ΓΟΝΕΙΣ-Σ ΑΓΑΠΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2

    ΓΟΝΕΙΣ-Σ ΑΓΑΠΩ

    Γεια σας,
    εχω μερικεσ αποριες.....
    δεν μπορω να πω στους γονεις μου σ αγαπω......κ ειναι πολλες οι φορες που το σκεφτομαι κ στεναχωριεμαι....
    Ζητημα να εχω πει στην μανα μου 2 φορες τα τελευταια 15 χρονια πανω στο χαβαλε...
    Ενω σε συντροφους μου το εχω πει.

    Δεν ξερω με ποιον τροπο να το δουλεψω μεσα μου κ να ξεκολλησω.......
    αλλα ξερω οτι ολα ειναι βιωματα του παρελθοντος κ αρα θα εχει σχεση η παιδικη μου ηλικια......ισως να φταιει οτι απο μικρη ημουν νευρικη κ επιθετικη μεσα στο σπτ κ τωρα νωθω οτι αν τους πω σ αγαπω θα χαλασω την εικονα του νευρικου-επιθετικου κοριτσιου..!?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ε πρέπει να διαλέξεις...θέλεις την εικόνα του επιθετικού νευρικού κοριτσιού ή του τρυφερού; Δεν συναύδουν αυτά τα δύο που λες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    αισθανεσαι οτι πρεπει οπωσδηποτε να τους το πεις ? αν δε σου βγαινει γιατι το πιεζεις? εχω διαβασει οτι το να αγαπας τους γονεις σου ειναι απο τα μεγαλυτερα ταμποο δλδ θεωρειται αυτονοητο μη σου πω κ υποχρεωτικο..ειναι ετσι ομως?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    δικη μου παλι γνωμη ειναι η εξης

    ολο το φασμα των συναισθηματων διακρινει ολους τους ανθρωπους και με ολους τους ανθρωπους


    δηλαδη πιο συγκεκριμενα

    με τους γονεις

    μπορουμε να ειμαστε αναλογα βεβαια τις περιστασεις τη διαθεση μας την ωρα κτλ

    μπορουμε λοιπον να ειμαστε

    τρυφεροι καλοι αγαπησιαρηδες γατουληδες σκυλακια και ολα τα ζωακια

    σκληροι απαιτητικοι στα ορια μας

    αδεξιοι δεξιοτεχνες υποπτοι καχυποπτοι τελειοι λιγοτερο τελειοι μετριοι

    ικανοι ανικανοι ικανοποιημενοι ανικανοποιητοι

    καλοσυνατοι αδιαφοροι κακοσυνατοι

    γουτσου γουτσου γουτσου γρουτσου γρουτσου

    ολοι την ωρα μαζι ολοι την ωρα χωρια

    γλυκομιλητοι στραβομουτσουνοι

    φοβισμενοι ανακουφισμενοι θαρραλεοι

    για καφε η μακρυα πεντε ηπειρους

    νοσταλγικοι η παραπονεμενοι μεχρι αηδιας

    χειριστικοι η εντελως ξεκαθαροι η μια μεση κατασταση

    γελαστοι ξεκαρδισμενοι απο τα γελια η ψιλοσοβαροι

    επικοινωνιακοι η θυμωμενοι μεχρι τα μπουνια

    φροντιστικοι η εκδικητικοι η και τα δυο

    μπορουμε να παιρνουμε και να δινουμε

    να μην παιρνουμε αλλα και να μη δινουμε

    δικαιοι η και αδικοι

    δικαιωμενοι η και αδικημενοι

    σε βαρια η σε ελαφρα ατμοσφαιρα

    με αγαπη η με μισος να αιωρειται

    παρεξηγημενοι η εξηγημενοι καλα

    διακριτικοι η αδιακριτοι

    σφιχταγκαλιασμενοι η απλα μαζι

    μαλωμενοι η απλα χωριστα

    να κοιταζομαστε στα ματια η και να μην κοιταζομαστε

    με αλληλοκατανοηση η με αλληλοοτιναναι

    να ειμαστε με οποιο τροπο μπορουμε και θελουμε καθε φορα!

    πολλα μπορουμε να ειμαστε! παρα πολλα!
    εγω με τους δικους μου γονεις ειμαι ολα αυτα

    οχι σε μια στιγμη αλλα σε πολλες στιγμες

    αναλογα καθε φορα τι επιλεγω και τι μπορω η τι μπορουν και τι επιλεγουν και οι αλλοι


    οχι στη μονοτονια!



    εχω να πω οτι δεν ειναι μονο το να λες σε αγαπω αγαπη

    δεν εχει νοημα πολλες φορες το σε αγαπω

    αλλα το να περνατε ομορφες στιγμες μαζι

    το να γελατε η να συγκινειστε

    το να θεωριτε πως η σχεση σας δινει πραγματα και στους δυο

    το να λες μου αρεσει να ειμαστε μαζι

    εαν βεβαια σου αρεσει

    ειναι πολλες φορες υπεραρκετο για ολους...

    εμενα προσωπικα με καλυπτει
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by maria82
    Γεια σας,
    εχω μερικεσ αποριες.....
    δεν μπορω να πω στους γονεις μου σ αγαπω......

    ......ισως να φταιει οτι απο μικρη ημουν νευρικη κ επιθετικη μεσα στο σπτ κ τωρα νωθω οτι αν τους πω σ αγαπω θα χαλασω την εικονα του νευρικου-επιθετικου κοριτσιου..!?
    Σε τι σε βοηθαει η εικονα του επιθετικου κοριτσιου στις σχεσεις σου με την οικογενεια και δεν θελεις να την χαλασεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by maria82
    Γεια σας,
    εχω μερικεσ αποριες.....
    δεν μπορω να πω στους γονεις μου σ αγαπω......

    ......ισως να φταιει οτι απο μικρη ημουν νευρικη κ επιθετικη μεσα στο σπτ κ τωρα νωθω οτι αν τους πω σ αγαπω θα χαλασω την εικονα του νευρικου-επιθετικου κοριτσιου..!?
    Σε τι σε βοηθαει η εικονα του επιθετικου κοριτσιου στις σχεσεις σου με την οικογενεια και δεν θελεις να την χαλασεις?
    το ξερω οτι δεν βοηθαει πουθενα....απλα μερικες φορες μου βγαινει κ κυριως με την οικογενεια μου ....ισως γιατι ξερω οτι μ αγαπουν κ δεν με παρεξηγουν...τι να πω...πολλες φορες βλεπω την συμπεριφορα μου κ λεω \"τι ειναι αυτα που κανεις?\"
    Θα το ψαξω κ αλλο μεσα μου να βρω την λυση


    researcher συμφωνω απολυτα μαζι σου... περναμε απ ολα τα σταδια συναισθηματων με τους γονεις μας κ φυσικα οπως ειπε κ η Lef θεωρειτε αυτονοητο οτι αγαπαμε τους γονεις μας κ το δειχνουμε σχεδον καθημερινα με τις πραξεις μας.
    Αλλα πιστευω οτι πρεπει να το ακουνε εστω κ σπανια!
    Επιρρεαστηκα απο μια συζητηση που ειχα με τις φιλες μου κ θα ηθελα κ την δικη σας γνωμη....
    γιατι ενιωσα οτι ειμαι η μονη που δεν το λεει?!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Εγώ πάλι δεν το έχω πει ποτέ. Έχω πάψει όμως να αισθάνομαι όμως ενοχές και γι\' αυτό.

  8. #8
    Originally posted by researcher
    δικη μου παλι γνωμη ειναι η εξης

    ολο το φασμα των συναισθηματων διακρινει ολους τους ανθρωπους και με ολους τους ανθρωπους


    δηλαδη πιο συγκεκριμενα

    με τους γονεις

    μπορουμε να ειμαστε αναλογα βεβαια τις περιστασεις τη διαθεση μας την ωρα κτλ

    μπορουμε λοιπον να ειμαστε

    τρυφεροι καλοι αγαπησιαρηδες γατουληδες σκυλακια και ολα τα ζωακια

    σκληροι απαιτητικοι στα ορια μας

    αδεξιοι δεξιοτεχνες υποπτοι καχυποπτοι τελειοι λιγοτερο τελειοι μετριοι

    ικανοι ανικανοι ικανοποιημενοι ανικανοποιητοι

    καλοσυνατοι αδιαφοροι κακοσυνατοι

    γουτσου γουτσου γουτσου γρουτσου γρουτσου

    ολοι την ωρα μαζι ολοι την ωρα χωρια

    γλυκομιλητοι στραβομουτσουνοι

    φοβισμενοι ανακουφισμενοι θαρραλεοι

    για καφε η μακρυα πεντε ηπειρους

    νοσταλγικοι η παραπονεμενοι μεχρι αηδιας

    χειριστικοι η εντελως ξεκαθαροι η μια μεση κατασταση

    γελαστοι ξεκαρδισμενοι απο τα γελια η ψιλοσοβαροι

    επικοινωνιακοι η θυμωμενοι μεχρι τα μπουνια

    φροντιστικοι η εκδικητικοι η και τα δυο

    μπορουμε να παιρνουμε και να δινουμε

    να μην παιρνουμε αλλα και να μη δινουμε

    δικαιοι η και αδικοι

    δικαιωμενοι η και αδικημενοι

    σε βαρια η σε ελαφρα ατμοσφαιρα

    με αγαπη η με μισος να αιωρειται

    παρεξηγημενοι η εξηγημενοι καλα

    διακριτικοι η αδιακριτοι

    σφιχταγκαλιασμενοι η απλα μαζι

    μαλωμενοι η απλα χωριστα

    να κοιταζομαστε στα ματια η και να μην κοιταζομαστε

    με αλληλοκατανοηση η με αλληλοοτιναναι

    να ειμαστε με οποιο τροπο μπορουμε και θελουμε καθε φορα!

    πολλα μπορουμε να ειμαστε! παρα πολλα!
    εγω με τους δικους μου γονεις ειμαι ολα αυτα

    οχι σε μια στιγμη αλλα σε πολλες στιγμες

    αναλογα καθε φορα τι επιλεγω και τι μπορω η τι μπορουν και τι επιλεγουν και οι αλλοι


    οχι στη μονοτονια!



    εχω να πω οτι δεν ειναι μονο το να λες σε αγαπω αγαπη

    δεν εχει νοημα πολλες φορες το σε αγαπω

    αλλα το να περνατε ομορφες στιγμες μαζι

    το να γελατε η να συγκινειστε

    το να θεωριτε πως η σχεση σας δινει πραγματα και στους δυο

    το να λες μου αρεσει να ειμαστε μαζι

    εαν βεβαια σου αρεσει

    ειναι πολλες φορες υπεραρκετο για ολους...

    εμενα προσωπικα με καλυπτει
    +10000000000000000:):)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ούτε κι εγώ ειμαι καλή στα λόγια. όχι μόνο με τους γονείς, αλλά με όλους (γκόμενους κτλ κτλ)
    αλλά προσπαθω πάντα με πράξεις να δείχνω τα συναισθήματα μου.
    και με μικρές χειρονομίες, πχ αν δεν μπορείς να το πεις, πάρε τον άλλο μια ζεστή αγκαλιά, χαμογελασέ του, πες μια άλλη καλή κουβέντα. θα το καταλαβει :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Το βασικοτερο ολων ειναι να νιωθεις οτι τους αγαπας πραγματικα και να μην το κανεις απλα για να το κανεις. Απο εκει και περα ακομα και αν δεν μπορεις να το πεις αρκει να το δειχνεις και υπαρχουν πολλοι τροποι για αυτο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ότι \"από μικρή ήσουν επιθετική και νευρική μέσα στο σπίτι\"γεννάει κάποια ερωτήματα.Γιατί ένα παιδί να είναι επιθετικό και νευρικό;Ήταν το κλίμα ειρηνικό και εσύ επιθετική;
    Πώς θα χαρακτήριζες τους γονείς σου με δυο-τρία λογάκια;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    20
    Κι εγώ το έχω βιώσει αυτό και καταλαβαίνω πως νιώθεις. Πάντως και μόνο που το σκέφτεσαι και παραδέχεσαι στοιχεία του χαρακτήρα σου που θεωρείς αρνητικά (πχ νευρική) είναι πολύ θετικό. Σημαίνει ότι γνωρίζεις τον εαυτό σου και θες να βελτιωθείς. Προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχουν 2 παράγοντες για τους οποίους μπορεί να μην αισθάνεσαι άνερα να το λες. Σου έμαθαν οι γονείς σου να λες σ\' αγαπώ; Εννοώ σου έλεγαν κι εκείνοι σ\' αγαπώ; Γιατί μερικές φορές, όταν δεν το έχεις μάθει απ\' τους ανθρώπους που σε μεγάλωσαν, πώς στην συνέχεια να αισθάνεσαι άνετα να το ξεστομίσεις κι εσύ;
    Κι έπειτα μερικοί άνθρωποι αισθάνονται πιο καλά όταν δείχνουν την αγάπη τους με κάποια πράξη ή με κάποιο δώρο ίσως. Υπάρχουν αμέτρητοι τρόποι να δείξει κανείς την αγάπη του, χωρίς να πει αυτή την συγκεκριμένη λέξη. Για παράδειγμα μπορείς να τους πεις ότι νοιάζεσαι γι\' αυτούς, ότι θα είσαι δίπλα τους ό,τι κι αν χρειαστούν ή ότι νιώθεις τυχερή που τους έχεις γονείς. Πιστεύω αυτό θα τους ευχαριστούσε το ίδιο με το να άκουγαν ένα κοινότυπο σ\' αγαπώ. Κι εσύ θα αισθανόσουν πιο άνετα να τα πεις.
    Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα!;)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    http://www.youtube.com/watch?v=Zrfg8fptzDw


    Σ\' αγαπώ, σ\' αγαπώ, σ\' αγαπώ........

    άκου το τραγούδι μήπως σε παρασύρει να πεις σε αγαπώ και στους γονείς σου

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    29
    Καλησπέρα!

    Είμαι νέα εδώ, πρώτη φορά γράφω. Παρόλο που το μήνυμα μετράει μισό μήνα αποχής, θα πω τη γνώμη μου -χωρίς να είμαι ειδική- με την ελπίδα ότι θα το διαβάσεις.

    Μπορώ να σκεφτώ τρείς εκδοχές, που μπορεί και να συνυπάρχουν. Η πιο εύκολη είναι το να μην συνηθίζεται στην οικογένειά σου το γούτσου γούτσου και να σ\' έχουν \'διδάξει\' έτσι. Αυτό δεν αναιρεί την ικανότητά σου να δείχνεις τρυφερότητα στο σύντροφό σου-μιλάω από προσωπική πείρα.

    Η δεύτερη είναι ότι φοβάσαι μήπως δεν θέλεις εσύ να το κάνεις και αυτό είναι κάτι που σε ενοχλεί γιατί νιώθεις ενοχές.

    Η τρίτη που θεωρώ και πιο πιθανή είναι η εξής:
    Φοβάσαι. Κι αυτό που φοβάσαι πιθανόν να είναι ότι θα σε κοιτάξουν με καχυποψία (μπα, γιατί τέτοιες χαρούλες, θες κάτι?), ότι θα σε κριτικάρουν με οποιοδήποτε τρόπο, ότι δε θα αντιδράσουν ζεστά και δε θα ανταποδώσουν. Με λίγα λόγια, όταν δεν κάνουμε κάτι φοβόμαστε την απόρριψη.

    Είναι κι ένας από τους λόγους που έχω πάψει να αποκαλύπτω και το παραμικρό στους δικούς μου για την καθημερινότητά μου και τα σχέδιά μου. Ο πόνος που προκαλεί η κριτική, η απόρριψη και η άρνηση της προσπάθειας να σε κατανοήσουν -έστω κι αν δεν γίνεται λεκτικά- είναι ικανός να επισκιάσει την όποια λαχτάρα για προσέγγιση.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    29
    ...Με λίγα λόγια αμύνεσαι. Όταν παίρνουμε τέτοιες αποφάσεις (πολλές φορές ασυνείδητα) είναι γιατί όλοι έχουμε μια φυσική τάση να προστατεύουμε τον εαυτό μας. Κάποιοι -θα μου πεις- είναι πολύ ευαίσθητοι και παρεξηγούν κάποια μηνύματα λανθασμένα ως επιθετικά. Ακόμα κι έτσι, η άμυνα προϋποθέτει επίθεση (με άλλα λόγια, κάποια μηνύματα τα πήρες, δε μπορεί να αμύνεσαι από λόξα!) και πριν κατηγορήσεις τον εαυτό σου για το τείχος που έχεις βάλει, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να ψάξεις σε ποιό σημείο παραβίασαν τα όριά σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •