Επανέρχεται...χειροτερα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Επανέρχεται...χειροτερα!

    Καλησπέρα ..
    Με λένε χρήστο και ειμαι 26 χρονών...
    Πριν 3 χρόνια επαθα την 1η μου κριση πανικου και απο τοτε η ζωη μου εχει αλλαξει εντελώς..πηγα σε ψυχολογο ο οποιος πραγματικα δεν με βοηθησε καθολου ετσι αισθανομουν 3 μηνες που πηγαινα...ισως δεν του ειχα εμπιστοσυνη οτι μπορει να κανει κατι..παραλληλα πηγα και σε ψυχιατρο και μου εδωσε ladose και μετα σεροξατ και συνηλθα..τον τελευταιο χρονο προσπαθω να βαλω σε ταξη την ζωη μου αφου 2 χρονια ειχα τραυματιστει πολυ απο αυτην την εμπειρια..δεν μπορουσα να παω πουθενα δεν μπορουσα να κανω τιποτα..η κοπελα μου με βοηθησε να ανταπεξέλθω και να μην χασω τις ελπίδες μου...
    Βεβαια τα προβληματα της ζωης μου που μου προκαλέσαν αυτες τις κρίσεις δεν ειχαν προσπεραστεί..με αποαποτελεσμα τον τελευταιο μήνα να αρχισουν σιγα σιγα να επανερχονται οι κρισεις...Αυτην την φορά ομως με χειροτερο τροπο απο ταχυκαρδια και ζαλάδα..αυτην την φορά με αισθημα οτι μου κοβετε η αναπνοη και δεν μπορω να ανασάνω..οτι θα μεινω απο αερα και θα πνιγω..πραγματικα μου ερχεται να κλαιω...δεν αντεχω κατι τετοιο τώρα και δεν ξερωτ τι να κάνω...
    Μια συμβουλη παρακαλώ..δεν μπορω να ξαναπεράσω τα ιδια..
    Ευχαριστώ...
    Θέλω να ζώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου chris.Eύχομαι σύντομα να νιώσεις ανακουφισμένος και να υποχωρήσουν οι πανικοί.Γιατί δεν είχες εμπιστοσύνη στον ψυχολόγο που επισκέφτηκες;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Γεια σου Chris,
    μήπως να δοκίμαζες κάποιον άλλο ψυχοθεραπευτή; Πολύς κόσμος υποφέρει από κρίσεις πανικού και η σωστή ψυχοθεραπεία βοηθάει... Αν έβρισκες έναν γνωσιακό ψυχοθεραπευτή (εκπαιδευμένο και έμπειρο) θα τα κατάφερνες να ανακουφιστείς πιστεύω...

  4. #4
    Δεν ξερω ισως γιατι ηταν γυναικα και με χαλασε λιγο οτι εκανε την θεραπεια σπιτι της και δεν ειδα πουθενα ενα πτυχιο..ηταν λες και πηγαινα σε καφετζου...χωρις να θελω να προσβαλω αλλους που εχουν ιατρειο σπιτι..αλλα ηταν πολυ \"σπιτικη\" η ολη φάση...παιδια παντως δεν ξερετε ποσο κουραστικο ειναι να χανεις την αναπνοη σου και να νομιζεις οτι θα πνιγεις απο ελλειψη αέρα...
    Ειμαι πολυ απελπισμενος αληθεια...
    Θέλω να ζώ!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Είναι τρομακτική η αίσθηση του πανικού,δε φέρνει κανένας αντίρρηση σε αυτό Chris.Αλλά δεν κινδυνεύεις στ\'αλήθεια,μην ανησυχείς,όσο κι αν αυτό σου φαίνεται τρομακτικό,είναι απλά μία σωματική αντίδραση που βιώνεις με έντονο τρόπο.
    Τι σε σταμάτησε από το να αναζητήσεις κάποιον άλλο ψυχολόγο αφού η ειδικός εκείνη δεν τηρούσε τις προυποθέσεις για την εμπιστοσύνη σου;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    athens
    Posts
    44
    chrisgr καλησπέρα,τα φάρμακα σίγουρα σε κάνουν να νοιώσεις καλύτερα αλλα θέλει και πολύ προσπάθεια κ απο σένα.έχεις επίσης και ένα άνθρωπο που σου στέκεται δίπλα σου και σε βοηθάει.αυτή είναι η κοπέλα σου και σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ σημαντικό άλλοι περνάνε αυτό το λούκι μόνοι τους η τους αφήνει ο ανθρωπός τους.εκεί που θέλω να καταλήξω είναι όι οι κρίσεις δεν έρχονται τυχαία υπάρχει κάτι που σε βασανίζει και σου διημιουργεί αυτό το πρόβλημα και αυτό λύνεται μόνο με ψυχοθεραπεία αλλα και με φαρμακευτική αγωγή.
    το θέμα δεν είναι τα πτυχία που λές παραπάνω γιατί και εγώ αύριο μπορεί να ανοίξω ένα γραφείο και να βάλω μια ταμπέλα \"κλινικός ψυχολόγος\" εξειδείκευση στις κρίσεις πανικού.θα μου ζητήσει κανείς ασθενής τα πτυχία?
    πρέπει να βρείς ένα γιατρό που να θέλει και να έχει την όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου αλλά έξω υπάρχουν αρκετά λαμόγια που κοιτάνε απλά πώς θα μας τα πάρουν.αυτά απο εμένα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    18
    χριστο μην το βαζεις κατω και εγω επαιρνα σεροξατ το εκοψα και μετα απο 2 χρονια εμφανιστηκαν παλι ολα....σημερα επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα σε σενα δεν μπορουσα να παρω αναπνοη νομιζα οτι θα σκασω...δεν το εχω βαλει κατι ξανα πηγα σε ψυχολογο και ψυχιατρο μαζι αυτη τη φορα ειμαι αποφασισμενος να τα καταφερω ...εχς θυμωσει και εχω πεισμωσει παρα πολυ και κατι αλλο αυτη τη φορα ειμαι οπλισμενος με παρα πολυ υπομονη....και οταν με παινει κριση λεω στον εαυτο μου υπομονη θα περασει και οντως μετα απο λιγο σταματαει αλλα εκεινη την στιγμη ξερω ακριβως πςσ αισθανεσαι...μην το βαζεις κατω συνεχισε οσο μπορεισ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    chris μονο εσυ θα βοηθησεις τον εαυτο σου!!ολα στο μυαλο ειναι!ξερω ποσο απαισιο συναισθημα ειναι!!αλλα πιστεψε με ολα στο χερι σου ειναι..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Ζαχαρούπολη
    Posts
    27
    8a sumfwnisw me tin dora..ola sto mualo mas einai...prosfata sumvainei k se mia filh mou auto to pragma me tin krisi panikou...prospa8w na tin suneferw na min einai toso agxwdis k stenaxwros tupos...exei stamatisei na pairnei metro k na mpainei se asanser..nomizei oti molis mpei 8a lipothumisei...prospa8w na tis dwsw na katalavei oti ta psuxoswmatika mas exoun katavalei...kserw pws einai duskolo gt k egw den eimai se kaluteri moira....

    proswpika den sustinw ta farmaka se kanenan eidika se neara atoma...mporoume na ta kataferoume arkei na exoume 8elhsh paidia...ena vima ka8e fora einai k auto kati..alla oxi farmaka!giati etsi 8a suni8isei o organismos kai auto einai oti xeirotero meta.......!

  10. #10
    Ευχαριστω πολυ παιδια...
    το θεμα ειναι οτι αν δεν το παθεις δεν θα καταλαβεις ποτε τι ειναι η κριση πανικου...πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να κοντρολαρεις τον εαυτο σου σε μια κριση πανικου...εχω καταφερει να το χειριστώ αλλα και παλι ειναι μεχρι ενος σημειο..μεχρι πριν 1 μηνα και για 1 χρονο ημουν μια χαρα...
    ΑΠλα η οικογενιακη μου κατασταση , τα ανυπαρκτα προσωπικά μου και ο εαυτος μου που ειναι διασκεδαστικός αλλα κατι με εμποδίζει να χαρώ τον ιδιο μου τον εαυτο..με ξαναφέραν στην ιδια κατασταση..μπορω να πω οτι εχω υπαρξιακά..και ζηλέυω καπως την ευτυχία των άλλων..ισως επειδη ειναι καποια πραγματα που δεν εχω εγώ και τα θέλω..ακομα και στο σέξ εχω προβλημα..ενω ειμαι κομπλέ και το διασκεδάζω υπαρχουν φορές που με πιάνει ταχυκαρδία πανω στο σέξ και πανικος και το σταματάω...
    τι να πώ..μαλλον θα ξαναρχίσω ψυχολόγο... ισως αντρα αυτην την φορά γιατι με την γυναίκα δεν βγαζω τον εντελώς πραγματικό μου εαυτό ισως επειδη ντρεπομαι η συμπεριφέρομαι ποιο ευγενικά στις γυναικες και δεν μπορω να βρίσω που το θέλω τοσο πολυ...
    Θέλω να ζώ!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    σου είπε η ψυχολόγος να εχεις μαζί σου μία χαρτινη σακούλα για να αναπνεεις όταν σε πιάνει κρίση για να μην οξυγονόνεται απότομα ο εγκέφαλος;παντως θα ήταν καλύτερα να πας σε άντρα θα μπορείς να συζητάς πιο ελεύθερα μαζί του και προσπαθησε να ανεβεις και να αγαπήσεις τον εαυτό σου, τι σου λείπει και το έχουν οι αλλοι;τι θα ήθελες να έχεις και δεν μπορεις;ειχα περάσει κ εγω κατι σαν αγοροφοβια πριν 2 χρονια με κρίσεις οταν εβγαινα εξω και απομακρυνόμουν από το σπίτι αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα με σταδιακή έκθεση στους φοβούς μου εβγαινα λίγο λιγο με συνοδεία κλπ, ενήμερωσα στη σχολή μου ότι είχα προβλημα κ ολοι με βοήθησαν και σε 2 βδομαδες το ξεπέρασα..βεβαια εσυ εχεις διαταραχή πανικού τώρα πιστεύω ότι καλα κανεις και παίρνεις την αγωγή σου, ζήτα βοήθεια απο τους γυρω σου να νιωσεις ασφάλεια ακόμα και στη δουλεια σ πες εχω προβλημα ακου χαλαρωτική μουσική οταν πας σπιτι εγω ακουω nirvana radio ειναι webradio η ambient και χαλαρώνω πολύ μεχρί που με παίρνει ύπνος, βλεπω εικόνες σκεφτομαι πως ήταν η μέρα μου, πως θα ήθελα να ειναι η ζωή μου,επίσης είναι πολύ ωραίες οι χαλαρωτικες τεχνικές του νικιτα καυκιου στο psyche.gr και η αγγελικη υπνωση της κεχαγια που μπορεις να ακούσεις στο youtube..και ατζι λουπέσκου εχει παρόμοια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    13
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Σε περίπτωση που συνεχιστεί η δημιουργία νεών προφίλ από το συγκεκριμένο πρόσωπο, οι συκοφαντικές δυσφημίσεις και οι προσβολές προς την προσωπικότητα διαχειριστών και μελών του φόρουμ, ενημερώνω πως θα απευθυνθω στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και θα προχωρήσω σε μήνυση, ασκώντας κάθε νόμιμο δικαίωμα.

    ΝίκοςD.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    chris επι 2 χρονια ειχα κρισεις πανικου..ξερω πολυ καλα τι ειναι!διωξε τον φοβο!δεν ειναι απλο το ξερω,αλλα μπορεις!σε πιανει ταχυπαλμια?ε και?μην τρελενεσαι εμεις τα νομιζουμε ολα τεραστια κ φοβομαστε πως κατι θα παθουμε!ξερεις ποσοι ανθρωποι ζαλιζονται,εχουν δυνατους παλμους,ειτε απο αγχος ειτε απο κουραση?δεν τρελενονται..ολα στο μυαλο ειναι!μην διατηρεις τον φοβο,πηγαινε κοντρα!μπορεις!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    κ κατι αλλο!τα φαρμακα μπορει να βοηθουν,αλλα πιστευω οτι εξαρτιεσαι στο τελος,οχι οργανικα,αλλα ψυχικα!σκεφτεσαι οτι α!θα παρω το χαπι μου κ θα ειμαι καλα,με αποτελεσμα να μην προσπαθεις να πιασεις την ριζα του κακου..γνωμη μου παντα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ΚΟΜΝΗΝΩΝ 78, ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Posts
    4
    Να πω καταρχήν, πως το άγχος είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια. Σημαντικό σε μια κρίση πανικού, είναι να σπάσει ο φαύλος κύκλος του φόβου της επερχόμενης κρίσης. Παθαίνει κάποιος μερικές κρίσεις πανικού και μετά ο φόβος μήπως το ξαναπαθει, προκαλεί την επόμενη κρίση. Τα φάρμακα βοηθούν στην καταπολέμηση του συμπτώματος, αλλά η ψυχοθεραπεία είναι αυτή που οδηγεί στη σύγκρουση. Και η σύγκρουση είναι το αίτιο του συμπτώματος. Δηλαδή του άγχους. Θα μπορούσα να κάνω σε αυτό το σημείο, μια αναγωγή σε καθαρά οργανικό επίπεδο. Ας φανταστεί κανείς ένα ζώο. Τα ζώα έχουν το μηχανισμό φυγής-επίθεσης. Ότα βρίσκονται σε μια κατάσταση, όπου πρέπει να πάρουν μια από τις δύο αποφάσεις, το σώμα τους ανταποκρίνεται στον επερχόμενο κίνδυνο, προσαρμόζοντας το σώμα τους για την απόφαση που θα παρθεί. Το αίμα, φεύγει από τα όργανα που δεν το χρειάζεται, όπως το δέρμα, και πηγαίνουν στα όργανα που απαιτούν περισσότερη αιμάτωση όπως οι μύες. Η καρδιά λειτουργεί πιο γρήγορα για να στείλει το αίμα που απαιτείται από τους μύες για μια πιο γρήγορη απάντηση. Το ζώο θα πάρει γρήγορα την απόφασή του και η σύγρουση θα λυθεί γρήγορα. Αν ανάγει κανείς αυτή την εικόνα, στο ψυχικό επίπεδο ενός ανθρώπου και σε μια δική του εσώτερη σύγκρουση, στην οποία ο άνθρωπος δε μπορεί να πάρει μια απόφαση, φυγής ή επίθεσης δηλαδή, τότε η σύγκρουση παραμένει, με αποτέλεσμα τα παραπάνω συμπτώματα-κρύο δέρμα, ταχυκαρδία και άλλα-...είναι πολλά που θα μπορούσαν να ειπωθούν..ελπίζω να βοήθησα σε κάτι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •