φορτικη φιλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    2

    φορτικη φιλη

    Γεια σας
    Εχω την εξης δυσκολια με μια φιλη μου. Εχω γνωρισει τα τελευταια 2 χρονια περιπου μια κοπελα με την οποια εχουμε παραπλησιο γουστο σε ταινιες, θεατρο η ζωγραφικη. Οποτε σχετικα συχνα βγαινουμε για καμια παρασταση η για καμια εκθεση σε μουσείο. Το προβλημα ειναι οτι γνωριστηκαμε παραπανω απο οσο θα επρεπε, γιατι σε αλλα θεματα δεν ταιριαζουμε ιδιαιτερα.
    Για παραδειγμα το καλοκαιρι πηγαμε μαζί διακοπες 5 μερες σε ενα νησι. Εμενα μου αρεσει το τρεχαλητο (πλην του πρωινου ξυπνηματος), αλλα αυτης της αρεσε να μην κουραζεται και πολυ. Το πρωι εγω σηκωνομουν με δυσκολια, αλλα αυτη ηταν πρωινη. Αν ειχα παει μονη μου, θα κοιμομουν, αλλα αφου πηγα με αυτην δεν μπορουσα. Το μεσημερι αυτη ηθελε να κοιμηθει, εγω καθομουνα κλεισμενη στο δωματιο να προσπαθω να διαβασω ενα βιβλιο.
    Επισης αλλο προβλημα ειναι τα τηλεφωνα. Εγω δεν ειμαι φαν του τηλεφωνου. Αυτη ομως μαλλον ειναι. Οποτε την παρω η με παρει τηλ για να τα πουμε λιγο η να κανονισουμε, το κλεινουμε μετα απο το λιγοτερο 1 ωρα (μπορει και 2). Παντα θα μου πιασει την κουβεντα. Το μοτιβο ειναι: αυτη ρωταει οτι θελει να μαθει και εγω απανταω. Λες και βγαζω διωρη διαλεξη. Λιγο πολυ τα ιδια και τα ιδια λεμε. Εχω κουραστει. Παντα βγαινουμε οι δυο μας. Τριτος ανθρωπος δεν εχει ερθει ποτε. Εχω αρχισει να το βρισκω καπως βαρετο αυτο το πραγμα. Μια απο τις τελευταιες φορες της προτεινα να βγουμε και με αλλους, μου λεει εγω δεν ειμαι υπερ των αναμειξεων. Τη ρωτησα, σου αρεσει να βγαινεις με κοσμο; μου ειπε οχι, γιατι οι αλλοι με καταπιεζουν.
    Παρολα αυτα με εμενα εχει αναποδη συμπεριφορα. Αυτη παιρνει κυριως και οπως ειπα εχω δυσκολια να το κλεισω. Την περιμενω να χορτασει η ορεξη της και δεν χορταινει με τιποτα! Επισης οταν αποφασιζουμε τι θα κανουμε, λεει οτι εχει δυσκολια να αποφασισει, αρα να αποφασιζω εγω, αλλα ο,τι δεν της αρεσει μια χαρα το δηλωνει οτι δεν της αρεσει! <<δεν μ αρεσει αυτο, δεν μ αρεσει εκεινο! πως μπορεις και τρως το φυστικοβουτυρο; πως μπορεις και πηγαινεις με καραβι 10 ωρες; και δε σε κουραζει;>> λες και εγω ειμαι η σιαμαια αδελφη της! Οτιδηποτε κανω διαφορετικα απο αυτο που αυτη θεωρει σωστο, εκπλησσεται!
    Την τελευταια φορα προσπαθησα να το κλεισω ευγενικα στα 10 λεπτα και αυτο που γυρισε και μ πε ηταν: <<και ποτε εχεις χρονο;>> Της ειπα επισης γιατι δεν πας σε καποιο καλλιτεχνικο κλαμπ να γνωρισεις κοσμο; Μου απαντησε <<εγω δε μιλαω>>.
    Πως γινεται με εμενα να συμπεριφερεται ετσι και με τους αλλους αλλιως; (απο ο,τι λεει, δεν την εχω δει με αλλους ποτε)
    Ποιους αλλους δλδ, την απουσια αλλων ορθοτερα. Αν εξαιρεσουμε μια ξαδερφη της, που την εχει χιλιοαναφερει, απο εκει και περα νεκρα.
    Επισης τι νομιζετε οτι θα ήταν καλυτερο απο τις 2 επιλογες που εχω; Να της πω ότι εχω φορτωσει η να μην ξανασηκωσω το τηλεφωνο; Φοβαμαι οτι θα παραξηγηθει αν της πω οτι με εχει ενοχλησει. Καταλαβαινω οτι μαλλον θα εχει αναγκη για παρεα, ομως δεν της επεβαλλα εγω να μην εχει φιλους.
    Ευχαριστω για το χρονο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Καλυτερα να της μιλησεις ειλικρινα.Ειναι φανερο οτι σε χειριζεται,εχει κρεμαστει πανω σου.Πρεπει να βαλλεις τα δικα σου ορια στην σχεση αυτη.
    Ισως να αντιδρασει ασχημα αλλα εσυ να εισαι σταθερη στα λογια σου.Αν πραγματικα ειναι φιλη σου θα τα σκεφθει κ θα προσπαθησει να διορθωσει την συμπεριφορα της.Αν οχι,ειναι καλυτερα να σταματησετε να κανετε παρεα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ σου προσεκτικά θα δεις πως μόνη σου δίνεις τις κατάλληλες απαντήσεις στον εαυτό σου.
    Το ερώτημα είναι,γιατί νιώθεις ενοχές όταν επιλέγεις πως ένα άτομο δε σου κάνει;Μπορούν να μας κάνουν όλοι λες;
    Μπαίνοντας στα τρυπάκια του οίκτου για τις ανάγκες καθενός που θα βρεθεί δίπλα μας μπορεί άνετα να χάσουμε κάποια από τα δικαιώματά μας,όπως είναι το δικαίωμα να είμαστε αυθόρμητοι και να μην μας καθοδηγούν τα πρέπει και οι ενοχές.
    Με την ίδια λογική όποια τράπεζα ή εταιρεία κινητής τηλεφωνίας σε παίρνει τηλέφωνο εσύ οφείλεις να απαντάς στα ερωτήματα,γιατί απλά ο άλλος στο ζητάει.Το κάνεις αυτό;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,654
    συμφωνω με την ρειν μεν,
    πιστευω κι εγω οτι πρεπει να διεκδικουμε αυτα που μας καλυπτουν στις σχεσεις μας, χωρις ενοχες.
    ΑΛΛΑ
    εδω μας μιλας για 2 χρονια φιλικη σχεση. μια φιλικη σχεση, θελει δυο,δεν νομιζω να την ειχε μονη της την σχεση.
    γιατι δεν προεβαλες τα θελω σας τα δυο αυτα χρονια?
    πηγατε διακοπες...κοιμοσουν και ξυπνουσες συμφωνα με το προγραμμα της φιλης σου. ΓΙΑΤΙ?
    μπορουσες να της πεις αν ξυπνησει νωρις να μη σε ενοχλησει γιατι εσυ ξυπνας αργα. μπορουσες να της πεις οταν ηθελε να κοιμηθει για μεσημερι οτι εσυ προτιμας να μεινεις στην παραλια. σιαμαιες ειστε?
    το ιδιο και με τους φιλους..μπορουσες να της πεις οτι εσυ θα βγεις με καποιους φιλους κι αν ηθελε μπορουσε να ερθει,αν θελει να ειστε μονο οι δυο σας, θα περιμενει καποια αλλη φορα που θα εχεις κι εσυ τετοια διαθεση....
    καμια φορα διογκωνουμε ταπραγματα και ερχομαστε σε δυσκολη θεση γιατι δεν διεκδικουμε εγκαιρως αυτα που θελουμε και καταπινουμε δυσαρεσκειες , με αποτελεσμα να μαζευεται ενας αρνητισμος που ξεσπαει ατσαλα και ορμητικα..
    ισως αν εσυ διεκδικουσες το ειδος της σχεσης που ηθελες απο την φιλη σου, να προσαρμοζοταν αυτη ....

  5. #5
    Originally posted by Remedy
    συμφωνω με την ρειν μεν,
    πιστευω κι εγω οτι πρεπει να διεκδικουμε αυτα που μας καλυπτουν στις σχεσεις μας, χωρις ενοχες.
    ΑΛΛΑ
    εδω μας μιλας για 2 χρονια φιλικη σχεση. μια φιλικη σχεση, θελει δυο,δεν νομιζω να την ειχε μονη της την σχεση.
    γιατι δεν προεβαλες τα θελω σας τα δυο αυτα χρονια?
    πηγατε διακοπες...κοιμοσουν και ξυπνουσες συμφωνα με το προγραμμα της φιλης σου. ΓΙΑΤΙ?
    μπορουσες να της πεις αν ξυπνησει νωρις να μη σε ενοχλησει γιατι εσυ ξυπνας αργα. μπορουσες να της πεις οταν ηθελε να κοιμηθει για μεσημερι οτι εσυ προτιμας να μεινεις στην παραλια. σιαμαιες ειστε?
    το ιδιο και με τους φιλους..μπορουσες να της πεις οτι εσυ θα βγεις με καποιους φιλους κι αν ηθελε μπορουσε να ερθει,αν θελει να ειστε μονο οι δυο σας, θα περιμενει καποια αλλη φορα που θα εχεις κι εσυ τετοια διαθεση....
    καμια φορα διογκωνουμε ταπραγματα και ερχομαστε σε δυσκολη θεση γιατι δεν διεκδικουμε εγκαιρως αυτα που θελουμε και καταπινουμε δυσαρεσκειες , με αποτελεσμα να μαζευεται ενας αρνητισμος που ξεσπαει ατσαλα και ορμητικα..
    ισως αν εσυ διεκδικουσες το ειδος της σχεσης που ηθελες απο την φιλη σου, να προσαρμοζοταν αυτη ....

    +............ότι πολλές φορές από ευγένεια κάνουμε τα χατίρια του άλλου ώσπου στο τέλος καταλήγουμε να μπουμε στο καλούπι του.
    Σιγά-σιγά, αλλα όχι άτσαλα, κοίτα να αλλάξεις μερικες παραμέτρους στη σχέση σας.
    Μη ξαναλέμε τα τετριμένα, \"να μας θελουν οι αλλοι γι αυτό που είμαστε\", που δυστυχώς εμπεριέχει όλη την αλήθεια των σχέσεων.
    Δεν χρειάζεται να της μιλήσεις πρόσωπο με πρόσωπο και να χαλαστείτε και οι δυο, μπορείς να το χειριστείς πιο ευέλικτα.
    Πχ, σε παίρνει τηλ και κει που πάιε να σε πρήξει, της λες πάρα πολύ ευγενικά, \"σε κλείνω, έχω άλλη γραμμή\", ή \"πρέπει να φύγω με περιμένουν\".
    Αυτό για το ότι βγαίνετε μόνες σας είναι θέμα ανασφάλειας. Εξήγησε της χαριτολογωντας πως η ζωη θέλει και λίγη ποικιλία, άσε που και κανενας γκόμενος κανέναν δεν έβλαψε........:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η κατάληξη είναι πάντα η βαρεμάρα όταν οι μικροδυσαρέσκειες σε μία σχέση καταπιέζονται και δεν εκφράζονται στην ώρα τους.Συμφωνώ και με τις δύο κοπελιές που έγραψαν όσα έγραψαν δηλαδή,πως όταν αφήνεις να συσσωρεύονται μικροπράγματα που εσένα σε χαλάνε,θα έρθει η στιγμή που αυτά θα γίνουν αθροιστικά ένα μεγαλύτερο πρόβλημα,που θα απαιτήσει δραστικότερες συμπεριφορές.

    Αυτό υπάρχει περίπτωση να το κάνεις και σε άλλες σχέσεις,δηλαδή να αφήνεις να περνάνε ασχολίαστα πράγματα που σε ενοχλούν,από \"ευγένεια\".Στην πραγματικότητα όμως,δε φταίει η φίλη σου,αλλά εσύ,που δεν έδινες το σωστό στίγμα,το καθαρό feedback απέναντι σε αυτά που σε χάλαγαν.Λειτουργώντας με τον τρόπο αυτό,μην ξεκαθαρίζοντας τα όριά σου και πότε εσύ ένιωθες να παραβιάζονται συμμετείχες η ίδια στη διαμόρφωση του χαρακτήρα της σχέσης,απλά δεν το είχες αντιληφθεί.

    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες,θα χρειαστεί να αντιδράς με γρήγορα αντανακλαστικά στις μικροπαραβιάσεις,όχι να τις αφήνεις να σιτεύουν.Στην αντίθετη περίπτωση θα αισθάνεσαι αδικημένη,ενώ η ίδια αδικούσες τον εαυτό σου,μην εκφράζοντας την αλήθεια σου έγκαιρα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Συχνά περιμένουμε από τους άλλους να καταλάβουν και να αναγνωρίσουν τις \'θυσίες\' και τις \'υποχωρήσεις\' που κάνουμε στην πορεία μιας σχέσης και να φέρονται ανάλογα. Η καλή επικοινωνία, η καλή παρέα και η αμοιβαιότητα όμως δυστυχώς δεν έρχονται μέσα από ατέλειωτους συμβιβασμούς του ενός. Είναι άλλο η ευγένεια και η καλή διάθεση να ακούσουμε και να κατανοήσουμε ένα φίλο και άλλο να ακολουθούμε συνεχώς τους ρυθμούς του. Συμφωνώ πολύ μέ όλα όσα σου έχουν ήδη γράψει alicia.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    2
    Κατ αρχην θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους αφιερωσατε το χρονο σας και μου απαντησατε.
    Διαβασα προσεχτικα αυτα που γραψατε. Νομιζω οτι οι απαντησεις σας ειναι πολυ διαφωτιστικες και ανακουφιστηκα. Η απαντηση που φοβομουνα ειναι μηπως ειμαι τελικα η γαιδουρα που δεν εχει καθολου κατανοηση για την κοπελα αυτη, η η εγωιστρια που ολο θελει να γινεται το δικο της (η κατι τετοιο).

    Μαλλον μπηκα στραβα εξ αρχης στη σχεση και παγιωθηκε αυτη η κατασταση. Δεν ειμαι και το πιο ανετο ατομο στα κοινωνικα και αυτη μου φαινοτανε ... \"καπως\", πολυ ευαισθητη; Δεν ξερω... Ενταξει στην αρχη ισως ελεγα, ας συμβιβαστω σε αυτο το σημειο δεν εγινε και τιποτα, αλλα στην πορεια ενοχληθηκα. Παντως δικιο φαινεται να εχεις σε αυτα που λες.

    Νομιζω οτι καποιες φορες εχω καποια δυσκολια να εκφραζω τα γουστα μου (η τις αποψεις μου), πχ οταν ερχονται σε αντιθεση με τα γουστα (αποψεις) του ανθρωπου που εχω απεναντι;
    Θα προσπαθησω να εκφραζω και εγω περισσοτερο τα γουστα μου, χωρις να την πιεσω σωνει και καλα να μοιραζομαστε και οπου βγαλει. Λιγο αραιωμα δεν βλαπτει.

    Ευχαριστω και παλι ολους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •