Μίσος ή αδιαφορία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20

    Μίσος ή αδιαφορία;

    Γεια σας... Είμαι 20 χρονών και εδώ και 3 χρόνια περίπου είμαι ερωτευμένη με κάποιον αρκετά μεγαλύτερο μου. Είναι όμως πλατωνικός έρωτας και δεν κατάφερε ποτέ να πάρει σάρκα και οστά. Παρ' όλα αυτά αυτό δεν με κράτησε πίσω στη ζωή μου. Εννοώ πως προχώρησα και συνεχίζω να το κάνω, φλερτάρω και έχω κάνει και μερικές σχέσεις, όχι όμως ουσιαστικές. Τον άνθρωπο αυτόν τον κράτησα στην καρδιά μου και στην σκέψη μου, δεν τον ξέχασα ποτέ. Ίσως φταίει και το γεγονός ότι μενουμε στο ίδιο μέρος και τον βλέπω αρκετά συχνά. Το θέμα είναι ότι εκείνος φέρεται σα να με μισεί. Για παράδειγμα έχει τύχει να είμαστε στην ίδια καφετέρια και να γυρίσει να με κοιτάξει, και ύστερα επιδεικτικά να σηκωθεί να φύγει ή να κάτσει αλλού. Ήμουν αρκετά διαχυτική στην έκφραση των συναισθημάτων μου προς το πρόσωπό του, πχ με γράμμα ή ίσως και με τον τρόπο που τον κοιτούσα. Πιστεύετε ότι αυτό φταίει για την συμπεριφορά του; Μήπως έπρεπε να κρατήσω μέσα μου ό,τι ένιωθα γιατί τον έκανα να νιώθει πιεσμένος; Να το εκλάβω ως μίσος ή ως αδιαφορία;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Μήπως ο άνθρωπος είναι δεσμευμένος;

    ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ μάλλον και με τον τρόπο αυτό προσπαθεί να σε αποθαρρύνει!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Μπα αυτό εξακριβωμένο....Εκτός αν υπάρχει 1% πιθανότητα και έπεσα μεσα σε αυτήν!!!!! :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Κι εγώ αυτό αρχίζω να πιστεύω. Ότι το κάνει για να μου δείξει ότι δεν πρέπει να το συνεχίσω. Κι αυτό είναι και το πιο δύσκολο. Γιατί η αδιαφορία από το \"μίσος\" είναι μερικές φορές χειρότερη...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Καμιά άλλη γνώμη???:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Γιατί ο πλατωνικός αυτός έρωτας δεν κατάφερε να πάρει σάρκα και οστά?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Γιατί δεν υπήρχε ανταπόκριση από την αντίθετη πλευρά. Ποτέ δεν μου είπε το λόγο. Αλλά αν σκεφτείς ότι ήταν καθηγητής μου και θα του έχω μείνει ακόμα στο μυαλό ως μαθήτρια, και την μεγάλη την διαφορά ηλικίας που υπάρχει... Αυτά όλα από λογικής απόψεως φυσικά. Γιατί εμένα ο έρωτας που νιώθω δεν με αφήνει να δω κανένα πρόβλημα σε όλα αυτά!:D

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Scorpina90
    Γιατί δεν υπήρχε ανταπόκριση από την αντίθετη πλευρά.

    αρα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Άρα να μην ασχολούμαι. Απλά είμαι απ\' τους ανθρωπους που θέλουν να βρίσκουν πάντα το γιατί, την αιτια. Το γιατί δεν ήθελε ας πουμε. Και το γιατί κάνει σαν να με μισει. Αυτό ηταν το θεμα του μηνυματος μου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    το σε μισει, ισως ειναι δικη σου υπερβολη η προβολη.
    Το δεν εχετε κοινα σημεια συμπτωσης αυτο ειναι κοινος τοπος.


    Απο την αλλη βλεπω με σεβασμο ενα ανθρωπο, που οπως γραφεις φροντισε να μεινετε
    σε πλατωνικα συναισθηματα....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Scorpina90
    Αλλά αν σκεφτείς ότι ήταν καθηγητής μου και θα του έχω μείνει ακόμα στο μυαλό ως μαθήτρια, και την μεγάλη την διαφορά ηλικίας που υπάρχει...
    Καλά κάνει ο άνθρωπος, το άσχημο θα ήταν να τα έφτιαχνε μαζί σου που ήσουν μαθήτρια του.

    Χαχα, τι μου θύμησες. Μια κοπέλα παλαιότερα στην τάξη μου που ήταν ερωτευμένη με ένα καθηγητή μας. Τον έπαιρνε τηλέφωνα και δεν του μιλούσε, πήγαινε έξω απο το σπίτι του και τον παρακολουθούσε, θεότρελη μιλάμε για αρρωστημένη κατάσταση :D

  12. #12
    σκορπίνα......δεν σε μισεί ο άνθρωπος, σε αποφεύγει.
    Θεωρώ πως η \"σχέση\" είναι μονόπλευρη και επειδή εχεις κάνει κινήσεις που τον έχουν φέρει σε δύσκολη θέση, (πχ, γράμματα), κοιτά να σε εχει σε απόσταση για να μη παίρνεις θάρρος.
    Αντε βρες κανα παιί της ηλικιας σου, που έρχεται και καλοκαίρι.......

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Α, έστειλες και γράμμα; Δεν το έπιασα αυτό. Μάλλον δεν έπρεπε να το φτάσεις ως εκεί!!!:o

    Εγκρίνω να δείξεις τα αισθήματά σου με το τρόπο που κοιτάς (αν και εγώ δεν θα το έκανα σε κάποιον που ήταν καθηγητής μου γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου οι τόσο μεγαλύτεροι άντρες) κλπ εφόσον σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, αλλά από την στιγμή που δεν ανταποκρίνεται και μάλιστα δείχνει να ενοχλείται κιολάς δεν βλέπω τον λόγο να το συζητάμε καν!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Ονειροπλασμένε, εντάξει σε τετοιο σημείο με παρακολουθήσεις δεν έφτασα. Αλλά δεν μου αρέσουν και οι χαρακτηρισμοί όπως \"θεότρελη\", δεν νομίζω ότι αρμόζουν σε ένα ψυχολογικό site και έπειτα επειδή έχω ζήσει αυτόν τον έρωτα, δεν μου αρέσει να ακούω να χαρακτηρίζουν έτσι έναν άνθρωπο που ερωτεύτηκε...
    Τελοσπάντων, ίσως έκανα πράγματα που δεν έπρεπε να κάνω, αλλά είμαι έτσι σαν άνθρωπος, ότι αισθάνομαι το εκφράζω. Γενικά.
    Όπως και \'χει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και αδιαφορία εκείνος αδιαφορία κι εγώ! :)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Scorpina90
    Ονειροπλασμένε, εντάξει σε τετοιο σημείο με παρακολουθήσεις δεν έφτασα. Αλλά δεν μου αρέσουν και οι χαρακτηρισμοί όπως \"θεότρελη\", δεν νομίζω ότι αρμόζουν σε ένα ψυχολογικό site και έπειτα επειδή έχω ζήσει αυτόν τον έρωτα, δεν μου αρέσει να ακούω να χαρακτηρίζουν έτσι έναν άνθρωπο που ερωτεύτηκε...
    Τελοσπάντων, ίσως έκανα πράγματα που δεν έπρεπε να κάνω, αλλά είμαι έτσι σαν άνθρωπος, ότι αισθάνομαι το εκφράζω. Γενικά.
    Όπως και \'χει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και αδιαφορία εκείνος αδιαφορία κι εγώ! :)
    Σιγά, δεν το είπα με κακία! Αστειεύομαι και άλλωστε δεν το είπα για σένα το θεότρελη αλλά για εκείνη τη συμμαθήτρια μου που κάθε μέρα κάθε ώρα μιλούσε για εκείνον και είχε φτάσει στο σημείο να τον παρακολουθεί.

    Και γω έχω τις τρέλες μου αλλά δεν θα το έκανα αυτό για καμία γυναίκα, όσο ερωτευμένος και να ήμουν. Σόρρυ, βασικά εγώ έχω άλλους είδους τρέλα. Αν δεν ανταποκριθεί μια γυναίκα που θέλω θα προσπαθήσω να πάω με άλλη όπως έχω κάνει και στο παρελθόν, έτσι απλά. Η ζωή δεν τελειώνει σε έναν άνθρωπο....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •