ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΛΙΚ.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243

    ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΛΙΚ.....

    Με πολλή μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω ότι αποχωρώ.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις στιγμές που μοιραστήκαμε, τις καλές και τις κακές.

    Μπήκα εδώ από ανάγκη να μοιραστώ κάτι προσωπικό που με βάραινε...
    Έμεινα από ενδιαφέρον για τα προβλήματα των άλλων ανθρώπων, στα οποία είτε κάποιες φορές μπορούσα να βοηθήσω είτε κάποιες άλλες μου χρησίμεψαν για να διαπιστώνω ότι κάτι που σκέφτομαι πχ με άγχος το σκέφτεται και κάποιος άλλος.

    Σύντομα διαπίστωσα ότι μέσα στο χώρο υπάρχει βία και χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Αυτό με έκανε να μην επιθυμώ πλέον να ανοίγω προσωπικά μου θέματα.
    Ισως τότε έπρεπε να αποχωρήσω……
    Σκέφτηκα όμως ότι δεν πειράζει που ο χώρος δεν μου παρέχει την ασφάλεια που θα άρμοζε για να εκφράσω τα εκάστοτε προσωπικά μου ζητήματα. Παρέμεινα για να βοηθώ άλλους, ή ακόμα και να βοηθιέμαι διαβάζοντας τις δικές τους ιστορίες.
    Ακόμα και με αυτό τον τρόπο συμμετοχής όμως, γινόμουν αποδέκτης βίας, τουλάχιστον όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, σύμφωνα με τα προσωπικά μου στάνταρτς.

    Κάποια στιγμή ένιωσα ότι η συμμετοχή μου εδώ, μου παίρνει περισσότερα από όσα μου δίνει. Σε χρόνο, σε ενέργεια, σε ψυχική ηρεμία, σε γνώση. Ακόμα και σε θέματα ανώδυνα που άνοιξα, όπως πχ αυτό για τον καταναλωτισμό, βρέθηκαν άνθρωποι να με προσβάλλουν, κάτι που για τον δικό μου κοινωνικό κώδικα αποτελεί ασχήμια.
    Έπειτα, ένα διάστημα ακόμα έμεινα από εθισμό ή εξάρτηση, κάτι το οποίο θεωρώ πολύ ανησυχητικό και άνοιξα ανάλογο θέμα.
    Η συνεχιζόμενη και ανεξέλεγκτη (!!!) βία (όχι μόνο προς εμένα, αλλά προς πάσα κατεύθυνση) με έκανε να διαπιστώσω ότι η παραμονή μου, εκτός από εξάρτηση, ήταν πλέον και μαζοχισμός.

    Αυτός είναι ο λόγος που, αν και αποχωρώ, είμαι πάρα πολύ χαρούμενη και ξαλαφρωμένη από ένα βάρος και μια βλαβερή πλέον συνήθεια.

    Φυσικά αν υπήρχαν κανόνες -και εφαρμόζονταν- θα μπορούσε όλο αυτό το ετερόκλητο αλλά καλής πρόθεσης υλικό που αποτελεί το φόρουμ αυτό, να λειτουργεί πιο ήρεμα, εποικοδομητικά για όλους και συντροφικά.
    Δεν συμβαίνει όμως έτσι.

    Κακά τα ψέματα. Η αυτορρύθμιση είναι ουτοπία. Πρώτα γιατί στην εποχή μας, είναι κανόνας να νοιάζεται καθένας για τον εαυτό του (κάτι που δεν συμφωνώ προσωπικά) και δεύτερο γιατί δεν μπορώ να έχω την απαίτηση από τους συμφορουμίτες που έχουν τα δικά τους ζόρια να κάνουν νταντά τον κάθε ένα που μου απευθύνει βίαια και προκλητικά σχόλια που ξεφεύγουν από τα όρια (σταχυολόγησα μερικά στο χτεσινό θέμα της weird). Για τους νεότερους που δεν γνωρίζουν τι εννοώ, ας ρίξουν μια ματιά στο θέμα μου «έντονα σημάδια bullying» ή στο θέμα «η Θεοφανία και η σεξουαλική μου ζωή». Δεν κρατώ κακία σε κανέναν από αυτούς που με χλεύασαν ή μου άσκησαν βία. Αλλά δεν θέλω να συμμετέχω σε ένα χώρο όπου αυτό συμβαίνει ανεξέλεγκτα και μάλιστα συχνά.

    Ευχαριστώ πολύ τον κρίνο, τη weird, την ανώνυμη, την άρκτο, την evath, που αφιέρωσαν λίγο από το χρόνο τους για να μιλήσουν για την αξιοπρέπειά μου που άπρεπα βαλλόταν.
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορούμε να βαφτίζουμε την ευγένεια, ευθιξία και θυματοποίηση. Είναι βολικό αλλά είναι λάθος.
    Νίκο, επειδή όλα αυτά τα υπέστην στο δικό σου χώρο, όπου ναι μεν είχες την ευγενή ιδέα να μας ανοίξεις διάπλατα τη πόρτα, αλλά δεν είχες φροντίσει να υπάρχει ένας μίνιμουμ χώρος αξιοπρέπειας για τον καθένα, νοιώθω ότι ένα συγνώμη τουλάχιστον μου το χρωστάς.

    Δεν τη μπορώ την βία και το χλευασμό. Ούτε σε μένα ούτε στο διπλανό μου. Έχω κατακτήσει στη ζωή μου ένα περίγυρο όπου ισχύουν η ευγένεια και ο αμοιβαίος σεβασμός.

    Και ΔΕΝ θέλω να αλλοιωθώ και να μάθω τεχνικές αυτοάμυνας εδώ μέσα (όπως εύστοχα είπε και η weird) ή τεχνικές ανταπόδοσης βίας για να επιβιώσω!!!!!

    Θέλω να μάθω καλύτερα και χρησιμότερα πράγματα που θα με οδηγήσουν ένα βήμα μπροστά και όχι πίσω....

    Θα προτιμήσω την αληθινή ζωή όπου διαλέγω τους φίλους μου και όποιος ασκεί βία την ασκεί επώνυμα για να πάρει και τις ανάλογες κοινωνικές ευθύνες του.


    Σας ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά.

    ΥΓ. μόλις είδα ότι άρχισε καυγάς στο θρεντ αποχώρησης της weird. Ας γίνουν τουλάχιστον σεβαστά τα ποστς αποχώρησης…….

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    nature,
    Ειλικρινά λυπάμαι που φεύγει ένα άτομο όπως εσύ....Δεν ξέρω τι άλλο να πω, μακάρι να σε είχα υποστηρίξει κι εγώ όταν έπρεπε, αλλά προς το παρόν μου ήταν πολύτιμη η βοήθειά σου. Δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει το φόρουμ αν λείπουν άτομα όπως εσύ. Θα πάρει την κατρακύλα, αυτό είναι το σίγουρο. Θα αρχίσουν να γίνονται διενέξεις και μάλλον θα αναγκαστούμε να φύγουμε κι άλλοι. Δυστυχώς και στην πραγματική ζωή έτσι είναι, μόνο που εκεί επιλέγεις τους φίλους σου. Αυτή είναι η διαφορά. Όλοι οι άλλοι είναι για τα μπάζα....Μακάρι να μην έφευγες.. Ελπίζω να έχεις καλή τύχη σε ότι κι αν κάνεις και να είσαι μακρυά από ανήθικους ανθρώπους που δεν σου ταιριάζουν...Φιλιά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by nature
    Με πολλή μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω ότι αποχωρώ.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις στιγμές που μοιραστήκαμε, τις καλές και τις κακές.

    Μπήκα εδώ από ανάγκη να μοιραστώ κάτι προσωπικό που με βάραινε...
    Έμεινα από ενδιαφέρον για τα προβλήματα των άλλων ανθρώπων, στα οποία είτε κάποιες φορές μπορούσα να βοηθήσω είτε κάποιες άλλες μου χρησίμεψαν για να διαπιστώνω ότι κάτι που σκέφτομαι πχ με άγχος το σκέφτεται και κάποιος άλλος.

    Σύντομα διαπίστωσα ότι μέσα στο χώρο υπάρχει βία και χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Αυτό με έκανε να μην επιθυμώ πλέον να ανοίγω προσωπικά μου θέματα.
    Ισως τότε έπρεπε να αποχωρήσω……
    Σκέφτηκα όμως ότι δεν πειράζει που ο χώρος δεν μου παρέχει την ασφάλεια που θα άρμοζε για να εκφράσω τα εκάστοτε προσωπικά μου ζητήματα. Παρέμεινα για να βοηθώ άλλους, ή ακόμα και να βοηθιέμαι διαβάζοντας τις δικές τους ιστορίες.
    Ακόμα και με αυτό τον τρόπο συμμετοχής όμως, γινόμουν αποδέκτης βίας, τουλάχιστον όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, σύμφωνα με τα προσωπικά μου στάνταρτς.

    Κάποια στιγμή ένιωσα ότι η συμμετοχή μου εδώ, μου παίρνει περισσότερα από όσα μου δίνει. Σε χρόνο, σε ενέργεια, σε ψυχική ηρεμία, σε γνώση. Ακόμα και σε θέματα ανώδυνα που άνοιξα, όπως πχ αυτό για τον καταναλωτισμό, βρέθηκαν άνθρωποι να με προσβάλλουν, κάτι που για τον δικό μου κοινωνικό κώδικα αποτελεί ασχήμια.
    Έπειτα, ένα διάστημα ακόμα έμεινα από εθισμό ή εξάρτηση, κάτι το οποίο θεωρώ πολύ ανησυχητικό και άνοιξα ανάλογο θέμα.
    Η συνεχιζόμενη και ανεξέλεγκτη (!!!) βία (όχι μόνο προς εμένα, αλλά προς πάσα κατεύθυνση) με έκανε να διαπιστώσω ότι η παραμονή μου, εκτός από εξάρτηση, ήταν πλέον και μαζοχισμός.

    Αυτός είναι ο λόγος που, αν και αποχωρώ, είμαι πάρα πολύ χαρούμενη και ξαλαφρωμένη από ένα βάρος και μια βλαβερή πλέον συνήθεια.

    Φυσικά αν υπήρχαν κανόνες -και εφαρμόζονταν- θα μπορούσε όλο αυτό το ετερόκλητο αλλά καλής πρόθεσης υλικό που αποτελεί το φόρουμ αυτό, να λειτουργεί πιο ήρεμα, εποικοδομητικά για όλους και συντροφικά.
    Δεν συμβαίνει όμως έτσι.

    Κακά τα ψέματα. Η αυτορρύθμιση είναι ουτοπία. Πρώτα γιατί στην εποχή μας, είναι κανόνας να νοιάζεται καθένας για τον εαυτό του (κάτι που δεν συμφωνώ προσωπικά) και δεύτερο γιατί δεν μπορώ να έχω την απαίτηση από τους συμφορουμίτες που έχουν τα δικά τους ζόρια να κάνουν νταντά τον κάθε ένα που μου απευθύνει βίαια και προκλητικά σχόλια που ξεφεύγουν από τα όρια (σταχυολόγησα μερικά στο χτεσινό θέμα της weird). Για τους νεότερους που δεν γνωρίζουν τι εννοώ, ας ρίξουν μια ματιά στο θέμα μου «έντονα σημάδια bullying» ή στο θέμα «η Θεοφανία και η σεξουαλική μου ζωή». Δεν κρατώ κακία σε κανέναν από αυτούς που με χλεύασαν ή μου άσκησαν βία. Αλλά δεν θέλω να συμμετέχω σε ένα χώρο όπου αυτό συμβαίνει ανεξέλεγκτα και μάλιστα συχνά.

    Ευχαριστώ πολύ τον κρίνο, τη weird, την ανώνυμη, την άρκτο, την evath, που αφιέρωσαν λίγο από το χρόνο τους για να μιλήσουν για την αξιοπρέπειά μου που άπρεπα βαλλόταν.
    Η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορούμε να βαφτίζουμε την ευγένεια, ευθιξία και θυματοποίηση. Είναι βολικό αλλά είναι λάθος.
    Νίκο, επειδή όλα αυτά τα υπέστην στο δικό σου χώρο, όπου ναι μεν είχες την ευγενή ιδέα να μας ανοίξεις διάπλατα τη πόρτα, αλλά δεν είχες φροντίσει να υπάρχει ένας μίνιμουμ χώρος αξιοπρέπειας για τον καθένα, νοιώθω ότι ένα συγνώμη τουλάχιστον μου το χρωστάς.

    Δεν τη μπορώ την βία και το χλευασμό. Ούτε σε μένα ούτε στο διπλανό μου. Έχω κατακτήσει στη ζωή μου ένα περίγυρο όπου ισχύουν η ευγένεια και ο αμοιβαίος σεβασμός.

    Και ΔΕΝ θέλω να αλλοιωθώ και να μάθω τεχνικές αυτοάμυνας εδώ μέσα (όπως εύστοχα είπε και η weird) ή τεχνικές ανταπόδοσης βίας για να επιβιώσω!!!!!

    Θέλω να μάθω καλύτερα και χρησιμότερα πράγματα που θα με οδηγήσουν ένα βήμα μπροστά και όχι πίσω....

    Θα προτιμήσω την αληθινή ζωή όπου διαλέγω τους φίλους μου και όποιος ασκεί βία την ασκεί επώνυμα για να πάρει και τις ανάλογες κοινωνικές ευθύνες του.


    Σας ευχαριστώ και να είστε όλοι καλά.

    ΥΓ. μόλις είδα ότι άρχισε καυγάς στο θρεντ αποχώρησης της weird. Ας γίνουν τουλάχιστον σεβαστά τα ποστς αποχώρησης…….
    Στο καλό Φύση,
    να σε προσέχεις.
    Κι εγώ, αρνούμαι να μάθω άλλες τεχνικές αυτάμυνας εδώ μέσα και να δεχθώ άλλα βελάκια κριτικής και συγκεκαλυμμένης ή απροκάλυπτης επιθετικότητας.

    ούτε την ευγένεια της ψυχής μου θέλω να αλλοιώσω, ούτε είμαι μαζοχίστρια, και έχω δει τόσο καθαρά πια αυτή την κακοήθεια που δεν μπορω να την ανεχθώ.

    Έχουνε φύγει και άλλοι, άλλοτε σιωπηλά, άλλοτε με δημόσιο μήνυμα.
    Ελπίζω καποτε, το πλαίσιο του φόρουμ να βελτιωθεί.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Bye bye.Ειλικρινά,δε στεναχωριέμαι.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε,αλλά προτιμώ να μην υποκρίνομαι.Κάνατε την τρίχα τριχιά με κάτι ευθιξίες σας,και κάτι κηρύγματα για ηθικές εξωπραγματικές,κυριολεκτι� �ά extra terrestrial,που κανένα χώρο δεν έχουν ούτε στην πραγματική ζωή,πόσο μάλλον δηλαδή που περιμένατε να ζήσετε αγγελικά πλασμένους κόσμους και σε ένα φόρουμ,λολοολ.:P
    Εγώ πάλι προτιμώ να μαθαίνω τεχνικές αυτοάμυνας,γιατί ίσως έχω περάσει από πραγματική κακοποίηση και ξέρω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προτάσσετε ως τέτοια εδώ.Οπότε,καλό μου κάνει ό,τι με σκληραίνει,ό,τι με μαθαίνει να ανταπεξέρχομαι στην έξω από δω ζωή,και όχι ό,τι με μαθαίνει να μιλάω για κάτι \"ανεξέλεγκτη βία\"και τέτοιες τραγικοποιήσεις-soz που χαλάω λιγάκι τη σούπα.Την ευαισθησία μου θα την επιδεικνύω επιλέγοντας να μην κυβερνά δίχως έλεγχο,να κυβερνώ εγώ πάνω της.
    Για απόφυγε εντελώς τη βία εκεί έξω,κι έλα πες μου μετά.Με το που θα βγεις να οδηγήσεις στο δρόμο θα φας και τη μούτζα,τότε τι θα κάνεις,θα παρατήσεις το τιμόνι και θα πας να κλάψεις στο δωμάτιό σου;;;Εσύ πρέπει να μάθεις να ανταπεξέρχεσαι,όχι να προσαρμοστεί ο κόσμος στα δικά σου μέτρα και σταθμά.Kι εκεί μέσα κι εδώ έξω shit happens.That\'s all there is to say.
    Μια χαρά θα είναι το φόρουμ,εκτός αν θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο σημαντικούς που δε θα επιβιώνουν οι χώροι μετά την αποχώρηση κάποιων μελών.Στην πράξη μια χαρά επιβιώνουν και αυτό είναι δείγμα υγιέστατο κατ\'εμέ.Welcome to the real life,ουδείς αναντικατάστατος.:P
    Eύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας τα αποχωρούντα μέλη,να έχετε τις δυνάμεις να τα βγάζετε πέρα στη ζωή και να χαίρεστε τις μέρες σας στον κόσμο,πέρα από διαφωνίες μου με συμπεριφορές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Originally posted by nature

    Φυσικά αν υπήρχαν κανόνες -και εφαρμόζονταν- θα μπορούσε όλο αυτό το ετερόκλητο αλλά καλής πρόθεσης υλικό που αποτελεί το φόρουμ αυτό, να λειτουργεί πιο ήρεμα, εποικοδομητικά για όλους και συντροφικά.
    Δεν συμβαίνει όμως έτσι.


    ΥΓ. μόλις είδα ότι άρχισε καυγάς στο θρεντ αποχώρησης της weird. Ας γίνουν τουλάχιστον σεβαστά τα ποστς αποχώρησης…….
    Σίγουρο είναι ότι δεν θα υπήρχε αυτό το ΧΑΛΙ αν εφαρμόντουσαν οι κανόνες!! Παντού σε όλα τα φόρουμ ψυχολογίας βρίσκονται άτομα που δεν σέβονται κτλ όμως όταν εφαρμόζεται ο κανόνας αμέσως απο τους διαχειριστές, αυτό το άτομο φρενάρει! Είτε μένει και συμορφώνεται είτε αποχωρεί! Αν δεν συμορφωθεί με κάποιες προηδοποιήσεις, απλά κλειδώνουνε το Νικ του και όλα καλά! Αν ξεκινάει καβγάς ή ξεφεύγουνε απο το θέμα που άνοιξε κάποιος, απλά κλειδώνουνε το θέμα...
    Εδώ όμως... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Θα αποχωρήσουνε κι άλλα άτομα nature! Αν δεν αποχωρήσουνε, απλά δεν θα ανοίγουνε εδώ δικά τους θέματα!

    Συμφωνώ απόλυτα με εσένα nature και με την weird ότι τα μαύρα χάλια του συγκεκριμένου φόρουμ ψυχολογίας οφείλονται στην διαχείριση γιατί όπως προείπα, άτομα που δεν σέβονται εμφανίζονται σε όλα τα φόρουμ ψυχολογίας! Το θέμα είναι τι κάνουνε οι διαχειριστές για να βάλουνε την απαιτούμενη τάξη!
    Απο ότι βλέπουμε δεν κάνουνε τίποτα και θα ξαναπώ και εδώ στο δικό σου θέμα nature, είναι λυπητερό!

    Υ.Γ. Είδα και εγώ ότι άρχισε καβγάς και στο θρεντ της weird και απλά έπαψα να διαβάζω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by RainAndWind
    Bye bye.Ειλικρινά,δε στεναχωριέμαι.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε,αλλά προτιμώ να μην υποκρίνομαι.Κάνατε την τρίχα τριχιά με κάτι ευθιξίες σας,και κάτι κηρύγματα για ηθικές εξωπραγματικές,κυριολεκτι� �ά extra terrestrial,που κανένα χώρο δεν έχουν ούτε στην πραγματική ζωή,πόσο μάλλον δηλαδή που περιμένατε να ζήσετε αγγελικά πλασμένους κόσμους και σε ένα φόρουμ,λολοολ.:P
    Εγώ πάλι προτιμώ να μαθαίνω τεχνικές αυτοάμυνας,γιατί ίσως έχω περάσει από πραγματική κακοποίηση και ξέρω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προτάσσετε ως τέτοια εδώ.Οπότε,καλό μου κάνει ό,τι με σκληραίνει,ό,τι με μαθαίνει να ανταπεξέρχομαι στην έξω από δω ζωή,και όχι ό,τι με μαθαίνει να μιλάω για κάτι \"ανεξέλεγκτη βία\"και τέτοιες τραγικοποιήσεις-soz που χαλάω λιγάκι τη σούπα.Την ευαισθησία μου θα την επιδεικνύω επιλέγοντας να μην κυβερνά δίχως έλεγχο,να κυβερνώ εγώ πάνω της.
    Για απόφυγε εντελώς τη βία εκεί έξω,κι έλα πες μου μετά.Με το που θα βγεις να οδηγήσεις στο δρόμο θα φας και τη μούτζα,τότε τι θα κάνεις,θα παρατήσεις το τιμόνι και θα πας να κλάψεις στο δωμάτιό σου;;;Εσύ πρέπει να μάθεις να ανταπεξέρχεσαι,όχι να προσαρμοστεί ο κόσμος στα δικά σου μέτρα και σταθμά.Kι εκεί μέσα κι εδώ έξω shit happens.That\'s all there is to say.
    Μια χαρά θα είναι το φόρουμ,εκτός αν θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο σημαντικούς που δε θα επιβιώνουν οι χώροι μετά την αποχώρηση κάποιων μελών.Στην πράξη μια χαρά επιβιώνουν και αυτό είναι δείγμα υγιέστατο κατ\'εμέ.Welcome to the real life,ουδείς αναντικατάστατος.:P
    Eύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας τα αποχωρούντα μέλη,να έχετε τις δυνάμεις να τα βγάζετε πέρα στη ζωή και να χαίρεστε τις μέρες σας στον κόσμο,πέρα από διαφωνίες μου με συμπεριφορές.
    Wait wait wait... έχεις ζήσει κακοποίηση από άτομα του φόρουμ εδώ; Για να ξέρεις τι είναι; Βλέπεις κανείς να κλαίει; Και το ουδείς αναντικατάστατος δεν θα το λεγα.. Σπάνια βλέπεις αλτρουιστές στην ζωή γενικότερα... Γενικά διαφωνώ με όλα όσα λες, βγάζουν μια εχθρική στάση προς τη nature και μια απάθεια που δεν της ταιριάζει.. Μάλλον διαφέρετε σε πολλά.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τι να πω?
    με κουρασε ολη μερα να γραφω και να ξαναγραφω για κοσμο που φευγει.


    Ημαρτον ρε κοπελλες!!!



    ΑΑΑΑΑΑΑ!!!!


    για τους \"φιλους\" μου σας ενημερωνω,
    οτι για τα επομενα 23 χρονια δεν σκοπευω να γραψω ποστ αποχωρησης....
    Ευτυχης που θα με τρωτε στη μαπα,
    ο κρινος αντεχει, και μαλιστα αρκετα.


    μακια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Ελπίζω να αντέξω 23 χρόνια να σε διαβάζω, να είμαστε όλοι γεροί και ψύχραιμοι.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by narnia
    Ελπίζω να αντέξω 23 χρόνια να σε διαβάζω, να είμαστε όλοι γεροί και ψύχραιμοι.

    χεχε...
    γεια σου βρε narnia.....

    μεσα σε ολη την μαυριλα σημερα,
    εσκασα ενα γελακι με αυτο που εγραψες.


    Οαση εισαι.

  10. #10
    Originally posted by RainAndWind
    Bye bye.Ειλικρινά,δε στεναχωριέμαι.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε,αλλά προτιμώ να μην υποκρίνομαι.Κάνατε την τρίχα τριχιά με κάτι ευθιξίες σας,και κάτι κηρύγματα για ηθικές εξωπραγματικές,κυριολεκτι� �ά extra terrestrial,που κανένα χώρο δεν έχουν ούτε στην πραγματική ζωή,πόσο μάλλον δηλαδή που περιμένατε να ζήσετε αγγελικά πλασμένους κόσμους και σε ένα φόρουμ,λολοολ.:P
    Εγώ πάλι προτιμώ να μαθαίνω τεχνικές αυτοάμυνας,γιατί ίσως έχω περάσει από πραγματική κακοποίηση και ξέρω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προτάσσετε ως τέτοια εδώ.Οπότε,καλό μου κάνει ό,τι με σκληραίνει,ό,τι με μαθαίνει να ανταπεξέρχομαι στην έξω από δω ζωή,και όχι ό,τι με μαθαίνει να μιλάω για κάτι \"ανεξέλεγκτη βία\"και τέτοιες τραγικοποιήσεις-soz που χαλάω λιγάκι τη σούπα.Την ευαισθησία μου θα την επιδεικνύω επιλέγοντας να μην κυβερνά δίχως έλεγχο,να κυβερνώ εγώ πάνω της.
    Για απόφυγε εντελώς τη βία εκεί έξω,κι έλα πες μου μετά.Με το που θα βγεις να οδηγήσεις στο δρόμο θα φας και τη μούτζα,τότε τι θα κάνεις,θα παρατήσεις το τιμόνι και θα πας να κλάψεις στο δωμάτιό σου;;;Εσύ πρέπει να μάθεις να ανταπεξέρχεσαι,όχι να προσαρμοστεί ο κόσμος στα δικά σου μέτρα και σταθμά.Kι εκεί μέσα κι εδώ έξω shit happens.That\'s all there is to say.
    Μια χαρά θα είναι το φόρουμ,εκτός αν θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο σημαντικούς που δε θα επιβιώνουν οι χώροι μετά την αποχώρηση κάποιων μελών.Στην πράξη μια χαρά επιβιώνουν και αυτό είναι δείγμα υγιέστατο κατ\'εμέ.Welcome to the real life,ουδείς αναντικατάστατος.:P
    Eύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας τα αποχωρούντα μέλη,να έχετε τις δυνάμεις να τα βγάζετε πέρα στη ζωή και να χαίρεστε τις μέρες σας στον κόσμο,πέρα από διαφωνίες μου με συμπεριφορές.

    + 1000

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πισώπλατα χτυπήματα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by RainAndWind
    Bye bye.Ειλικρινά,δε στεναχωριέμαι.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε,αλλά προτιμώ να μην υποκρίνομαι.Κάνατε την τρίχα τριχιά με κάτι ευθιξίες σας,και κάτι κηρύγματα για ηθικές εξωπραγματικές,κυριολεκτι� �ά extra terrestrial,που κανένα χώρο δεν έχουν ούτε στην πραγματική ζωή,πόσο μάλλον δηλαδή που περιμένατε να ζήσετε αγγελικά πλασμένους κόσμους και σε ένα φόρουμ,λολοολ.:P
    Εγώ πάλι προτιμώ να μαθαίνω τεχνικές αυτοάμυνας,γιατί ίσως έχω περάσει από πραγματική κακοποίηση και ξέρω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προτάσσετε ως τέτοια εδώ.Οπότε,καλό μου κάνει ό,τι με σκληραίνει,ό,τι με μαθαίνει να ανταπεξέρχομαι στην έξω από δω ζωή,και όχι ό,τι με μαθαίνει να μιλάω για κάτι \"ανεξέλεγκτη βία\"και τέτοιες τραγικοποιήσεις-soz που χαλάω λιγάκι τη σούπα.Την ευαισθησία μου θα την επιδεικνύω επιλέγοντας να μην κυβερνά δίχως έλεγχο,να κυβερνώ εγώ πάνω της.
    Για απόφυγε εντελώς τη βία εκεί έξω,κι έλα πες μου μετά.Με το που θα βγεις να οδηγήσεις στο δρόμο θα φας και τη μούτζα,τότε τι θα κάνεις,θα παρατήσεις το τιμόνι και θα πας να κλάψεις στο δωμάτιό σου;;;Εσύ πρέπει να μάθεις να ανταπεξέρχεσαι,όχι να προσαρμοστεί ο κόσμος στα δικά σου μέτρα και σταθμά.Kι εκεί μέσα κι εδώ έξω shit happens.That\'s all there is to say.
    Μια χαρά θα είναι το φόρουμ,εκτός αν θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο σημαντικούς που δε θα επιβιώνουν οι χώροι μετά την αποχώρηση κάποιων μελών.Στην πράξη μια χαρά επιβιώνουν και αυτό είναι δείγμα υγιέστατο κατ\'εμέ.Welcome to the real life,ουδείς αναντικατάστατος.:P
    Eύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας τα αποχωρούντα μέλη,να έχετε τις δυνάμεις να τα βγάζετε πέρα στη ζωή και να χαίρεστε τις μέρες σας στον κόσμο,πέρα από διαφωνίες μου με συμπεριφορές.

    + 1000
    +αλλα 1000 από εμένα.

    δεν έχω όρεξη να γράψω.
    με περιμένει στις προσεχείς ημέρες και μια γατίσια μεν, απώλεια δε.

    μερικές σκέψεις που σχετίζονται με το γενικότερο θέμα περί διαπροσωπικών συγκρούσεων που ανοίχτηκε.
    πράγματι δεν χρειάζεται πολύ βία και επιθετικότητα για να βάζουμε τα όρια μας, μπορεί να γίνει και πιο ευγενικά αυτό.
    από την άλλη μεριά, και η λέξη \"ευαισθησία\" έχει τα ύπουλα τις σημεία (για μένα).
    έχω γίνει πατερίτσα κάποιες φορές χωρίς να έχω καμία διάθεση να μιμηθώ τη μητέρα τερέζα, μόνο και μόνο γιατί η άλλη πλευρά ήξερε να εκφράζει τις ευαισθησίες τις, τις αδυναμίες τις και τις ανάγκες τις (οπότε ποιος θα αναλάβει μερικές από τις ευθύνες του πιο αδύναμου, ο λιγότερο αδύναμος φυσικά).
    και επίσης σε πλαίσιο συζήτησης έχω αυτολογοκριθεί από απόψεις μου και γούστα μου μόνο και μόνο για να μην \"θιχτεί\" ο αντιδιαμετρικά αντίθετος μου απέναντι (ο οποίος φυσικά ελευθέρως αμολούσε τη δική του τη γνώμη, ασχέτως αν για μένα μπορεί να ήτανε κόκκινο πανί). και ο οποίος μετά τη σιωπή μου την έκανε συμμαχία του. την ερμήνευε δηλαδή ως ότι συμφωνώ και μαζί του!
    οπότε σε αρκετές περιπτώσεις την ευαισθησία να τη χέσω.
    η ευαισθησία ως μέθοδος χειραγώγησης. ο, ναι, υπάρχει και αυτό.
    αυτά από εμένα.

    υγ: και δεν αναφέρομαι ούτε στην σύγκρουση πέτραν vs weird, ούτε στο τι κίνητρα έχει η nature για να φύγει από το forum,
    απλά προσθέτω αυτό το point στον γενικότερο προβληματισμό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Nαι καταδικάστε την τώρα για το \"έγκλημα\" που έκανε να υποστηρίξει τους άλλους συμφορουμίτες της, με δήθεν επιχειρήματα περι ευαισθησίας και το τι θα έκανε στην έξω της ζωή. Αυτό δείχνει τι είστε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by nature

    Σύντομα διαπίστωσα ότι μέσα στο χώρο υπάρχει βία και χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Αυτό με έκανε να μην επιθυμώ πλέον να ανοίγω προσωπικά μου θέματα.




    συμβαίνει σε πολλούς.
    δεν ήταν απαραίτητο να φύγεις.
    τα χτυπήματα κάτω από τη μέση πάντα υπάρχουν.
    έξω στο δρόμο δεν συναντάς αγενείς ανθρώπους?
    είναι ανάγκη να τους αφήσεις να σε πειράξει αυτό που θα πούν - κάνουν μέσα σου?
    (τα λέω σε σένα να τα ακούω κι εγώ )

    νομίζω, δεν είμαι σίγουρη, πως πρέπει να μάθεις να γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια κόσμο.
    δοκίμασε το!

    και μη χαθείς...
    ένα κλικ είναι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by RainAndWind
    Bye bye.Ειλικρινά,δε στεναχωριέμαι.Δεν ξέρω αν θα έπρεπε,αλλά προτιμώ να μην υποκρίνομαι.Κάνατε την τρίχα τριχιά με κάτι ευθιξίες σας,και κάτι κηρύγματα για ηθικές εξωπραγματικές,κυριολεκτι� �ά extra terrestrial,που κανένα χώρο δεν έχουν ούτε στην πραγματική ζωή,πόσο μάλλον δηλαδή που περιμένατε να ζήσετε αγγελικά πλασμένους κόσμους και σε ένα φόρουμ,λολοολ.:P
    Εγώ πάλι προτιμώ να μαθαίνω τεχνικές αυτοάμυνας,γιατί ίσως έχω περάσει από πραγματική κακοποίηση και ξέρω πως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προτάσσετε ως τέτοια εδώ.Οπότε,καλό μου κάνει ό,τι με σκληραίνει,ό,τι με μαθαίνει να ανταπεξέρχομαι στην έξω από δω ζωή,και όχι ό,τι με μαθαίνει να μιλάω για κάτι \"ανεξέλεγκτη βία\"και τέτοιες τραγικοποιήσεις-soz που χαλάω λιγάκι τη σούπα.Την ευαισθησία μου θα την επιδεικνύω επιλέγοντας να μην κυβερνά δίχως έλεγχο,να κυβερνώ εγώ πάνω της.
    Για απόφυγε εντελώς τη βία εκεί έξω,κι έλα πες μου μετά.Με το που θα βγεις να οδηγήσεις στο δρόμο θα φας και τη μούτζα,τότε τι θα κάνεις,θα παρατήσεις το τιμόνι και θα πας να κλάψεις στο δωμάτιό σου;;;Εσύ πρέπει να μάθεις να ανταπεξέρχεσαι,όχι να προσαρμοστεί ο κόσμος στα δικά σου μέτρα και σταθμά.Kι εκεί μέσα κι εδώ έξω shit happens.That\'s all there is to say.
    Μια χαρά θα είναι το φόρουμ,εκτός αν θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο σημαντικούς που δε θα επιβιώνουν οι χώροι μετά την αποχώρηση κάποιων μελών.Στην πράξη μια χαρά επιβιώνουν και αυτό είναι δείγμα υγιέστατο κατ\'εμέ.Welcome to the real life,ουδείς αναντικατάστατος.:P
    Eύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας τα αποχωρούντα μέλη,να έχετε τις δυνάμεις να τα βγάζετε πέρα στη ζωή και να χαίρεστε τις μέρες σας στον κόσμο,πέρα από διαφωνίες μου με συμπεριφορές.




    ρέιν, μη μας δείρεις κιόλας! :P
    καλέ, τί έπαθες?
    οκ. δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο.
    άλλοι έχουν φάει στη μάπα πολλά και άσχημα, άλλοι λιγότερα και άλλοι σχεδόν τίποτα.
    για να είμαστε εδώ μέσα πάντως, πιστεύω πως όλοι έχουμε προβλήματα.
    επειδή εσύ είσαι πιο δυνατή, αυτό δεν σημαίνει πως η νατ πρέπει να κατηγορηθεί που δεν είναι σαν εσένα.
    και δεν ξέρουμε τί έχει περάσει στη ζωή της.
    εγώ δεν ξέρω πάντως.
    για σένα ξέρω περίπου και φαντάζομαι.

    τέλος να πω ότι εγώ είχα εντελώς αντίθετες απόψεις μαζί της και ήθελα να τη βρίσω κιόλας στη πρώτη μας συζήτηση, αλλά μετά αντιλήφθηκα πως ήταν ένας αξιοπρεπής και ευγενικός άνθρωπος που είχα παρεξηγήσει.
    το ότι δεν συμφωνώ με κάποιον δεν σημαίνει, τον ακυρώνω κιόλας.

    μη μου τα χώσεις, ρέιν...:P
    i\' ll bite you

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •