Τι μου συμβαίνει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118

    Τι μου συμβαίνει?

    Γεια σας παιδιά,
    γράφω εδώ γιατί νομίζω πως μόνο εσείς θα μπορέσετε να με καταλάβετε και ίσως μου δώσετε μια απάντηση στο τι μου συμβαίνει.
    Είμαι σε μια σχέση από τα 20 μου και μένουμε μαζί. Πριν τη σχέση αυτή και στα πρώτα χρόνια της σχέσης μας ήμουν καλά, ανεξάρτητη, δυναμική, πολύ κοινωνική. Είχα μια καλή εμφάνιση και μια πολύ καλή δουλειά, έκανα πολλά ταξίδια, γνώριζα κόσμο (λόγω δουλειάς), γυμναζόμουν, έκανα πολλά σπορ και γενικά ήμουν ικανοποιημένη από τη ζωή μου.
    Τα τελευταία χρόνια όμως κάτι δεν πάει καλά. Σταμάτησα τη δουλειά και κλείστηκα στο σπίτι. Σταμάτησα να βγαίνω εντελώς και δεν θέλω να βλέπω κόσμο. Μένω κλεισμένη στο σπίτι μέρες ή και βδομάδες, ακόμη και μήνες χωρίς να βγω καθόλου έξω. Ακόμα και στο σουπερ μάρκετ να πάω νιώθω τελείως ανίσχυρη να αντιμετωπίσω τον κόσμο γύρω μου. Ενώ θέλω να αλλάξω ζωή νιώθω αδυναμία να ξαναβγώ στην αγορά εργασίας. Νιώθω πως αν πιάσω κάπου δουλειά θα παγιδευτώ και δεν θα μπορώ να ξεφύγω. Αντίθετα όλη μέρα στο σπίτι κάνω δουλειές, δεν κάθομαι καθόλου παρά μόνο το βράδυ όταν πέφτω για ύπνο.
    Ξέχασα να πω πως μικρή είχα δεχτεί κακοποιήση.
    Λέτε να μου βγαίνουν όλα τώρα στην επιφάνεια?
    Σε όποιον άλλο και να μιλήσω δεν θα καταλάβει...
    Πιστεύουν πως δεν κάνω κάτι γιατί δεν θέλω, δεν καταλαβαίνουν ότι δεν μπορώ.
    Δεν ξέρω τι να κάνω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Μήπως έχεις κατάθλιψη;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις κατάθλιψη αλλά δεν είμαι και ειδικός

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ενα σημειο που ειπες περι οικογενοιακης κακοποιησης συν οτι αλλο εχει συμβει,
    θα πρεπει να το εξερευνησεις.

    Δοκιμασες να μιλησεις σε ενα συμβουλο ψυχικης υγειας?
    Σε ενα απο τα ΚΨΥ?
    Νομιζω οτι μπορεις να κλεισεις ενα ραντεβου και σε καποια το κοστος ειναι πολυ μικρο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by janet
    Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις κατάθλιψη αλλά δεν είμαι και ειδικός

    πως σου φανηκε δηλαδη κατι τετοιο?
    Μην κανεις διαγνωσεις γιατι μπαινουν στον αλλον ιδεες απο το πουθενα.
    Για να οδηγηθεις σε ενα συμπερασμα, πρεπει να κανεις δεκαδες ερωτησεις και αποκλειται καποιος να καταλαβει κατι μεσα απο 10 γραμμες.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by krino
    Originally posted by janet
    Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις κατάθλιψη αλλά δεν είμαι και ειδικός

    πως σου φανηκε δηλαδη κατι τετοιο?
    Μην κανεις διαγνωσεις γιατι μπαινουν στον αλλον ιδεες απο το πουθενα.
    Για να οδηγηθεις σε ενα συμπερασμα, πρεπει να κανεις δεκαδες ερωτησεις και αποκλειται καποιος να καταλαβει κατι μεσα απο 10 γραμμες.
    ναι ναι δεν έκανα διάγνωση μου μοιάζει σαν κατάθλιψη είπα αλλά δεν είμαι γιατρός ούτε ψυχολόγος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by janet
    Originally posted by krino
    Originally posted by janet
    Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις κατάθλιψη αλλά δεν είμαι και ειδικός

    πως σου φανηκε δηλαδη κατι τετοιο?
    Μην κανεις διαγνωσεις γιατι μπαινουν στον αλλον ιδεες απο το πουθενα.
    Για να οδηγηθεις σε ενα συμπερασμα, πρεπει να κανεις δεκαδες ερωτησεις και αποκλειται καποιος να καταλαβει κατι μεσα απο 10 γραμμες.
    ναι ναι δεν έκανα διάγνωση μου μοιάζει σαν κατάθλιψη είπα αλλά δεν είμαι γιατρός ούτε ψυχολόγος

    σου μοιαζει ε?
    εβγαλε εξω την γλωσσα και ειχε πουα βουλες?
    :P:P

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by krino
    Originally posted by janet
    Originally posted by krino
    Originally posted by janet
    Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις κατάθλιψη αλλά δεν είμαι και ειδικός

    πως σου φανηκε δηλαδη κατι τετοιο?
    Μην κανεις διαγνωσεις γιατι μπαινουν στον αλλον ιδεες απο το πουθενα.
    Για να οδηγηθεις σε ενα συμπερασμα, πρεπει να κανεις δεκαδες ερωτησεις και αποκλειται καποιος να καταλαβει κατι μεσα απο 10 γραμμες.
    ναι ναι δεν έκανα διάγνωση μου μοιάζει σαν κατάθλιψη είπα αλλά δεν είμαι γιατρός ούτε ψυχολόγος

    σου μοιαζει ε?
    εβγαλε εξω την γλωσσα και ειχε πουα βουλες?
    :P:P
    Κρίνε αν θέλεις να γίνεις κακός το έχεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Σας ευχαριστώ. Επισκέφτηκα κάποια στιγμή κάποιον ειδικό, αλλά ήταν πολύ επιθετικός και δεν ξαναπήγα. Δεν επισκέφτηκα άλλους γιατί εφόσον δεν μπορώ να εργαστώ, δεν έχω δικά μου χρήματα και σκέφτηκα πως θα έπρεπε να επισκεφτώ πολλούς μέχρι να βρω κάποιον να μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
    Για αυτό πολλές φορές νοιώθω πως είμαι σε αδιέξοδο.
    Ξέρω πως δεν ήσαστε ειδικοί, αλλά θα με βοηθήσει να ακούσω την άποψη σας. Πραγματικά θα νιώσω ανακούφιση αν μάθω ότι δεν φταίω εγώ για αυτό που μου συμβαίνει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    εσένα γιατί σου μοιάζει δηλαδή;μπορεί να μην έχει ανάγκη αγωγής αλλά ψυχολόγος χρειάζεται να ξεδιπλώσει όλη αυτή την καταθλιπτική διάθεση και συμπεριφορά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Originally posted by γιώτα2
    εσένα γιατί σου μοιάζει δηλαδή;μπορεί να μην έχει ανάγκη αγωγής αλλά ψυχολόγος χρειάζεται να ξεδιπλώσει όλη αυτή την καταθλιπτική διάθεση και συμπεριφορά.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό...
    Ξέρω μόνο ότι η αυτοπεποίθηση μου έχει πιάσει πάτο. Ενώ παλιά έβγαινα και είχα πολλή αυτοπεποίθηση, τώρα δεν θέλω να με βλέπει κανείς. Νιώθω δυσφορία όταν βρίσκομαι με κόσμο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Είσαι ευχαριστημένη απο την σχέση σου;λες πως μένετε μαζί.....μήπως έχει αρχίσει η συνήθεια και έχει φύγει το πάθος;μήπως αισθάνεσαι να έχεις συμβιβαστεί;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Ο ειδικός που επισκέφτηκα άρχισε να με ρωτάει αμέσως πως τα πάω σεξουαλικά με το αγόρι μου, και έξω, στο σαλόνι των επισκεπτών είχε τσοντοπεριοδικά. Είναι φυσιολογικό αυτό?? \'Ενιωσα τρομερά άβολα, μου έκανε άσχημη εντύπωση και σχημάτισα κακή γνώμη για τους ειδικούς γιατί ήταν η πρώτη μου φορά. Επίσης μου φάνηκε πολύ υπερόπτης, και εγώ θέλω να με αντιμετωπίζουν ισότιμα. Άνθρωπος είμαι, με μυαλό και ψυχή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Originally posted by γιώτα2
    Είσαι ευχαριστημένη απο την σχέση σου;λες πως μένετε μαζί.....μήπως έχει αρχίσει η συνήθεια και έχει φύγει το πάθος;μήπως αισθάνεσαι να έχεις συμβιβαστεί;
    Γιώτα, ναι σωστά κατάλαβες. Έχει φύγει το πάθος από καιρό, έχουμε μπει σε μια ρουτίνα και δεν υπάρχει καμία επαφή πια, ούτε συναισθηματική ούτε ερωτική. Θέλω να χωρίσω αλλά έχω παγιδευτεί στη κατάσταση αδυναμίας που προανέφερα, ότι δηλ. είμαι ανίκανη, δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε στο δρόμο δεν μπορώ να βγω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Αυτό να κάνεις.Είσαι πολύ νέα αλλοίμονο αν κάνεις τα λάθη που έκανα εγώ πριν 30 χρόνια.Να ακούσεις την θέλει η ψυχούλα σου και να προχωρήσεις στην ζωή σου.Βάλε σε μια σειρά τα προσωπικά σου και βρες μια δουλειά να δείς πως σου φεύγει η μελαγχολία.Βασικά να ζήσεις σαν κορίτσι της ηλικίας σου.Θα υπάρξουν εντάσεις αλλά μην συμβιβαστείς για κανένα λόγο.Θα βρείς την δύναμη...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •