ψυχοθεραπεία/φάρμακα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by arktos
    Originally posted by mstrouf
    κανεις δεν με νιωθει, ολοι με κτηγορουν γι αυτο που ακολουθω κ γω μεσα μου δεν βρισκω εναν λογο που να αξιζει να το κανω αυτο.

    σε κατηγορούν για πιο λόγο ?
    άρκτος έπιασες το ζουμί. ναι ρε συ, με ρωτάει η μάνα μου συνεχίζεις κ παιρνεις φάρμακα κ έχει ένα βλέμμα ότι κάνω το μεγαλύτερο κακό του κόσμου. ο αδερφός μου με λέει τρελή κ μου τονίζει όποτε βρίσκει ευκαιρία για τα χάπια μου. οι φίλες μου κ καλά, δεν βρίσκουν λόγο που παίρνω φάρμακα κ αναρωτιούνται αφου δεν εχω κατι γιατι να τα παίρνω; ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όλος ο κόσμος είναι αντίθετως στις θεραπείες με ψυχοφάρμακα, όλοι μας ξέρουμε οτι κάνουν κ κακό κ συνεχίζουμε να τα παίρνουμε. αποφάσισα έτσι κ αλλιως να τα κόψω, δεν μπορεί να με πεισει πλεον ο ψυχίατρος οτι επιβάλλεται να τα παίρνω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μστρουφ, αν επιτρέπεται με τι έχεις διαγνωστεί ?

    αυτό που λες για την ψυχοθεραπεία (ότι δεν σε βοηθά και δεν έχεις να ελπίζεις για κάτι καλύτερο) το καταλαβαίνω.

    αλλά μηπως, προτού τα παρατήσεις, να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο θεραπευτή? ή ίσως να κάνεις ένα διαλειμμα να ξελαμπικάρεις λίγο και μετά συνεχίζεις!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by Arsi
    Πως το βλέπω εγώ Μαρία μου.
    Δεν την βλέπω ψεύτικη απλά δεν την βλέπω όμως και φιλική.
    Την θεραπεύτριά μου τη βλέπω σαν έναν άνθρωπο που με βοηθάει να βρω το δρόμο μου και να αντιμετωπίσω τα προβλήματά μου μέσα από ερεθίσματα ή και οπτικές.
    Ποτέ μου για παράδειγμα δε θα περίμενα τηλεφώνημά της ή εκδήλωση του ενδιαφέροντός της εφόσον είναι εκτός της διαδικασίας και δεν το βρίσκω κ λογικό.
    Με άλλα λόγια κι εγώ στο μυαλό μου το έχω ..πως να το πω...ότι η σχέση μας αφορά μόνο θεραπεία κ τίποτα άλλο και στη θεραπεία μου δε με βοηθάει να την νιώσω σαν έναν κοντινό μου άνθρωπο αλλά σαν έναν άνθρωπο με ειδικές γνώσεις ώστε να με βοηθήσει.Δηλαδή δεν περιμένω να βοηθηθώ απ\'τη σχέση(σε προσωπικό επίπεδο,σαφώς κ σαν χημεία ανθρώπων παίζει ρόλο-το γνωστό κλικ) αλλά απ\'τα εργαλεία που θα κερδίσω ώστε να βάλω σε μια σειρά τη ζωή μου.

    Αυτά πως βλέπω την ψυχοθεραπεία.
    Όσο για τη φάση βρε Μαρία είσαι σίγουρη πως δεν παίζουν ρόλο και οι στραβές?(όπως ανεργία?)
    Γιατί κι εγώ όποτε αντιμετωπίζω τέτοιες φάσεις(όπως καλή ώρα τώρα)γενικεύω την απογοήτευση μερικές φορές,δήθεν κάνω απολογισμούς(τι κατάφερα ως τώρα κ.λ.π.)αλλά για μένα τουλάχιστον είναι μίνι πισωγύρισμα λόγω των συνθηκών και δεν ισχύουν πραγματικά.Είναι απλά σύμπτωμα επειδή δεν έχω θεραπευτεί ακόμα.

    Επειδή ομως όποτε κατα καιρούς γράφεις,γράφεις αμφιβολίες για τη θεραπεία σου,ίσως, όσο κουραστικό κι αν ακούγεται ακόμη μια φορά,να μη βρήκες την κατάλληλη και θα συμφωνήσω πολύ με το ποστ του πετράν(και σ\'αυτά που γράφει για τη θεραπεία αλλά και πέραν αυτών).
    Άλλωστε το να το δοκιμάσεις μόνη,μακριά απ\'όλα αυτά το\'χεις κάνει πιο παλιά...μάλλον η λύση δεν είναι εκεί..
    Καταβάθος νομίζω πως κι εσύ ξέρεις πως θες βοήθεια για να βγεις.Μένει να βρεις από ποιον και το είδος της βοήθειας....
    Άρσι μου, μου μοιάζει προσποιητή όλη αυτη η έγνοια κ δήθεν της θεραπεύτριάς μου, δεν μπορώ να καταλάβω πως με αποδέχεται έτσι όπως είμαι, πως γι αυτήν είναι οκ η κατάντια μου κ πως με βλέπει καλά ενώ εγω παλεύω με τους δαίμονες μέσα μου για να μην την αφήσω να δει οτι υπάρχει κ κάτι άλλο. γενικά η όλη διαδικασία της ψυχοθεραπείας μου μοιάζει κουραστική κ δεν είμαι σε θέση να μιλάω για τον εαυτό μου.
    σίγουρα παίζουν ρόλο κ οι στραβές, γιατί σε 2 μήνες μένω άνεργη, δεν θα εχω τα χρηματα να πληρωνω ψυχοθεραπευτρια, ψυχίατρο κ φαρμακαυτική αγωγή, άρα θα πρέπει να βρω τον τρόπο να ισορροπήσω απο μόνη μου μέχρι τότε.
    αμφιβολίες κ την θεραπεία μου, όπως για για οτιδήποτε άλλο θα έχω πάντα, γιατί δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν κ έχω την εντύπωση ότι καμία σχέση δεν είναι ειλικρινής κ κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει αν δεν το κάνεις εσυ ο ίδιος για τον εαυτό σου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by PETRAN
    Ναι αλλά στρουμφάκι επειδή ίσως δεν σε βοήθησαν αυτή η ψυχοθεραπεία και αυτά τα φάρμακα δεν πάε να πει ότι δεν μπορεί να σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα γενικά. Το γεγονός ότι ίσως δεν έχουν κάνει πολλά αυτά τα φάρμακα που παίρνεις ίσως απλά να σημαίνει ότι δεν κάνουν τα συγκεκριμένα φάρμακα για σένα. Ίσως κάποιο άλλο να σε βοηθούσε πάρα πολύ ποιος ξέρει? Το ίδιο ισχύει για την ψυχοθεραπεία. Δεν βοηθάνε όλες οι ψυχοθεραπείες το ίδιο και για κάθε άτομο ούτε είναι όλοι οι ψυχοθεραπευτές κατάλληλοι για εμάς. Μπορεί αυτή να είναι γενικά η \"top\" θεραπεύτρια αλλά ίσως ο τρόπος της, η μέθοδος της και γενικά \"αυτή\" σαν άτομο γενικά να μην κάνει για σένα συγκεκριμένα. Δεν πάει να πει ότι όλη η ψυχοθεραπεία τελικά δεν \"πιάνει\" για σένα. Πάει να πει ότι η συγκεκριμένη ίσως να μην μπορεί να σε βοηθήσει στα συγκεκριμένα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Νομίζω ότι πάντα υπάρχει κάποιο είδος λύσης σε κάθε πρόβλημα απλά ίσως να μην μπορούμε να το δούμε η να μην μπορούμε να το εντοπίσουμε η απλά να μην ξέρουμε τι να κάνουμε με αυτό (η απλά κάποιες φορές να είμαστε λίγο άτυχοι αλλά και πάλι με τις κατάλληλές ενέργειες μπορεί να βρεθεί λύση. Πάντα μπορεί να βρεθεί λύση!)


    Είπες ότι από αυτά που σου λέω \"τα έχεις κάνει\". Έχεις δοκιμάσει να αρχίσει παράλληλες δραστηριότητες με όλα αυτά? Να βρεις κάτι που να σε γεμίζει? Να ψάξεις για κάποια ασχολία? Ίσως να πάρει και κάποιο βιβλίο αυτοβοήθειας.


    Επίσης επειδή βλέπω ότι ρωτάς για την ψυχοθεραπεία, θέλω να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου τι κάνεις κάθε φορά στην ψυχοθεραπεία? Δηλαδή πως αντιμετωπίζει η θεραπεύρια το πρόβλημα σου, γιατί μιλάτε? (αν επιτρέπεται) :)
    αχ βρε Πετράν!!!
    δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ψυχοθεραπευτρια μου, ειναι πολυ καλη, απλα εγω δεν μπορω να εμπιστευτω κανεναν. κ τα φαρμακα αυτα που επαιρνα με συντηρουσαν δλδ μου ταιριαζαν σε σχεση με αλλα που ειχα παρει κατα καιρους. τωρα τι με επιασε... ενας Θεός ξέρει.. θέλω να ξεφύγω απ αυτη τη διαδικασία, αισθάνομαι οτι πιέζω τον εαυτό μου να μιλησει στην ψυχοθεραπεια, εχω ενα αυτοματο στοπ κ δεν ξεπερναω τα ορια μου κ αισθάνομαι τελειως χαζη να καθομαι να μιλαω για τον εαυτό μου.. εε δεν μπορώ! όσο για τα φάρμακα, βαρεθηκα να με κατακρίνουν που τα παιρνω, κατακρινω κ γω η ιδια τον εαυτο μου που καταντησα να παιρνω 2 χρονια φάρμακα κ αϊ σι χτιρ θα αλλαξω στυλακι!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by mstrouf

    γενικά η όλη διαδικασία της ψυχοθεραπείας μου μοιάζει κουραστική κ δεν είμαι σε θέση να μιλάω για τον εαυτό μου.

    mstrouf , αυτό δεν άλλαξε ακόμη ?
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by claire
    μστρουφ, αν επιτρέπεται με τι έχεις διαγνωστεί ?

    αυτό που λες για την ψυχοθεραπεία (ότι δεν σε βοηθά και δεν έχεις να ελπίζεις για κάτι καλύτερο) το καταλαβαίνω.

    αλλά μηπως, προτού τα παρατήσεις, να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο θεραπευτή? ή ίσως να κάνεις ένα διαλειμμα να ξελαμπικάρεις λίγο και μετά συνεχίζεις!
    χρόνια κατάθλιψη κ ψυχωσικόμορφες εκδηλώσεις, τωρα αν μου διαφεύγει κάτι ειναι γιατι δεν μου το έχουνε πει.
    νομιζω οτι η ψυχοθεραπεια βοηθά ως ενα σημειο, απο κει κ περα ειμαστε μονοι μας με τον εαυτο μας να διανυσουμε το υπολοιπο της διαδρομής.
    ήθελα η ψυχοθεραπεια να ειναι κατι σαν στηριξη (μιας κ δεν εχω ανθρωπους γυρω μου να με στηριζουν), αλλα βλεπω οτι εγω δεν μπορω να εμπιστευτώ τους γυρω μου κ υστερα δεν μπορώ να προχωρήσω σε κάτι που μου μοιάζει προσποιητό.
    χαχα... σορρι αλλα τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει 6 ψυχοτέτοιους κ ειχα κ προυπηρεσία με άλλους 2 πιο πριν. δεν μπορει να έχουν κάτι όλοι αυτοί, εγώ εχω το πρόβλημα κ δεν λειτουργω πες το. δλδ τη μια φοβαμαι γιατι αρχιζω κ δενομαι, την αλλη ντρεπομαι να μιλησω, την επομενη με εχει πιασει το αγχος μου κ εχω θαμπώσει, την τελευταια νομιζα οτι θα κλάψω κ δεν πηγα. διάλειμμα διάλλειμα όπως το πες κλαιρ!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by mstrouf
    Originally posted by claire
    μστρουφ, αν επιτρέπεται με τι έχεις διαγνωστεί ?

    αυτό που λες για την ψυχοθεραπεία (ότι δεν σε βοηθά και δεν έχεις να ελπίζεις για κάτι καλύτερο) το καταλαβαίνω.

    αλλά μηπως, προτού τα παρατήσεις, να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο θεραπευτή? ή ίσως να κάνεις ένα διαλειμμα να ξελαμπικάρεις λίγο και μετά συνεχίζεις!
    χρόνια κατάθλιψη κ ψυχωσικόμορφες εκδηλώσεις, τωρα αν μου διαφεύγει κάτι ειναι γιατι δεν μου το έχουνε πει.
    νομιζω οτι η ψυχοθεραπεια βοηθά ως ενα σημειο, απο κει κ περα ειμαστε μονοι μας με τον εαυτο μας να διανυσουμε το υπολοιπο της διαδρομής.
    ήθελα η ψυχοθεραπεια να ειναι κατι σαν στηριξη (μιας κ δεν εχω ανθρωπους γυρω μου να με στηριζουν), αλλα βλεπω οτι εγω δεν μπορω να εμπιστευτώ τους γυρω μου κ υστερα δεν μπορώ να προχωρήσω σε κάτι που μου μοιάζει προσποιητό.
    χαχα... σορρι αλλα τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει 6 ψυχοτέτοιους κ ειχα κ προυπηρεσία με άλλους 2 πιο πριν. δεν μπορει να έχουν κάτι όλοι αυτοί, εγώ εχω το πρόβλημα κ δεν λειτουργω πες το. δλδ τη μια φοβαμαι γιατι αρχιζω κ δενομαι, την αλλη ντρεπομαι να μιλησω, την επομενη με εχει πιασει το αγχος μου κ εχω θαμπώσει, την τελευταια νομιζα οτι θα κλάψω κ δεν πηγα. διάλειμμα διάλλειμα όπως το πες κλαιρ!


    Στρουμφάκι πόσους ψυχοθεραπευτές έχεις αλλάξει?


    Η ψυχοθεραπεία πάντως δεν έχει βασικά ως (μόνο) σκοπό να σε κάνει να καταλάβεις τι έχεις και τι σου γίνεται κλπ. Βασικός σκοπός είναι να σου φέρει ευεργετικές αλλαγές και να σε κάνει να αισθανθείς γενικά καλύτερα (και αυτό μέσα σε κάποιες σνεδρίες π.χ. μετά από τις 8 θα πρέπει σίγουρα να αρχίσεις να βλέπεις δραστικά αποτελέσματα). Αν δεν γίνεται αυτό τότε αποτυχαίνει. Δικαιολογημένα κάποιος που δεν έχει αποτέλεσμα να νιώθει ότι δεν τον βοηθάει η ψυχοθεραπεία γενικά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by mstrouf
    Originally posted by arktos
    Originally posted by mstrouf
    κανεις δεν με νιωθει, ολοι με κτηγορουν γι αυτο που ακολουθω κ γω μεσα μου δεν βρισκω εναν λογο που να αξιζει να το κανω αυτο.

    σε κατηγορούν για πιο λόγο ?
    άρκτος έπιασες το ζουμί. ναι ρε συ, με ρωτάει η μάνα μου συνεχίζεις κ παιρνεις φάρμακα κ έχει ένα βλέμμα ότι κάνω το μεγαλύτερο κακό του κόσμου. ο αδερφός μου με λέει τρελή κ μου τονίζει όποτε βρίσκει ευκαιρία για τα χάπια μου. οι φίλες μου κ καλά, δεν βρίσκουν λόγο που παίρνω φάρμακα κ αναρωτιούνται αφου δεν εχω κατι γιατι να τα παίρνω; ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όλος ο κόσμος είναι αντίθετως στις θεραπείες με ψυχοφάρμακα, όλοι μας ξέρουμε οτι κάνουν κ κακό κ συνεχίζουμε να τα παίρνουμε. αποφάσισα έτσι κ αλλιως να τα κόψω, δεν μπορεί να με πεισει πλεον ο ψυχίατρος οτι επιβάλλεται να τα παίρνω.
    δεν επιβάλλεται τίποτα αλλά τουλάχιστον η απόφαση να είναι δική σου και όχι των άλλων, ναι; γιατί μόνο δική σου απόφαση δεν μου μοιάζει.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Να ρωτήσω κάτι η ψύχωση είναι κάτι που περνάει ή μένει για πάντα; (λίγο άσχετη η ερώτηση με το θέμα αλλά σχετική με τις ψυχοθεραπείες τα φάρμακα και τις ψυχικές ασθένειες!!)

    Μια που η κοπέλα έχει και ψυχοσικόμορφες εκδηλώσεις μαζί με κατάθλιψη δεν είναι και τόσο άσχετη ή ερώτηση

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    Άρσι μου, μου μοιάζει προσποιητή όλη αυτη η έγνοια κ δήθεν της θεραπεύτριάς μου, δεν μπορώ να καταλάβω πως με αποδέχεται έτσι όπως είμαι, πως γι αυτήν είναι οκ η κατάντια μου κ πως με βλέπει καλά ενώ εγω παλεύω με τους δαίμονες μέσα μου για να μην την αφήσω να δει οτι υπάρχει κ κάτι άλλο.

    Μαρία μου απ\'ότι φαίνεται δε σε βλέπει μόνο η θεραπεύτριά σου καλά αλλά και οι φίλοι σου αφού απορούν γιατί συνεχίζεις τα φάρμακα.Εσύ μέσα σου βέβαια κρύβεις κι άλλα που δεν αφήνεις να φανούν...
    Πάντως γιατί να είναι ψεύτικη η αποδοχή?γιατί να μην σε αποδέχεται ακόμα κι αν όπως λες θεωρείς πως είσαι σε κατάντια?(δεν το πιστεύω...δεν είναι κατάντια να υποφέρεις!!!!!)


    γενικά η όλη διαδικασία της ψυχοθεραπείας μου μοιάζει κουραστική κ δεν είμαι σε θέση να μιλάω για τον εαυτό μου.

    Αν δε βλέπεις όφελος και ουσία όντος δεν οφελεί....η πίστη η δική σου στη θεραπεία νομίζω πως παίζει πολύ βασικό ρόλο.Μπορεί να είναι μια χαρά άνθρωπος η θεραπεύτριά σου αλλά να μη μπορεί να σου προσφέρει σαν ειδικός.Δε μιλάς για τα συμπτώματα,προβλήματα στο παρόν?(ρωτάω γιατί αυτά δεν τα θεωρώ κουραστικά αλλά θέματα που σε ενδιαφέρουν υποθέτω..)

    σίγουρα παίζουν ρόλο κ οι στραβές, γιατί σε 2 μήνες μένω άνεργη, δεν θα εχω τα χρηματα να πληρωνω ψυχοθεραπευτρια, ψυχίατρο κ φαρμακαυτική αγωγή, άρα θα πρέπει να βρω τον τρόπο να ισορροπήσω απο μόνη μου μέχρι τότε.

    μήπως γι\'αυτό θες να το προσπαθήσεις από τώρα?
    Μαρία μου,μήπως είσαι όντως πολύ καλύτερα κ πιστεύεις πως μπορείς και μόνη κ έτσι σου φεύγει κι ο βραχνάς των οικονομικών?γιατί δεν το συζητάς με τους ειδικούς σου?ο γιατρός τι λέει για τη διακοπή φαρμάκων?έστω να ξεκινήσεις με συνεργασία μαζί του κ σταδιακή διακοπή.ποια η γνώμη του?

    αλλά γνώμη μου είναι να ολοκληρώσεις ότι ξεκίνησες.ομαλά.στο λέω γιατί έτσι την πάτησα κι εγώ..
    όταν αρχίζεις και επανέρχεσαι για μένα είναι το πιο κρίσιμο σημείο.νομίζεις πως πλέον ότι είχε να σου προσφέρει η θεραπεία στο πρόσφερε,πως μπορείς μόνη(εμένα με έπιανε η γνωστή άρνηση όταν έπαιρνα τα πάνω μου).δεν ξέρω αν ισχύει κ για σένα βέβαια..προσωπικά πλέον το πήρα απόφαση πως δεν πρόκειται να σταματήσω αν δεν φτάσω σε σημείο να πω,πως είμαι καλά κ συμφωνεί και η θεραπεύτριά μου,την οποία όμως έχω εμπιστοσύνη.

    υ.γ.πάντως πέρα απ\'τα παραπάνω σχόλια τα πρακτικά προβλήματα είναι ο κυριότερος παράγοντας πισωγυρίσματος για μένα.προσπάθησε να εντοπίσεις το πρόβλημα και να μην γενικεύεις την απογοήτευση.το λέω να το ακούσω κι εγώ.....


    αμφιβολίες κ την θεραπεία μου, όπως για για οτιδήποτε άλλο θα έχω πάντα, γιατί δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν κ έχω την εντύπωση ότι καμία σχέση δεν είναι ειλικρινής κ κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει αν δεν το κάνεις εσυ ο ίδιος για τον εαυτό σου.

    μπορεί κ να εμπιστευτείς που ξέρεις?μπορεί να μη βρέθηκε κάποιος ώστε να στην εμπνεύσει ακόμα...
    Όσο για το εμείς...αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν ειδικοί.
    Μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος αρκεί όμως να θες κι εσύ να βοηθηθείς αλλά κ να το προσπαθείς.Το έχεις κάνει ως τώρα,οπότε αυτά που γράφεις πιστεύω πως εκφράζουν απλά μια απογοήτευση..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by arktos
    Originally posted by mstrouf

    γενικά η όλη διαδικασία της ψυχοθεραπείας μου μοιάζει κουραστική κ δεν είμαι σε θέση να μιλάω για τον εαυτό μου.

    mstrouf , αυτό δεν άλλαξε ακόμη ?
    όχι άρκτος, δεν άλλαξε ακόμα

    πφφφ, ποσταρω σαν φρικιο, δεν νιωθω καλα, δεν ξερω τι απαντηση περιμενω να παρω απ το φορουμ
    η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by pelariry
    δεν επιβάλλεται τίποτα αλλά τουλάχιστον η απόφαση να είναι δική σου και όχι των άλλων, ναι; γιατί μόνο δική σου απόφαση δεν μου μοιάζει.
    να κόψω τα φαρμακα ειναι δική μου απόφαση, ναι σιγουρα υπαρχουν παραγοντες που με κανουν να μην θελω να εχω σχεση με ψυχοφαρμακα κ ψυχοθεραπειες, γιατι νιωθω πως κανω λαθος, όπως μου επιβαλλουν οι γυρω μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by mstrouf
    Originally posted by arktos
    Originally posted by mstrouf

    γενικά η όλη διαδικασία της ψυχοθεραπείας μου μοιάζει κουραστική κ δεν είμαι σε θέση να μιλάω για τον εαυτό μου.

    mstrouf , αυτό δεν άλλαξε ακόμη ?
    όχι άρκτος, δεν άλλαξε ακόμα

    πφφφ, ποσταρω σαν φρικιο, δεν νιωθω καλα, δεν ξερω τι απαντηση περιμενω να παρω απ το φορουμ
    η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω..


    Δεν πειράζει ποσταρε και ότι να ναι και ας μην ξέρεις που θα βγει, μπορεί να ξεσπάσεις.



    Τώρα δες το ποστ που έκανες σαν άλλου. \"Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω\". Τι θα τον ρωτούσες? Τι θα του έλεγες?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by mstrouf

    Μαρία μου απ\'ότι φαίνεται δε σε βλέπει μόνο η θεραπεύτριά σου καλά αλλά και οι φίλοι σου αφού απορούν γιατί συνεχίζεις τα φάρμακα.Εσύ μέσα σου βέβαια κρύβεις κι άλλα που δεν αφήνεις να φανούν...
    Πάντως γιατί να είναι ψεύτικη η αποδοχή?γιατί να μην σε αποδέχεται ακόμα κι αν όπως λες θεωρείς πως είσαι σε κατάντια?(δεν το πιστεύω...δεν είναι κατάντια να υποφέρεις!!!!!)


    Αρσι μου ωραια τα μπλε σου γραμματα...
    ναι καταντια ειναι να υποφερεις με το μεσα σου, το \"αυτο\" σου, που δεν εχει λογικη ουτε ορια. δεν ειναι κατι νορμαλ βρε Αρσι, το καταλαβαινεις σιγουρα. ξερω οτι μεσα μου τπτ δεν ειναι καλα, αλλα θελω να ξεφύγω απ αυτή την κατάσταση.


    Αν δε βλέπεις όφελος και ουσία όντος δεν οφελεί....η πίστη η δική σου στη θεραπεία νομίζω πως παίζει πολύ βασικό ρόλο.Μπορεί να είναι μια χαρά άνθρωπος η θεραπεύτριά σου αλλά να μη μπορεί να σου προσφέρει σαν ειδικός.Δε μιλάς για τα συμπτώματα,προβλήματα στο παρόν?(ρωτάω γιατί αυτά δεν τα θεωρώ κουραστικά αλλά θέματα που σε ενδιαφέρουν υποθέτω..)

    ναι προσπαθω να μιλαω για το παρον, εχω αφησει κατα ενα μερος το παρελθον πισω, αλλα μου μοιάζουν αερολογιες κ πραγματα ανουσια. ρε δεν κανω τπτ στη ζωη μου σπιτι δουλεια κρεββατι. αν μπορουσα να καθομαι ολη μερα ξαπλα κ να μην μιλαω σε κανεναν αναγκαστικα, θα το εκανα. η θεραπευτρια μου με βοηθησε, δεν εκφραζω κανενα παραπονο για εκεινη, αλλα φοβαμαι κ δεν θελω να συνεχισω, με κανει κ νιωθω περιεργα, δεν ξερω πως.


    μήπως γι\'αυτό θες να το προσπαθήσεις από τώρα?
    Μαρία μου,μήπως είσαι όντως πολύ καλύτερα κ πιστεύεις πως μπορείς και μόνη κ έτσι σου φεύγει κι ο βραχνάς των οικονομικών?γιατί δεν το συζητάς με τους ειδικούς σου?ο γιατρός τι λέει για τη διακοπή φαρμάκων?έστω να ξεκινήσεις με συνεργασία μαζί του κ σταδιακή διακοπή.ποια η γνώμη του?

    αλλά γνώμη μου είναι να ολοκληρώσεις ότι ξεκίνησες.ομαλά.στο λέω γιατί έτσι την πάτησα κι εγώ..
    όταν αρχίζεις και επανέρχεσαι για μένα είναι το πιο κρίσιμο σημείο.νομίζεις πως πλέον ότι είχε να σου προσφέρει η θεραπεία στο πρόσφερε,πως μπορείς μόνη(εμένα με έπιανε η γνωστή άρνηση όταν έπαιρνα τα πάνω μου).δεν ξέρω αν ισχύει κ για σένα βέβαια..προσωπικά πλέον το πήρα απόφαση πως δεν πρόκειται να σταματήσω αν δεν φτάσω σε σημείο να πω,πως είμαι καλά κ συμφωνεί και η θεραπεύτριά μου,την οποία όμως έχω εμπιστοσύνη.

    υ.γ.πάντως πέρα απ\'τα παραπάνω σχόλια τα πρακτικά προβλήματα είναι ο κυριότερος παράγοντας πισωγυρίσματος για μένα.προσπάθησε να εντοπίσεις το πρόβλημα και να μην γενικεύεις την απογοήτευση.το λέω να το ακούσω κι εγώ.....


    ο γιατρος ειπε οτι ειναι πολυ νωρις κ σε καμια περιπτωση να μην διακοψω τη θεραπεια, γιατι δεν θα ειναι θεραπεια. χεστηκα! σιγουρα φοβαμαι μην βρεθω να χρειαζεται να παρω φαρμακα (ξερεις τα στερητικα) κ δεν εχω τη δυνατοτητα να πληρωσω τη φαρμακευτικη αγωγη. ισως να βλεπω οτι δεν εχει κατι παραπανω να μου προσφερει η ολη διαδικασια κ γι αυτο να κανω πισω. στο σημειο που βρισκομαι κ να ηθελα να ολοκληρωσω τις θεραπειες δεν γινεται πρακτικα πλεον.



    μπορεί κ να εμπιστευτείς που ξέρεις?μπορεί να μη βρέθηκε κάποιος ώστε να στην εμπνεύσει ακόμα...
    Όσο για το εμείς...αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν ειδικοί.
    Μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος αρκεί όμως να θες κι εσύ να βοηθηθείς αλλά κ να το προσπαθείς.Το έχεις κάνει ως τώρα,οπότε αυτά που γράφεις πιστεύω πως εκφράζουν απλά μια απογοήτευση..


    σιγουρα απογοητευτικα, εν μερει απ τους ειδικους, εν μερει απ τον εαυτό μου κ απο τους γυρω μου. το χασα λιγο το παιχνιδι, πρεπει να σταματησω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by PETRAN




    Δεν πειράζει ποσταρε και ότι να ναι και ας μην ξέρεις που θα βγει, μπορεί να ξεσπάσεις.



    Τώρα δες το ποστ που έκανες σαν άλλου. \"Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω\". Τι θα τον ρωτούσες? Τι θα του έλεγες?
    μπραβο βρε, δωσε μου θαρρος να καθησω να ποσταρω ολη την υπολοιπη μερα εδω... αχ παναθεμα με! λες να ξεσπασω ποσταρωντας κ ακρη να μην βρισκω?

    λοιπον θα τον ρωτουσα, ρε φιλε μας δουλευεις δεν ξερεις τι να κανεις ποιος περιμενεις να ξερει; μιλα μπας κ καταλαβουμε..

    αλλα εγω προσπαθω κ μπλα μπλα τοση ωρα...
    γμ της γης τον αξονα!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •