ΧΩΡΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24

    ΧΩΡΙΣΜΟΣ

    καλησπερα σας!χαιρομαι παρα πολυ που υπαρχει αυτη η σελιδα γιατι το νιωθω πολυ εντονα ποσο εχουμε αναγκη ολοι μας να μιλησουμε με ανθρωπους που πιθανων να μας καταλαβουν.

    εδω και 4 μηνες ξεκινησα αγωγη γιατι ημουν παρα πολυ χαλια πανω απο 1 μηνα. πηγα στον γιατρο και μου ειπε πως περασα ηπιας μορφης καταθλιπτικο επεισοδιο. ο λογος? χωρισμος...! εχω ομως τοσες αποριες μεσα μου που αν εχετε περασει κατι παρομοιο θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε. πρωτον πως θα με βοηθησει η αγωγη οταν εγω δεν το βλεπω καθολου εγωιστικα με εκεινον που με χωρισε και νιωθω ακομη οτι ειναι τα παντα για μενα και δευτερον θα με βοηθησει η αγωγη να το δω διαφορετικα η θα συνεχισω να πενθω για την σχεση μας και να ποναω τοσο πολυ που δεν ειμαστε μαζι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλημέρα,

    Η αγωγή είναι για να μη νιώθεις πεσμένη.

    Δεν έχει να κάνει με το να αλλάξεις με το τρόπο που αναφέρεις στο θρεντ σου.
    Αυτό ίσως πάρει χρόνο- ένας μήνας άλλωστε είναι λίγος καιρός - και αν επιμείνει και θέλεις να το ψάξεις μπορείς να δεις κάποιου άλλου είδους παρέμβαση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Αν κάποιος φύγει από τη ζωή με τα αντικαταθλιπτικά δεν θα νομίζεις πως ζει, αλλά θα μετριάζεις τον πόνο που σου προκαλεί η απώλεια.
    Όλα περνάνε αν μέσα σου βρεις ισορροπία και δύναμη να σταθείς όρθια. Κουράγιο.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ενας άντρας δεν είναι τίποτα, υπάρχουν εκατομύρια εκεί εξω..η αγωγη θα σε βοηθήσει αλλα θελει πολυ καιρο για να δραση..εγω ήμουν ετοιμη να αρραβωνιαστω χωρισα με τραγικο τροπο και φουλ ερωτευμενη περασα ενα μηνα αρρωστη δεν μπορουσα να σταθω αλλα αρχισα να φαιρομαι παρορμητικα να βγαινω να διασκεδασω χτυπησα μια τατουαζαρα να ανανεωθω ενω παραλληλα υπεφερα μακρια και βρηκα αλλον στο μηνα και ειμαστε 4 μηνες μαζι μια χαρα..μπορεί να ναι για καλό που χωρισες, υπάρχουν καλύτεροι εκεί εξω..το να πενθείς δεν βγαζει πουθενα, κανεις δεν αξιζει περισσοτερο απο μας,δες το εγωιστικα!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    σας ευχαριστω που μου ειπατε την γνωμη σας ομως ισως εγω δεν εθεσα σωστα το ερωτημα μου.δεν εννοουσα αν τα χαπια με κανουν να τον ξεχασω η να μην με ενδιαφερει αλλα αν με βοηθησουν να δω τα πραγματα πιο καθαρα. να καθαρισει το μυαλο που λενε για να μπορω να κρινω καποια πραγματα. γιατι τωρα ειναι τοσο μπερδεμενα ολα μεσα στο μυαλο μου και θολα που μονο ενα \" γιατι μου το εκανε αυτο\" με διαπερνα...!τωρα δεν μπορω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα και απλα ηθελα να μαθω αν τα φαρμακα με κανουν πιο λογικη. δεν εχω δει διαφορα ακομη γιατι κανω αγωγη μονο 5 μερες.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kely


    \" γιατι μου το εκανε αυτο\"

    τετοια απαντηση (αν δεν εχεις ηδη παρει) πολυ πιθανον να μην την παρεις ποτε.
    Ξερεις τα χαπια δεν δινουν απαντησεις, εμεις τις δινουμε (η αναλογα την περιπτωση μας τις δινουν αλλοι)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Ζαχαρούπολη
    Posts
    27
    Ένας χωρισμός δεν είναι τίποτα καλή μου. Αυτά τα πράγματα δυστυχώς είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής. Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά που μπορούν να σε οδηγήσουν στο αδιέξοδο της ψυχής. Ξέρω πως ότι και να σου πω τώρα, ο πόνος σου δε μετριάζει. Ξέρω οτι είσαι σε χάλια κατάσταση. Κάποτε ήμουν και εγώ.
    Απλά ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός. Όλα τα ξεπερνάει...
    Ο πόνος του χωρισμού είναι σαν το πάθημα που γίνεται μάθημα. Πιστεύω πως στην επόμενη σου σχέση θα προσέξεις μετά απο αυτά και θα κρατήσεις και κάτι για σένα. Είναι κακό να τα δίνουμε όλα απλόχερα και μετά να μένουμε έτσι.
    Πάντα πρέπει να κρατάμε κάτι και για μάς.
    Προσωπικά πλέον δεν με ρίχνουν τόσο ψυχολογικά τα θέματα των ερωτικών σχέσεων, γιατί δυστυχώς έχω πολύ πιο σοβαρότερα προβλήματα στο κεφάλι μου. Κ όπως είπε και κάποιος παραπάνω, ίσως να ήταν για καλό αυτός ο χωρισμός, σου άξιζε κάτι καλύτερο...
    Να προσπαθείς να συνεχίσεις την ζωή σου γιατί φαντάζομαι κι εκείνος το ίδιο θα κάνει. Και να θυμάσαι πως τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα συμβαίνουν για κάποιο σκοπό.
    Βρες κάποιον άλλον να περνάς καλά, να σου φέρνεται όμορφα και σιγά σιγά θα ξεκολλήσεις απο τον πρωην. Ο χρόνος είναι το καλύτερο φάρμακο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    βανεσουλα μου ποσο δικιο εχεις....! κ επειδη μιλησα αρχικα για τον χωρισμο( γιατι αυτο ηταν που με εφερε σε αυτο το σημειο) δεν σημαινει πως κι εγω δεν εχω πιο σημαντικα προβληματα ψυχης. ξερεις τι μου ειπε ο γιατρος? ησουν ενα ηφαιστειο που εξεραγει....! κι επειδη απο μικρη τα προβληματα μεσα στο σπιτι μου και οι καταστασεις με εκαναν να μην εχω αυτοπεποιθηση και εκτιμηση προς τον εαυτο μου, για αυτο με διελισε αυτος ο χωρισμος. ενω πραγματικα ειμαι μια χαρα κοριτσι εγω ποτε δεν το αισθανθηκα πραγματικα. ποσο σημαντικα ειναι τα βιωματα και τα ψυχολογικα τραυματα τελικα!!! δεν ξερω πως θα τα ξεπερασω ολα αυτα. ισως αυτο πρεπει να γινει για να μπορω να χειριζομαι και τα υπολοιπα οπως οι σχεσεις.ομως δεν ξερω πως γιατι κανεις δεν με εμαθε!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kely


    γιατι κανεις δεν με εμαθε!


    δεν γνωριζω κανενα να πηγε σε σχολειο για αυτο,
    ουτε να πηρε ιδιαιτερα.

    Πιστευω δε,
    οτι ολοι εδω μεσα (αλλος καλυτερα - αλλος χειροτερα)
    περασαμε απο μια θεση οπως η δικη σου.
    Και οταν με το καλο, θα κανεις παιδια, θα \"μορφωθουν\" με την σειρα τους.



  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Ζαχαρούπολη
    Posts
    27
    καλά λέει ο προλαλήσας... αυτά είναι αυτοδίδακτα...τα μαθαίνεις μόνη σου, γιαυτό σου λέω ο χρόνος είναι φάρμακο...τώρα μπορεί να νιώθεις ότι είσαι σε αδιέξοδο και δε μπορείς να κάνεις τίποτα, αλλά θα δεις σιγα σιγα ο πόνος θα απαλύνει και εσύ θα είσαι πάλι όπως πριν, απλά πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις κι εσυ την ζωή σου και να συνεχίσεις, μην αφήνεις τα χρόνια να περνάνε. Πες οτι απλά ο χωρισμός ήταν ακόμη μια εμπειρία.
    Να προσπαθείς να είσαι δυνατή, γιατί μετά απο όλα αυτά που έχεις βιώσει, στιγματίζοντας σε με ψυχολογικά έχεις δύναμη μέσα σου,αρκεί να το πιστέψεις και να συνεχίσεις.
    Εγά τα λέω γιατί βρέθηκα στη θέση σου και κατάλαβα οτι δεν πρέπει να χαλιέμαι για διάφορα που με καταστρέφουν ψυχικά και σωματικά βλάπτονας την υγεία μου στη πορεία.
    Βασικά δεν αξίζει να φτάνουμε σε αυτό το σημείο για κανέναν και τίποτα...μια φορά ζούμε..ας προσπαθήσουμε λοιπόν να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη γεμίζοντας την μόνο με ευχάριστα πράγματα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    κρινο μου μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πιο βαθυτερα τι ακριβως εννοεις με την φράση \"κανε το φαρμακο σου ζωη,
    και την ζωη σου φαρμακο σου\" ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    πριν ειπες βανεσα πως ειναι πολυ κακο να δινουμε ολη την ψυχη μας σε καποιον κι εκεινον να την παιρνει και να φευγει. μαλλον περασες κι εσυ κατι τετοιο και θα ηθελα να μου πεις πως εσυ το ξεπερασες? αρχικα ησουν σαν εμενα? σε καταθλιψη δηλ? σε βοηθησε καποιος ειδικος?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    ποσο απιστευτο μου φαινεται να υπαρχουν εδω μεσα τοσο ευαισθητες ψυχες και τοσο καλοι ανθρωποι οπως ειστε κι εσεις και να βασανιζονται ετσι? γιατι ρε παιδια? ειναι ΑΔΙΚΟ. μονο καλο μπορουμε να κανουμε στον κοσμο αλλα εκεινος μας κοβει τα φτερα πολλες φορες με πολυ οδυνηρο τροπο. γιατι?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kely
    κρινο μου μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πιο βαθυτερα τι ακριβως εννοεις με την φράση \"κανε το φαρμακο σου ζωη,
    και την ζωη σου φαρμακο σου\" ?

    χμμμμμ θες να σου εξηγησω την υπογραφη μου δηλαδη....
    Δεν ξερω αν μπορω να το κανω ετσι σβελτα (παω και για δουλεια σε λιγο)

    Σε αυτο το φορουμ, εχω μια σταση απεναντι στα φαρμακα που ειμαι αντιθετος.
    Ειμαι αντιθετος σε πασης φυσεως χαπακια που δινουν οι \"επιστημονες\" στους \"ασθενεις\" και αυτο γιατι πιστευω οτι το επιτευγμα τους ειναι να σου νερουλιαζουν το μυαλο χωρις ομως να λυνεις τα προβληματα σου.

    Και μιλαω για χημικες ουσιες που καταλυουν νευρικες καταληξεις του εγκεφαλου αν με εννοεις.

    Το φαρμακο σου μπορει να γινει η ιδια σου η ζωη καθως θα την αναπτυσεις.
    Τετοια φαρμακα ζωης, ειναι η κοινωνικοποιηση σου, να σπας την απομόνωση, να μην φοβασαι τους ανθρωπους, να επικοινωνεις με οσους ανθρωπους μπορεις περισσοτερο μπορεις και οχι οι χημικες ουσιες.

    Ετσι η ζωη σου, θα γινει το φαρμακο σου...

    Δεν ξερω τα ειπα κατανοητα?
    Γιατι τετοια ποστ εχω γραψει παρα πολλα, πως θα μπορουσα να τα μαζεψω σε ενα, μεσα σε λιγες γραμμες?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Ζαχαρούπολη
    Posts
    27
    μονη μου το ξεπερασα κελλυ...χωρις ειδικο, ο χρονος με βοηθησε γιαυτο σου λεω...
    ειχα ενα χρονο που δεν με ενοιαζε τιποτα δεν προσεχα την εμφανιση μου, κλεινομουν στο δωματιο μου και εκλαιγα, δεν εβγαινα...αλλα πανω στο χρονο -ω ναι αργησα λιγακι χιχι- βρηκα καποιο αλλο παιδι που ενδιαφεροταν για μενα...περνουσαμε καλα και σιγα σιγα ξεκολλουσα απο το παρελθον, εκανα ομως πολλα χρονια να συνελθω εντελως και να τον βγαλω απο το μυαλο μου, το θεμα ομως ηταν οτι συνεχιζα την ζωη μου με κανονικους ρυθμους κι οταν ερχοταν στην σκεψη μου ωρες ωρες προσπαθουσα να σκεφτω κατι αλλο...τωρα πλεον τον εχω ξεπερασει τελειως και πιστευω οτι ηταν απλα μια εμπειρια που με εκανε να σκεφτομαι διαφορετικα και μου εδωσε ακομη μεγαλυτερη ψυχικη δυναμη για να αντιμετωπιζω αναλογες καταστασεις στο μελλον

    ολα στο χερι σου ειναι....φτιαξε την ζωουλα σου και συνεχισε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •