Ερώτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Ερώτηση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3

    Ερώτηση

    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα...

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, μήπως ξέρετε να με διαφωτίσετε όσοι έχετε εμπειρία από ψυχοθεραπευτές και αντικαταθλιπτικά.
    Πως καταλαβαίνει ο ασθενής ότι έχει διαλέξει καλό ψυχοθεραπευτή;
    Πως καταλαβαίνει ότι προοδεύει στη θεραπεία του και από πότε αρχίζουν να φαίνονται αποτελέσματα της θεραπείας;
    Δηλαδή μετά την πρώτη συνεδρία ποιό είναι το αποτέλεσμα, μετά τη δευτερη, μετά την τρίτη κλπ...
    Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα αντικαταθλιπτικά.
    Μπορεί να έχουν σε κάποιους ανθρώπους επικίνδυνες παρενέργειες;
    Κάπου διάβασα ότι μπορεί να επισπεύσουν μια αυτοκτονία. Ισχύει;
    Εμένα μου φαίνεται λίγο παράλογο πάντως...

    Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί επισκεύτηκα 3 φορές μια ψυχοθεραπεύτρια, δεν μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είδα κάποια βελτίωση, αν και μου φαίνεται καλή η ψυχίατρος. Μου είπε ότι έχω κάτι σαν δυσθυμία με καταθλιπτικά στοιχεία και ότι μπορεί να χρειαστεί να πάρω κάποιο αντικαταθλιπτικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Rebecca,

    Η θεραπεία είναι κάτι που μπορεί να πάρει καιρό, και σίγουρα δε θα χρειαστούν μόνο 3 συνεδρίες.

    Επίσης, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μπορεί να έχει άλλη εξέλιξη από κάποια άλλη.

    Τα αντικαταθλιπτικά έχουν παρενέργιες όπως όλα τα φάρμακα. Ό,τι απορίες έχεις σχετικά με την αποτελεσματικότητά τους και το τρόπο που λειτουργούν, καλό είναι να τις συζητήσεις με την ψυχίατρο που θα στα χορηγήσει. Είναι πολύ βασικό να ξέρεις τα υπέρ και τα κατά πριν αποφασίσεις αν θα αρχίσεις τη χρήση.

    Σχετικά με το πώς καταλαβαίνεις ότι κάποιος είναι καλός, για εμένα παίζει μεγάλο ρόλο η εκπαίδευση που έχει περάσει. Επίσης, είναι σημαντικό να νιώθεις ότι μπορείς να δουλέψεις μαζί του και ότι σου εμπνέει εμπιστοσύνη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    24
    Originally posted by Rebecca
    Πως καταλαβαίνει ο ασθενής ότι έχει διαλέξει καλό ψυχοθεραπευτή;
    Πάμε αντίστροφα: Πως καταλαβαίνει κανείς ότι δεν έχει διαλέξει έναν καλό. Όταν:

    1. Δεν έχει ταμπέλα με την όνομά του και την ειδικότητά του στην είσοδο του ιατρείου/διαμερίσματός του.
    2. Δεν έχει κανένα δίπλωμα κορνιζαρισμένο.
    3. Συλλέγει και συλλέγει και συλλέγει πληροφορίες για πολλές συνεδρίες και δεν έχει ανακοινώσει στον πελάτη, τι περίπου έχει διαπιστώσει και πως θα μπορούσε να γίνει η … θεραπεία.
    4. Δεν έχει θέσει ένα χρονοδιάγραμμα θεραπείας, μετά το τέλος κάθε σταδίου του οποίου θα γίνεται επαναξιολόγηση της μέχρι τότε θεραπείας, για συναγωγή συμπερασμάτων, ως προς το πώς θα συνεχιστεί η προσπάθεια, μήπως κάτι πήγε στραβά, πόσος χρόνος θα χρειαστεί περίπου.
    5. Στα μέτρα της Τρόικας (Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου) που αφήνουν το φουκαρά τον πελάτη άνεργο, χωρίς εισόδημα, ή με μαύρη ανασφάλιστη part-time εργασία, ο «ψυχολόγος» του αναλύει απλά το «ε και πως αισθάνεστε γι’ αυτό, μήπως βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα;»
    6. Δεν δίνει απόδειξη.
    7. Δεν έχει σταθερό τηλέφωνο.
    8. Δεν κρατάει σημειώσεις.
    9. Στο ερώτημά σου «τι κλινική πείρα έχετε;» απαντά με υπεκφυγές.
    10. Σου λέει ότι κάνει θεραπεία ομάδας με παρουσία και δεύτερου θεραπευτή (παγκόσμια πρωτοτυπία, χωρίς να αναφέρεται σε κανένα βιβλίο)
    11. Σου προτείνει αντί μία εβδομαδιαία συνεδρία που κάνεις, να πηγαίνεις δύο φορές τη βδομάδα από μισή ώρα την κάθε συνεδρία, χωρίς επιβάρυνση, για το καλό σου.
    Originally posted by Rebecca
    Πως καταλαβαίνει ότι προοδεύει στη θεραπεία του και από πότε αρχίζουν να φαίνονται αποτελέσματα της θεραπείας;
    Δηλαδή μετά την πρώτη συνεδρία ποιό είναι το αποτέλεσμα, μετά τη δευτερη, μετά την τρίτη κλπ...
    Αφήνω για απάντηση, το παρακάτω
    Originally posted by http://www.psixi.gr/howto.htm
    Σκοπός του επαγγελματία Ψυχολόγου, όπως και κάθε άλλου επαγγελματία Υγείας, είναι να σας ανακουφίσει άμεσα και όχι μετά από... χρόνια θεραπείας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Rebecca, δες το κείμενο εδώ
    http://www.e-psychology.gr/therapy/281--------
    για μερικά στοιχεία που χρειάζεται να έχεις κανείς υπόψη όταν επιλέγει ψυχοθεραπευτή.

    Στο μήνυμα σου αναφέρεσαι σε \'ψυχίατρο\'...επειδή όμως η εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία είναι κάτι ξεχωριστό-επιπλέον των όποιων βασικών σπουδών/πτυχίου-φρόντισε να βεβαιωθείς ότι έχει πράγματι τη σχετική εκπαίδευση και εμπειρία.

    Επίσης, θα ήταν καλό να ρωτήσεις και την ίδια σχετικά με το τι ακριβώς είναι η ψυχοθεραπεία, πώς λειτουργεί, πώς θα νιώσεις ότι προοδεύεις και τι να περιμένεις, όπως επίσης και οτιδήποτε σχετικό με φάρμακα. Είναι λογικό και να έχεις απορίες και να σου εξηγήσει, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και να συμμετέχεις ενεργά στην όλη διαδικασία.

    Κατά τ\' άλλα, πώς είναι οργανωμένη η θεραπεία σου; Υπάρχει επαρκής χρόνος σε κάθε συνάντηση, σταθερή συχνότητα συναντήσεων, ποια είναι η μορφή της συζήτησης; Η θεραπεύτρια κρατά σημειώσεις, πήρε πλήρες ιστορικό, νιώθεις ότι υπάρχει μια συνέχεια από συνάντηση σε συνάντηση, νιώθεις ότι σε καταλαβαίνει, έχουν τεθεί κάποιοι στόχοι, έχουν επισημανθεί κάποιοι τομείς που θα δουλέψετε μαζί - κάποια βασικά θέματα; Σου εξηγήθηκε πού βασίστηκε το συμπέρασμα για τη δυσθυμία και τι σημαίνει;

    Τα αντικαταθλιπτικά όπως λέει και η Paprika, έχουν παρενέργειες όπως όλα, χρειάζεται καλή ενημέρωση και σε συνεργασία με τον ειδικό να σταθμιστεί το κόστος και το όφελος, αφού κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Γενικά στην περίπτωση της δυσθυμίας, μπορείς να προσπαθήσεις μόνο με ψυχοθεραπεία, αλλά συνήθως χρειάζεται αρκετός χρόνος. Και για την ψυχοθεραπεία κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οπότε δεν υπάρχει συγκεκριμένο \'αποτέλεσμα\' ανά συνεδρία για όλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλησπέρα και από μενα.
    Είμαι καινούργια στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας την οποία έχω ξεκινήσει περίπου εδώ και ένα μήνα.
    Ουσιαστικά δηλαδή έχω κάνει 4 συνεδρίες.
    Η ψυχολόγος μου είναι νέα σχετικά περίπου δηλαδή στην ηλικία μου (38), μου είπε από την αρχή τι σπουδές και τι εμπειρία έχει αλλά δεν σημειώνει. Το καλό όμως είναι ότι θυμάται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ότι της έχω πει και μου το αναφέρει. Από την αρχή που την είδα μου δημιουργησε μια \"ζεστασιά\" και δεν είδα αυτό το ψυχρο επαγγελματικό. Ας πουμε ποτε δεν κόβει την κουβέντα μας και ας κρατήσει και ενα τεταρτο παραπανω η συνεδρία. Επίσης όταν αντιμετωπίζω κάποια κρίση απαντάει αμέσως το κινητό και μιλάμε για ώρα. Αυτό επισης μου δημιουργεί μια ασφάλεια.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πότε καταλαβαίνει κάποιος ότι υπάρχει αποτέλεσμα;; ίσως βεβαια να βιαζομαι ή να ειναι χαζή η ερώτησή μου αλλά ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    24
    Originally posted by Fleur
    πότε καταλαβαίνει κάποιος ότι υπάρχει αποτέλεσμα;
    Θα το διαπιστώσεις όταν …. http://www.youtube.com/watch?v=iQ6r_80J7NY

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    καλά....και χαρμάνης και αφραγκος αποκλειεται...τελοσπαντων ο σιδηρόπουλος αλλωστε ως παραδειγμα αποκλειεται.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Fleur, καταρχήν τι είδους αποτέλεσμα περιμένεις από την ψυχοθεραπεία σου? Γιατί αυτό εξαρτάται και από το ποιο ήταν το αρχικό σου αίτημα, αλλά και από νέες διαπιστώσεις στη διάρκεια μιας θεραπείας. Το \'πώς το καταλαβαίνεις\', γενικά το βλέπεις από το πώς νιώθεις, τι σκέφτεσαι, τι βήματα κάνεις στην καθημερινή σου ζωή κι επίσης η θεραπεύτρια λογικά κάθε τόσο συνοψίζει την πρόοδο όπως εκείνη τη βλέπει. Εσύ όμως τι ακριβώς περιμένεις να συμβεί, πώς συμμετέχεις σε αυτό και πώς είναι οργανωμένη η θεραπευτική διαδικασία?

    Πάντως ομολογώ ότι με προβλημάτισαν αυτά που γράφεις για τις συνεδρίες σου, π.χ. για τις σημειώσεις, εννοείς καθόλου, ούτε καν το ιστορικό, ούτε κάποια πολύ βασικά σημεία της συζήτησης? Είναι σημαντικό βέβαια να νιώθεις ασφάλεια και ζεστασιά, αλλά μιας και ο σκοπός δεν είναι να μένουμε μόνο εκεί, χρειάζεται να υπάρχει από πίσω και μια σωστή επαγγελματική πρακτική.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    καταλαβαινεισ οτι εχεισ αποτελεσμα οταν φευγεισ απο τη συνεδρια για αγχοσ και νιωθεισ τοσο ηρεμοσ και γαληνιοσ σαν να εχεισ παρει το καλυτερο φαρμακο αυτο κραταει 2-3 ωρεσ το ελαχιστο αναλογα τι θα σου συμβει μεχρι και μερεσ αν το προσπαθησεισ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •