Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;

    σήμερα είναι από τις πρώτες μέρες που προσπαθώ να ελαττώσω το λεξοτανιλ (επαιρνα συνολικά μισο -μισό και ένα το βραδυ των 1,5). Πήρα το πρωινό αλλα τώρα μου έχει έρθει τρελλό άγχος και με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω το μεσημεριανό αλλα σιγα σιγα πρεπει να τα ελαττωσω (κατα τον γιατρό μου). Εσείς έχετε αντιμετωπισει αναλογή κατάσταση;; είναι δύσκολο να γίνει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Οχι δεν ειναι δυσκολο.Εκοψα το tavor μετα απο 3 χρονια ληψης.Κουραγιο ομως σου ευχομαι και υπομονη.Βεβαια ο γιατρος μου εδωσε nozinan για να κοιμαμαι και με βοηθησε πολυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    afrula σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλα ξερεις ειναι η ώρα που το έπαιρνα κανονικά και περισσότερο στη σκέψη με εχει πιασει \"στερητικό\"....φόβος αν με καταλαβαίνεις.
    Εγω παίρνω ταυτόχρονα και ladose γιατί είχα ψυχοσωματικά συμπτώματα (και ακόμα μερικές φορές), δεν ξέρω βεβαια αν εχει καποια σχεση το ενα με το άλλο.
    Με τον υπνο μου κανει εντύπωση γιατί δεν εχω καποιο πρόβλημα.. (ισως κανα δυο αφυπνισεις αλλα ξανακοιμαμαι)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    το lexotanil πιστευω στο κοψε ο γιατρος ε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ναι ναι, το παιρνω σχεδον μηνα και το κοβω σταδιακά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Α επισης μου εδωσε tranxene ηπιο αγχολυτικο.Εσενα δε σου δωσε τιποτα πιο ηπιο?Να σου πω την αληθεια οταν ο γιατρος μου ειπε να τα κοψω απο μισο σε ενα τεταρτο και μετα τιποτα ειχα φοβερα στερητικα και σε καταλαβαινω απολυτα.Αλλα εξαρταται και απο τον οργανισμο του καθενος.Αν μπορεις να το κοψεις χωρις να παρεις κατι πιο ηπιο μπραβο σου.Συγγνωμη ναι εκανα λαθος ναι μεν τα κοψα αλλα μου δωσε δε κατι πιο ηπιο.Μονη μου δε μποερα,ενιωθα φοβο,ειχα ζαλαδεςκλπ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    εγω επειδή είχα κρίσεις πανικου (και μαλιστα κατα διαστηματα ναι μεν εχουν ελλατωθει αλλα εχω ακόμα) εχω αυτό το αίσθημα ότι κάτι θα πάθω...ξερεις...αλλά θα δω κατα ποσο το παλεύω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Παλεψε το και υπομονη.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ εντονη και δε μπορουσα να μη παρω ενα ηπιο αγχολυτικο.Να σου πω ακομα την εχω που και που.Κουραγιο !!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    σε ευχαριστώ πολύ...ενταξει κοιτα αν καταφέρω να κοψω την συστηματική χρήση φανταζομαι θα μου επιτρέπεται που και που αν εχω πανικούς να παιρνω μισο ή ενα λεξοτανιλ...απλα οχι στην καθημερινοτητα μου..
    σε ευχαριστω για το κουραγιο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Προσωπικά ήταν το ευκολότερο πράγμα να σταματώ το λεξοτανιλ, αντίθετα με το ζάναξ που μετά απο να μήνα είχα πρόβλημα στέρησης αν και το μείωνα σταδιακά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    για να δουμε βρε παιδιά θα την βγάλω.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εμενα δεν με πιανουν τα λεξο τα παιρνω δεν τα παιρνω το ιδιο ειναι..θελω να ρωτησω για αταραξ που δεν ειναι εθιστικα αλλα λεει σ φερνουν υπνο για καμια κριση ομως καλα θα ειναι..ρωτα κ εσυ για εναλλακτικα φαρμακα για το αγχος δεν μπορει να μας αφησουν ετσι οι γιατροι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ta atarax telika einai xwris suntagh phra siroph alla o giatros m eipe oti den einai kalo farmaka epeidh s katastelei polu..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    άσχετο αλλα εμένα σήμερα με έχει πιασει συχνουρία. Λες να ευθύνονται τα λαντόζ ή παλι τα νευρα μου έχουν αρχίσει και παίζουν;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    den nomizw oti ftaine ta ladose mallon tyxaio tha einai alliws tha to xes apthn arxh pou ta pairnes
    to leei stis parenergeies?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •