Η σχέση μου και οι κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Εγώ θα ήθελα να σου πω ότι η κατάσταση που βιώνεις είναι νομίζω πολύ δύσκολη και θα ήταν πολύ σημαντικό να βρεις υποστήριξη από κάπου, είτε από κάποιο δικό σου άνθρωπο είτε από κάποιον ψυχολόγο. (Είμαι ψυχολόγος και η ίδια αλλά θα προτιμούσα να σου πω την άποψή μου περισσότερο σαν άνθρωπος και όχι σαν επαγγελματίας καθώς δεν έχω ακόμη μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενο.)
    Γιατί δε μπορείς να συζητήσεις το θέμα με τους γονείς σου; Χρειάζεσαι υποστήριξη σ\'όλο αυτό και είναι κάτι που δεν μπορείς να το περάσεις μόνη σου. Επιπλέον θα μπορέσεις να βοηθήσεις καλύτερα και το φίλο σου αν τελικά αποφασίσεις να μείνεις μαζί του, αν έχεις από κάπου να στηρίζεσαι κι εσύ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    5
    Έχεις απόλυτο δίκιο φυσικά, χρειάζομαι στήριξη και το νιώθω αυτό πολύ έντονα. Έχω επιλέξει η ίδια κατά κάποιο τρόπο να το περνάω μόνη μου όλο αυτό. Όπως είπα έχω απομακρυνθεί από όλους. Μάλλον πίστευα πως είμαι αρκετά δυνατή ή ότι θα τελείωνε σύντομα. Τον τελευταίο καιρό έχω σκεφτεί πολλές φορές να ζητήσω βοήθεια από ειδικό, αλλά το αναβάλλω κυρίως γιατί θέλω να έχω όσο το δυνατόν περισσότερο ελεύθερο χρόνο για τον Αργύρη. Οποιαδήποτε δραστηριότητα προσθέσω στην καθημερινότητά μας φοβάμαι ότι θα είναι ανασταλτικός παράγοντας γι\' αυτόν. Κοινώς, τι θα κάνει ο Αργύρης όταν εγώ θα πηγαίνω στον ψυχολόγο; Δεν μπορεί να μένει σπίτι ακόμα. Θα έρχεται μαζί μου; Δεν ξέρω, είναι κάτι που θέλω να οργανώσω καλά πριν το ξεκινήσω.

    Στους γονείς μου δε θέλω να μιλήσω γιατί πιστεύω ότι δε θα καταλάβουν τι είναι αυτό που συμβαίνει. Δεν ξέρουν από αυτά, όπως ούτε κι εγώ πριν μου χτυπήσει την πόρτα. Φοβάμαι ότι θα πιστέψουν πως ο Αργύρης είναι τρελός ή χαζός και θα με πιέζουν να τον αφήσω. Αυτή τη στιγμή μου φαίνεται πιο \"απλό\" να τους γεμίζω ψέμματα. Και με \"βολεύει\" πολύ που είμαστε μακριά και δεν έχουμε καθημερινή τριβή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Εννοείται να το κάνεις όποτε νιώθεις έτοιμη. Μην αφήνεις όμως τον εαυτό σου πάρα πολύ καιρό εκτεθειμένο σε αυτό το άγχος, γιατί υπάρχει κίνδυνος να ξεπεράσεις τα όρια αντοχής σου, πράγμα που θα επηρεάσει πολύ άσχημα και τη σχέση σου και τον Αργύρη. Σκέψου δηλαδή πως το να λάβεις βοήθεια θα έχει θετική επίδραση και σε κείνον!
    Μην παραμελείς τον εαυτό σου μέσα σ\'όλο αυτό... μην τον βάζεις συνεχώς σε δεύτερη μοίρα γιατί θα σου ζητήσει κάποια στιγμή το λόγο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    alone sou steila proswpiko

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •