Eμπειρια απο το effexor - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 190 of 190
  1. #181
    biscochicco
    Guest
    Εγω θα πω κατι που δεν θα αρεσει σε παρα πολλους. Ειναι θεμα νοημοσυνης για μενα ολα αυτα τα πραγματα. Αντιληψης και αυτοπαρατηρητικοτητας. Μονοι μας τα δημιουργουμε αρα μονοι μας μπορουμε να τα "θεραπευσουμε". Η Ηλιθιοτητα/βλακεια σε πολλες περιπτωσεις πλεον βαφτιζεται σε ασθενεια για να μη προσπαθει καποιος να βελτιωσει τις νοητικες του αποδοσεις αλλα να καταναλωνει χαπακια για να μη δει την ηλιθιοτητα που τον καταβαλει, δε συμφερει κανενας βλεπεις, οι ανθρωποι να ειναι ευφστροφοι.
    p.s δε το λεω για καποιον εδω μεσα, δε σας ξερω προσωπικα. Δεν εχω καμια ορεξη να λογομαχησω. Αυτη ειναι η αποψη μου. Γιατι οντας "ασθενεις" σου δινουν καποια αξια, οντας ηλιθιος κανεις δεν νοιαστηκε.
    Last edited by biscochicco; 26-09-2023 at 23:18.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Ούτε εγώ ξέρω κανέναν, αλλά δεν μπορώ τέτοιες απολυταρχίες πάνω στο κάθε σώμα
    και το κάθε μυαλό. Ο καθένας να μιλάει για την εμπειρία του και σίγουρα όχι για τους άλλους
    και με τέτοια δόγματα της "αιώνιας" ασθένειας ίσον καταδίκης.
    Πρώτον, γιατί αποκτά κανείς αν το σκεφτεί μία ταμπελίτσα είμαι καταδικασμένος σε αυτό και τούτο
    και το άλλο, που μπορεί και να μην είναι. Ν' αποφασίζει η καθεμιά για το τσερβέλο της.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Κάνω quote αυτό που έγραψες, για να το δουν όλοι όσοι ξέρουν και γνωρίζουν από τον ίδιο τους τον εαυτό
    ότι όχι μόνο η κατάθλιψη θεραπεύεται, αλλά αναρωτιέμαι και αν υφίσταται καν με τον τρόπο που διάφοροι προτιμούν
    να την ερμηνεύουν.
    Δεν παντρευόμαστε ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και δεν είναι πεπρωμένο μας τίποτε, όσο κι αν φωνασκείτε.
    Επίσης, το "λάθος προσδοκίες" είναι σίγουρα ΑΘΛΙΟ να το γράφεις απέναντι σε όσους
    παλεύουν, λες και εσύ καθορίζεις τι είναι δυνατό ή αδύνατο για το κάθε υποκείμενο.
    θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω αλλα αντιλαμβανομαι πλήρως σε τι αναφερεσαι ωστε να μπερδευεται ολο αυτο .

    Αλλο ειναι οταν μιλαμε για καταθλιψη και αλλο οταν μιλαμε για διαταραχη προσαρμοστικοτητας που προηγείται πριν την καταθλιψη και συχνα ταυτίζεται .

    Διαταραχη προσαρμοστηκοτητας εχουμε για παραδειγμα αν διαλυθει μια σχεση ,ενας γαμος ας πουμε ή μια επαγγελματικη σχεση θα νιωθουμε συντριβή ,ενταση,λυπη αλλα καποια στιγμη θα το αποδεχτουμε και θα προχωρησουμε στη ζωη μας.
    Σε αυτη την φαση τι νομιζαμε ?Οτι ειχαμε καταθλιψη και την ξεπερασαμε ...πολυ λαθος λοιπον εφοσον δεν ειχαμε!

    Καποιο ομως δεν το ξεπερνουν και τοτε οδηγουντε στην καταθλιψη...

    Αυτο λοιπον ειναι Διαταραχη της προσαρμοστικοτητας,δηλαδη η αντιδραση σ ενα γεγονος ή μια κατασταση που προκαλει συπτωματα καταθλιψης ,αλλα τα συπτωματα αυτα δεν ειναι αρκετα ισχυρα ωστε να ταιριαζουν με τη μειζονα καταθλιψη .


    Εχουμε Δ.Π. με κακη διαθεση ,με αγχος ,με αγχος και κακη διαθεση μαζι ή με γενικη αναστατωση συναισθηματων και συμπεριφορας ,

    Οι ενηλικες εχουν την ταση να οδηγουνται σε μειζων καταθλιψη ,τα εφηβακια ομως ή οι νεοι εχουν την ταση να παραβλεπουν τα προβληματα τους .

    Οποτε καλο ειναι να μην χρησιμοποιουμε ταμπελες αν δεν ειμαστε ψυχιατροι ,εφοσον μονο πανικο και απογοητευση προσφερουν σε αυτους που τα διαβαζουν ή του λαχιστον οταν τις χρησιμοποιουμε να μην κρινουμε ποτε απο τον ιδιο μας τον εαυτο γιατι σαφεστατα εκει δεν υπαρχει η απαραίτητη γνωση ως προς τον διαχωρισμο και αν τελικα ερχεται ή πληρη ιαση ή οχι .

    Αρα !
    Αλλο εχω Διαταραχη προσαρμοστηκοτητας οπου εκει σαφεστατα και ξεπερνιέται και αλλο πασχω απο μειζων καταθλιψη οπου εκει δεν ξεπερνιεται απλα διαχειριζεται σε βαθμο που ειναι ΣΑΝ να μην εχω ,τεραστια διαφορα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #184
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Εγω θα πω κατι που δεν θα αρεσει σε παρα πολλους. Ειναι θεμα νοημοσυνης για μενα ολα αυτα τα πραγματα. Αντιληψης και αυτοπαρατηρητικοτητας. Μονοι μας τα δημιουργουμε αρα μονοι μας μπορουμε να τα "θεραπευσουμε". Η Ηλιθιοτητα/βλακεια σε πολλες περιπτωσεις πλεον βαφτιζεται σε ασθενεια για να μη προσπαθει καποιος να βελτιωσει τις νοητικες του αποδοσεις αλλα να καταναλωνει χαπακια για να μη δει την ηλιθιοτητα που τον καταβαλει, δε συμφερει κανενας βλεπεις, οι ανθρωποι να ειναι ευφστροφοι.
    p.s δε το λεω για καποιον εδω μεσα, δε σας ξερω προσωπικα. Δεν εχω καμια ορεξη να λογομαχησω. Αυτη ειναι η αποψη μου. Γιατι οντας "ασθενεις" σου δινουν καποια αξια, οντας ηλιθιος κανεις δεν νοιαστηκε.
    Όπως πονάει το σώμα έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ πονάει και η ψυχή, δεν μπορεί να το αντιληφθεί κανένας που δεν το εχει περάσει ή δεν το περνάει. Όλοι οι υπόλοιποι όπως εσύ απλώς αμπελοφιλοσοφειτε μέχρι να σας χτυπήσει την πόρτα η προσωπικά ή κάποιον πολύ κοντινό σας. Η τελευταία σου πρόταση δεν αναιρεί το γεγονός πως προσβάλεις όλους τους ανθρώπους με τέτοια προβλήματα ΚΑΙ ΤΟΥς ΛΕς ΑΠΛΆ ΗΛΊΘΙΟΥς και αναιρείς την επιστήμη της ψυχιατρικής.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by azik View Post
    Όπως πονάει το σώμα έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ πονάει και η ψυχή, δεν μπορεί να το αντιληφθεί κανένας που δεν το εχει περάσει ή δεν το περνάει. Όλοι οι υπόλοιποι όπως εσύ απλώς αμπελοφιλοσοφειτε μέχρι να σας χτυπήσει την πόρτα η προσωπικά ή κάποιον πολύ κοντινό σας. Η τελευταία σου πρόταση δεν αναιρεί το γεγονός πως προσβάλεις όλους τους ανθρώπους με τέτοια προβλήματα ΚΑΙ ΤΟΥς ΛΕς ΑΠΛΆ ΗΛΊΘΙΟΥς και αναιρείς την επιστήμη της ψυχιατρικής.
    Ταυτίζομαι!!!!
    Ειναι σαφέστατη η απουσία ενσυναισθησης αλλά και αντίληψης ...
    Οπως είπες δεν μπορει κανένας μα κανένας που δεν το έχει περάσει να πει το οτιδήποτε.

    Άλλο μπερδεύω ταμπέλες και υποβαθμίζω γεγονός και άλλο η πλήρης απαξίωση...

    Είναι απλά ένας μοχλός υποβάθμισης που χρησιμοποιείται από ανθρώπους που νομίζουν ότι για όλα ειναι ικανοί..
    Μέχρι που έρχεται η στιγμή τρώνε έτσι μία σφαλιάρα και αντιλαμβάνομαι πως τίποτα στην ζωή δεν ειναι δεδομένο..

    Πραγματικά είναι ντροπή να γράφονται όλα αυτά και πολυ ορθα το επισημαίνεις..

    Ας πάνε όλοι αυτοί οι δήθεν παντοδύναμοι να πουν πόσο "ηλιθιος" κατά τα λεγόμενα του ειβαι όλοι αυτοί οι άνθρωποι στην Θεσσαλία που βιώνουν την απόγνωση πλέον καο δεν ξέρουν πως να τη διαχειριστουν πριν προλάβει το μυαλό να τους οδηγήσει στην κατάθλιψη..

    Όλοι εσείς - εμείς είμαστε περισσότεροι δυνατοί από όλους αυτούς ,αυτό να θυμάσαι και ξέρεις γιατί;
    Γιατί οι αντοχές και η δύναμη του ανθρώπου μέσα από όλο αυτό φαίνεται, άνθρωπος που παλεύει με τον αόρατο εχθρό του μυαλού και τις ψυχής ειβαι απίστευτα δυνατός!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα να πω ότι οι ίδιοι οι ψυχίατροι δεν συμφωνούν μεταξύ τους για αρκετά θέματα που άπτονται της κατάθλιψης, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το που οφείλεται. Την ίδια δυσκολία αντιμετωπίζουν και στις διαγνώσεις. Το ότι υπάρχουν τόσες σχολές ψυχοθεραπείας δείχνει ότι διαφοροποιούνται και στις μεθόδους αντιμετώπισης. Επίσης, το αν γιατρεύεται οποιαδήποτε ασθένεια λόγω της οποίας πρέπει να παίρνω αγωγή για μια ζωή ή αυτό αποτελεί διαχείριση είναι, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, technicality, που λένε και στο χωριό μου. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, όπως και να το πεις. Θέλω να πω ότι πολλές ασθένειες απαιτούν τη διαρκή χορήγηση αγωγής. Απ'την άποψη του biscochico κρατάω ότι εάν υιοθετήσεις την αντίληψη για τον εαυτό σου ότι είσαι ασθενής, ίσως αμελήσεις να φροντίσεις τον εαυτό σου ιδίοις δυνάμεις. Μέσα στη φροντίδα είναι τόσο η ενδυνάμωση, σωματική και πνευματική, ψυχική και ικανότητα αντίληψης, όπως θέλετε πείτε το. Οι ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές μου επέμειναν ότι το να μου κάνουν διάγνωση, όπως απαιτουσα, το μόνο που θα έκανε ήταν να με περιορίσει εντός των ορίων της ασθένειας. Δεν θα με βοηθούσε σε κάτι. Σίγουρα, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν ξεκινούμε όλοι από την ίδια αφετηρία. Κάποιοι θα δυσκολευτουν λόγω της συγκεκριμένης αντιληπτικής τους ικανότητας, συγκεκριμένων γονιδίων και λόγω του συγκεκριμένου περιβάλλοντος στο οποίο καλούνται να προσαρμοστούν. Δεν είναι προφανώς τυχαίο ότι οι μεγαλύτεροι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν αριστοκρατική καταγωγή, δηλαδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε ένα πολύ ευνοϊκό για αυτούς περιβάλλον, το οποίο τους επέτρεψε να αναπτύξουν τις δυνατότητες τους. Γενικά, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αυτοί κι εμείς, όλοι ριγμένοι σε ένα χάος είμαστε, αυτοί που βρίσκονται σε μια όχθη άλφα κατανόησης των πραγμάτων σήμερα μπορεί να βρίσκονται σε μια βήτα όχθη κατανόησης αύριο και εν τέλει αυτό που είναι πασιφανές στην ανθρωπότητα, παρά την εκτεταμένη πληροφόρηση, είναι ότι λείπει η κατανόηση του εαυτού αλλά και του άλλου, ακόμη και η διάθεση για κατανόηση του εαυτού και του άλλου.

  7. #187
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by azik View Post
    Όπως πονάει το σώμα έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ πονάει και η ψυχή, δεν μπορεί να το αντιληφθεί κανένας που δεν το εχει περάσει ή δεν το περνάει. Όλοι οι υπόλοιποι όπως εσύ απλώς αμπελοφιλοσοφειτε μέχρι να σας χτυπήσει την πόρτα η προσωπικά ή κάποιον πολύ κοντινό σας. Η τελευταία σου πρόταση δεν αναιρεί το γεγονός πως προσβάλεις όλους τους ανθρώπους με τέτοια προβλήματα ΚΑΙ ΤΟΥς ΛΕς ΑΠΛΆ ΗΛΊΘΙΟΥς και αναιρείς την επιστήμη της ψυχιατρικής.
    Είναι μια άποψη φίλτατε και εχω κι εγώ τα προβληματάκια μου. Οπότε προσβάλω πρώτα εμένα αν το θέτεις έτσι. Δεν αναιρώ καμια ψυχιατρική γιατί παω στο ψυχιατρό μου απλά μου αρέσει πολύ να αμφισβητώ, να συλλογίζομαι, να βλέπω και την άλλη μεριά. Επίσης είπα οτι σε πολλές περιπτωσεις βαφτίζεται σε ασθένεια. Αρα δίνω την επιλογή να είναι κάποιος στις λίγες περιπτώσεις.
    Εν πάσει περιπτώση ειναι μια άποψη που εμένα μου δίνει δύναμη, αν εσένα σε "πληγώνει" μη την ακολουθείς. Εγώ λειτουργώ με δεδομένα, εμένα αμπελοφιλοσοφίες μου φαίνονται αυτα που λένε κάποιοι ψυχολόγοι / ψυχίατροι. Εμένα αυτή η αποψη, μου έδωσε δύναμη να αποδεχτώ αυτο που εχω και να κάνω τις σωστές επιλογές(για μένα πάντα) ωστε να το καλμάρω και να προσπαθώ να μην υποτροπιάζω, coping mechanisms που λένε. Οτι βοηθάει τον καθένα παιδία. Δεν νομίζω οτι επέβαλα την γνώμη μου σε κάποιον, φανταζομαι πως όλοι έχουν κριτική σκέψη....... Έπίσης είναι ακόμα αμφιλεγόμενο το αν υπάρχει ή οχι ψυχή. Κι αυτο μια "αμπελοφιλοσοφία" ειναι μέχρι αποδείξεως του εναντίον. Στη ψυχιατρική δεν πιστέυουν οτί υπάρχει ψυχή καθώς μελετούν το εγκέφαλο, την νευροεπιστήμη,το συνηδητό και το ασυνήδητο.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα να πω ότι οι ίδιοι οι ψυχίατροι δεν συμφωνούν μεταξύ τους για αρκετά θέματα που άπτονται της κατάθλιψης, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το που οφείλεται. Την ίδια δυσκολία αντιμετωπίζουν και στις διαγνώσεις. Το ότι υπάρχουν τόσες σχολές ψυχοθεραπείας δείχνει ότι διαφοροποιούνται και στις μεθόδους αντιμετώπισης. Επίσης, το αν γιατρεύεται οποιαδήποτε ασθένεια λόγω της οποίας πρέπει να παίρνω αγωγή για μια ζωή ή αυτό αποτελεί διαχείριση είναι, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, technicality, που λένε και στο χωριό μου. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, όπως και να το πεις. Θέλω να πω ότι πολλές ασθένειες απαιτούν τη διαρκή χορήγηση αγωγής. Απ'την άποψη του biscochico κρατάω ότι εάν υιοθετήσεις την αντίληψη για τον εαυτό σου ότι είσαι ασθενής, ίσως αμελήσεις να φροντίσεις τον εαυτό σου ιδίοις δυνάμεις. Μέσα στη φροντίδα είναι τόσο η ενδυνάμωση, σωματική και πνευματική, ψυχική και ικανότητα αντίληψης, όπως θέλετε πείτε το. Οι ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές μου επέμειναν ότι το να μου κάνουν διάγνωση, όπως απαιτουσα, το μόνο που θα έκανε ήταν να με περιορίσει εντός των ορίων της ασθένειας. Δεν θα με βοηθούσε σε κάτι. Σίγουρα, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν ξεκινούμε όλοι από την ίδια αφετηρία. Κάποιοι θα δυσκολευτουν λόγω της συγκεκριμένης αντιληπτικής τους ικανότητας, συγκεκριμένων γονιδίων και λόγω του συγκεκριμένου περιβάλλοντος στο οποίο καλούνται να προσαρμοστούν. Δεν είναι προφανώς τυχαίο ότι οι μεγαλύτεροι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν αριστοκρατική καταγωγή, δηλαδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε ένα πολύ ευνοϊκό για αυτούς περιβάλλον, το οποίο τους επέτρεψε να αναπτύξουν τις δυνατότητες τους. Γενικά, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αυτοί κι εμείς, όλοι ριγμένοι σε ένα χάος είμαστε, αυτοί που βρίσκονται σε μια όχθη άλφα κατανόησης των πραγμάτων σήμερα μπορεί να βρίσκονται σε μια βήτα όχθη κατανόησης αύριο και εν τέλει αυτό που είναι πασιφανές στην ανθρωπότητα, παρά την εκτεταμένη πληροφόρηση, είναι ότι λείπει η κατανόηση του εαυτού αλλά και του άλλου, ακόμη και η διάθεση για κατανόηση του εαυτού και του άλλου.
    Ακριβώς. Η κατανόηση μπορεί να επιφέρει αλλαγές. Την κινητικότητα των αλλαγών θεωρώ σχεδόν δεδομένη αν ο ίδιος αντιληφθεί τις υποκειμενικότητες και τις αντικειμενικότητες της δικής του ύπαρξης, και αδράξει τη δική του θεώρηση. Η διαμεσολάβηση για τη δική μου ερμηνεία της εμπειρίας είναι που δε χρειάζομαι. Την αμετακίνητη κατηγοριοποίηση βασισμένη σε βλέμματα άλλων ωστόσο, και μάλιστα όταν τα βλέμματα αυτά χρωματίζονται από τις δικές τους ερμηνείες της πραγματικότητας, που μπορεί να διαφέρουν αισθητά από τη δική μου ή του οποιουδήποτε, αυτή δε δέχομαι. Είμαι υπεύθυνη για την ερμηνεία των εμπειριών μου, που αυτή η ίδια μπορεί να με φτιάξει ή χαλάσει (μέσα στα πλαίσια που ανέφερες στο χρήσιμό σου ποστ).
    Η στατικότητα του ενός εαυτού που παραμένει απαράλλαχτος, αιώνιος και μπετομπλόκ δεν υπάρχει.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Είναι μια άποψη φίλτατε και εχω κι εγώ τα προβληματάκια μου. Οπότε προσβάλω πρώτα εμένα αν το θέτεις έτσι. Δεν αναιρώ καμια ψυχιατρική γιατί παω στο ψυχιατρό μου απλά μου αρέσει πολύ να αμφισβητώ, να συλλογίζομαι, να βλέπω και την άλλη μεριά. Επίσης είπα οτι σε πολλές περιπτωσεις βαφτίζεται σε ασθένεια. Αρα δίνω την επιλογή να είναι κάποιος στις λίγες περιπτώσεις.
    Εν πάσει περιπτώση ειναι μια άποψη που εμένα μου δίνει δύναμη, αν εσένα σε "πληγώνει" μη την ακολουθείς. Εγώ λειτουργώ με δεδομένα, εμένα αμπελοφιλοσοφίες μου φαίνονται αυτα που λένε κάποιοι ψυχολόγοι / ψυχίατροι. Εμένα αυτή η αποψη, μου έδωσε δύναμη να αποδεχτώ αυτο που εχω και να κάνω τις σωστές επιλογές(για μένα πάντα) ωστε να το καλμάρω και να προσπαθώ να μην υποτροπιάζω, coping mechanisms που λένε. Οτι βοηθάει τον καθένα παιδία. Δεν νομίζω οτι επέβαλα την γνώμη μου σε κάποιον, φανταζομαι πως όλοι έχουν κριτική σκέψη....... Έπίσης είναι ακόμα αμφιλεγόμενο το αν υπάρχει ή οχι ψυχή. Κι αυτο μια "αμπελοφιλοσοφία" ειναι μέχρι αποδείξεως του εναντίον. Στη ψυχιατρική δεν πιστέυουν οτί υπάρχει ψυχή καθώς μελετούν το εγκέφαλο, την νευροεπιστήμη,το συνηδητό και το ασυνήδητο.
    Χρήσιμο ποστ Μπισκότο, καλησπέρες. Συμφωνώ σε αρκετά σημεία. Κι εμένα με ενδυναμώνουν όσα ανέφερες. Επιλέγει ο καθένας τους τρόπους διαχείρισής του ανάλογα το τι και πώς του.

  10. #190
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Χρήσιμο ποστ Μπισκότο, καλησπέρες. Συμφωνώ σε αρκετά σημεία. Κι εμένα με ενδυναμώνουν όσα ανέφερες. Επιλέγει ο καθένας τους τρόπους διαχείρισής του ανάλογα το τι και πώς του.
    Καλησπέρααα, έδω είμαστε και για να συμφωνούμε και να διαφωνούμε, πίσω απο το p.c. για να μη παίξει ξύλο χαχα :P
    Η απολυτή ελευθερία λόγου που κάποιοι επιμένουν να παίρνουν προσώπικα. :)

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •