Τι σκέφτεστε; - Page 51
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 51 of 1532 FirstFirst ... 414950515253611011515511051 ... LastLast
Results 751 to 765 of 22967
  1. #751
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Άρσι, ευχαριστώ.Μακάρι να δω κι εγώ ένα όνειρο σαν το δικό σου που θα μου στέλνει το μήνυμα "είσαι εντάξει". Θα τον περάσω και τον δρόμο των δακρύων.Άλλα λίγα, δεν πειράζει.Συνήθισα πια.
    Ουπς, αυτό ήταν μελαγχολικό. Μου επιτρέπω και τη μελαγχολία όμως.Πρέπει να περάσω απ΄όλα τα στάδια.
    Επώδυνα δε λες τίποτε άρσι μου.Νιώθω να έχει σηκωθεί το παρελθόν και να με βαράει στο πάτωμα. Γυρνάμε πρώτα πίσω για να πάμε μπροστά?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #752
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    άρκτε, ναι, νομίζω πως έχω συμπτώματα διπολικής. Της 2. Δηλαδή περνάω από κάτι κουλές αισιοδοξίες σε κάτι δυσθυμίες. Μπορεί όμως και να κάνω τις αυτοδιαγνώσεις μου και να μου βρίσκω διάφορα. Γιατί χτες πίστευα ότι είμαι διπολική, ναρκισσίστρια και σήμερα δουλεύω το να έχω και ιδεοψυχαναγκαστική. λολ, άι στον κόρακα η μαλάκω.
    Carrie, ευχαριστώ για το tough love μήνυμά σου. Έχεις δίκιο κι εσύ. Πρέπει να ξανασταθώ στα πόδια μου και να ξαναγυρίσω στον πυρήνα μου(αυτό με τον πυρήνα μου το λέει ο ψυχολόγος, κλεμμένο είναι, λολ)
    Έφαγα την φρίκη μου κι εγώ, πάμε γι άλλα. Σήμερα θα βγούμε το βράδυ, θα ανασκουμπωθώ και από βδομάδα θα πάω ψυχολόγο να δω τι θα μου σούρει.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ, δημόσια και ιδιωτική.:)
    Αν πίστευα στο θεό θα σας έλεγα να σας έχει ο θεός καλά. Αντί γι αυτό σας λέω να σας έχετε καλά εσείς και να σας φροντίζετε. Όχι υπερβολικά, γιατί φοβάμαι το ναρκισσισμό, λολ. Ξαναγύρισε το χιούμορ μου παρατηρώ, έστω και βλαμένο.Καλό σημάδι.
    ρέιν, αυτά που λες δν είναι τα συμπτώματα της διπολικής.
    τα συμπτώματα είναι πιο συγκεκριμένα.
    σε άλλη φάση τα συζητάμε.
    αλλά ρώτησε κ την ψυχολόγο σου.
    που θα σε είχε στείλει σε ψυχίατρο δλδ.

    κάπου λες πως κατηγορείς τον ευατό σου πως δν είσαι καλή μάνα.
    το είχα σαν θέμα χθες στη συνεδρία κ το έχω κ σαν άσκηση.
    άσε τα αρνητικά κ ψάξε τα θετικά.
    γιατί η ρέιν που διαβάζω εδώ μέσα έχει δώσει πολλά καλά στα παιδιά κ ελάχιστα άσχημα.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #753
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Νιώθω να έχει σηκωθεί το παρελθόν και να με βαράει στο πάτωμα. Γυρνάμε πρώτα πίσω για να πάμε μπροστά?
    Ναι, για να παρουμε φορα!

  4. #754
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Άρσι, ευχαριστώ.Μακάρι να δω κι εγώ ένα όνειρο σαν το δικό σου που θα μου στέλνει το μήνυμα "είσαι εντάξει". Θα τον περάσω και τον δρόμο των δακρύων.Άλλα λίγα, δεν πειράζει.Συνήθισα πια.
    Ουπς, αυτό ήταν μελαγχολικό. Μου επιτρέπω και τη μελαγχολία όμως.Πρέπει να περάσω απ΄όλα τα στάδια.
    Επώδυνα δε λες τίποτε άρσι μου.Νιώθω να έχει σηκωθεί το παρελθόν και να με βαράει στο πάτωμα. Γυρνάμε πρώτα πίσω για να πάμε μπροστά?
    Ε σε αυτό είχα πολλές ενστάσεις!!!!! κι εγώ. Πίσω??? νόμιζα σε κάποια φάση πως ήταν λάθος η προσέγγιση.
    Γιατί γυρνούσα πίσω?
    Μα κ της γκεστάλντ αλλά κ της γνωσιακής μου είπαν πως αν 'έκλαιγα' όταν έπρεπε δε θα τα είχαμε αυτά τώρα.
    Παράλογο ακούγεται να πρέπει να ξαναζήσουμε. Να ξαναζήσουμε όμως ή να απελευθερώσουμε?
    Πως θα παίξει το παιδί αν δεν ακούσεις το κλάμα του και το ταίσεις πρώτα? κάπως έτσι. Κ γιατί κλαίει πραγματικά? Επείδή το χτύπησε η μαμά του ή επειδή πόνεσε, επειδή είναι κενή η καρδιά του από αγάπη, φιμωμένη ?

    Το σημαντικότερο που κερδίζω προσωπικά είναι η στροφή σε μένα. Νομίζω πως ξέρετε μέσα απ τα γραπτά μου τον πόσο πόνο έζησα αλλά όλες τις φορές υπήρχε ένας θυμός, απογοήτευση για τους άλλους ή εμένα. Μια απέχθεια στην ουσία για τις πληγές μου. Κ μου φερόμουν ακριβώς όπως οι γονείς μου. Αγνοώντας τα και απαξιώνοντάς τα ή και τιμωρώντας τα. Φιμωμένα όλα βγαίναν μόνο πάνω στις κρίσεις και έγραφα, ποτέ άλλοτε. Εκφραζόμουν και τιμωρούμουν συγχρόνως με πολύ επώδυνες κρίσεις.

    Ίσως τελικά να είναι μια διαδικασία ελευθέρωσης. Ολόκληρου του εαυτού. Όπως είναι. Και αποδοχής στο δικαίωμα με πλήγωσες, δεν αντέχω, δεν είμαι καλά. Κάτι που είναι απογορευμένο σε κακοποιητικές οικογένειες.
    Και τότε όταν μάθουμε να φερόμαστε διαφορετικά (πέρα απ'τα πρότυπά τους) στον εαυτό μας από ότι οι γονείς σε μας σε όλα τα επίπεδα (εγώ πχ πολύ καλλυμένα φερόμουν ολόιδια) απελευθερωνόμαστε πραγματικά από αυτούς.
    Τα παραπάνω για μένα.

  5. #755
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Arsi View Post
    Ε σε αυτό είχα πολλές ενστάσεις!!!!! κι εγώ. Πίσω??? νόμιζα σε κάποια φάση πως ήταν λάθος η προσέγγιση.
    Γιατί γυρνούσα πίσω?
    Μα κ της γκεστάλντ αλλά κ της γνωσιακής μου είπαν πως αν 'έκλαιγα' όταν έπρεπε δε θα τα είχαμε αυτά τώρα.
    Παράλογο ακούγεται να πρέπει να ξαναζήσουμε. Να ξαναζήσουμε όμως ή να απελευθερώσουμε?
    Πως θα παίξει το παιδί αν δεν ακούσεις το κλάμα του και το ταίσεις πρώτα? κάπως έτσι. Κ γιατί κλαίει πραγματικά? Επείδή το χτύπησε η μαμά του ή επειδή πόνεσε, επειδή είναι κενή η καρδιά του από αγάπη, φιμωμένη ?

    Το σημαντικότερο που κερδίζω προσωπικά είναι η στροφή σε μένα. Νομίζω πως ξέρετε μέσα απ τα γραπτά μου τον πόσο πόνο έζησα αλλά όλες τις φορές υπήρχε ένας θυμός, απογοήτευση για τους άλλους ή εμένα. Μια απέχθεια στην ουσία για τις πληγές μου. Κ μου φερόμουν ακριβώς όπως οι γονείς μου. Αγνοώντας τα και απαξιώνοντάς τα ή και τιμωρώντας τα. Φιμωμένα όλα βγαίναν μόνο πάνω στις κρίσεις και έγραφα, ποτέ άλλοτε. Εκφραζόμουν και τιμωρούμουν συγχρόνως με πολύ επώδυνες κρίσεις.

    Ίσως τελικά να είναι μια διαδικασία ελευθέρωσης. Ολόκληρου του εαυτού. Όπως είναι. Και αποδοχής στο δικαίωμα με πλήγωσες, δεν αντέχω, δεν είμαι καλά. Κάτι που είναι απογορευμένο σε κακοποιητικές οικογένειες.
    Και τότε όταν μάθουμε να φερόμαστε διαφορετικά (πέρα απ'τα πρότυπά τους) στον εαυτό μας από ότι οι γονείς σε μας σε όλα τα επίπεδα (εγώ πχ πολύ καλλυμένα φερόμουν ολόιδια) απελευθερωνόμαστε πραγματικά από αυτούς.
    Τα παραπάνω για μένα.
    Mπραβο σου :) +100000

  6. #756
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ρε παιδιά, μήπως νομίζετε ότι το forum μας κάνει λίγο κακό τελικά;
    Και δεν εννοώ ότι φταίει σε κάτι. Κενά αναπληρώνει προφανώς, όμως μήπως τελικά από τη στιγμή που ξεφεύγει από τον όποιο έλεγχο γίνεται από μόνο του ένα κράτημα προς τα πίσω...?

  7. #757
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    Μπορει να ειμαι αυτο που μισω ομως αντιστεκομαι γιατι δεν το επελεξα να ειμαι σαν αυτους αλλα θα κανω οτι περναει απο τον ελαχιστα υγιη εγκεφαλο μου να βελτιωθω..
    Ετσι βρισκω μεσα μου την δυναμη να συχωρεσω και να λυτρωθω..τους βαζω στη θεση μου και βλεπω οτι ουτε αυτοι το επελεξαν να ειναι ετσι..και μη μου πεις γιατι δεν εκαναν κατι..γιατι ΔΕΝ εβλεπαν..γιατι αυτοι ειναι αυτοι και εγω ειμαι εγω..
    Ετσι και εσυ αγαπουλα μου..μη φοβηθεις τις αποκαλυψεις,ξερω τι γυριζει μεσα στο κεφαλι σου,ξερω πως βλεπεις σε σενα συμπεριφορες που σου θυμιζουν αυτη και σου ερχεται ναυτια..ηρθε η ωρα να το αντιμετωπισεις..
    Κατα την γνωμη μου ειναι τοση η δουλεια που εχεις κανει μεσα σου,που πραγματικα πιστευω οτι η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ σου θα υπερισχυσει..

    το γμν το ποστ κοβεται..
    φοβερο κ πολυ βαθυ ποστ! μακρι να μπορουσα να το εφαρμοσω! ομολογω την αδυναμια μου!
    ρειν, πραγματι η μανα σου μπορει να ειναι ετσι οχι απο επιλογη, αλλα γιατι αυτη η προσωπικοτητα εχει γινει τοσο πολυ "ενα με το ματι της" που πραγματικα δεν μπορει να αμφιβαλλει ουτε κατα ενα χιλιοστο μπας κ κανει αυτη καπου λαθος. αποδοχη σημαινει οτι απλα τη δεχεσαι ετσι οπως ειναι, οτι παυεις να προσπαθεις να την αλλαξεις, να περιμενεις αυτη να αλλαξει, αλλα ως εκει. απο εκει κ περα αποδοχη ΔΕ σημαινει, ουτε οτι πρεπει να υποχωρεις εσυ στα καπριτσια της, ουτε οτι πρεπει να την κανεις παρεα με τους ορους της, ουτε οτι πρεπει να την αγαπας με πολλα πολλα.
    μακρυα κ αγαπημενοι που λεει η λαικη ρηση!!! :)

    ρε συ φανταζεσαι αν υπαρχει Θεος, να την βαλει κ αυτη στον παραδεισο ακριβως γιατι δεν εχει καμια επιλογη, ευθυνη, ελευθερια να υπαρξει με εναν αλλο τροπο λιγοτερο εγωκεντρικο, λιγοτερο ναρκισσιστικο απο αυτο που ηδη ειναι? (οπως βαζει ολα τα παιδια γιατι δεν εχουν τη δυνατοτητα να ειναι κακα απο επιλογη...)
    καλα δε θελω να σε σοκαρω, μην το παρεις βαρεως, ε? :)

    παντως επειδη συζητησα προσφατα τη σχεση με τον πατερα μου που εχει πολυ κολλημα με διαφορεςς φοβιες κ ειναι καταστροφολαγνος κ με κυνηγαει απο πισω αν πηρα το μπουφανακι μου, η ψυχ μου συστησε ακριβως αυτο. μου ειπε οτι το πιστευει ακραδαντα το μοντελο του, οτι ειναι πεπεισμενος οτι ειναι σωστος κ ολοι οι αλλοι ειναι λαθος, κ να τον αποδεχτω μεν οπως ειναι, να μην προσπαθω να τον πεισω για κατι, αλλα κ να να μην του επιτρεπω να επηρεαζει τη ζωη μου. πχ οταν με ρωταει πληροφοριες που παω κ τι κανω να μην του λεω. να μην τσακωνομαι, να μην του εξηγω για 5,000η φορα οτι δε με ενοχλουν τα μικροβια κλπ.

    παλαιο παρ. επικοινωνιας
    -που πας?
    -παω στο μεταξουργειο θεατρο!
    -που πας βραδυατικα! θα σε βιασουνε κ εχει κ κακο καιρο! θα βραχεις, θα αρρωστησεις, κ θα σε πλακωσει κ καποιο ξεριζωμενο δεντρο!
    -δε μας χεζεις μωρε μπαμπα, μου τα χεις πρηξει πια με τις φοβιες σου (με υφος "τα χω παρει")

    καινο παρ.
    -που πας? (κουφαπαντω)
    -μπαμπακα, σε αγαπαμε! φιλακια! αντε γεια!!!! (εξαφανιζομαι τρεχοντας κ φευγω απο το σπιτι)

    πλακα πλακα ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! :)
    Last edited by Lou!; 18-02-2011 at 21:22.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #758
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    πως θα περάσει το βράδυ..

  9. #759
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    μακρι να μπορουσα να το εφαρμοσω! ομολογω την αδυναμια μου!
    καινο παρ.
    -που πας? (κουφαπαντω)
    -μπαμπακα, σε αγαπαμε! φιλακια! αντε γεια!!!! (εξαφανιζομαι τρεχοντας κ φευγω απο το σπιτι)

    πλακα πλακα ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! :)
    ναι,μονο που καμια αδυναμια δεν βλεπω..
    και η εφαρμογη της νεας τακτικης "ετσι ειναι αμα τσακωνομαι και χαλιεμαι δεν προκειται να τον αλλαξω" δουλευει!!
    να κι αλλο ενα κοριτσουδι που βρισκει εναλλακτικες :)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #760
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    πως θα περάσει το βράδυ..
    το βραδυ θα περασει οπως περασε και το χθεσινο κι ολα τα βραδια. κανε λιγο υπομονη να τελειωνεις με οτι σπουδαζεις, 4 μηνες μενουν μεχρι το καλοκαιρι. κανε διαλειμματα συχνα οταν νιωθεις χαλια κι ασχολησου με κατι αλλο να ξεχνιεσαι, μη πιεζεις κι εσυ τον εαυτο σου τοσο, και να κοιμασαι νωρις. δε ξερω τι αλλο να σου γραψω, ελπιζω να πανε ολα καλα...

  11. #761
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Σκέφτομαι αυτό το βίντεο που είδα:

    http://www.youtube.com/watch?v=jHhX4...B8F953F117491B


    και μετά σκέφτομαι.. τίποτα

  12. #762
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    το βραδυ θα περασει οπως περασε και το χθεσινο κι ολα τα βραδια. κανε λιγο υπομονη να τελειωνεις με οτι σπουδαζεις, 4 μηνες μενουν μεχρι το καλοκαιρι. κανε διαλειμματα συχνα οταν νιωθεις χαλια κι ασχολησου με κατι αλλο να ξεχνιεσαι, μη πιεζεις κι εσυ τον εαυτο σου τοσο, και να κοιμασαι νωρις. δε ξερω τι αλλο να σου γραψω, ελπιζω να πανε ολα καλα...
    ευχαριστώ. θα προσπαθήσω

  13. #763
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Ρε παιδιά, μήπως νομίζετε ότι το forum μας κάνει λίγο κακό τελικά;
    Και δεν εννοώ ότι φταίει σε κάτι. Κενά αναπληρώνει προφανώς, όμως μήπως τελικά από τη στιγμή που ξεφεύγει από τον όποιο έλεγχο γίνεται από μόνο του ένα κράτημα προς τα πίσω...?
    πιθανόν να μας κάνει λίγο κακό, αλλά μας κάνει κ πολύ καλό...
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #764
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    πιθανόν να μας κάνει λίγο κακό, αλλά μας κάνει κ πολύ καλό...
    Δεν ξέρω αν κάνει καλό η κακό αλλά πιστεύω πως όσοι βρέθηκαν εδώ μέσα ήταν είτε λόγω έλειψης κοινωνικής ζωής, είτε επειδή έχουν κάποια σχέση με το αντικείμενο και κάνουν καριέρα στην ψυχολογία. Συμφωνείς?

  15. #765
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Σκέφτομαι αυτό το βίντεο που είδα:

    http://www.youtube.com/watch?v=jHhX4...B8F953F117491B


    και μετά σκέφτομαι.. τίποτα
    αυτο το βιντεο ειναι παλιο κι οχι τοσο σοκαριστικο (εχω δει ΠΟΛΥ χειροτερα). επισης εχω δει και ζωο να ξεψυχαει και να λιωνει ετσι, συνεβη στα χερια μου μαλιστα αφου ηταν η γατα του σπιτιου (πεθανε απο αρρωστια).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •