενός σκαμπό, σκούπισμα μαλλιών μετά από μπάνιο, ανέβασμα σκάλας, κτλ) έχω έντονη ταχυκαρδία και ελαφριά δύσπνοια..έχω αίσθηση κούρασης...(παίρνω Seroxat & Xanax)...Έκανα check up καρδιάς (λόγω του ότι υπάρχει ένα ιστορικό με πρόβλημα καρδιάς, από την μεριά του πατέρα μου..) και ΟΛΑ ήταν σε απόλυτα φυσιολογικά επίπεδα (triplex, υπέρηχο, καρδιογράφημα, κτλ)...Υπάρχει κάποιος με ίδια συμπτώματα...με ανησυχεί το γεγονός ότι με πιάνει σε κατάσταση κίνησης...Υπάρχει περίπτωση να είναι ψυχοσωματικό..μήπως επηρεάζουν τα φάρμακα??

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

    Φοίβος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Fivkoun mia theia m ta xe auta k phre xanax gia 2 vdomades k ladose tautoxrona..ta ladose ta pairnei arketo kairo einai antikatathlitpika alla exoun agxolytikh drash agxos einai k gw thumamai mia fora p pernaga kati polu stressful m ponage h kardia sthn kinhsh k thn batheia eispnoh..
    gia ola auto to anathematismeno agxos ftaiei

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athina
    Posts
    14
    mia apo ta idia kai gw mn anhsyxeis eimai 19 xronwn kai pleon apo to agxos anevainw 5 skalia kai h kardia niw8w les kai 8a spasei!! exw kanei kai gw kardiologikes e3etaseis kai htan ka8ares prin ligo kairo!! agxos einai mn se anhsyxei dn exeis kardia 1000% apla kai epidi paw gymnasthrio otan exw agxos dn mporw na kanw to paramikro niw8w kourasmenos xwris na xw gymnastei!! mn se anhsyxeis fivkoun to agxos mporei na se kanei na nomizeis pws exeis oles tis arrwsties tou kosmou!! paidia egw 8a sas kanw mia akyrh erwthsh an mporeite kai 8elete na me voh8hsete gt o psyxiatros mou me xei grapsei sta...tou:P sorry kiolas! kanw 8erapeia me bespar kai dumyrox, to bespar einai hpio agxolytiko kai to dumyrox antikata8liptiko, kai to erwthma einai an mporw mia fora sto toso na pinw 1-2 pothrakia??

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5
    ...Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...ίσως να είναι αυτό το αναθεματισμένο άγχος...
    Επίσης, όταν μιλάω, αισθάνομαι μερικές φορές ότι δεν μου αρκεί το οξυγόνο...και έχω δύσπνοια...!!! :/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ίσως είναι από το άγχος, μου φαίνεται ότι σε κάποια άτομα το σώμα τους \"μαθαίνει\" να είναι πιο ευαίσθητο και να παράγει πιο εύκολα αδρεναλίνη. Μου φαίνεται πως ίσως αναπνέεις γρήγορα χωρίς να το καταλαβαίνεις. Προσπάθησε να αναπνέεις από την μύτη και αργά.


    Πάντως και χωρίς άγχος πρόσφατα αναγνωρίστηκε μια ανάλογη \"σωματική\" κατάσταση (αν και πολλές φορές συνυπάρχει με γενικευμένο άγχος) η ορθοστατική ταχυκαρδία

    http://en.wikipedia.org/wiki/Postural_orthostatic_tachycardia_syndrome


    Πες τον γιατρό σου να δοκιμάσεις tenormin (η inderal), είναι φάρμακο beta-blocker που μπλοκάρει την αδρεναλίνη στην καρδιά (αλλά και ηρεμεί από το άγχος). Νομίζω ότι-(ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση)- είναι πολύ πιο χρήσιμο π.χ. από το xanax (και πολύ πιο \"αθώο\" φυσικά καμια σχέση, αφού δεν εθίζει και τέτοια)

    Επίσης δοκίμασε να ασκείσαι (π.χ. τρέξιμο, μπάσκετ) μέσα σε κάποια φυσιολογικά πλαίσια. Όσο και αν ακούγεται παράδοξο (και ίσως τρομακτικό γι\'αυτό που αισθάνεσαι), βοηθάει! Προσπάθησε γι αρχή να κάνεις τζοκινγκ και να ελέγχεις την αναπνοή σου. Σταδιακά μέρα με την μέρα και χωρίς να πιέζεσαι καθόλου (και όποτε νιώθεις έτσι) ανέβασε λιγάκι τον χρόνο εως κάποιο σημείο. Να θυμάσαι ότι δεν κάνεις προταθλητισμό και θα το κάνεις μόνο στα πλαίσια για να αισθανθείς καλύτερα, οπότε πήγαινε με τις αντοχές σου και με το πως αισθάνεσαι και όχι με κάποια ανώτερη επιτυχία η σκοπό!

    Γενικά αν έχεις τέτοια στο μυαλό σου (μεγάλοι στόχοι η τρελά όνειρα) προσπάθησε να τα αποβάλεις γιατί το πιο πιθανό είναι-σε περίπτωση που έχεις τέτοιες απόψεις- ότι αυτά σου έχουν φέρει το άγχος. Πάντα πήγαινε χαλαρά και μέσα στα πλαίσια που μπορείς !

    Για κάθε ενδεχόμενο φυσικά ψάξε (και αφού λες ότι έχεις και άγχος) και για ψυχοθεραπεία. Η καλύτερη γι αυτές τις περιπτώσεις είναι μακράν η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία (ίσως με με έμφαση στο συμπεριφορικό κομμάτι), όπου θα μάθεις αν υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι ψυχολογικοί παράγοντες που σου προκαλούν την ταχυκαρδία, καθώς και ακούσιες σωματικές κινήσεις/πράξεις (π.χ. χωρίς να το καταλαβαίνεις μπορείς να σφίγγεις τους μυες σου και να έχεις ταχύπνοια από το στόμα). Αν αναγνωριστούν και τέτοιοι παράγοντες με την βοήθεια ενώς έμπειρου θεραπευτή θα προσπαθήσετε να τους αλλάξετε μαζί (αλλά και μόνος σου σπίτι αφού θα κρατάς ένα ειδικό ημερολόγιο και θα μάθεις να προσέχεις κάποια πράγματα). Πολλά άτομα έχουν παραπάνω άγχος λόγω επίσης και κάποιων δυσλειτουργικών πεποιθήσεων και στοιχείων του χαρακτήρα τους και γενικά βοηθάει να πάτε και σε αυτά τα πράγματα μαζί με τον θεραπευτή. Εύχομαι καλή τύχη και δύναμη! Δεν είναι τίποτα σουδαίο πάντως ούτε κάτι να φοβάσαι, παρ όλο που σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα. Απλά δουλεύεις \"πιο γρήγορα\" από τους άλλους χε :P

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    5
    GEIA SE OLOUS PAIDIA..ANTIMETWPIZW KAI EGW TO IDIO PROBLHMA ME THN KARDIA MOU..META APO KAPOIES TAXUKARDIES POU EKANA PRIN 1.5 XRONO,ARXISA NA ANAPTUSSW ENTONH EMMONH KAI FOBIA ME TO OLO THEMA..PAROLO POU EKANA OLES TIS APARAITHTES EKSETASEIS KAI ME DIABEBAIWSAN OTI DEN EXW TPT KAI EINAI APO TO AGXOS,TO PRAGMA AUTO TO TELEUTAIO DIASTHMA EXEI XEIROTEREPSEI SE MEGALO BATHMO..EXW ANAPTUPSEI ANUKOUSTES FOBIES ME THN KARDIA MOU KAI TOUS PALMOUS MOU..PLEON SUMPERIFEROMAI SAN KARDIOPATHIS,DEN PERPATAW KATHOLOU,DEN ANEBAINW ANHFORES KAI SKALES,DEN SHKWNOMAI APOTOMA,KAI ALLA POLLA,KAI OLA AUTA EPEIDH TA PARAPANW POU PROKALOUN ENTONH TAXUKARDIA(120-160 PALMOUS),XWRIS IDIAITERH SWMATIKH ASKHSH,ME TO TIPOTA DHLDH..OLH THN WRA PLEON TSEKARW TOUS PALMOUS MOU,SUNEXEIA.EPISHS EXW 10-25 EKTAKTOSUSTOLES THN HMERA,KAI AUTO EINAI H XARISTIKH MOU BOLH,GIATI PRIN DEN TO EIXA..KSERW OTI EINAI AKINDUNO ALLA OTAN TO AISTHANOMAI EINAI TRAGIKO..SUN OTI ME THN TAXUKARDIA EXW KAI ELAFRIA DUSPNOIA..DEN MPORW NA KATALABW TI EINAI AUTO POU SUMBAINEI..DEN EXW PAREI POTE FARMAKA AGXWLUTIKA-HREMISTIKA KLP,GT FOBAMAI TIS PARENERGEIES..PLEON MOU EXOUN MPEI SKEPSEIS OTI MOU EMEINE KOUSOURI AUTO TO PRAGMA KAI OTI THA ME KUNHGAEI OLH MOU TH ZWH..DEN BGAINW PLEON APO TO SPITI,OUTE DOULEUW GIA AUTO TO LOGO..EXEI KANEIS SAN PAROMOIO PROBLHMA;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by DEMGAL23
    GEIA SE OLOUS PAIDIA..ANTIMETWPIZW KAI EGW TO IDIO PROBLHMA ME THN KARDIA MOU..META APO KAPOIES TAXUKARDIES POU EKANA PRIN 1.5 XRONO,ARXISA NA ANAPTUSSW ENTONH EMMONH KAI FOBIA ME TO OLO THEMA..PAROLO POU EKANA OLES TIS APARAITHTES EKSETASEIS KAI ME DIABEBAIWSAN OTI DEN EXW TPT KAI EINAI APO TO AGXOS,TO PRAGMA AUTO TO TELEUTAIO DIASTHMA EXEI XEIROTEREPSEI SE MEGALO BATHMO..EXW ANAPTUPSEI ANUKOUSTES FOBIES ME THN KARDIA MOU KAI TOUS PALMOUS MOU..PLEON SUMPERIFEROMAI SAN KARDIOPATHIS,DEN PERPATAW KATHOLOU,DEN ANEBAINW ANHFORES KAI SKALES,DEN SHKWNOMAI APOTOMA,KAI ALLA POLLA,KAI OLA AUTA EPEIDH TA PARAPANW POU PROKALOUN ENTONH TAXUKARDIA(120-160 PALMOUS),XWRIS IDIAITERH SWMATIKH ASKHSH,ME TO TIPOTA DHLDH..OLH THN WRA PLEON TSEKARW TOUS PALMOUS MOU,SUNEXEIA.EPISHS EXW 10-25 EKTAKTOSUSTOLES THN HMERA,KAI AUTO EINAI H XARISTIKH MOU BOLH,GIATI PRIN DEN TO EIXA..KSERW OTI EINAI AKINDUNO ALLA OTAN TO AISTHANOMAI EINAI TRAGIKO..SUN OTI ME THN TAXUKARDIA EXW KAI ELAFRIA DUSPNOIA..DEN MPORW NA KATALABW TI EINAI AUTO POU SUMBAINEI..DEN EXW PAREI POTE FARMAKA AGXWLUTIKA-HREMISTIKA KLP,GT FOBAMAI TIS PARENERGEIES..PLEON MOU EXOUN MPEI SKEPSEIS OTI MOU EMEINE KOUSOURI AUTO TO PRAGMA KAI OTI THA ME KUNHGAEI OLH MOU TH ZWH..DEN BGAINW PLEON APO TO SPITI,OUTE DOULEUW GIA AUTO TO LOGO..EXEI KANEIS SAN PAROMOIO PROBLHMA;;;


    Διάβασε τι λέμε ρε μαν παραπάνω. Όλοι μπου μπαίνουν εδώ μέσα με τέτοια προβλήματα σαν και σένα μπαίνουν! Ναι, είναι πολύ κλασική η κατάσταση που περιγράφεις. Δεν μπορεί να σου \"έμεινε\" κουσούρι γιατί εσύ το προκαλείς! Απλά επειδή πάει καιρός σου έχει γίνει συνήθεια ο φόβος με την ταχυκαρδία και την δύσπνοια και με το παραμικρό-σκέψη-ενέργεια- ξανα-\"ενεργοποιείται\". Κλειδί είναι να αντιμετωπίσεις τον φόβο και να μην τον αποφεύγεις. Π.χ. να κάνεις αυτά που φοβάσαι πιο πολύ σταδιακά! Π.χ. χαλαρό τζοκινγκ για αρχή ασκήσεις κλπ.


    Αν δεν την παλεύεις με τίποτα πήγαινε σε ένα κλινικό/συμβουλευτικό ψυχολόγο να σου κάνει γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία για το άγχος/πανικούς/νοσοφοβία που πάνε πακέτο.


    Α και προσπάθησε να γράφεις με μικρά και ελληνικά ! Είναι στους κανόνες του φορουμ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πάντως ψιλοπονάκια που νιωθουμε στο θώρακα με την αναπνοή, ή με κάποιες κινήσεις μπορεί να είναι νευρόπονοι ή μυικοί πόνοι... μην σκέφτεστε πάντα το χειρότερο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Έχω ακριβώς το ίδιο.Εγώ παιδιά είμαι η χειρότερη από όλους εδώ μέσα από ότι διαβάζω.Απίστευτο αλλά τα έχω όλα.Δύσπνοια, ζαλάδες, ταχυκαρδίες μετά τήν άσκηση, τίναγμα στον ύπνο ,κούραση εύκολη σε σκάλες και δρόμο.Επίσης νιώθω ανήσυχη δεν μπορω με τίποτα να ηρεμήσω ούτε όταν ξαπλώνω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Γεια σας και παλι.
    Εχω ξαναγραψει για το προβλημα μου,απλα θα ηθελα αν μπορει καποιος να με συμβουλεψει....
    Εγω δεν εχω ταχυκαρδιες (ευτυχως) αλλα πολυ εντονο σφιξιμο ψηλα στο στομαχι και στο στηθος, τοσο εντονο σφιξιμο ομως που μερικες φορες αισθανομαι οτι δεν θα μπορω να περπατησω(δεν μου εχει συμβει ωστοσο).Δεν ποναω ή κατι αναλογο , παρα μονο αυτο το σφιξιμο και δυσπνοια αρκετες φορες.Το σφιξιμο ειναι ικανο να φτασει μεχρι το λαιμο και διαρκει από μερικα λεπτα και στη χειροτερη φαση για μερες.Με κουραζει παρα πολυ ολο αυτο γιατι ενω εχω διαθεση να κανω πολλα πραγματα αυτο με εμποδιζει και μου ριχνει την ψυχολογια, ενω δεν ειναι λιγες οι φορες που νομιζω οτι εχω κατι παθολογικο(πχ καρδια)
    Θα εκτιμουσα παρα πολυ αν περναει καποιος κατι αναλογο και συζητουσαμε για τροπους αντιμετωπισης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •