ψυχοθεραπεία/φάρμακα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by Arsi

    Δεν την βλέπω ψεύτικη απλά δεν την βλέπω όμως και φιλική.
    Την θεραπεύτριά μου τη βλέπω σαν έναν άνθρωπο που με βοηθάει να βρω το δρόμο μου και να αντιμετωπίσω τα προβλήματά μου μέσα από ερεθίσματα ή και οπτικές.
    Ποτέ μου για παράδειγμα δε θα περίμενα τηλεφώνημά της ή εκδήλωση του ενδιαφέροντός της εφόσον είναι εκτός της διαδικασίας και δεν το βρίσκω κ λογικό.
    Με άλλα λόγια κι εγώ στο μυαλό μου το έχω ..πως να το πω...ότι η σχέση μας αφορά μόνο θεραπεία κ τίποτα άλλο και στη θεραπεία μου δε με βοηθάει να την νιώσω σαν έναν κοντινό μου άνθρωπο αλλά σαν έναν άνθρωπο με ειδικές γνώσεις ώστε να με βοηθήσει.Δηλαδή δεν περιμένω να βοηθηθώ απ\'τη σχέση(σε προσωπικό επίπεδο,σαφώς κ σαν χημεία ανθρώπων παίζει ρόλο-το γνωστό κλικ) αλλά απ\'τα εργαλεία που θα κερδίσω ώστε να βάλω σε μια σειρά τη ζωή μου.
    έχω κάνει κι εγώ ψυχοθεραπεία στο παρελθόν.
    για τη σχέση εμού κ ψυχοθεραπευτού, συμφωνώ 100% με τα γραφόμενα της άρσης.
    άλλο φίλος, άλλο ψυχολόγος.
    ο φίλος είναι για τις συναισθηματικές ανάγκες, την πλάκα, την παρέα κλπ.
    ο ψυχολόγος είναι για εκμάθηση πιο λειτουργικών τρόπων με τους οποίους βλέπουμε κ αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες της ζωής.

    Για το τι είναι πάνω κάτω η ψυχοθεραπεία μπορείς να ρίξεις μια ματια εδώ (αν και αφού πηγαίνεις σε ψυχ, υποθέτω ότι γνωρίζεις?)

    http://www.stress.gr/therapy/therapy.php

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ρε γμτ, έχω πρόβλημα.
    πέρα απο όλα αυτα τα μπερδεμένα που γράφω κ ουτε εγω η ιδια δεν βγαζω ακρη για το τι μου γινεται, εχω αγχωθει τόσο πολυ με την ψυχοθεραπεια κ τα φαρμακα.
    το κορυφαιο εχθες ηταν η μανα μου που μου ειπε οτι δεν πρεπει να πηγαινω γιατι με εχει χαλασει κ αυτο φταιει που ειμαι στο κρεββατι ολη μερα. αντε τωρα να εξηγησω τι.. οτι δεν θελω να σας βλεπω, δεν θελω να σας μιλαω κ προτιμω να καθομαι στο κρεββατι μου;
    κ αν εχει δικιο η μανα μου κ με εχει χαλασει αυτη η διαδικασια στην οποια εχω μπει;
    Δλδ δεν ειμαι οπως πριν που καταναγκστικα εκανα οτι μου λεγανε κ τωρα τους γραφω κ λιγο, αυτο παει να πει οτι χαλασα ή οτι ξυπνησα αν κ κοιμαμαι περισσοτερο;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    να το ξεμπερδέψουμε λίγο;

    ρωτάς:
    Originally posted by mstrouf
    κ αν εχει δικιο η μανα μου κ με εχει χαλασει αυτη η διαδικασια στην οποια εχω μπει;
    και απαντάς μόνη σου:
    Originally posted by mstrouf
    Δλδ δεν ειμαι οπως πριν που καταναγκστικα εκανα οτι μου λεγανε κ τωρα τους γραφω κ λιγο, αυτο παει να πει οτι χαλασα ή οτι ξυπνησα αν κ κοιμαμαι περισσοτερο;
    και όλες οι απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα συγκλίνουν στην αλλαγή περιβάλλοντος. αυτός θα ήταν ο στόχος μου αν ήμουν στη θέση σου. και να δεχτώ ότι δεν είναι εφικτή τουλάχιστον στην παρούσα φάση. η θεραπεία δεν σε βοηθάει, οι φωνές της μάνας σου και του αδερφού σου και των φιλενάδων σου σε βοηθάνε; άμα σε βοηθάνε, πάσο και μου περρισεύει.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    όχι pelariry, δεν με βοηθάνε οι φωνές των άλλων, απλα με καταστρέφουν κ με κάνουν να αμφιβάλλω γι αυτό που κάνω εγώ.
    σίγουρα δεν είναι εφικτή η αλλαγή περιβάλλοντος στην παρούσα φάση.

    μετά απο τόσες μέρες ηρέμησα λίγο απ το υπερβολικό άγχος που με είχε πιάσει. βλέπω πιο ξεκάθαρα νομίζω τώρα. ο φόβος της εξάρτησης κ του δεσίματος με την ψυχοθεραπεύτρια μου, με κάνει να θέλω να καταρρίψω τη σχέση μας σαν προσποιητή σαν ψεύτικη. ένας ανθρωπος προσπαθεί να είναι αληθινός μαζί μου κ γω έχω βαλθεί να το βγάλω ψεύτικο. θα συνεχίσω τη ψυχοθεραπεία, γιατί όντως με έχει βοηθήσει.
    τώρα με τα φάρμακα, πήρα την απόφασή μου να τα κόψω κ θα το κάνω, μπούχτισα να καταπίνω αυτά τα σιχαμερά σκευάσματα.

    συγνώμη αν σας κούρασα με τα ποστ μου κ σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σε μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που εχουν τετοια προβληματα,
    ο νο 1 λογος ειναι οτι δεν μπορουν σε ικανο ποσοστο να ειναι ανεξαρτητοι,
    και να εχουν αρχη μεση και τελος στη ζωη τους.

    Αυτο ειναι κομβικο για ολους,
    ειτε εχεις ψυχολογικα προβληματα ειτε οχι.


    Οποτε ο πελαριτυ που μιλαει για αλλαγη περιβαλλοντος εχει δικαιο,
    με την εννοια ειναι ενα βημα (το βασικο ομως) προς τα εμπρος.
    Οποτε το πιο βασικο απο ολα, ειναι τι δουλεια γινεται προς αυτη την κατευθυνση.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    μετά απο τόσες μέρες ηρέμησα λίγο απ το υπερβολικό άγχος που με είχε πιάσει. βλέπω πιο ξεκάθαρα νομίζω τώρα. ο φόβος της εξάρτησης κ του δεσίματος με την ψυχοθεραπεύτρια μου, με κάνει να θέλω να καταρρίψω τη σχέση μας σαν προσποιητή σαν ψεύτικη. ένας ανθρωπος προσπαθεί να είναι αληθινός μαζί μου κ γω έχω βαλθεί να το βγάλω ψεύτικο. θα συνεχίσω τη ψυχοθεραπεία, γιατί όντως με έχει βοηθήσει.
    Μαρία μου κι ότι μπήκα να σου απαντήσω και είδα αυτό το ευχάριστο!Μάλιστα σου είχα και ερώτηση έτοιμη χεχεχε σχετικά μ\'αυτό που έγραψες
    \'\'αλλα φοβαμαι κ δεν θελω να συνεχισω, με κανει κ νιωθω περιεργα, δεν ξερω πως.\'\'
    αλλά μου την απάντησες χωρίς καν να σε ρωτήσω:)

    Μαρία μου,φυσιολογικά τα σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία μας το ξέρεις κ το ξέρω,ειδικά όταν έχουμε κ αντικειμενικές δυσκολίες από πάνω.Κ δυστυχώς όταν είμαστε σε ένταση χάνεται κ η καθαρότητα της κατάστασης γύρω μας.

    υ.γ.κ κάτι άλλο που αν δεν το πω θα σκάσω!όχι δεν είναι κατάντια να μην είμαστε καλά μέσα μας,ούτε νορμάλ όμως αλλά γι\'αυτό παλεύουμε.
    Προσωπικά πέρασα πολύ μεγάλο διάστημα που έριχνα αδιάκοπα βάρη στον εαυτό μου για τον τρόπο που αισθάνομαι,σαν να είμαι εγώ υπέυθυνη καθαρά(ακόμα κ αλλού να προσπαθούσα να ρίξω ευθύνες, στο βάθος αυτή ήταν η αλήθεια).Αδυνατούσα να δω καθαρά πως πίσω απ\'όλα αυτά δεν κρύβονται εμπειρίες(ίσως αυτές να ήταν μια αφορμή για να προκαλέσουν το αποτέλεσμα...),εγώ σαν υπόσταση αλλά ασθένεια.Ανεξαρτήτου το τι την προκάλεσε,προκαλεί δεν παύει να είναι ασθένεια.Έτσι κάποιον που νοσεί δε μπορώ να τον θεωρήσω καταντημένο αλλά άνθρωπο που χρειάζετα ιδιαίτερη φροντίδα για τη θεραπεία του.Είτε είναι σωματική,είτε ψυχική.Δυστυχώς η κατάθλιψη έχει τη μλκ να έχει σύμπτωμα την ενοχοποίηση ακόμα και για την ίδια!κ όλα όσα συνεπάγονται αυτού.

    Μαρία μου,σε φιλώ,εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και καλή συνέχεια στον αγώνα σου:)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by mstrouf
    όχι pelariry, δεν με βοηθάνε οι φωνές των άλλων, απλα με καταστρέφουν κ με κάνουν να αμφιβάλλω γι αυτό που κάνω εγώ.
    σίγουρα δεν είναι εφικτή η αλλαγή περιβάλλοντος στην παρούσα φάση.

    μετά απο τόσες μέρες ηρέμησα λίγο απ το υπερβολικό άγχος που με είχε πιάσει. βλέπω πιο ξεκάθαρα νομίζω τώρα. ο φόβος της εξάρτησης κ του δεσίματος με την ψυχοθεραπεύτρια μου, με κάνει να θέλω να καταρρίψω τη σχέση μας σαν προσποιητή σαν ψεύτικη. ένας ανθρωπος προσπαθεί να είναι αληθινός μαζί μου κ γω έχω βαλθεί να το βγάλω ψεύτικο. θα συνεχίσω τη ψυχοθεραπεία, γιατί όντως με έχει βοηθήσει.
    τώρα με τα φάρμακα, πήρα την απόφασή μου να τα κόψω κ θα το κάνω, μπούχτισα να καταπίνω αυτά τα σιχαμερά σκευάσματα.

    συγνώμη αν σας κούρασα με τα ποστ μου κ σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε.

    το βρήκες τώρα γιατί σε << ενοχλούσε >>
    η ψυχοθεραπεύτρια, ε ?
    τώρα για τα φάρμακα ρε στρουμφάκι, ο/η ψυχίατρος τί λέει ?
    όταν έχεις διανύσει μία πορεία και τα κόψεις, ξαναγυρνάς στο μηδέν, από όσο ξέρω.
    και σε χειρότερη ίσως κατάσταση.
    σκέψου το.
    αξίζει το ρίσκο ?
    είναι δική σου απόφαση βέβαια.
    τώρα όσο αναφορά τη μάνα σου, τα αδέρφια σου και τις φίλες σου είναι καλύτερα να μην μιλάνε αν δεν γνωρίζουν.
    εκτός κι αν ας πούμε η μάνα σου σε έχει συνοδεύσει σε συνεδρίες και έχει ζητήσει να μάθει για την κατάσταση σου.
    είναι έτσι ?
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #38
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by arktos
    τώρα όσο αναφορά τη μάνα σου, τα αδέρφια σου και τις φίλες σου είναι καλύτερα να μην μιλάνε αν δεν γνωρίζουν.

    αυτο ειναι σχεδον αδυνατο που λες.
    Το να κοψεις την φορα σε τετοιους \"ειδικους\"
    ειναι αθλος...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by krino
    Originally posted by arktos
    τώρα όσο αναφορά τη μάνα σου, τα αδέρφια σου και τις φίλες σου είναι καλύτερα να μην μιλάνε αν δεν γνωρίζουν.

    αυτο ειναι σχεδον αδυνατο που λες.
    Το να κοψεις την φορα σε τετοιους \"ειδικους\"
    ειναι αθλος...

    είναι άθλος, δεν λέω...
    αλλά υπάρχει και η απάντηση : άμα δεν ξέρεις μην μιλάς και άμα θες να μάθεις έλα μαζί μου στις συνεδρίες.

    και στη συγκεκριμένη περίπτωση pay for them!
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    μπραβο Μαρακι... ειναι η μονη αντικοιμενικη ..οποτε μαλλoν μονο καλο μπορει να κανει..προχωραμε:):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1
    Katerinaki
    Θαθελα να σε ρωτησω ολο αυτο το διαστημα που ασχολεισαι με ψυχολογους κ ψυχιατρους εισεπραξες καποια ενσυναισθησια απο πλευρας τους?
    Δηλ εγω εκανα περισσοτερο απο δυο χρονια ψυχοθεραπεια σταθερα με δυο ψυχολογους κ μετα οταν δεν ξαναπηγα (μεσολαβησε ταξιδι) δεν ειχα καμμια επαφη μαζι τους. Περιμενα οτι θα τηλεφωνουσαν να δουν τουλαχιστον πως ειμαι!
    Εχω δωσει παρα πολλα χρηματα σε ψυχιατρους,ψυχολογους,ψυχο λογικα τεστ, αλλα κανεις ,παρολο που ειχαμε στενη επαφη με ολους (χωρις βιβλιαρια υγειας,ολα cash) δεν αφιερωσε 5 λεπτα σε ενα τηλεφωνημα να διαπιστωσει αν ζω! εκτος του γραφειου τους!
    Ειναι αντιδεοντολογικο ο γιατρος η ο ψυχοθεραπευτης να ενδιαφερεται για το ποσο καλα ειναι ο πελατης τους?
    Αν δεν προλάβει να με διαγράψει ο NikosD προτού με διαβάσεις, διάβασε του βιβλίο του διασημότερου Ψυχιάτρου της εποχής μας Irving Yalom, «Η θεραπεία του Σοπενάουερ». Στο μυθιστόρημα αυτό, που αν το διαβάσεις, θα διαπιστώσεις ή ίδια ότι θα έχει από μόνο του ένα θετικό θεραπευτικό αποτέλεσμα πάνω στου (εκτός αν οι δαίμονες του φόρουμ αυτού ξεσηκώσουν τον Nikos D να σπεύσει να διαγράψει ό,τι έγραψα πριν προλάβεις να με διαβάσεις) δίνονται όλες οι απαντήσεις που ζητάς.

    Επί 25 χρόνια ο θεραπευτής βασανίστηκε με το ερώτημα «τι γίνεται ο ασθενής μου που του διέκοψα τη θεραπεία επειδή έκρινα ότι δεν συμμετέχει σ’ αυτή τη διαδικασία;», «τι γνώμη έχει για μένα;», “πως με κρίνει;» και τελικά τον πήρε τηλέφωνο και συναντήθηκαν. Το αποτέλεσμα ήταν ένα θεραπευτικό αποτέλεσμα και για τους δύο τους, με τη μορφή της κορύφωσης και της λύσης ενός δραματικού μυθιστορήματος.

    Μην περιμένεις να πάρεις στο φόρουμ αυτό «θεραπευτικές» ή «εποικοδομητικές» απαντήσεις. Μόλις ένα θέμα θα βαδίζει στη λύση του, ο NikosD θα το κλειδώνει ή θα το διαγράφει, εξορίζοντας για πάντα τον συγγραφέα του. Ποτέ μα ποτέ όμως δεν θα διαγράφει κάποιον που βρίζει!

  12. #42
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καλως το,
    το παιδι....

    :D

    μεγαλωσες ε?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by mstrouf

    άρκτος έπιασες το ζουμί. ναι ρε συ, με ρωτάει η μάνα μου συνεχίζεις κ παιρνεις φάρμακα κ έχει ένα βλέμμα ότι κάνω το μεγαλύτερο κακό του κόσμου. ο αδερφός μου με λέει τρελή κ μου τονίζει όποτε βρίσκει ευκαιρία για τα χάπια μου. οι φίλες μου κ καλά, δεν βρίσκουν λόγο που παίρνω φάρμακα κ αναρωτιούνται αφου δεν εχω κατι γιατι να τα παίρνω; ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όλος ο κόσμος είναι αντίθετως στις θεραπείες με ψυχοφάρμακα, όλοι μας ξέρουμε οτι κάνουν κ κακό κ συνεχίζουμε να τα παίρνουμε. αποφάσισα έτσι κ αλλιως να τα κόψω, δεν μπορεί να με πεισει πλεον ο ψυχίατρος οτι επιβάλλεται να τα παίρνω.
    Μαρακι,

    οι φιλοι, οι γονεις, τα αδερφια, οπως περιγραφεις την κατασταση φαινεται να εχουν λογο για κατι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ προσωπικο, κατι πολυ δικο σου. Και ετσι η δικη τους γνωμη, φαινεται να επηρεαζει πολυ δικες σου αποφασεις, την πορεια της ζωης σου σχεδον. Πώς εχει φτασει λοιπον να εχει καθοριστικη σημασια για σενα τι λέει ο καθενας? Κ πώς σε οδηγει σε αποφασεις, που δεν αφορουν κανεναν αλλον παρα μονο εσενα? Εμπιστευεσαι τους συγκεκριμενους ανθρωπους? Σου εχουν αποδειξει με το περασμα των ετων οτι μπορουν να σε φροντισουν, αν χρειαστει? Πώς ειναι αξιοι του σεβασμου σου? Θα τους ανεθετες την φροντιδα ενος ανθρωπου που θα ξερες οτι εχει αναγκη προσοχης κ φροντιδας?

    Δωσε σημασια περισσοτερο, σ αυτο που νιωθεις χωρις πολυ σκεψη. Προσπαθησε να εμπιστευτεις περισσοτερο αυτο που νιωθεις, χωρις λογοκρισια, δικη σου ή εξωτετικων ασχετων παρατηρητων. Που κατα πασα πιθανοτητα, δινουν συμβουλες με γνωμονα αυτο που τους βολευει κ οχι την δικη σου αναγκη για προσωπικη ελευθερια απο δεσμα του παρελθοντος.


    Κάτι ακομα: ισως βοηθαει να δεις πώς ειναι η θεραπευτικη σου σχεση, τώρα, την στιγμη δηλαδη που εχεις σκεφτει να την διακοψεις. η χρονικη στιγμη που επιλεγουμε ή σκεφτομαστε να διακοψουμε κατι δεν ειναι τυχαια πιστευω. Προσωπικα, ειχα παρει αναλογη αποφαση οταν δυσκολευομουν να δω αληθειες που με ξεβολευαν. Δες αν σου συμβαινει κατι αναλογο. Πολλες φορες αληθειες μας δυσαρεστουν αλλα μπορουν να μας πανε κ ενα βημα παραπερα, σε μια πραγματικη ενηλικιωση.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το παιχνιδακι της επιβολης μαλλον παιζεται παντου...αν ο κακος ασθενης δειξει λιγο αποκλινουσα συμπεριφορα.
    Δυστυχως εν μεσω οικονομικης κρισης και το φοβο της ανεργιας + τα προσωπικα προβληματα οπως ατονια και ολη μερα κρεββατι χωρις κουραγιο ολα φανταζουν βουνο , ενα βουνο που και ο ιδιος προσπαθω να αντιμετωπισω ,πιστευω θα τα καταφερω γιατι αυτη τη φορα ειμαι ελευθερος απο δουλεια οποτε μου ανοιγονται επιλογες και σκοπευω να τις αξιοποιησω , οχι αυτη τη φορα δεν θα ξεχασω συμπεριφορες και περα βρεχει γιατι θα τις ξαναβρω μποροστα μου σα μια κυκλικη παρασταση χωρις τελος και που δεν οδηγει πουθενα.

    Μπορει να μην τα καταφερω αλλα ξερω οτι θα προσπαθησω.

    Μην τα παρατας μαρια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το παραπανω μηνυμα δεν σημαινει διεκοψε φαρμακευτικη αγωγη φυσικα...δεν ζηταμε και τους 12 αθλους του ηρακλη!!!!!!!...αλλα προσπαθησε να παρεις τα ηνια οπωσδηποτε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •