ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

    Καλησπέρα.. Ονομάζομαι Μαρία και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον/α καλό/ή ψυχίατρο γιατί πιστέυω ότι έχω κατάθλιψη (αν όχι διπολικότητα) εδώ και αρκετό καιρό.. Θα είναι σημαντικό για μένα το να μπορέσω να μιλήσω μαζί του/της για το οτιδήποτε (να γίνει δλδ "εφ' όλης της ύλης" ψυχοθεραπεία) και όχι απλά να μου συνταγογραφήσει φάρμακα. Επίσης, θα ήθελα να αντιμετωπιστώ πρώτα σαν άνθρωπος και μετά ως ασθενής -να είναι κάποιος/α δλδ που να εμπνέει εμπιστοσύνη.. Ζητάω πολλά άραγε..?? Υπάρχει στην Ελλάδα κάτι τέτοιο..??
    Και κάτι τελευταίο: Επειδή έχω ακούσει ότι η όλη διαδικασία κοστίζει αρκετά και είναι χρονοβόρα, θα προτιμούσα κάποιον/α που να συνεργάζεται με κέντρο υγείας.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όλους όσους απαντήσουν..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    KENTΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ,,,(ανα την Ελλαδα...)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Δε γνωρίζω -ψυχίατρο- που να ιδιωτεύει ώστε να σου πω.
    Αυτό που ψάχνεις, ναι, υπάρχει στην Ελλάδα.
    Κάποιος που δε θα σου χορηγήσει φάρμακα μόνο, αλλά θα ακολουθήσει κάποια ψυχοθεραπεία.

    Η διαδικασία μπορεί όπως είπες να είναι χρονοβόρα και σίγουρα το κόστος είναι ένα κριτήριο.

    Υπάρχουν κέντρα ψυχικής υγείας και υπηρεσίες που απευθύνονται σε φοιτητές ή ακόμα και ιδιωτικά κέντρα που δεν κοστίζουν πολύ.

    Αν θέλεις πληροφορίες για τα παραπάνω, τα πράγματα είναι αρκετά απλά, αλλά με αρκετή αναμονή συνήθως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    μαρια σου εστειλα U2U

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1
    Αγαπητη Μαρια,
    Θελω να σου προτεινω να καλεσεις το 197 το οποιο ειναι μια υπηρεσια του Υπουργειου υγειας. Σε αυτη τη γραμμη υπαρχουν ψυχολογοι οι οποιοι μπορουν να σε ακουσουν και να σε παραπεμψουν στο κεντρο ψυχικης υγειας στην περιοχη που μενεις.
    Η γραμμη λειτουργει 24 ωρες καθημερινα και ειναι ανωνυμη.
    Και μονο οτι αναγνωριζεις πως χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιον ειδικο ειναι το πρωτο και πολυ σημαντικο βημα για περετερω δραστηριοποιηση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •